Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Christos70, στις 15 Οκτωβρίου 2009.

  1. Christos70

    Christos70 Regular Member

    Απάντηση: Re: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Συμφωνώ με όσα γράφεις αλλά θεωρώ το παράδειγμα σου ατυχές.
    Ο πρώτος που έψαξε γιατί πέφτει το μήλο διατύπωσε τον νόμο της βαρυτικής έλξης. 
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Φιρί φιρί το πας, ν' αρχίσουμε πάλι...Παρελθέτω απ' εμού το...γονίδιον τούτο.  

    Ουριλάγνα βεβαίως και ανακράζουσα:
    Κάθε Ουρί στον παράδεισο του( περιβάλλον) κι ο μάστερ-κολιός τον Αύγουστο!
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    τετέλεσται

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Γιατί να είναι άλλοθι;
     
  6. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Ελλαδα? 
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    - και γιατι να ειναι "ελλαδα";
    - και τι να είναι;
    - να είναι "αλλαγή"
     
    Last edited: 21 Οκτωβρίου 2009
  8. Christos70

    Christos70 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    για την τάξη :
    50-75 Αμβλύνοια
    75-90 Ηλιθιοτητα (ναι ειναι επιστημονικος όρος
    90-105 Μεση ευφυια
    105-120 Ανωτερη ευφυια
    120-148 Μεγάλου βαθμου ανώτερη ευφυια
    148- Μεγαλοφυια ή σχεδον μεγαλοφυια(αν εισαι προς το κατω όριο)
    Αυτά ισχύαν '89-'90

    '''
    Πέρα από αυτό, και παρότι δεν έχει τεκμηριωθεί η συνάφεια του IQ με το SQ (S εκ του social)
    '''
    Αυτό δεν ισχυει, ΕΧΕΙ τεκμηριωθει οτι ΔΕΝ υπάρχει συνάφεια με αυτό που αποκαλουμαι 'συναισθηματική' ευφυια (προσωπικα δεν τον γνώριζα τον ορο σοσιαλ αλλα μαλλον το ιδιο εννοουμε)
    και φυσικα υπάρχει και η επιχειρηματολογια οτι με τα συγκεκριμενα τεστ δεν μπορει να μετρηθει το intelligence quantity με κορυφαιο το παραδειγμα οτι στο ερώτημα ποιο σχημα ακολουθει
    I / a)-- b)_

    οι του δυτικου πολιτισμού απαντουν το α) βλεποντας τη κινηση του δεικτη του ρολογιου
    ενω οσοι έχουν επαφή πχ με τη φύση βλέπουν στο πιο πανω παραδειγμα τη πτώση ενος δεντρου και απαντουν το β)

    Για την ουσια :
    έτσι οπως τη καταλαβα εγώ την απαντηση της lara, ειναι οτι τη καυλώνουν
    οι εξυπνοι ανθρωποι και εδωσε (ευστοχα ή αστοχα) και το παραδειγμα του δορυφόρου,και μετα πετάχτηκες εσυ να μας πεις οτι εισαι μελος της μενσα...
    Μου χετε γαμησει το νημα και μετα μου λετε
    κι οτι ο οργασμός δεν ειναι ο στοχος του βδσμ!!!
    ΥΓ
    Ευτυχως τουλαχιστον που ο MindMaster τηρει στη πράξη την μετριοπαθη στάση του 'Μη γαμας τοσο πολύ ρε! κατουρα και λιγο' και υπαρχει ενα σχετικο balance...
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?


    μη το παιρνεις προσωπικα,, το γαμησι (των νηματων) ειναι το αγαπημενο μας φετιχ ...
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    είμαστε κρυφομενσικοί γι αυτό γαμάμε νήματα
     
  11. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Κατά την άποψή μου η παραπάνω ερώτηση επιδέχεται δύο ειδών απαντήσεις.

    Η μια αφορά στην απρόσωπη έννοια του bdsm όπως αυτή έχει οριστεί από την κοινωνία η οποία και την εφήυρε.Και όπως όλες οι κοινωνικώς καθορισμένες έννοιες , έτσι κι αυτή απηχεί κάθε φορά ένα μέσο όρο , χρονικώς και τοπογραφικώς ορισμένο.Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς , η οποιαδήποτε μεταβολή του μέσου όρου (τον οποίο θα χαρακτηρίσω εδώ ως κυρίαρχη κοινωνική αίσθηση) , επιφέρει ακολούθως και μια αντίστοιχη μεταβολή στην υπόστασης της εν λόγω έννοιας.
    Ποιά ήταν η κοινωνική αίσθηση περί του bdsm πριν από 20 χρόνια και ποια τώρα ? Και βέβαια , ποιά θα είναι μετά από 10 χρόνια ?
    Αναφερόμενοι σε αυτό το επίπεδο ουσιαστικά ουδετεροποιούμε τα πράγματα , μιας και η υπόσταση που λαμβάνει το bdsm μέσα σε αυτό δεν έχει τίποτε το απτό.Δεν είναι παρά μια ασαφώς γενικόλογη περιρέουσα αίσθηση.

    Και δε θα έκανα ποτέ λόγο σε αυτό το επίπεδο , αν δεν παρατηρούσα ότι αρκετοί από τους συμμετέχοντες του νήματος υποπίπτουν (για μένα) σε ένα τραγικό λάθος.
    Απαντούν κάνοντας προβολή της προσωπικής (άρα και απτής) αίσθησης τους περί bdsm , στο ουδέτερο επίπεδο της απρόσωπης εννοιολογικής υπόστασης του bdsm.Και το κάνουν αυτό αναζητώντας ουσιαστικά τη νομιμοποίηση της θέσης που αντιπροσωπεύουν.

    Για να το δώσω απλά.... εγώ κάνω αυτό και κατά συνέπεια και οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν κάτι αντίστοιχο.Και είναι απόλυτα λογικό.Γιατί αν βρεθεί κανείς να επιδίδεται σε κάτι , τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι δεν το κάνουν , κινδυνεύει αυτομάτως να χαρακτηριστεί (αλλά πρωτίστως να αυτοχαρακτηριστεί) ως ηλίθιος.
    Μπορεί βεβαίως η έννοια της ηλιθιότητα να αντικατασταθεί από αυτή της πρωτοπορίας , αλλά η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται να έχει κανείς αρκετά αποθέματα τσαγανού (ή βλακείας αντιστοίχως) , για να μπει στη διαδικασία να διαφοροποιήσει τη θέση του κατά τέτοιο δραματικό τρόπο.

    Θα μου πείτε ,και προς τι όλο αυτό το κατεβατό.
    Ο λόγος δε θα μπορούσε παρά να είναι τόσο προσωπικός όσο και απρόσωπος.

    Θεωρώ πως η απρόσωπη υπόσταση του bdsm(δηλαδή η κοινωνικώς καθορισμένη υπόσταση) , έχει την ιδιότητα να επιδρά και να αναπροσαρμόζει την προσωπική θέση του καθενός μας.Όπως και το αντίστροφο φυσικά.
    Στο βαθμό λοιπόν που η προσωπική μας θέση ανάγεται στο απρόσωπο επίπεδο της κοινωνικής αίσθησης (δηλαδή μιλούμε απρόσωπα) , συμβάλλουμε στη δημιουργία μιας ψευδούς εικόνας.Ενός εξωπραγματικού οργανισμού ο οποίος θα έρθει κατόπιν και θα μας ζητήσει τα ρέστα.Και τότε θα δούμε την πραγματικότητα με άλλο μάτι.Κι όχι από συνειδητή επιλογή.

    Κάποια στιγμή πρέπει να κοπεί αυτό το παιχνίδι και να καταστεί δυνατό να μιλά ο καθένας για τον εαυτό του κι όχι για λογαριασμό άλλων.Μόνο τότε θα μπορέσουμε να περάσουμε από το επίπεδο της ανοχής σε αυτό της ουσιαστικής αποδοχής.Όταν σταματήσουμε να μπαίνουμε ο ένας στα χωράφια του άλλου με το έτσι θέλω.
    Και δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω.Γιατί κι εγώ μια χαρά μ...ς παρουσιάζομαι σε αυτό το επίπεδο (για να μην πιάσω άλλα).Απλά τα λέω τώρα που έχω την ευκαιρία να τα ακούσω.Anyway.

    Αυτά με την απρόσωπη εννοιολογική υπόσταση του bdsm.

    Για να μιλήσω όμως προσωπικά (άρα και ουσιαστικά) να πω ότι

    Ναι.Ο οργασμός αποτελεί επί της παρούσης έναν από τους στόχους μου.
    Γιατί ?
    Γιατί περνώ πολύ ωραία κατά τη διάρκεια αυτού.
    Γιατί έχει την ιδιότητα να επενεργεί επάνω μου με τρόπο κατευναστικό.Μετά σκέφτομαι πιο ήρεμα.
    Γιατί είναι ένα είδος επαφής , την οποία άλλωστε επιζητώ στο δια ταύτα της υπόθεσης.
    Γιατί δεν μπορώ να εισχωρήσω λογικά στην οργασμική διαδικασία παρά μόνο ως αποτέλεσμα (αφού έχει γίνει δηλαδή) , πράγμα πολύ ιντριγκαδόρικο για εμένα.
    Γιατί δεν έχω λόγο να τον αποκλείσω ολοσχερώς.
    Και για άλλους λόγους τους οποίους δεν έχω καθορίσει επαρκώς λογικά για να μπορέσω να τους αναφέρω.

    Παρατηρώντας όμως τον εαυτό μου , μπορώ να σας πω ότι η σημερινή μου οπτική δεν ίσχυε πάντα.Αντίθετα στο παρελθόν έχω επιδείξει μια σχεδόν εκ διαμέτρου αντίθετη στάση πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

    Γιατί ?
    Γιατί έβρισκα πως περνούσα πολύ ωραία κάνοντας άλλα πράγματα
    Γιατί δεν αναζητούσα την επαφή.
    Γιατί μου άρεσε η απόσταση
    Γιατί είχα επικεντρωθεί στην παρατήρηση.
    Γιατί η αποφυγή οργασμού συνδεόταν (καλώς ή κακώς) άμεσα με την αίσθηση του αυτοελέγχου.
    Και για άλλους λόγους τους οποίους δεν έχω καθορίσει επαρκώς λογικά για να μπορέσω να τους αναφέρω.

    Αυτό το οποίο συνδέει τις 2 παραπάνω εκφάνσεις μου δεν είναι άλλο από το ότι , όπως και τότε , έτσι και τώρα θεωρώ πως κινούμαι εντός πλαισίων του bdsm.

    Τί μας λέει λοιπόν αυτό , τόσο για την απρόσωπη (στην οποία ούτως η άλλως μετέχω) , όσο και για την προσωποποιημένη υπόσταση του bdsm όπως αυτή αποδίδεται μέσω της στάση μου ?
    Το αφήνω επάνω σας.
     
    Last edited: 21 Οκτωβρίου 2009
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Απολογούμαι για το εκτός θέματος σχόλιο Christos70, φροντίσα ήδη για τη μετακίνησή του από το νήμα σου.

    Αν έχεις την καλοσύνη παράπεμπψέ με σε κάποιο σύνδεσμο όπου θα μπορούσα να βρω την τεκμηρίωση στην οποία αναφέρεσαι παραπάνω.