Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ηλικία και Σεβασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος feugatos, στις 9 Δεκεμβρίου 2010.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Η ορθογραφία έχει κακοχαρακτηριστεί αρκετές φορές από διάφορους, το θέμα μας εδώ δεν είναι το spell checking. Όσον αφορά τις ειρωνίες νέων μελών (συνήθως νεαρότερης ηλικίας) σε αυτό (βοηθάει) και η χαλαρότητα της διαχείρισης σε συνδιασμό με το γεγονός πως είμαστε εργαζόμενοι και δεν προλαβαίνουμε να τα διαβάζουμε όλα. Θα μπούνε νέοι μοντερατορς ώστε να βοηθησουν να τηρούνται οι στοιχειώδες κανόνες συμπεριφοράς ώστε να μην απαξιώνονται νέα μέλη να γράψουν λόγω ορθογραφίας, ηλικίας ή status. Είναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει αυτό και οι διάφορες ειρωνίες ή χλευασμοί, να γίνονται αιτία να "φοβούνται" να γράφουν νέα μέλη, ή να αποχωρούν 'η να διαμαρτύρονται κάποιοι άλλοι για "ελειψη ποιότητας"

    Και ας μάθουν καποιοι να χρησιμοποιούν επιτέλους το ignore, να μην γράφουν ξεκάρφωτες απαντήσεις μέσα σε θέματα, και να μας βοηθήσουn με την στάση τους.

    Και κάποιος που δεν γνωρίζει καλή ορθογραφία διαβάζοντας και γράφωντας θα βελτιωθεί με την εξάσκηση, όταν όμως κολλάει να γράψει γιατι φοβάται μην του την πούνε, ακόμα και το δικάιωμα της καλύτερης ορθογραφίας και της βελτίωσης του γραπτού του λόγου, του στερείται.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Ηλικία και Σεβασμός

    Αδυνατώ να κατανοήσω, πως τα μαθήματα ορθογραφίας κάνουν κάποιο καλύτερο Κυρίαρχο, αλλά εκείνο που με προβλημάτισε δεν είναι αυτό, αλλά τα πιο κάτω.
    Θεωρείς πως όταν κάποια είναι υποτακτική κάποιου - εν δυνάμει σκλάβα, γιατί οι ήδη σκλάβες μετριούνται στα δάκτυλα, οι πλείστες είναι εν δυνάμει κι αν κι όταν κι ακόμα και τότε..- είναι πάντα και χωρίς αντίδραση/αντίσταση, προσπάθεια εκμετάλλευσης πιθανών αδυναμιών του Κ., δοκιμασίες κι αμφισβητήσεις της εξουσίας του, υπάκουη?

    Και για να μην ξεφύγω από το θέμα του νήματος.
    Αδυνατώ προσωπικά να αποδεχτώ κάποιον 20 χρονών ως Master.
    Δεν μπορεί να έχει την εμπειρία και γνώσεις και σοφία και αρκετά άλλα χαρακτηριστικά που ορίζουν κάποιον ως Μaster.
    Μπορεί να είναι εν δυνάμει, δεν το αμφισβητώ αυτό, αλλά από μόνη της η επιλογή τέτοιου στάτους σε μένα προσωπικά δείχνει έλλειψη εκείνων των απαραιτήτων γνώσεων που σε βοηθούν να διαχωρίζεις τ αχλάδια απ τα μήλα.
    Την κυριαρχικότητα γενικά από το μαστεριλίκι.΄
    Δεν είναι Μαστερ όποιος έχει κάποια που λέει πως είναι σκλάβα του.
    Είναι Αφέντης της, αλλα η κυριαρχική τάση δεν σε ανάγει αυτόματα σε Μαστερ.
    Μάστερ σε τι? Τι μπορεί να προλάβει κάποιος σε τέτοια ηλικία να εμπεδώσει, αφομοιώσει, δουλέψει, εμβαθύνει ώστε να δικαιολογεί τον τίτλο Αυθεντίας στον τομέα?

    Η ύπαρξη κυριαρχικών τάσεων δεν προσφέρει αυτόματα και χωρίς κόπο τίποτα.
    Αρχίζοντας από την εμπιστοσύνη της υποτακτικής τελειώνοντας με την επιθυμία της που γεννιέται από τη βεβαιότητα πως αυτός που δηλώνει πως μπορεί όχι απλά να την εξουσιάσει και να την χειριστεί, αλλά να αναλάβει την ευθύνη της, να την καθοδηγήσει, να την βελτιώσει, να την εκπαιδεύσει κ.ο.κ.
    Και εκπαίδευση σε αντίθεση με ότι πολλοί νομίζουν, δεν είναι ούτε το άνοιγμα της κωλοτρυπίδας ούτε η ικανότητα βαθιού λαρυγγιού, ούτε τα μαϊμουδίστικα για χάρη της καύλας "Μάλιστα Κύριε".

    Θα σεβόμουν κάποιον ανεξαρτήτως ηλικίας, αν ήταν για την ηλικία του συνειδητοποιημένος, αν μπορούσε να αντιληφθεί αργά ή γρήγορα, πως πιθανόν το πρόβλημα, αιτία ανυπακοής, δεν είναι κάτι τόσο εκτός των δυνατοτήτων του να αλλάξει, όπως η ηλικία, αλλά κάτι άλλο. Απ αυτά που μπορεί να βελτιώσει, αναπτύξει, καλυτερέψει.
    Και μπορούσε να αντιληφθεί πως το να θες να είσαι Μαστερ σε οτιδήποτε δεν είναι από μόνο του αρκετό.
     
  3. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    δε θέλω να κατακρίνω κανέναν για την ορθογραφία του, ούτε για σπουδές κλπ
    από την άλλη, νιώθω την ανάγκη να πω ότι, τουλάχιστον στα μάτια μου, ένα κείμενο με εξώφθαλμα ορθογραφικά λάθη, μου φαίνεται χειρότερο από τα greeklish.
    Επίσης ο προσδιορισμός που δίνει ο καθένας στον εαυτό του είναι προσωπική επιλογή του, εξάλλου είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα "ότι δηλώσεις είσαι"
    Απο κει και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
    Ο σεβασμός εμπνέεται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και κερδίζεται μέσα από πράξεις και λόγια, σε καμία των περιπτώσεων δεν επιβάλλεται. Τα κριτήρια που τον εμπνέουν είναι προσωπικά για τον καθένα και σαφώς ποικίλουν.
    Παρόλα ταύτα, για να συγκεκριμενοποιήσω την κατάσταση, επ ουδενί δεν θεωρώ ότι ένας 21χρονος μπορεί να είναι Master.
    Στα 21 σου οι εμπειρίες που μπορεί να έχεις είναι συγκεκριμένες, για άλλους περισσότερες, για άλλους λιγότερες, αλλά στα μάτια τα δικά μου ένας Master πρέπει να έχει εμπειρίες που η ηλικία των 21 θεωρώ αδύνατον να σου έχει προσφέρει
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Σεβασμος ... μαλιστα ....
    ε λοιπον για ποιον σεβασμο μιλαμε ? ... για το οτι ειμασταν μια χαρα στα 20 μας και στα 40 μας κουβαλαμε απο 30 κιλα λιπος ο καθενας ? .... το οτι φαγαμε την μιση ζωη μας και ακομη γυρευουμε την ηδονη στο ιντερνετ ? ... ή μηπως οτι μετονομασμε αυθαιρετα την γκρινια και την ιδιοτροπια σε κατασταλαγμα γνωσης και εμπειριας ?....
    μηπως θελετε να ανταλαξετε την εμπειρια σας και την ορθογραφια σας με τους κοιλιακους και το μελλον ενος 20αρη ? .... και τον κωλο σας θα δινατε σε φυλη αραπαδων ....

    δεν ξερω εγω ποιος ημουνα πριν απο 20 χρονια ? ... που ειχα μια γκομενα Αλεξανδρουπολη και ανεβαινα για 3 μερες και ετρωγε 8 γαμησια την ημερα ? .... τωρα , αντε να ριξω 2 με τον πουτσο και αλλα 3 με την γλωσσα ....ακομα και αυτη ψοφησε ... για καθε προφορικο σεξ κανει δυο ωρες να ξαναμιλησει ....

    φανταστητε μια μακρια ευθεια γραμμη ....
    στην μια ακρη ειναι μια σκληρη σηκωμενη πουτσα / στητο βυζι / κωλος στο υψος του / κοιλιακοι επιπεδοι , και στην αλλη ακρη της γραμμης ο χαρος .....και λιγο πριν αυτον η γκρινια η ιδιοτροπια η σαπιοκοιλια και η ορθογραφια .... παρτε τωρα την λεξουλα "σεβασμος" και τοποθετηστε την οπου νομιζετε καταλληλα πανω στην ευθεια αυτη ...
     
  5. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    Re: Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    ευτυχώς isnogood δεν είναι όλη η ζωή μας κοιλιακοί και όρθια παπάρια  
     
  6. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Το να διαβάζω ένα μηνυμα με τόσα πολλά και τόσο πομπώδη ορθογραφικά, ε! Πως να το κάνουμε... μου καταλύει κάθε σεβασμό...


    Από ό,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα η σκλάβα άπαξ και παραδώσει τον έλεγχο στον Κύριό της παύει να έχει υπόσταση ατομική... Μεγάλο θέμα για ανάλυση και θα μου άρεσε να ακούσω άλλη μια άποψη πάνω σε αυτό, επαναλαμβάνοντας ότι τα παραπάνω λόγια δεν είναι δικές μου απόψεις αλλά λόγια που έχω διαβάσει κι ακούσει κατ'εξακολούθησην...
    Και να σημειώσω πως έχω ακούσει αρνητικά σχόλια επειδή προβάλω τα "θέλω" και τις επιθυμίες μου...



    Σε όλα αυτά που γράφεις εδώ συμφωνώ απόλυτα, με κάλυψες διότι έχω την ίδια άποψη...
    Πέρα από το ότι προσωπικά ως γυναίκα δεν ελκύομαι από νεαρούς άνδρες, έχω την γνώμη ότι, πραγματικά, ένας άνδρας 20 ετών δεν είχε το χρόνο να αποκτήσει εμπειρίες τέτοιες και να "ανδρωθεί" στην ζωή με τέτοιο τρόπο που να μπορεί να μανιπουλάρει την ζωή μιας γυναίκας, συχνά (κι αναγκαστικά) μεγαλύτερής του.
     
  7. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Αν κάποιος ανακατέψει σε σιγανή φωτιά τη lara με τον isnogood
    στο προκείμενο νήμα-διαμαντάκι (με βάση τις αφορμές που δίνει),
    θα μπορούσε να αποστάξει κάτι τέτοιο:
    Επειδή όντως ο νοητός άξονας ηλικία-εμπειρία-ιδιοσυγκρασία -......
    [όπου αποσιωπητικά, συμπληρώστε κατά το δοκούν]
    δεν κατοχυρώνει δικαίωμα σε ιδιότητα Master προς το παρόν στο νηματοθέτη,
    σε ένα λειτουργικό και εύρυθμο χώρο αμοιβαίας αλληλεπίδρασης ανθρώπων
    με ανάλογες ανησυχίες και εμπειρίες, εμφανίζονται κάποιοι
    που
    «παίρνοντας από το χέρι» τον επίδοξο, του εξηγούν το αλφάβητο αρχίζοντας από το Α.
    Άλλοι επίδοξοι μπορεί να καταλάβουν ακούγοντας (άλφα).
    Άλλοι, μπορεί να χρειαστούν να το ακούσουν ως Α (α) [α-βου-γου-δου...]
    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
    Παραδείγματος χάριν:
    «Βγάλε σε πρώτη δόση παιδί μου το «Master»
    και κοτσάρισε μέχρι νεοτέρας ένα σεμνό και ταπεινό «Top»,
    να ξέρει όποιος/α το θωρεί που απευθύνεται και πάμε παρακάτω.»
    Είναι μια καλή αρχή.

    Τώρα. (βου)
    «Κοίταξε να δεις.
    Μπορεί διαβάζοντας πολύ personal experiences να έχεις την εντύπωση
    ότι η Κ/υ είναι μέγεθος μετρήσιμο σε:
    -μήκος πέους
    -αύξοντα αριθμό εκσπερματώσεων
    -αριθμό ωρών πτήσεως μπροστά στα μπιχλιμπίδια του ιντερνετ
    (κάμερες, εμεσένια, φεϊσιμπούκια [και κάθε λογής τσιμπούκια]
    αλλά εάν εξακολουθείς και τα νομίζεις αυτά, κάτσε Top και πολύ σου είναι.

    (γου)
    Ο εναλλακτικός ερωτισμός αφορά ζωντανά (από πάσης απόψεως) όντα
    που
    ανεξαρτήτως ηλικίας και κυκλοφορίας του αίματος
    δεν έχουν απεμπολήσει το δικαίωμα στη ζωή και την απόλαυση.

    (δου)
    Αυτό δεν σημαίνει ότι για να ασχοληθεί κάποιος/α με το bdsm
    πρέπει να είναι ανίκανος ή ανοργασμική.
    Σημαίνει απλά ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι (σωματικοί και εγκεφαλικοί συνάμα)
    προς το Δικαίωμα στην Ευτυχία.
    Αν ξέρουμε πως να τους ψάξουμε
    και αν βρεθούν στο δρόμο μας και κάποιοι
    που θα μας περάσουν από το αυλάκι όταν το χρειαστούμε.

    Τα ρέστα έπονται.
    Μια καλή αρχή είναι το μισό του όλου.

    Στην πορεία κάποιος μπορεί να του μιλήσει και για το Word βρε αδερφέ,
    εάν στο Δημοτικό ήταν κουμπούρας ο φέρελπις.
    Δε χάλασε κι’ ο κόσμος.

    Υ.Γ.
    Λεβέντη isnogood.
    Πως σου φαίνεται η εξής άποψη;
    Η φαρμακευτική επιστήμη θέλει να κάνει τον εξηντάρης να γαμεί σαν εικοσάρης.
    Το bdsm θέλει τον εικοσάρη να γαμεί με το μυαλό του εξηντάρη.
    Σε χαλάει;

    Βρε ακαμάτη,
    αν όλοι είχαν τη σωματική ρώμη των εικοσάρηδων
    θα το ‘χαμε κλείσει το μαγαζί..
     
  8. vautrin

    vautrin Contributor

    Για να είμαι ειλικρινής, συγκαταλέγομαι σ’ αυτούς που ενοχλούνται από την κατ' εξακολούθηση ανορθογραφία ανεξαρτήτως στάτους ή ηλικίας του γράφοντος. Εκτός κι αν οφείλεται σε δυσλεξία, στις υπόλοιπες περιπτώσεις μου φαίνεται ως ξεδιάντροπη επίδειξη αμορφωσιάς και διανοητικής οκνηρίας. Ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει αυτόματος διορθωτής λαθών στο Word, το copy-paste είναι μια πανεύκολη λύση που δεν απαιτεί παραπάνω από πέντε δευτερόλεπτα.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Σταχυολογώντας...
    Μάλλον θα πρέπει να ανοίξει κάποιο φροντιστήριο για Master, Dom και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις. Ε, ρε γέλιο...
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Να ενημερώθούμε άμα τη ενάρξει ώστε να στείλουμε για εγγραφη κόσμο....ε, να βοηθήσουμε στα νέα επαγγελματικά ανοίγματα δύσκολες μέρες που είναι
     
  11. Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    δυναμικό come back!!!Μπράβο κούκλα μου 
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηλικία και Σεβασμός

    Δωσε μου την επιλογη αναμεσα στο ορθιο παπαρι και την ορθογραφια ... και ... ασε με να κανω λαθος ....