Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 16 Μαρτίου 2019.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Τω όντι, αναφέρεστε σε γνώμη, της γνωστής ρήσης, και αναφέρομαι σε κρίση - άποψη (εμπεριστατωμένη), συμφωνούμε πως διαφωνούμε.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ο καθένας απαντάει ανάλογα τις πεποιθήσεις του. Προσωπικά, αν κρίνω ότι αξίζει, θα ασχοληθώ να εξηγήσω πού χωλαίνει η τοποθέτηση. Όχι απαραίτητα για να καταλάβει το συγκεκριμένο χ μέλος την ανακρίβεια, την γενίκευση ή ό, τι άλλο, αλλά γιατί υπάρχουν άλλοι αναγνώστες που είναι σε θέση να προβληματιστούν με την παράθεση της εξήγησης και του αντίλογου.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    ενδεικτικά:

    δίνεται απ' τον αφέντη. οσμίζεται αυτός. μετά οσμίζεται και το υ για να υπηρετήσει τον (νέο) αφέντη.

    ο αφέντης.

    με κριτική σκέψη, κι όλα τ' άλλα διαθέσιμα εργαλεία, έχουν αναλάβει τον/τους ρόλο(υς) τους.
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2019
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και για τα πιο απλά πράματα -κούνια που μας κούναγε "απλά", αλλά τεσπά- άντε να πει κάποιος και μια παρόλα, μπας και κάποιοι το "πιάσουν"...
    Θα έλεγα πως και αυτό ακόμα είναι λούμπα, βαυκαλίζονται οι άλλοι πως "τόπιασαν", βαυκαλίζονται κι αυτοί που "λένε" πως κάτι συνεισέφεραν, τεσπά...
    Περνάνε καναδυο μέρες/βδομάδες/μήνες και βλέπεις πως οι άλλοι, αυτοί που "τόπιασαν" ντε, το ίδιο παλιό βγιολί παίζουν...
    Κι αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να προκύψει, συνήθως "έχει πιαστεί" κάτι που δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που έκανες τον κόπο να γράψεις και το χειροτερότερο είναι πως μετά από καιρό μαθαίνεις πως έχεις πει πράματα και μπράβο και ζήτω, μόνο που δεν έχεις πει κάτι τέτοιο...
    Μη τρελαθούμε κιόλας πως ουάου που "τόπιασαν" οι άλλοι με την μία...
    Και μιλάω για πράματα βου-α-βα-βα, όχι για τίπουτας που έχει το κάτι τις του...
    Έχω μερικά καταπληκτικά κι απίθανα παραδείγματα, που είναι για σκετσάκια σε καλή επιθεώρηση...
    Αλλά τεσπά, πες το κι ας πέσει χάμω, δεν πάει στο καλό, και το ένα κλικ παρακάτω μετράει..!
    Εκπαίδευση, σού λέει ο άλλος... Εκάγχασα τρις..!    
     
  5. RAIN

    RAIN nefelibata

    @tithon
    @Arioch
    @bumblebee
    Σας ευχαριστώ αρχικα για την απάντηση επί του θέματος. Θα προσπαθήσω να κατανοήσω και θα επανέλθω.

    @lexy
    Δεν πειράζει Λεξυ. Σε ευχαριστώ που κατάλαβες.

    @rea..
    Ελπίζω όλοι οι διάλογοι μας από εδώ και μπρος να διέπονται από ευαισθησία και καλή αισθητική.

    @cadpmpc
    Εκτός από πμ, υπάρχουν το τηλέφωνο καθώς και ωραιότατες καφετέριες. Όταν όμως ο διάλογος γίνεται δημόσια κάνεις δεν μπορεί να τον περιορίσει. Το θέμα που έθεσα ξεπερνά το προσωπικό βίωμα και προχωρά σε μια πιο γενικευμένη θεώρηση της κατάστασης. Γαστρονόμος μπορεί να μην είμαι αλλά απολαμβάνω εξίσου ένα καλό γεύμα όπως και μια καλή συζήτηση.

    @lizard_
    Σε ευχαριστώ. Ξέρεις εσύ.

    Επίσης να ευχαριστήσω, τον σκηνοθέτη, τον παραγωγό, όλο το cast, τη μαμά μου και να ευχηθώ world peace.
     
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στον δημόσιο διάλογο υπάρχουν και ακροατές...
    Δεν είναι υποχρεωτικό να μιλάνε όλοι, επειδή υπάρχει διάλογος...
    Μπορείς να παρακολουθήσεις έναν διάλογο σκέτο...
    Για να συμμετέχεις επί της ουσίας χρειάζεται να στέκεσαι στο ύψος του δεδομένου διαλόγου...
    Αλλιώς η συμμετοχή περιορίζεται στο τεχνικό μέρος "δεν άκουσα", "πώς είπατε" κλπ...
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @cadpmpc

    Η διαφορά είναι ότι οι ακροατές έχουν δικαίωμα να κάνουν τις ερωτήσεις τους, ο εν λόγω διάλογος δεν ήταν moderated. Το ότι δεν θέλει ένας από τους συνομιλητές να απαντήσει είναι δικό του πρόβλημα και μόνο και φυσικά δεν μπορεί να έχει κανένα expectation ότι τα λεγόμενά του δε θα σχολιαστούν ή ότι δεν θα του ζητηθούν διευκρινήσεις, κομψά ή άκομψα. It is the way it is.

    Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λέτε και εσύ και ο @MasterJp ότι δεν έχει νόημα να ζητάς κάτι που ο άλλος δεν θέλει να σου δώσει αλλά αυτό δεν με εμπόδισε ποτέ από το να το ζητήσω.
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Φυσικά και μπορείς να ζητήσεις, θεμιτό έως εκεί που δεν πάει άλλο...
    Αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι να ξεκινήσει ένας παράλληλλος δημόσιος διάλογος όσον αφορά στο γιατί δεν λέει, τι να ήθελε να πει, τι να εννοεί άραγες και τέτοια...
    Δηλαδή από συντεταγμένος διάλογος να γίνει αγοραίος...
    Είναι θέμα αισθητικής, κομψότητας και οικονομίας...
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο διάλογος ήταν αγοραίος με την πρωταρχική έννοια του αγοραίου.

    Όποιος δεν θέλει να εκτίθεται τότε να αποφεύγει τη δημόσια τοποθέτηση.

    Περί αισθητικής, κομψότητας και οικονομίας mileage *do* vary (και ντουβάρι!)

    Εγώ προσωπικά βρίσκω άκομψο και αντιαισθητικό το "είναι έτσι γιατί το λέω αλλά δεν δεν θέλω να το συζητήσω και ότι κατάλαβες κατάλαβες".

    Over and out γιατί έχουμε βγει τραγικά εκτός θέματος.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Επειδή, εν προκειμένω, ένα like δεν αρκεί, επανάληψις κλπ κλπ
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Έχω δώσει τον χιτώνα μου για πλύσιμο και δεν θα κατέβω στην αγορά σήμερις, να θυμηθώ να δείρω την δούλα, αυτήν την Ευρυπυγία ξέρεις μωρέ, που άργησε...

    Εξετέθη, σόου του σπικ, και απολαύσαμε ένα διάλογο μεταξύ δυο "παλιομπουμπούδων" (έτσι λέω τα κορίτσια που εκτιμώ) υποδειγματικό, που "έκλεισε" μεταξύ τους.

    Vary και παραvary... Το είπες και συ άλλωστε, "Εγώ κι εσύ μπορεί όχι. Άλλοι μπορεί ναι".

    Καθόλου εκτός θέματος στην αντίληψή μου, περί εκπαίδευσης αναφέρεται το νήμα, και η σωστή εκπαίδευση είναι "με απ' όλα", όχι "παιδικό", σε κάθε περίπτωση δεν είναι "φωτογραφική"...

    Στο κάτω-κάτω ας φάνε και κανά πατατάκι οι παρακολουθούντες, μόνον εμείς θα τρώμε..?
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Θα ήταν βαρετό αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα. Επειδή όπως κι εσύ είμαι της παλιάς σχολής (καλά, όχι τόσο παλιάς όπως μερικοί γερο-σάτυροι, pun intended) το απολαμβάνω, για τους υπόλοιποι δεν ξέρω.

    @All

    Προσοχή, τα πατατάκια παχαίνουν.