Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η υποταγή προσφέρεται ή προκύπτει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 1 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι, αυτό ακριβώς λέω: δεν είναι μόνον εθισμός και έχει σαν αντώνυμο την ανεξαρτησία.  
    Άρα, τι είναι;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό δεν είναι κυκλικός ορισμός, είναι χρήση του αντιθέτου. Δεν ορίστηκε η εξάρτηση με βάση την ανεξαρτησία, αλλά έγινε η παρατήρηση ότι η ανεξαρτησία είναι αντώνυμο της. Δεν μπορεί κάτι να είναι ταυτόχρονα εξαρτημένο και ανεξάρτητο από το ίδιο πράγμα, και αφού η υ δεν είναι ανεξάρτητη από τον Κ της δεν μπορεί παρά να είναι εξαρτημένη.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Προφανώς   Ο Αριστοτέλης θα τίναζε τα μυαλά του στον αέρα  

    Ωστόσο, η έννοια της λέξης ξεκινά από το ουσιαστικό. Η ετυμολογία συχνότατα βοηθάει πάρα πολύ. Εδώ το ουσιαστικό είναι η 'εξάρτηση' και από αυτό προέρχεται γλωσσολογικά η 'ανεξαρτησία', το αντώνυμο.

    Άρα ορισμό δίνεις ορίζοντας την 'εξάρτηση'.  
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν υπάρχει κυκλικός ορισμός, υπάρχει χρήση ιδιότητας.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δεν υπάρχει καν ορισμός, αυτό ήθελα να επισημάνω  
    Σε λέξεις με πολυσημαντες έννοιες, με αμφισημία και έντονα φορτισμένες συναισθηματικά πιστεύω ότι θα πρέπει να δίναμε ορισμό πριν τις βάλουμε στο διάλογο. Αλλά αναγνωρίζω ότι αυτό είναι δικό μου κόλλημα  
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Φυσικά και εξήγησα γιατί ερώτηση γιοκ...
    "Και δεν το κάνουν και θέμα, άλλωστε, σε αντίθεση με τον υπό καταλλήλους συνθήκας ενίοτε παραγόμενο άλογο λόγο"...
    ...

    Και κάμποσο πριν επίσης...
    "Ωραίες οι αισθήσεις και οι απόψεις, δεν λέω, αποκαλυπτικότατες εν τινι βαθμώ ίσως, αλλά το αν ο όποιος αντιλαμβάνεται το ότι ως οτιδήποτε, για τονόποιο χ λόγο (έχει ονοματεπώνυμα ο λόγος, αλλά δεν είναι του παρόντος), δεν κάνει κάτι, εκτός κι αν θέλει να πάει το πράμα παρακάτω στην κουβέντα, κάτι βέβαια που δεν είναι καθόλου μα καθόλου υποχρεωτικό -για να μη πω πως δεν είναι καν αναγκαίο- αντιληπτό πέρα ως πέρα...
    Και το αφήνω ως εδώ"...
    ...

    Καταλήγοντας...
    Αφήνεται πάντα χώρος περισυλλογής όπου εκτιμώ πως χρειάζεται, buffer λέγεται, αλλιώς παράγεται κατινάζ...

     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    ..."...εξάρτηση - εξάρτυση - εξάρτιση Τα εξάρτηση (από το εξαρτώ). εξάρτυση (από το αρχ.
    εξαρτύω) και εξάρτιση (< εξαρτίζω) διαφέρουν κατά πολύ στη σημασία τους, αφού
    διαφέρουν και στην παραγωγή τους. Η εξάρτηση είναι «το να εξαρτάται κανείς από κάποιον/κάτι»,
    εξάρτυση είναι '«τα ατομικά είδη τού στρατιώτη, ιδίως αυτά που φέρει μαζί
    του σε εκστρατεία», εν'ω εξάρτιση είναι «ο εφοδιασμός / εξοπλισμός πλοίου»..."...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να μην ανταλλάσσεις παιδάκι μου βαρειές κουβέντες, ένεκα που παραμονεύει αντιστροφή στην γωνία... Δεν κάνει, τζιζ, φτου...
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Οι ορισμοί λεξικογραφικώς έχουν δοθεί κι εδώ κι αλλού...
    Το πεδίο τους είναι το ζόρι...
    Εξ ου και οι αφοριστικοί ακροβατισμοί "δεν εξαρτώμαι-->ανεξάρτητος, εξαρτώμαι-->δεν είμαι ανεξάρτητος".
    Αυτό ισχύει σε μια οποιαδήποτε σχέση απτού αντικειμένου, π.χ δεν έχω νερό στο χωράφι, εξαρτώμαι απο το νερό του γείτονα, πούχει νερό στο χωράφι του. Τέλεια ως εδώ...

    Οι τραλαλά αναγωγές, τύπου είσαι η ανάσα μου ή θα περιλάβουν τον καφέ καί τα τσιγάρα μου ή θα πρέπει να οριστεί η καριόλα η ανάσα σκέτη.
    Αλλιώς λοιπόν προκύπτει η (όποια τεσπά) εξάρτηση με σκέτη ανάσα (ΤΡΕ, n' est ce pas?) και αλλιώς με "μπλιμπλίκια" (όρα "παξιμαδοκλέφτρα", λαϊκιστί "βασανάκι", το ποιανού μένει να διερευνηθεί)...
    Διγιότι αν δούμε την εξάρτηση να αποτελεί τον φορέα που διατρέχει την ΤΡΕ (με το Τ να είναι ποιοτική και όχι ποσοτική παράμετρος) αποκλείεται εξ αντικειμένου η όποια δυναμική, οπότε και το "ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε" αρκεί" και με το παραπάνω. Το ποτιστήρι νάν' καλά που ως εργαλείο, συναινετικώς βέβαια, θα αναχθεί σε αντικείμενο του πόθου, φετίχ ένα πράμα...

    Πώς λέμε "κάτσ' καλά μη σ' σ'ναινέσου" ή "δώσ' μου καλή συναίνεση, να μη σου κάνω ένεση"..?
    Εργαλειάρα λέμε, αφού...
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    - Άλλη παιδί δεν έκανε, μόν' η Μαριώ τον Γιάννη...
    Ίδιος ο μπαμπάς του, ίδιος...
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Φυσικά και εξήγησα γιατί ερώτηση γιοκ...
    "Και δεν το κάνουν και θέμα, άλλωστε, σε αντίθεση με τον υπό καταλλήλους συνθήκας ενίοτε παραγόμενο άλογο λόγο"...
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ένα λαικ δεν αρκεί!
    Το ποστ είναι επικό!!!