Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ηλικία και Σεβασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος feugatos, στις 9 Δεκεμβρίου 2010.

  1. KloKlo

    KloKlo Regular Member

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Δηλαδή για να καταλάβω... απαιτείς σεβασμό παρά το νεαρό της ηληκίας σου επειδή ''δηλώνεις''
    master;(χμ... το άλλο ανέκδοτο με τον Τοτό το ξέρεις 
    Προφανώς δεν έχεις μάθει ακόμα (λόγω ηληκίας φαντάζομαι) ότι ο σεβασμός κερδίζεται και δεν απαιτήται..... 

    mona ..... ελπίζω να μην έκανα πολλά ορθογραφικά....δεν δηλώνω άλλωστε masterou  
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    γηρασκω αει διδασκομενη
    ιδιον του κυριαρχου η ορθογραφια !!!

    σκλαβοι αγραμματοι αφενταδες μορφωμενοι

    κατι σε ολυμπιακο παναθηναϊκο παιζει ?
     
  3. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Η απειρία, ίσως;
     
  4. Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Καλοί μου φίλοι, έμπειροι Masters, Doms, υποτακτικοί και σκλάβοι, γιατί το αποπαίρνετε το νεαρό μέλος της ομάδας μας? Μια ερώτηση έκανε. Καλύτερα δεν είναι να του δείξουμε ως παλαιότεροι τον ορθό δρόμο? Στο κάτω κάτω κανείς δε γνωρίζει τι ακριβώς είναι και τι εμπειρίες έχει. Μπορεί να είναι πράγματι Master, πιο πολύ από πολλούς εδώ μέσα που αρκούνται στη συγγραφή πονημάτων και σε ιντερνετικές εντολές προς άπειρους wannabe σκλάβους (ας παρακαλέσω και πάλι να μη παρεξηγηθώ... - έχει τρομάξει το μάτι μου- μου αρέσουν οι αναλύσεις που γίνονται εδώ).

    Πρόσεχε... Το επόμενο βήμα είναι να του πεις ότι πρέπει να δοκιμάσει για να ξέρει τι να δώσει. Θα μας το κάνεις υποτακτικό το παιδί...    

    Συγνώμη, αλλά πρέπει να θεωρήσω το σχόλιο άκομψο και ολίγον "ρατσιστικό"... Αν αρχίσουμε να σχολιάζουμε το επίπεδο της μόρφωσης του κάθε γράφοντα, την αναλυτικότητα του λόγου του κ.λπ. και ιδίως να το συνδέουμε με τις Κυριαρχικές του ικανότητες, φοβάμαι πως θα καταλήξουμε να είμαστε ένα γκρουπ σνομπ ψευτοδιανοούμενων χωρίς μάτια στην κοινωνία (του BDSM). Σε διαβεβαιώνω αγαπητή mona, ότι τα ορθογραφικά λάθη με ενοχλούν ιδιαίτερα, αλλά δε θα ήθελα να κρίνω κάποιον από αυτά, ιδίως όταν δε γνωρίζω το κοινωνικοοικονομικό και οικογενειακό του υπόβαθρο  

    Αντίθετα, το παρόμοιο σχόλιο του Durcet, αναφέρεται στην "ξεφτίλα" κάποιων Κυριάρχων να βάζουν τους υ να τους γράφουν τα κείμενα. :icon_no2:Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Αν δεν ξέρω να γράφω σωστά, θα γράψω άφοβα,εάν το θέλω, γιατί αυτός είμαι και έχω μια θέση εδώ. Δε θα το παίζω Κ ενώ κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. Στο κάτω κάτω, είμαστε σε BDSMικό και όχι φιλολογικό φόρουμ.[/quote]
     
  5. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, πώς αντιδράς στις ανυπακοές?
    Αν και συμφωνώ απόλυτα με όσους είπαν ότι ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται, καμιά φορά ίσως χρειάζεται λίγη...χμμ....βοήθεια  

    sk
     
  6. mona

    mona mea_maxima_culpa

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Μετά συγχωρήσεως,
    αλλά οι βασικοί κανόνες για μια (στοιχειωδώς) σωστή ορθογραφία
    θεωρούνται must, κατά τη γνώμη μου.
    Ούτε επίπεδο μόρφωσης έθιξα, ούτε αναλυτικότητα λόγου.
    Εμένα δεν με ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη. Με διασκεδάζουν, αφενός, κι αφετέρου, προκαλούν (ομολογουμένως) μιαν κάποια έκπτωση στη γενικότερη εικόνα που δίνει ο γραφών.

    Υ.Γ. Δεν προτίθεμαι (και δεν στοχεύω) σε καμία μορφή κομψότητας στα όποια σχόλιά μου. 
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Το χειρότερο που θα μπορούσε να κάνει κάποιος εκτός από το να απαιτήσει το σεβασμό των άλλων είναι να τον ζητιανέψει.
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Η ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
     
  9. mona

    mona mea_maxima_culpa

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Με εντόπισες κάπου στα παραπάνω αγενής;  
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσες να έχεις τοποθετηθεί πιο ευγενικά.
     
  11. Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Αγαπητή mona, η (στοιχειωδώς) σωστή ορθογραφία προφανώς ανήκει στο βασικό επίπεδο μόρφωσης, η εκμάθησή της γίνεται στις πρώτες τάξεις του δημοτικού εξάλλου 
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αποτελεί "must", όπως και πολλά άλλα πράγματα. Αυτό που είπα είναι απλά ότι προτιμώ να κρατώ αυτά τα must για τον εαυτό μου και να μη κάνω κάποιους να νιώθουν άσχημα με το σχολιασμό μου για αυτή τους την αδυναμία. Το θεωρώ παρόμοιο με το να πω κάποια "χοντρή". Εάν δε θέλω να ασχοληθώ μαζί της, δεν το κάνω. Δε χρειάζεται να την κάνω να νιώθει άσχημα, επισημαίνοντάς της το λόγο που δεν ασχολούμαι.

    Σχετικά με την ορθογραφία, έμαθα να είμαι πολύ ανεκτικός μετά από τις εξής δύο εμπειρίες: 1. Όταν πήγα φαντάρος (πριν πολλάααα χρόνια), συνειδητοποίησα ότι περίπου το 1/3 των άλλων στρατιωτών δεν ήξεραν να γράψουν το όνομά τους και έβαζαν σταυρό ή χ ή ζωγράφιζαν τους χαρακτήρες που το αποτελούσαν  2. Έτυχε κάποια στιγμή (επίσης πριν από αρκετάαα χρόνια) να διορθώνω γραπτά παιδιών δημοσίου ΙΕΚ - πρόκειται για αποφοίτους λυκείου, που υποτίθεται ότι επελέγησαν μεταξύ άλλων με κάποια (??) κριτήρια-. Είχα συγκλονιστεί όταν είδα ΠΟΛΛΟΥΣ να γράφουν μόνο το ι, το ε και το ο (δεν υπήρχαν υ,η,αι,ω ...). Επίσης, συνειδητοποίησα ότι δεν ήξεραν πρόσθεση χωρίς να γράψουν τους αριθμούς τον ένα κάτω από τον άλλο, όταν υπήρχαν δεκαδικά (μιλάω για 1,2 + 1,3 - όχι τίποτα περίπλοκο). Δε συζητάω για απλή μέθοδο των τριών... Απίστευτα πράγματα. Αυτούς τους ανθρώπους δε νομίζω ότι πρέπει να τους κρίνω. Θα κρίνω τους δασκάλους τους, που αν μη τι άλλο, δεν έπρεπε να τους δώσουν απολυτήριο, ούτε καν να τους περάσουν στη δευτέρα δημοτικού... Θα κρίνω επίσης ένα άθλιο (προφανώς) σύστημα παιδείας.

    Φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Η έκπτωση βέβαια άπτεται της πνευματικής ικανότητας του γράφοντα και όχι της bdsmικής του αυτής. Λαϊκά, δε με χαλάει ένα ωραίο session με 2-3 σκλάβες που δεν ξέρουν καλή ορθογραφία!!!   


    Μα, μια χαρά κομψή σε βρίσκω γενικά... 
     
    Last edited: 10 Δεκεμβρίου 2010
  12. Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Το... μαμήσαμε το νήμα του παιδιού... 

    Ας του πούμε τι να κάνει για να πάρει το σεβασμό που θέλει στη σχέση του και εμείς οι ανώμαλοι   ας πάμε κάπου στα off topic να ανοίξουμε ένα νήμα για την ορθογραφία:mdrmed: