Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Christos70, στις 15 Οκτωβρίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    αλληλούια....
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Η παράκρουση κι ο οργασμός έχουν κάτι κοινό. Τη μειωμένη αίσθηση της πραγματικότητας. Κάποιοι προτιμούν την πρώτη, άλλοι τον δεύτερο.

    ΥΓ. Βρήκα κι εγώ νήμα να γράψω πάνω από 3 γραμμές!!!
     
  3. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Ευτυχώς ή δυστυχώς διαβάζω καλά τα κείμενα και τα ελληνικά μου δεν είναι χάλια. Αν είχα και την παραμικρή αμφιβολία ότι είσουν σε άμυνα δεν θα στα έγραφα !
     
  4. Christos70

    Christos70 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Η αντιπαράθεση με τη Ντόρα δεν ξεκίνησε σε αυτό το νήμα μόνο. Αν ήσουν προσεκτικότερος θα έβλεπες οτι το ξεκίνημα του νηματος είχε ιδιαίτερη αναφορά σε αυτήν(πήγαινε και δες το)
    Υπ' αυτήν την έννοια λοιπόν Οχι δεν διαβάζεις καλά
    ΥΓ
    και ενίοτε δεν γράφεις καλα κιόλας


    ΠωΠω Άλλον ένα φίλο έκανα σήμερα. 
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Μερικά από τα ποστς (καλά οκ, όχι μερικά. Ένα μόνο) σε αυτό το νήμα μου φέρνουν έντονα στο μυαλό την παροιμία "δάσκαλε που δίδασκες..."...

    Αnyway, ο στόχος του bdsm, κατ' εμέ, είναι αυτός που θέλει ο καθένας από μας. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να είναι κοινός για όλους;
     
  6. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Αγαπητή Emma.
    Θα ήταν αφελής όποιος αποδεχόταν για τον εαυτό του τον τίτλο του δασκάλου
    σε ένα διαδικτυακό τόπο, πολλώ δε μάλλον σε έναν τόπο εξ ορισμού εναλλακτικής,
    απελεύθερης σκέψης και δράσης.
    Τονίζω το «απελεύθερης διότι ειδικά στο χώρο Μ./μας έχει ιδιαίτερη σημασία.
    Ακόμα περισσότερο θα ήταν ανόητος ο οιοσδήποτε έχων τη ζέση της διδασκαλίας
    επέλεγε το χώρο αυτό να το πράξει.
    Απλή υπενθύμιση με τη βεβαιότητα πως τα αυτoνόητα αρκετοί από Ε/εμάς τα κατέχουμε:
    Ο τιμητικός ρόλος του Μέντορα στο BDSM, θεμελιώδης και απαραίτητος θεσμός
    στο χώρο, υφίσταται και δρα πάντα σε στενό κύκλο και ποτέ δημόσια
    αφού σκοπός Του είναι να μεταλαμπαδεύσει και όχι να εντυπωσιάσει.
    Οπωσδήποτε δε τέτοια ιδιότητα δεν διεκδικώ.
    Τουτέστιν δεν τίθεται καν ανάλογο ζήτημα για να υπάρξουν παρανοήσεις.
    Επί του προκειμένου.
    Σε παράλληλο επίκαιρο «νήμα» (τα εισαγωγικά διόλου τυχαία) που έκανε
    το ντεμπούτο του ο νηματοθέτης προ ολίγων ημερών, αισθητικής μικρής αγγελίας,
    κατηγορίας «Μασάζ-Γνωριμίες» αθλητικής φυλλάδας, (οι κρίσεις υποκειμενικές πάντα),
    αποφάσισε να δοκιμάσει το όριο ελαστικότητας της αμετροέπειάς του.
    Το πεδίο δοκιμών του ήταν πάλι η dora.
    Το εν λόγω «νήμα» είναι αναρτημένο και ο καθένας αποκομίζει άποψη.
    Υπήρξε τόση αδικαιολόγητη χλεύη και προσβολή προς εκείνη και το Σύντροφο Master V
    που προσωπικά αναγκάστηκα να το υπομείνω μόνο και μόνο για να μην δοθεί η εντύπωση
    πως υπερφαλαγγίζω τον V.
    Φευ, τα πειράματα φυσικής του Christos70 συνεχίζονται.
    Και απ’ ‘ότι φάνηκε τα όρια ελαστικότητας (της στοιχειώδους αξιοπρέπειας
    σε τελική ανάλυση) συνεχίζουν να δοκιμάζονται.
    Αποφάσισα λοιπόν κι Εγώ να συμμετέχω με τον τρόπο Μου.
    Δράση – αντίδραση.
    Απογοητεύτηκα. Ούτε εκεί ο νηματοθέτης είχε το τσαγανό που του περίσσευε
    άφθονο με το …«θόδωρα».
    Τελικά δεν είναι και τόσο …αυθόρμητο το παλικάρι όσο θέλει να κάνει τους άλλους
    να πιστεύουν(…)
    Το ζήτημα βέβαια δεν είναι εκεί.
    Το ζήτημα είναι αλλού και το λέω ξεκάθαρα μιας και επέλεξες τις παροιμίες
    για να γίνεις δεικτική.
    Ας αποσαφηνιστούν οι μηχανισμοί (κανόνες λειτουργίας) του φόρουμ.
    Το λέω αυτό επειδή αποδεικνύεται ότι μπορεί ο καθένας τυχάρπαστος να περνάει
    γενεές δεκατέσσερις τον οποιονδήποτε και ΕΑΝ δεν «γράψει» η λέξη κλειδί (μπινελίκι) όλη η φύσις ησυχάζει.
    Μου θυμίζει κομμάτι το σύστημα Echelon που αν δεν εντοπίσει λέξεις-κλειδιά
    όπως βόμβα, τρομοκρατία, κ.ά, δεν …ενεργοποιείται.
    Πιο ξεκάθαρα:
    Το έχω επισημάνει ξανά. Το φόρουμ δεν είναι μεσημεριανάδικο για να ανεβαίνει
    η τηλεθέαση με flames.
    Μην υποθάλπονται σιωπηρώς τέτοιες συμπεριφορές.
    BDSM – ΞεBDSM η αξιοπρέπεια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟ ΠΡΟΙΟΝ.
    Πολύ πρόσφατα ψάχνατε τους λόγους που αξιολογότατα μέλη αποχαιρετούν.
    Παρεμπιπτόντως, με πόσες ώρες ban επιπλήχθηκε ο Christos70; Δεν αντελήφθην (…)
    Δεν Ε/είμαστε τόσο αφελείς όσο κάποιοι πιστεύουν.
     
  7. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Το BDSM, ως ερωτική αλληλεπίδραση, δεν έχει στόχο τον οργασμό;
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Δεν νομίζω να μπορεί να υπάρχει γενική απάντηση όσον αφορά το BDSM σε οποιαδήποτε ερώτηση. Γιατί bdsm είναι πολλά πράγματα. Κάθε υποκατηγορία του bdsm, έχει διαφορετικούς στόχους. Αν κάποιοι στόχοι μπορούν να είναι κοινοί, δεν σημαίνει πως είναι όλοι οι στόχοι κοινοί ή ακόμα οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται. Άλλους στόχους έχει ο φετιχιστής, άλλος ο αμιγώς Σαδομαζοχιστής, άλλους οι σχέσεις Ds και άλλους οι Ms. Δεν γίνεται να διαγράψεις το δικαίωμα όσων ανήκουν σε μια από τις υποκατηγορίες του Bdsm να έχουν ως στόχο τον οργασμό με μια αφοριστική δήλωση με στοιχεία υποτιμητικά του είδους:

    Ο Αγαπητός DreamMaster είχε Γράψει ανάμεσα στα πολλά καταπληκτικά Του και το εξής:

    Οπότε ναι υπάρχουν και κατηγορίες στο bdsm για τους οποίους ο οργασμός είναι στόχος και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να του πει, α εσύ θες οργασμό δεν έχεις θέση στο bdsm αυνανίσου αντί γι αυτό.

    Αν και έχω άποψη για το τι σημαίνει εγκεφαλικός οργασμός μια και το βιώνω, θα πω, πως απολαμβάνω απίστευτα ΚΑΙ τους οργασμούς όπως τους περιγράφει Ο MM.
    Και άμα θέλω να έχω ΚΑΙ τέτοιους οργασμούς κάνω bdsm. Ακόμα κι όταν αυνανίζομαι ή κάνω sex είναι bdsm.
    Γιατί μου είναι δύσκολο να χύσω αλλιώς. Και γιατί έτσι χύνω καλύτερα εντονότερα, ακριβώς επειδή εγκεφαλικά είμαι επίσης σε συνεχή διέγερση μαζί Του. Γιατί προσωπικά απολαμβάνω ΚΑΙ τους οργασμούς του σώματος μου, και Απολαμβάνει κι Ο Κύριος μου να μου τους χαρίζει. Γιατί διεγείρομαι με πρακτικές bdsm κι άμα διεγείρομαι έχω την φυσιολογική ανάγκη να χύσω. Άσχετα αν θα καταλήξω εκεί ή αν θα καταλήξω σε subspace, αν θα μου επιτραπεί ή ακόμη αν είμαι σε μέρες που είναι εφικτός εύκολα ο οργασμός.

    Οπότε οι αφορισμοί δεν έχουν θέση από όποια πλευρά κι αν προέρχονται.
    Ιδιαίτερα θέση δεν έχουν οι αφορισμοί οι οποίοι βασίζουν στις προσωπικές επιλογές κάποιων- πολλές φορές μάλιστα επιλογές που τους επιβλήθηκαν και απλά πασχίζουν να τις υπερασπιστούν δημόσια για να πεισθούν και οι ίδιοι πως καλά κάνουν και είναι όπου είναι- και βασισμένοι στις υποκειμενικές προσωπικές τους επιλογές και εμπειρίες προσπαθούν να περάσουν τα δικά τους ως εγχειρίδια για τους άπαντες που ασχολούνται με bdsm, θεωρώντας εαυτόν πρότυπο Αφέντη/σκλάβας και τη σχέση τους πρότυπο σχέσης bdsm. {Αν δεν γαμεί ο Αφέντης τότε όλοι οι απανταχού της γης Αφέντες αν γαμούν δεν είναι αρκετά σωστοί Αφέντες κ.ο.κ.}. Για όνομα του Θεού πια. Αν κάποιος δεν γουστάρει να γαμεί είτε επειδή δεν μπορεί, είτε επειδή δεν γουστάρει, αν κάποιας της έχουν απαγορευτεί οι οργασμοί κ.ο.κ. σημαίνει πως πρέπει κι όλοι οι υπόλοιποι να ακολουθήσουν το παράδειγμα? Ή αν κάποιοι έχουν την άποψη πως πραγματικά πόνος είναι εκείνος που σε κάνει να ιδρώνεις, ή σε γεμίζει σημάδια για το υπόλοιπο της ζωής σου, λες και όλοι έχουν τα ίδια όρια πόνου και όλοι το ίδιο δέρμα πρέπει να θεωρήσουμε κι εκείνες που δεν ιδρώνουν ακόμη κι αν φτάσουν να λιποθυμήσουν από τον πόνο, ή το δέρμα τους δεν μελανιάζει εύκολα άχρηστες, πρέπει να θεωρήσουμε όσους Αφέντες γαμάνε εκτός όλων των άλλων άχρηστους για να ικανοποιηθούν εκείνες οι μονάδες που την έχουν δει πρότυπα και επιθυμούν να «διδάξουν» σε όλη την κοινότητα πώς να κάνουν «σωστό» bdsm?

    Y.Γ. Δεν θα εμπλακώ στους διαξιφισμούς, δεν συμφωνώ ούτε με τον τρόπο που προσέβαλε ο νηματοθέτης, αλλά ανάλογα δεν συμφωνώ με τη διάσταση που προσπαθούν κάποιοι να δώσουν στο όλο θέμα, εφόσον εξέφρασαν την άποψη τους και ήδη έχει τιμωρηθεί για τις προσωπικές προσβολές που αντιτίθενται στους κανονισμούς του φόρουμ.

    Υ.Γ.2 Κι όσοι θεωρούν πως "βλέπουν" καλύτερα από τους άλλους θα θυμίσω πως κι άλλοι δεν είναι τόσο αφελής στο φόρουμ, ώστε να μην βλέπουν κάποιες αντιδράσεις και "καταγγελίες" γι αυτό ακριβώς που είναι.
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Μπορεί και να τον έχει. Ανάλογα τους ανθρώπους.
    Το BDSM είναι ένα σύνολο τεχνικών και συμπεριφορών. Ο τρόπος που επιλέγει να τα χρησιμοποιήσει ο καθένας είναι και η προσωπική του έκφραση. Προσωπικά έχω ακούσει άτομα να λένε πως το κάνουν επειδή έχουν τρελούς οργασμούς μέσω αυτού. Έχω ακούσει και κάποια άτομα που το χρησιμοποιούν επειδή νιώθουν ελευθεριά ή και εξαγνίζονται μέσω αυτού. Προσωπικά το βλέπω σαν μια ερωτική - σεξουαλική (ανάλογα τις καταστάσεις) έκφραση.
     
  10. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Εμένα οτι ειναι δικό μου το θέλω ,οπως ο οργασμος ειναι δικος μου.Τωρα σε ποιο βαθμο γίνεται στοχος ειναι για το καθενα διαφορετικο βιωμα.Λεει ενας ανδρας στον άλλον ;Γιατι οι γυναικες προσποιούνται τον οργασμό;Απ..Γιατι νομιζουν οτι μασ νοιαζει..Αρα καμμια φορά ασχετο με τουσ στοχους μας πρεπει να κανονιζουμε και με το ξενοδοχο..
     
  11. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Re: Απάντηση: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?

    Να ακούσεις την Μαρία Κάλλας να ερμηνεύει Casta Diva μια καλοκαιρινή νύχτα στο Ηρώδειο. Δεν το έχω ζήσει αλλά νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι ικανό να προκαλέσει πολλαπλούς "εγκεφαλικούς οργασμούς".
    Κατά τα λοιπά συμφωνώ με την camera_obscura και τον SadalMelik.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ειναι ο οργασμός στόχος του BDSM ?


    Απ' ό,τι φαίνεται, φιλτάτη, είσαι η μόνη ως εδώ που μπορεί να μας πει δυό συγκεκριμένες κουβέντες, περί εγκεφαλικού οργασμού. Θα έχεις λοιπόν, την ευγενή καλοσύνη;