Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η μοναξιά του σκλάβου στην σχέση Κυριαρχίας / υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Μαρτίου 2010.

  1. Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Εμένα αυτά που διαβάζω στο παρόν νήμα με κάνουν να νιώθω αντιδραστική και καθόλου ήρεμη...Χαλάστηκα...


    Υ.Σ Δεν έχει να κάνει με το αν είναι σωστά ή λάθος και διάφορες αερολογίες.Έχει να κάνει με το τι συναισθήματα μου δημιουργούν
     
  2. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Re: Η μοναξιά του s στο M/s


    Hephestus, γιατί θεωρείς ότι έχει διαφορά αν είσαι sub ή slave? σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν νομίζω ότι μπορεί να επιζήσει μακροχρόνια η σχέση αν υπάρχει τέτοια διαφορά επιπέδου όπως την περιγράφεις. Το αν η/ο υπό έχει έστω ελάχιστο χώρο δεν αλλάζει τα πράγματα. Το "μακροχρόνια" βασίζεται σε σεβασμό, σε θαυμασμό, σε κοινή κατανόηση, σε κοινές αξίες, όποια μορφή σχήματος κι'αν επιλέγουν οι συμμετέχοντες σε αυτό. Δεν σημαίνει βέβαια ότι μόνο "ίδιοι" άνθρωποι ταιριάζουν, τα ετερώνυμα έλκονται φυσικά καμιά φορά, αλλά πρέπει να υπάρχει μία κοινή βάση κάπου, ένας κοινός κώδικας αποδοχής. Αλλιώς, κάποια στιγμή, θα σκάσει η φούσκα.



    sk (MSp)
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s


    Πραγματικά λυπάμαι !
    και λυπάμαι γιατί δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό κατανοητό
    τι θέλω να πω και παρεξηγείται ,
    πράγμα που με τίποτα δεν είχα σαν σκοπό ,
    γιατί όλους εσάς σας γνωρίζω προσωπικά
    και ξέρεται αν σέβομαι την άποψη σας
    και το πώς βιώνεται την όποια σχέση σας .
    Δεν λέω πως φταίτε εσείς για κάτι ,
    εγώ δεν μπορώ να δω έτσι τα πράγματα ,
    είμαι πολύ μακριά και από αυτά που περιγράφει
    η δωρα , εσύ αλλά και την ανάγκη της Syrah
    να λειτούργει με στρατηγικό πλάνο .
    Εγώ βλέπω την ζωή αλλιώς και τις όποιες σχέσεις είχα στο παρελθόν
    της βίωνα διαφορετικά ,
    και αυτήν που έχω τον τελευταίο χρόνο πάλι αλλιώς την βιώνω .
    Επειδή απέχουμε πάρα πολύ οπότε
    και επειδή δεν έγραψα οτιδήποτε για να έρθω
    σε αντιπαράθεση και να τσακωθώ μαζί σας ,
    παρά μόνο για να πω ,
    πως υπάρχει και η άλλη οπτική ,
    καλή συνέχεια στο νήμα .
     
  4. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Αγαπητή Syrah.
    Τα νήματά σου είναι πάντα εξαιρετικά ενδιαφέροντα,
    σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που σαγηνεύουν τόσο τους αναγνώστες τους
    ώστε τους οδηγούν σε περιπλάνηση μέσα στις έννοιες.
    Η περιπλάνηση αυτή πολλές φορές είναι γόνιμη και ωφέλιμη,
    κάποιες άλλες φορές όμως μπορεί να καταλήξει σε απλή πλάνη.
    Προσπάθησα, μέχρι παρεξηγήσεως από κάποιον, συγκεκριμένα
    τον Master –κατά δήλωσή Του - Seduction να καταδείξω λιτά κάτι απλό.
    Ότι το θέμα του νήματός σου, το M/s, στη γνήσια έκφρασή του
    και όχι στις «προσαρμογές» και στις πατέντες που εμείς οι Έλληνες
    ως γνωστόν διαπρέπουμε είναι ένα μέγεθος κρυστάλλινα καθαρό
    και διαυγές.
    Αν θέλουμε να μιλάμε για το Μέγεθος M/s και πάντα
    κατά την προσωπική Μου αντίληψη και εμπειρία,
    δεν χωρούν φαντασιακές υποθέσεις, προσομοιώσεις, υποθέσεις εργασίας
    και οιαδήποτε άλλη παραφιλολογία επί του M/s.
    Δεν υπάρχει χώρος και περιθώρια για μοναξιά.
    Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με μορφωτικό επίπεδο, πολιτικές πεποιθήσεις,
    οικονομικά μεγέθη ή κοινωνικές εντάξεις του καθενός.
    Όλες αυτές οι αντιλήψεις που το νοθεύουν
    και προσπαθούν να το προσεγγίσουν προς τη μικροαστική, life-style,
    τηλεοπτική αντίληψη που επικρατεί στην νεοελληνική κοινωνία
    στους καιρούς μας απέχουν παρασάγγας από το M/s.
    Όσοι ξύπνησαν ένα πρωί και για να βάλουν χρώμα στη ζωή τους
    μπήκαν στο δίλλημα «να κάνω bungie jumping ή να ασχοληθώ με το bdsm;»
    δεν αφορούν το Μ/s.
    Όσοι επίσης αποφάσισαν να ενσωματώσουν
    τις πολιτικοκοινωνικές τους πεποιθήσεις σε μία βαθιά σχέση
    Κυριαρχίας/υποταγής για να δουν τι γίνεται παρακάτω,
    πάλι θα πελαγοδρομούν ψαρεύοντας σε θολά νερά.

    Το M/s έχει να κάνει –και αυτή την άποψη καταθέτω Ενυπόγραφα –
    με βαθιές ανθρώπινες σχέσεις και συμπεριφορές που είναι στενές
    έως ασφυξίας, απόϊδεολογικοποιημένες
    από οποιοδήποτε περιρρέων κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι,
    (και αυτό είναι ένα από τα ανεκτίμητα κέρδη του Σχήματος)
    και αυτόνομο μέσα στην αλληλεξάρτηση των μελών που το απαρτίζουν.
    Δεν υπάρχει κενό για μοναξιά ούτε για υποθέσεις εργασίας.
    Ειδάλλως δεν μιλάμε για M/s, μιλάμε για οτιδήποτε άλλο.

    Πολλά μπορούν να ειπωθούν, να διαπραγματευτούν και να κατεργαστούν
    αναφορικά με την πορεία προς το M/s. Αυτό αληθεύει. Αλλά αυτό είναι επίσης άλλο.

    Περιέργως πως, ο πιο ρηξικέλευθος προβληματισμός μέχρι τώρα στο νήμα σου
    προήλθε από τον Ηλία σε μία και μόνη φράση.
    Τείνω να αναθεωρήσω τελικά την ιδέα που έχω γι’ αυτόν (…)
    Ρώτησε αν υπάρχουν πραγματικά s.
    Επεκτείνω ρωτώντας.
    Υπάρχουν εδώ γύρω μας πραγματικά M/s σχήματα;
    Ας αναρωτηθούμε όλοι οι παρεπιδημούντες, ο καθένας εντός μας,
    τι είδους bdsm πρεσβεύουμε και διαπραγματευόμαστε στον παρόντα χώρο.
    Νομίζω ότι θα καταλήξουμε σε πολύτιμα συμπεράσματα
    ο καθένας για τον εαυτό του που δεν έχουν να κάνουν
    με το τι θα θέλαμε ή το τι ονειρευόμαστε.

    Κατά τα άλλα κανείς δεν χρέωσε κανέναν με έλλειψη σοβαρότητας
    όπως με εγκάλεσες.
    Τουναντίον, πιστεύω πως σχολαστικίζουμε με υπερβάλλοντα ζήλο
    χάνοντας την ουσία και με κίνδυνο να νοθεύσουμε Σχήματα και έννοιες
    που υποτίθεται πως θέλουμε να καλλιεργήσουμε, μεταφέροντας στον εναλλακτικό μας χώρο ιδέες και αντιλήψεις νεοελληνικής τηλοψίας.
    Όσο για τις παροτρύνσεις Μου περί δημιουργίας Σχολής,
    θα σε καλούσα να το δεις πιο ζεστά.
    Είναι κάτι που πραγματικά έχει να προσφέρει
    και δεν υπαινίχθην απολύτως τίποτα.

    Master Seduction.
    Το Μ/s δεν γράφεται με πένες.
    Γράφεται με πράξεις και συγκεκριμένη στάση ζωής.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Oχι ,δεν γινεται λογος για εκπαιδευση.Δεν ζουμε σε γυαλινα κλουβια ομως φιλτατη,το εξωτερικο περιβαλλον μεταβαλεται διαρκως,και μας επηρεαζει.


    Eμπνεω,ενσταλαζω,καλλιεργω,τι; Τις ιδεες ΜΟΥ ,τις αποψεις ΜΟΥ,χρησιμοποιωντας ισως εκτος των λογικων επιχειρηματων και το συναισθημα,το θυμικο.Εν προκειμενω αυτο που εχει σημασια ειναι ο στοχος ,που ειναι να επιβαλλω τις αποψεις μου,οχι να τις θεσω υπο κρισιν η να τις συγκερασω.



    Θα ισχυριζοσουν το ιδιο και για εναν Μ ορθοδοξο και ενα s καθολικο;Για εναν Μ οπαδο του ΚΚΕ και ενα s του ΣΥΡΙΖΑ; Αλλο ασυμβατοτης ( την διαγιγνωσκεις εξ αρχης και δεν προχωρας) και αλλο διαφορα αποψεων,η αποχρωσεων.Γιατι να γινω ορθοδοξος η σταλινικος ντε και καλα,επειδη ειμαι σκλαβος;Κατσε να βαλουμε κατω τα ευαγγελια και τις γραφες,τον Λενιν και τον Γκραμσι να δουμε αν μπορουμε να βγαλουμε καμμια ακρη,να με πεισεις η να σε πεισω. Τι εχει να κανει αυτο με την Μ/ς σχεση μας;
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Αφού είναι τόσο κρυστάλλινα καθαρό και διαυγές, ας μην το συζητούμε άλλο...Αυτό μας λέτε;;;

    Τυχαίνει κάποιοι να επιθυμούν να συζητούν πτυχές θεμάτων τα οποία οι ίδιοι θεωρούν άξια διερεύνησης. Θα σας πείραζε πολύ να συνεχίσουμε να συζητούμε ότι μας ευχαριστεί; Αισθάνομαι ότι μαθαίνω πολλά χρήσιμα πράγματα μέσα από αυτή τη διαδικασία και επίσης μου αρέσει - όταν τα καταφέρνω - να βοηθώ άλλους να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα που ίσως είναι κάπως ασαφή εντός τους, μέχρι να αρθρωθούν. Σε κάποια μαρτυρία σκλάβας στο διαδίκτυο - σε άλλες χώρες συζητούν άνετα τα θέματα που τους απασχολούν, χωρίς να πετάγεται κανένας να πει, "α, αυτό μην το συζητάτε, είναι ξεκάθαρο, μόνο ζείστε το" - διάβασα το εξής υπέροχο: το να ορίσεις το M/s είναι σαν να προσπαθείς να καρφώσεις καπνό στον τοίχο...

    Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο φόρουμ είναι πολύ αξιόλογο, κατά την άποψή μου, και έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Χαίρομαι να μπαίνω εδώ και να συμμετέχω σε συζητήσεις αυτού του είδους.

    Τα άτομα που συμμετείχαν στην συζήτηση έχουν προσωπική εμπειρία από M/s, MasterDo. Πού τις είδατε τις φαντασιακές υποθέσεις και προσομοιώσεις; Για ποια παραφιλολογία μιλάτε; Η Λάρα δεν έχει εμπειρία; Μετά από τόσα χρόνια; Η tender_lilly δεν έχει; Εγώ δεν έχω; Η Syrah δεν έχει; Τί είναι αυτά που λέτε; Προσπαθείτε να μας θίξετε; 

    Δεν συμφωνώ διόλου με αυτό. Δεν θα εμπιστευόμουν την κρίση ενός ανόητου περισσότερο από την δική μου. Είναι σημαντική παράμετρος της σχέσης.

    Πιστεύω ότι κακώς βγάζετε εκτός M/s θέματα που είναι σημαντικά για την ζωή κάποιων. Εάν οι πολιτικές μου πεποιθήσεις έβλαπταν εμένα ή την σχέση ή ήταν αντιαισθητικές για τον Κ μου, είμαι βέβαιη ότι θα μου τις άλλαζε. Θα το ήθελα αυτό από Εκείνον. Εάν το φερμουάρ του παντελονιού σας ήταν ανοιχτό, δεν θα θέλατε να σας το πουν; Κατά τον ίδιο τρόπο, ο Κ μου με εμποδίζει από το να γίνομαι γελοία, να βλάπτω τον εαυτό μου, να πιστεύω μπούρδες κ.ο.κ. Εάν όμως είναι αδιάφορες οι πολιτικές μου πεποιθήσεις, βεβαίως και θα μείνουν εκτός σχέσης. Είναι αποκλειστικά θέμα του Κ, σε συνάρτηση με την σημασία μίας παραμέτρου για τα συγκεκριμένα άτομα.

    Είναι σεβαστή η άποψη που καταθέσατε, αλλά πιστεύω ότι αυτό, πρακτικά, δεν μπορεί να γίνει. Η σχέση M/s με ένα μπλοκαρισμένο, φανατικό φασιστόμουτρο θα είχε απορριφθεί εν τη γεννέσει της από μένα...Παλιά χίπισσα γαρ...

    Η απάντηση είναι απλή: υπάρχουν. Προσωπικά γνωρίζω τρία ζευγάρια, εκτός από μένα και τον Κύριό μου (αν και θεωρώ ότι η δική μας σχέση ακόμη βρίσκεται στην αρχή της, μετά από έναν μόνο χρόνο). Μιλώ λοιπόν για κανονικότατα s, με την βούλα, αποδεδειγμένα, με τρόπο ζωής totally immersed στο slavery. Προς τί η αμφισβήτηση; Εξυπηρετεί σε κάτι;

    ΥΓ. Αν μου επιτρέπετε, διότι το φερμουάρ χάσκει...Ο Master Seduction είναι ένας Master που κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεται συστάσεις. Είναι από τους παλαιότερους και ικανότερους στον χώρο. Ρωτείστε και καμιά ψυχή πριν αμολήσετε τέτοια πράγματα... 
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s


    H αντιστοιχια ειναι ατυχεστατη ,θα μου επιτρεψεις να πεταχτω Δωρα. Η πολιτικη αποψη ,η πολιτικη ταυτοτητα ενος ανθρωπου δεν ειναι θεμα αισθητικης ,ειναι η αποτυπωση της σχεσης του με το κοινωνικο γιγνεσθαι, ουτε αλλαζει με το μαγικο ραβδακι του Κ .Ακομη και πολιτικη κατηχηση να σου κανει , εφ'οσον εχεις αυτοπροσδιοριστει πολιτικα και δεν εισαι κα'να απολιτικο τσουρδελο,θα εχεις απαντησεις,ενστασεις,αντιρρησεις,διαφωνιες οι οποιες σε μια σοβαρη συζητηση θα εκφραστουν επι ισοις οροις.Η μπορει και να μην εκφραστουν καθολου ,και να κρατηθει αυτο το πεδιο εκτος σχεσης,αν φοβασαι μη τυχον και γκρεμιστει ο Κ απο το βαθρο του Φωτεινου Παντογνωστη.

    Aκριβως.Διαπιστωνεις την ασυμβατοτητα εξ αρχης και δεν μπλεκεις.Ρωτησα ομως πιο ανω τη Συρα,ρωταω και σενα, αν εσυ εισαι του ΚΚΕ και ο Κ του Συνασπισμου,θα γινεις ετσι απλα και συ ρεβιζιονιστρια;Η μηπως ειναι κι'αυτα ασυμβατα;
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Αυτό ακριβώς.

    Κι όπως Είπε κι ο καλός μου Φίλος ΜΜ
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Μα έτσι ακριβώς γίνεται...Με πείθει όμως βρε παιδί μου, με πείθει... 

    Εξάλλου είμαστε ήδη συμβατοί, σε πάρα πολλά θέματα, όπως ίσως έχεις ήδη αντιληθεί...

    Νομίζω πάντως πως έχεις ήδη εκφράσει τις ενστάσεις σου επί ενός σχήματος όπου ο ένας κάνει κουμάντο σε όλα τα θέματα. Είναι ηθικής φύσεως κυρίως, από ότι θυμάμαι. Έχει καταγραφεί και έχει γίνει αποδεκτό, στα πλαίσια ενός άκρατου και ολόφρεσκου ρομαντισμού από την πλευρά σου. Δεν με χαλάει καθόλου αυτό... 

    Τα φιλιά μου
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    αντιλαμβανομαι πληρως οταν μεσω λογικων συνεπαγωγων συμπεραινω.
    οταν τινω να αντιληφθω τοτε τινω να συμπερανω , δεν συμπεραινω
    σε καθε περιπτωση σταματω εδω τα περι μαθηματικης λογικης διοτι και εκτος θεματος ειναι και κανενα απο οσους διαβαζουν το νημα θεωρω οτι ενδιαφερουν.



    ακριβως οπως το λες αγαπητη Syrah , αλλα δεν μπορω να διανοηθω ατομο με ανωτερο μορφωτικο ,αισθητικο επιπεδο κλπ να απορροφαται απο ατομο κατωτερου επιπεδου επειδη αυτο τυγχανει το κυριαρχο μελος
     
  11. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s

    Αντιθέτως πιστεύω πως το M/s δεν γράφεται. Μόνο βιώνεται. (Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί-ες στη παρέα μας, που καταλαβαίνουν τη διαφορά του κάνε από το βίωσε)
    Το Μ/s δεν το εκτελείς, το εκφράζεις. Θεωρώ πως για όσους έχουν επιλέξει να το βιώνουν είναι μια σημαντική έκφραση τους ως άνθρωποι που ζούν (όχι απλά αναπνέουν) και ζωή σημαίνει έκφραση...
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η μοναξιά του s στο M/s



    Μπα! Πιο εύκολα τα βρήκαν οι δυο Γιώργηδες, (ο «σοσιαλιστής» κι ο εθνικοσοσιαλιστής), παρά η Αλέκα, ο Αλέκος κι ο Αλέξης…