Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emiris, στις 22 Φεβρουαρίου 2012.

  1. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
    Το έχω σκεφθεί πάρα-πάρα πολλές φορές. Αρα κάποιος λόγος θα υπάρχει:jerkit:



    Στο οικογενειακό περιβάλλον δεν μου συνέβη ποτέ! Ο πατέρας μου, πριν μπει στο δωμάτιο μου χτυπούσε την πόρτα.
    Ενδεχομένως να συνέβη κάτι στις σχέσεις μου με τους άλλους πιτσιρικάδες. Προσπάθησα πολύ να ζωντανέψω τις μνήμες μου. Κατάφερα μόνο να "επαναφέρω" κάποιο αίσθημα δυσφορίας, κάποιες αρχικές εικόνες αλλά τίποτα παραπάνω (έως τώρα).
    Εχω ακούσει ότι στην μικρή ηλικία οι μνήμες διαγράφονται γιατί καλύπτονται από άλλες. Δεν ξέρω μέχρι ποιά ηλικία συμβαίνει αυτό!
    ΥΓ: Είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον το θέμα το άλλο θέμα που προέκυψε στην πορεία. Δεν θέλω να το συζητήσω για να μην διακόψω τη συζήτηση του νήματος. Πάντως είμαι κοντά στη θέση του masterperris. Οτι δηλαδή όταν επιτρέπεις τη συζήτηση και τιμωρείς ΑΠΟΦΑΣΤΙΚΑ την πράξη, είναι καλύτερα.
     
  2. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Αυτό που έχω να πω είναι ότι, τον χτύπησες? τον γάμησες στο ξύλο? τον μαχαίρωσες? τον πυροβόλησες? τον χτύπησες με αυτοκίνητο? τον πάτησες με οδοστρωτήρα? τον τάισες σε γουρούνια?

    Καλά αστειεύομαι φυσικά αλλα όταν ακούω η βλέπω τέτοια περιστατικά περνάνε κάτι τέτοια slide show από το μυαλό μου με αυξάνοντα βαθμό καφρίλας.

    Μπουρτζόβλαχος με όλη την έννοια.
     
  3. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Συμφωνώ μαζί σου! Αισθάνομαι όπως ακριβώς εσύ!

    Θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ όψιν μας ότι μερικοί άνθρωποι νοιώθουν μια έλξη προς ανθρώπους που ασκούν βία.

    Οσοι όμως δεν την ανέχονται μπορούν ν αντιδράσουν με λεκτική ή συμβολική βία. Με λέξεις ή με συμβολικές κινήσεις μπορεί κάποιος "βίαιος" να ξεφτιλιστεί τελείως.
     
  4. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία


    Προσωπική μου άποψη ότι δεν αστειεύεσαι.
    Από τα ποστ σου μέχρι τώρα δείχνεις ότι υπάρχει θέμα.
     
  5. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Υπάρχουν πρόσφατες μελέτες που αναθεωρούν την αποψη που αναφέρεις.

    Γενικά θεωρούν ότι το BDSM στο μεγαλύτερο μέρος του είναι οκ. Με την προυπόθεση βέβαια ότι ασκείται μεταξύ συναινούντων ενηλίκων, δεν παραβιάζουν το νόμο κλπ.
     
  6. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Εμίρη νομίζω ότι εννοείς για τον ''βιασμό'' στο άλλο thread. Όταν λέω αστειεύομαι εννοώ ότι δεν θα προσπαθούσα να βλάψω κάποιον αλλα αν ήμουν εκεί ίσως και να πλακωνόμουν με το συγκεκριμένο άτομο.
     
  7. Emiris

    Emiris Regular Member

    Με τη σειρά μου και εγώ θα ήθελα να πω ότι δεν χρειάζεται να κυνηγάμε τους ορισμούς της επιστήμης με μανία διότι η επιστήμη είναι αναξιόπιστη πολλές φορές. Ναι, ναι, ναι.

    Είναι τελείως ελεγχόμενη από την εκάστοτε παγκόσμια εξουσία και σε μερικές περιπτώσεις δεν έχει ούτε τη στοιχειώδη ελευθερία.
    Στον χώρο της ιατρικής, η ψυχιατρική είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα.
    Η κωδικοποίηση των διάφορων καταστάσεων αναθεωρείται συνεχώς, και πολλές φορές ανάλογα με το που σπρώχνει η προπαγάνδα των καιρών.
    Το τι λέει η ψυχιατρική ότι είναι φυσιολογικό λοιπόν, και τι δεν είναι, δεν θα το λάμβανα πολύ υπόψη.


    Υπάρχουν δε και ακραίες καταστάσεις, όπως η ψευτοεπιστήμη της ιστορίας ή η ψευτοεπιστήμη της γλωσσολογίας για παράδειγμα, όπου όχι απλώς δεν είναι ελεύθερες να αποδίδουν όλη την αλήθεια, αλλά δουλεύουν συστηματικά για να κρύβουν την αλήθεια. Σε τέτοιες περιπτώσεις επιστήμη=αντίθετο της αλήθειας.
     
  8. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Re: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Δεν πρέπει να τις κυνηγάμε αλλά κατά τη γνώμη μου είναι χρήσιμο να τις λαμβάνουμε υπ όψιν μας.
    Λχ αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως ότι στις παραφιλίες "Η διέγερση και ο οργασμός είναι φυσιολογικοί και οδηγούν το άτομο σε σεξουαλική ευχαρίστηση" δεν το ήξερα

    Υπάρχει τρόπος να τις κρίνουμε.
    Μία μελέτη αναφέρει όχι μόνο τα συμπεράσματα της αλλά και την μεθοδολογία που ακολούθησε, το δείγμα που πήρε κλπ

    Είναι ενδιαφέρον να συζητηθούν αυτά που λες. Αλλά θα ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα!
    Ισως αν ανοιγες ένα καινούργιο νήμα..θα μπορούσε να γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση  
     
  9. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία


    Δεν ανέφερα καμία άποψη.

    Ερώτημα έκανα.

    Για ξαναδιάβασέ το καλύτερα .....
     
  10. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Εννοούσα αυτό:
    "Στο άτομο με Σεξουαλική Παρέκκλιση (παραφιλία) το σεξουαλικό αντικείμενο προτίμησης του διαφέρει από το συνηθισμένο. Έτσι, το παραφιλικό άτομο διεγείρεται από ερεθίσματα που δεν ερεθίζουν τα πιο πολλά άτομα - π.χ. ένα παιδί, ένα ζώο ή ένα παπούτσι ή μπορεί να ερεθίζεται μόνον όταν έχει αισθήματα υποδούλωσης, όταν τιμωρείται, μόνο βλέποντας ή όταν επιδεικνύει τα γεννητικά του όργανα ή όταν προκαλεί πόνο στους άλλους. Η διέγερση όμως και ο οργασμός είναι φυσιολογικοί και οδηγούν το άτομο σε σεξουαλική ευχαρίστηση. Οί σεξουαλικές παρεκκλίσεις θεραπεύονται με ορισμένα είδη θεραπείας συμπεριφοράς και με αποκαλυπτική ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία."

    Ισως θα έπρεπε να το διατυπώσω καλύτερα!
    Sorry!  
     
  11. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία

    Aυτό που εννοούσες είναι κομμάτι από αυτό ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
     
  12. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Η βία διδάσκεται στην πρώτη παιδική ηλικία


    Ακριβώς, είναι κομμάτι από το ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ , στο οποίο εσύ αναφέρθηκες και μέσα από την αναφορά σου αυτή το πληροφορηθήκαμε και οι υπόλοιποι!
    Το κομμάτι αυτό δεν πετάχτηκε από μόνο του στο thread!