Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ζήλια vs Κτητικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Θρυαλλίς, στις 29 Δεκεμβρίου 2015.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Να σας πω... Ειμαι κτητική, αλλα φεύ δεν ειμαι κτήτωρ, διότι δε με παίρνει. Ειμαι και ζηλιάρα, οχι από ανασφάλεια αλλα γιατι πρωτον επιθυμώ τον Αλλον και δεύτερον χωρις να εχω κακή ιδεα για τον εαυτό μου, δεν εχω και σπουδαία. Επίσης εκφράζω οτι αισθάνομαι χωρις ενοχή. Σε καλό μου εχει βγει. Τα περι τοξικότητας κλπ κλπ, δεν μου λένε τιποτε γιατι δεν πιστεύω στα πρόσημα των συναισθημάτων. Οτι δηλαδη υπαρχουν θετικά και αρνητικά συναισθήματα, τα οποια τελευταία, πρεπει να τα διαχειριστώ γιατι ειναι τζιζ κακά.
     
  2. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Να σας πω, έχω δικαίωμα να διορθώσω αυτό:

    προσθέτοντας δίπλα στη λέξη "όλοι" την πρόταση "όσοι έχουν την τύχη/κατάρα/δύναμη/αδυναμία να ζήσουν αυτό":

    ;

    Μπορώ, ε;
    Ευχαριστώ.
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ομολογώ πως με μπερδέψατε αρκετά

    Δεν σας παίρνει λόγω τoυ status σας;

    Δευτερον, δεν έχετε την καλύτερη ιδέα για τον εαυτό σας, αλλά αυτό δεν είναι ανασφάλεια;
    Ούτε εγώ έχω την καλύτερη για τον δικό μου και νιώθω πολύ ανασφαλής.


    Επίσης εκφράζω ότι σκέφτομαι αισθάνομαι, βέβαια έχει σημασία σε ποιον απευθύνομαι και με ποιον τρόπο πάντα (νομίζω ισχύει το ίδιο και για εσάς).


    Ένας παθολογικά ζηλιάρης, δεν θα σας ενοχλούσε με τη συμπεριφορά του; Δεν λέω για τζιζ κακά, αλλά ακόμα και η ίδια όταν ζηλεύετε ,δεν σας προκαλεί αρνητική διάθεση;
     
  4. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εννοείς ότι σε μία σχέση (υποτίθεται ότι ο άλλος είναι "μαζί" σου και όχι δικός σου) δεν υπάρχει ζήλια;
     
  5. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Αν κατάλαβα καλα η @elfcat εννοουσε πως η εικόνα που έχει για τον εαυτό της δεν ειναι το "εγω ειμαι κι αλλη καμιά" χωρίς να σημαίνει ότι έχει κακή εικόνα..Άλλο η ανασφάλεια άλλο η αυτογνωσία.
    Μπορεί κάποιος να ξέρει ποιος ειναι και ειτε να μην αισθανθεί ότι υπάρχει λόγος να ζηλέψει είτε οτι υπάρχει ανάλογα την περίπτωση.
     
  6. Η διαφορά ενός νηπίου και ενός ενήλικου είναι ότι το νήπιο δε διαχειρίζεται (= παρατηρεί, φιλτράρει, ερμηνεύει) τα συναισθήματά του και τα πετάει στους άλλους ανεπεξέργαστα. Ο ενήλικος έχει τον έλεγχο των συναισθημάτων του χωρίς να τα ακυρώνει ή να τα επικρίνει.

    Εάν μου πάρει η σύντροφός μου ένα δώρο που μου αρέσει πολύ δε θα κάνω τρεις τούμπες στον αέρα, δε θα πω "γιούπιιιιι", δε θα βγω στο δρόμο να αγκαλιάσω τους περαστικούς. Ως παιδί το έκανα.
    Όταν ζηλεύω δε θα την αρχίσω στις κλωτσιές, δε θα τη γαμοσταυρήσω, δε θα της πω "θα σου δείξω εγώ", όπως θα έκανε ένα υγιέστατο παιδί. Θα καθήσω να το συζητήσω μαζί της.

    Αυτό είναι διαχείριση συναισθημάτων, για όσους απορούν και εξίστανται..
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Γιατί βρε, ήταν πολύ απλό...Να στο συνοψίσω σε πέντε γραμμές? ( Υπόψη, ότι έγραψα πριν καθώς και ότι γράφω τώρα είναι η δική μου "αλήθεια", κανενός άλλου/ης )

    Ζηλεύω, δεν ζηλεύω, είμαι κτητικός ή όχι, έχω ανασφάλειες ή όχι, έχω καλή ιδέα για τον εαυτό μου ή όχι, νιώθω πολλά, νιώθω λίγα, νιώθω τίποτε για κάποιον/α...
    Αν ο/η άλλος/η δεν καλύπτεται, δεν καλύπτεται πια, βαρέθηκε, κουράστηκε, του/της τέλειωσε...Ότι κι αν κάνω, ότι κι αν νιώθω, δεν αλλάζει τίποτε...
    Η σχέση είναι ετοιμοθάνατη, ή έχει ήδη πεθάνει απλά είναι ακόμη άθαφτη, ή την σκοτώνω εγώ με την συμπεριφορά μου...
    Να ζηλέψω, να γίνω κτητικός, θα σήμαινε ότι σε βάζω σ' ένα ύψος που δεν έχεις, δηλαδή πάνω από μένα...Θα σήμαινε ότι σ' έχω ανάγκη, που δεν σ' έχω...( το δεύτερο ενικό είναι σχήμα λόγου )
    Θα ήθελα να είσαι μέρος της ζωής μου, δεν είσαι η ζωή μου...Δεν το νιώθω να γίνω ο δορυφόρος σου...Εγωιστικό και κυνικό? Θα έλεγα συνειδητοποιημένο...Για μένα πάντα...
     
    Last edited: 30 Δεκεμβρίου 2015
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Κρατάω αυτό λοιπόν : ζήλια θεωρώ ότι είναι η αίσθηση ότι το άτομο με το οποίο έχουμε σχέση (ας περιοριστούμε σε μια δυαδική σχέση) μπορεί να νιώσει έλξη, να ερωτευτεί, κάποιο άλλο πρόσωπο, και να μας αφήσει. Δεν έχει να κάνει με ό,τι διαδραματίζεται στην πραγματικότητα, έχει να κάνει με την ανασφάλεια και την αίσθηση ανεπάρκειας αυτού που τη νιώθει.

    Η ζήλια έχει να κάνει με την ανασφάλειά μας.
    Και ερωτώ : Αυτό ισχύει στην περίπτωση που είμαστε με κάποιον πιο έξυπνο, πιο όμορφο, πιο...... από εμάς;Άρα θεωρούμε τον εαυτό μας κατώτερό του; Στην αντίθετη περίπτωση τι γίνεται;
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Πως μπορώ να καταλάβω ότι έχω πολλές ανασφάλειες εάν δεν έχω αυτογνωσία;  
     
  10. Η ανασφάλεια είναι κάτι υποκειμενικό. Εξηγώ:
    1) Κατώτερος σε σχέση με τι? Οι συγκρίσεις είναι άκυρες. Ο καθένας είναι μοναδικός.
    2) Αν με θεωρούσε κατώτερό της, δε θα με επέλεγε ως σύντροφο.

    Η ζήλεια δεν έχει να κάνει με τον άλλο, αλλά με εμένα και μόνο.
     
  11. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Μπορεί να νιώθουμε κατώτεροι από τον αντιζηλο...   όχι απο το ταίρι
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Προσοχή, πάρτε χάπια, θα σας τρελάνω!