Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sk, στις 28 Μαρτίου 2010.

  1. mescalito

    mescalito New Member

    Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    χαχαχαχα mona ευτυχώς που δεν ανέφερε ότι μπαίνει φυλακή για ληστεία. Όχι τίποτα, με τέτοια τιμή κάποιος θα το κλαίει.

    Αυτό που είδα και μου άρεσε ήταν το Λουλούδι της Ερήμου. Είχα διαβάσει το βιβλίο πριν πολλά χρόνια. Αν και οι περισσότερες σκηνές δεν περιλαμβάνονται στην ταινία, είναι πολύ καλογυρισμένη  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. nikos_su

    nikos_su New Member

    Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    δε το ειδα αλλα μου αρεσε (το τρειλερ)



    εχει δει κανεις τη ταινια μηπως?
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. kali crow

    kali crow Guest



    ---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:54 ----------

    πρωτη φορα την βλεπω αυτην την ταινια...
    θα ψαξω να τη δω ονλαιν...
    ενδιαφερον!! 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    με τετοιον υπο θα μουν φανατικη της Κυριαρχιας...
    οπως καταλαβαινεις παρακολουθω την ταινια...
    τι να πει κανεις...
    σαν συνολο ειναι μια αρκετα αργη ενδιαφερουσα ταινια...
    αλλα ο μικρος ειναι μια κολαση....   
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. nikos_su

    nikos_su New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    ωχ αργη ε? αυτο φοβομουν και δεν την εψαξα να την δω  
     
  7. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    ήταν πολύ ωραία ταινία όντως...και τι όμορφη η ηθοποιός  
    τι τραβάνε οι γυναίκες σε κάποια μέρη του κόσμου, είναι απλά ασύλληπτο.

    sk
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    ειναι μονο μιαμιση ωρα...
    πιστευω θα σου αρεσει...
    δε εχεις να χασεις τιποτα...
     
    Last edited by a moderator: 1 Νοεμβρίου 2010
  9. Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. mescalito

    mescalito New Member

    Απάντηση: Είδα και μου άρεσε ... (ή όχι!)

    Ναι όντως η ηθοποιός είναι πανέμορφη. Δυστυχώς η κλειτοριδεκτομή είναι το κερασάκι στην τούρτα. Εμείς εδώ υποτασσόμαστε και κυριαρχούμε μόνο για να βιώσουμε κάποιες "διαφοφετικές" εμπειρίες ενώ σε άλλες περιοχές η κυριαρχία ή η υποταγή είναι κανόνας απαράβατος για όλους. Δεν έχει να κάνει με διασκέδαση, ούτε με εμπειρίες, είναι απλά ένας υποχρεωτικός τρόπος ζωής, χωρίς λέξεις κλειδιά, χωρίς αποδέσμευση, χωρίς άλλες επιλογές...



    Τέλειο  


    Είδα και μου άρεσε το Samsara του Pan Nalin. Αν και παλιά ταινία νομίζω ότι αξίζει.

    Άραγε χρειάζεται να ικανοποιήσεις κανείς χίλιες επιθυμίες ή να τιθασεύεις μία;

    Η πλοκή του έργου.

    Μετά από τρία χρόνια, τρεις μήνες και τρεις ημέρες διαλογισμό σε μια σπηλιά στο Λαντάκ, μια περιοχή στη βόρεια Ινδία, ο Τάσι (Shawn Ku) μεταφέρεται με τη βοήθεια των μοναχών στο βουδιστικό μοναστήρι που ζει από την ηλικία των πέντε ετών, όπου ανακτά τις ζωτικές δυνάμεις του. Η επιστροφή του κοντά στους συντρόφους του λάμα, σε μια ζωή αφιερωμένη στην πνευματική ανάταση, τίθεται ξαφνικά σε κίνδυνο από τις έντονες σαρκικές επιθυμίες του.

    Στη διάρκεια μιας αποστολής σε ένα γειτονικό χωριό, συναντά μια νέα γυναίκα, την Πίμα,(Christy Chang) η οποία τον γοητεύει και τον αναστατώνει. Για πρώτη φορά αμφιβολίες ταλαντεύουν την πνευματική του δέσμευση. Τότε ο Άπο, ο γηραιότερος μοναχός, αποφασίζει να στείλει τον Τάσι σ' ένα ερημητήριο όπου κείμενα Τάντρα θα τον μυήσουν στα μυστήρια της σεξουαλικής ζωής. Εκεί ο Τάσι συνειδητοποιεί ότι κάποιος πρέπει να αποκτήσει εμπειρίες εάν θέλει μια ημέρα να σταματήσει εκεί.

    Αποφασίζει να εγκαταλείψει το μοναστήρι για να γνωρίσει τον κόσμο των ανθρώπων, τη Σαμσάρα. Ξαναβρίσκει την Πίμα, την παντρεύεται και αποκτούν τον γιο τους Κάρμα. Αλλά ο Τάσι δεν είναι πραγματικά έτοιμος να αντιμετωπίσει τους πειρασμούς της καθημερινής και της σαρκικής ζωής. Καταλαβαίνει ότι η Σαμσάρα είναι γεμάτη παγίδες και πολύ πιο περίπλοκη από ότι ο ίδιος φανταζόταν...

    Στο Σαμσάρα υπάρχουν δύο ερωτικές σκηνές που είναι πολύ σημαντικές στην εξέλιξη της ιστορίας. Η πρώτη ερωτική σκηνή έχει κάτι ιερό. Σύμφωνα με τη Βουδιστική αντίληψη όταν πλησιάζει η στιγμή της κορύφωσης, τα σώματα γίνονται ανάλαφρα και σχεδόν αιωρούνται στο χώρο. Η προσέγγιση ανδρικού και γυναικείου σώματος παραπέμπουν στη δημιουργία του κόσμου και αυτή η απόλυτη ένωση είναι μια αναφορά στην έννοια του Γιν & Γιανγκ. Κοιτάζοντας ο θεατής τα σώματα δεν ξέρει πια σε ποιον ανήκει αυτό που βλέπει. Πλάτες σε κοντινά πλάνα και φλου λήψεις ώστε να δημιουργείται η εντύπωση ότι οι εραστές πετούν.

    Στη δεύτερη ερωτική σκηνή η έλευση της Σουζάτα είναι η αφορμή για να συνειδητοποιήσει ο Τάσι ότι το σώμα δεν είναι απλά ένα όργανο αλλά ο ναός του πνεύματος. Κάθε φορά που κάνουν έρωτα όταν η Σουζάτα γυρίζει γύρω από τον Τάσι αυτό αντιπροσωπεύει το χρόνο που περνά. Αυτές οι περιστροφές συνδέουν τον Τάσι με την πολυπλοκότητα της Σαμσάρα, και αντιπροσωπεύουν τον κόσμο που ζούμε, την εναλλαγή της ζωής και του θανάτου.


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. kali crow

    kali crow Guest

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. kali crow

    kali crow Guest

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014