Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Έχετε μήπως παρατηρήσει όπου δεν συναντάται να πλανάται μια "μυρωδιά D/s" στον αέρα;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η σύγκρουση εκτός D/s -όπου εκεί απλά στερείται νοήματος- δεν είναι απαραίτητα κακό για τον υπόλοιπο κόσμο, τουναντίον. Παντελής έλλειψη συγκρούσεων συνήθως σημαίνει ότι το πτώμα έχει αρχίσει να μυρίζει.
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Λίγο D/s όπως λίγο αγάπη;  

    Όχι, δεν θα το ονόμαζα έτσι. Δεν εχω παρατηρήσει ασυμμετρια. Έχω, πάντως, παρατηρήσει "διαχωρισμό αρμοδιοτήτων".
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Arioch : De gustibus et coloribus...
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lexy: άτυπο μάλλον παρά ολίγον.

    Ο διαχωρισμός αρμοδιοτήτων προϋποθέτει διατήρηση του ελέγχου, συνεπώς εικάζω πως λέγοντας "δεν συναντάται" αναφέρεστε στον ανταγωνισμό. Τι συμβαίνει όμως στα πεδία που ο διαχωρισμός είναι θολός ή δεν υφίστανται τέτοια;
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. πας από λάθος δρόμο. και σπάω αυγά δεν σημαίνει κάθομαι και διαβάζω το φόρουμ και σκέφτομαι...
     
  7. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Εχεις δίκιο αλλά επί του παρόντος δεν έχω άλλο δρόμο να πάω.
    Κι επιπλέον είναι μια διαδικασία και διεργασία που με βοηθάει.
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2019
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Στα θολά τοπία, έχω παρατηρήσει switching   T/b που μάλλον εξισορροπιστικά λειτουργει κι όχι ανταγωνιστικά. Αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικό - switching - είναι που με αποτρέπει απο τον χαρακτηρισμό "άτυπο D/s".
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ναι, αλλά η διαδικασία αυτή έχει όρια. καλή είναι για να σου δώσει μιά ώθηση, από κει και μετά, αν δεν ακολουθήσει η πράξη, αρχίζει να γίνεται εμπόδιο. πέφτεις μετά στο paralysis by analysis. μετά ακούς και κάτι σαν αυτά που σου είπε ο Arioch, θέλω να πάρω πραγματικά αυτόν το δρόμο? μήπως δεν θέλω? μήπως δεν είμαι υ? μήπως είμαι κατά το ήμισυ? και υπό ποίες συνθήκες αναδύεται αυτό το ήμισυ? bla bla bla bla.

    λοιπόν, τα έχω ξαναγράψει, τα πράγματα έχουν ως εξής. κάνεις ένα μικρό βηματάκι, μένεις λίγο, βλέπεις τι αίσθηση σου δημιουργεί και μετά σου αποκαλύπτεται το επόμενο βήμα. απ' το βίωμα. όχι απ τα γραπτά των άλλων. όσο ωραία και να είναι.

    επίσης, είσαι 44. θες να μου πεις ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιον που σου κάνει κούκου απο κάποιον που δεν σου κάνει?

    αν συνεχίσεις να διαβάζεις θα αρχίσεις σίγουρα να μπλέκεις με διάφορες μαλακίες τύπου διαπραγμάτευση κλπ και θα λειτουργήσει όλο ανασταλτικά.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν το υποτακτικής φύσης άτομο είναι αυτό που αποφασίζει το βηματισμό τότε η σχέση δεν πάει για D/s.

    Για να μπει στο δρόμο χρειάζονται δύο (τουλάχιστον). Το τύμπανο το χτυπά ο ένας άρα ο άλλος το μόνο που πρέπει να αποφασίσει είναι αν μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό.

    It's D's way or the highway

    Και επειδή ο χρόνος είναι το πολυτιμότερο αγαθό και επειδή ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από το υποψήφιο υ, πριν θέσει την όποια υποψηφιότητα θα πρέπει να έχει σκεφτεί καλά αν το υποτακτικλίκι είναι αυτό που πραγματικά επιθυμεί και αυτό γίνεται μόνο αν έχει πραγματικά συνειδητοποιήσει τι αυτό συνεπάγεται. Γιατί δεν είναι μόνο ο δικός του χρόνος που θα πάει χαμένος.

    Just my 0.02$
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    όπως υπάρχουν κατ όνομα βδσμερς, υπάρχουν και κατ όνομα βανιλα. δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος γαλλικά για να είναι μπον βιβερ.
    ο τρόπος τον κάνει.  
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    ω μα ναι! Πρέπει, όμως, να ξέρει το καλό κρασί. Τουλάχιστον