Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαχείριση Χρονου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος subteo, στις 20 Φεβρουαρίου 2019.

  1. subteo

    subteo Regular Member

    Οχι διοτι το Vanilla time στην ουσια ειναι οι κοινες στιγμες καθημερινοτητας που υπαρχουν μεταξυ των δυο ειδων σχεσεων.Το Vanilla time υπαρχει μεσα στο 24/7 ΜΟΝΟ οταν μεσα σε αυτο υπαρχουν οι μηχανισμοι κυριαρχιας και οι κανονες του/της Κ αλλιως δεν ειναι αυτη η σχεση 24/7.
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Αρχικα ασπαζομουν την θεωρια, Υστερα απο βιωματα εγινα πιο σκεπτικιστης ως προς το πραγματικο μερος.
     
  3. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Συνχωρεσε με, προσθεσα κάτι στο κείμενο την ίδια ώρα που διαβαζες το πρωταρχικό. Θέλησα απλως να το κάνω πιο ευκολοχώνευτο, και δεν ήταν trick.
     
  4. subteo

    subteo Regular Member

    Εαν ειχες διαβασει προσεκτικα τι γραφει θα επερνες την απαντηση σου.Αλλα τωρα καταλαβα γιατι καποιοι αντεδρασαν στο ορο Vanilla time 
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Εχεις ένα δίκιο στο ότι ήταν πολύ προσωπική η απάντηση μου. οτι δηλαδή φάνηκε σαν να πηγαίνει μόνο για σένα. έπρεπε να το βάλω γενικότερα.

    Ωραίο το περί 24/7 που λες, αλλά απο που προκύπτει το ότι εγω δεν καταλαβαίνω τι είναι? σε βολεύει έτσι για κάποιο λόγο?

    Ελα λοιπόν να πούμε για τα του περιεχομένου. Νομίζω οτι εξήγησα γιατί χρησιμοποίησε αυτή τη φράση στο βιβλίο. Όταν κάποιος γράφει ένα βιβλίο για το D/s η το M/s, και δεν μένει στα γενικά και αόριστα αλλά περιγράφει λεπτομέρειες της υλοποίησης που κάνει, τότε μοιραία θα καταλήξεi να περιγράφει το D/s που κάνει ο ίδιος και όχι κάποιο universal truth. Κάποιος καλοπροαίρετος που το διαβάζει, μπορεί να πει οκ, καταλαβαίνω τι εννοεί αλλά δεν είναι του γούστου μου η υλοποίηση αυτή.

    Έλα λοιπόν να πιάσουμε το περιεχόμενο και να δούμε γιατί παρεξηγήθηκαν τελικά όλοι αυτοί με τον όρο βανίλα ταιμ. Η συγκεκριμένη, αν δεν κάνω λάθος εκπαιδεύει sissy maids τους οποίους έχει 24/7. Αλλά ας μην το κλείσουμε τόσο...

    Όταν κάποιος είναι στην πίπα και στην πίεση, για κάνα δυο μέρες σερι, και πάει πίπα κώλο, με όποιο τρόπο κι αν προκαλείται η πίεση, αν έτσι ξυπνάει έτσι κοιμάται, όσο κοιμάται, και έρθει στο τέλος η Κ του και του πει οτι για το υπόλοιπο της ημέρας έχεις βανίλα ταιμ και κάνεις τα δικά σου, σου εγγυώμαι, οτι ο υ θα καταλάβει αμέσως τι σημαίνει vanila time, θα ευχαριστήσει γι αυτό, και θα πάει να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο τον ελεύθερο χρόνο που του δίνεται. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, είμαι κάνα πολύ έξυπνο παιδάκι? Δεν είμαι. Είμαι κανένας με πολλά χρόνια και χιλιόμετρα στο κοντέρ? Δεν είμαι. Είμαι κανένας χαρντκορίλας? Δεν είμαι. Πως λοιπόν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής χωρίς να διαβάσω καν την εξήγηση που έδωσε?

    Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρά, αυτοί που βλέπουν μια προντόμα (δηλαδή μια πουτάνα που νοιάζεται μόνο για τα λεφτά) να έχει το θράσος να χρησιμοποιήσει τη λέξει βανίλα για να περιγράψει ένα κομμάτι της δικής της υλοποίησης του D/s, και όχι μόνο αυτό, αλλά χρησιμοποιεί τον όρο vanila time, για να περιγράψει αυτό που για τον μέσο three birds were sitting bdsmer είναι τελικά το 24/7 του. Κάπου εκεί λοιπόν, αρχίζουμε να λέμε οτι όλα αυτά ειναι κινκιές, οτι δεν χρειάζονται καν. Το ρίχνουμε στο mindset. Κάνοντας σημαία κάτι που εξ ορισμού υπάρχει για να υπάρξει Κ/υ. S/M είναι κάτι που κάνεις, T/b είναι κάτι που κάνεις, Κ/υ είναι κάτι που είσαι. Αλφαβητάρι του βδσμ... μη λέμε τα ίδια και τα ίδια. Εκ των ων ουκ άνευ δηλαδή, τουλάχιστον για όσους απο μας δεν ανακάλυψαν τι είναι στα εικοσιφεύγα, στα τριανταφεύγα και στα σαρανταφεύγα.

    Εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν ήταν άστοχη η χρήση του όρου. Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση η επιλογή κάποιων να κάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν. Αρχικά δεν είχα καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό. Προσωπικά δεν πιστεύω οτι η έκφραση αυτή θίγει το 24/7 που ζω. Αν μου την έλεγε η Α μια χαρά θα καταλάβαινα τι εννοεί. Αυτό βέβαια για κάποιους σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω τι εστί 24/7 και κοιτάω μόνο το πουλάκι μου. Really???

    ps: να συμπληρώσω... πιστεύω αν είχε βάλει αυτό το κομμάτι κάποιος απ΄τους παλιούς μαστεράδες, χωρίς να βάλει οτι είναι απο προντόμα, ελάχιστος ντόρος θα είχε γίνει. μια χαρά θα καταλάβαιναν όλοι τι θέλει να πει...
     
  6. subteo

    subteo Regular Member

    Δεν εχω να συγχωρησω τιποτα διοτι δεν εκανες τιποτα το αρνητικο.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    αυτό, συνοπτικά, σημαίνει οτι αντιλαμβάνεσαι σαν κανονικότητα το «βανιλα», και σαν κινκιά το κ/υ.  
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    τι να γίνει... κάποια μέρα θα ξημερώσει και για μένα... θα γίνω πραγματικός υ  
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    στον συντάκτη του κειμένου αναφέρομαι. μην το παίρνεις πάνω σου.  
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ποιανού κειμένου απ όλα?
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    του κειμένου που χωρίζει τον χρόνο σε κ/υ και βανιλα.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ααααα