Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καθετήρες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 11 Ιανουαρίου 2009.

  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member



    Eγώ πάλι δεν ανησυχώ. Θα τα πας καλά κι εγώ καλύτερα
     
  2. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Αχ αυτοί οι μαζοσαδιστές! όλα, μα όλα τα φοβάστε πλέον????
    θάρρος αργείοι - θέλει αρετή και τόλμη το βίτσιο .. και ρέγουλα (που λέει ο ποιητής) να δέσει το γλυκό

    έλεος πια! όχι άλλη αρνητικότητα!
     
  3. Her0ica

    Her0ica Regular Member

    Ωραια και μετα ξεκινηστε τις διασωληνωσεις
    Εκει να δεις καυλα:rollinglaugh:
     
  4. μου εχει τοποθετηθει καθετηρας απο τον αφεντη μου για βασανιστηριο. ειναι γιατρος και ξερει να το χειριζεται. ο πονος ειναι απιστευτος. δεν μου αρεσει καθολου αλλα προσφερει τρομερη ευχαριστηση στον αφεντη μου.
     
  5. Konstantinos39

    Konstantinos39 New Member

    Φίλες και φίλοι καλημέρα,είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου post.

    έχω σχετική εμπειρία με το θέμα διότι έχω κάνει παιχνίδι με καθετήρες το οποίο και βρίσκω εξαιρετικά ερεθιστικό.ΑΛΛΑ θα πρέπει να τηρούνται ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ κανόνες καθαρίότητας κα υγιεινής.Βασικό επίσης είναι,ο δεχομενος/η τον καθετήρα να πιεί πριν την πράξη αλλά και μετά αρκετά υγρα έτσι ώστε να ουρήσει.Η ούρηση μειώνει τον κίνδυνο ουρολοιμόξεων.

    Οι καθετήρες που προβάλλονται στα βιντεάκια ειναι οι λεγόμενοι FOLEY και χρησιμοποιούνται για πιο μόνιμη τοποθέτηση στην ουρήθρα (αρκετές ώρες).Ωστόσο υπάρχουν και οι καθετήρες NELATON οι οποίοι είναι λεπτα σωληνάκια διάφανα που στην εξοδό τους έχουν ένα συνήθως πλαστικό χρωματιστο ακροστόμιο.Αυτα χρησιμοποιούνται για μία και μόνο φορά για την εξαγωγή ούρων.Δηλαδή εισάγονται στην ουρήθρα,εξάγονται τα ουρα και τελος.Επίσης δεν γνωρίζω αν οι NELATON μπορουν να μπουν στην ουρηθρα του αντρα,στης γυναίκας είναι σίγουρο ότι γίνεται.

    ΠΡΟΣΟΧΗ με αυτά που γράφω δεν σημαίνει ότι προτρέπω καποιον να χρησιμοποιήσει καθετήρες.Απλα καταθέτω την γνώση μου από τήν έως τώρα εμπειρία μου.Μαλιστα,και εγώ πριν το κάνω το έψαξα πααρα πολυ το θέμα.Η υγεία πάνω από όλα.
     
  6. DiDi

    DiDi Regular Member

    Είναι πολύ σημαντικό να μην χρησιμοποιείται πολύ μεγάλος καθετήρας, γιατί μπορεί να τραυματιστεί η ουρήθρα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεστε κάποιον ιδιωτικό χώρο π.χ. μπάνιο ή τουαλέτα κτλ., κι ίσως να μην μπορείτε να το εφαρμόσετε σε κάποιο ταξίδι ή όταν είστε εκτός της οικίας σας. Απαιτείται επίσης φροντίδα της υγιεινής για να αποφευχθούν οι ουρολοιμώξεις, αν και ο κίνδυνος είναι σαφώς μικρότερος από ό,τι με τη χρήση μόνιμων ουρηθρικών καθετήρων. Είναι πολύ σημαντικό να καθαρίζονται σχολαστικά τα χέρια κι η γεννητική περιοχή πριν την εφαρμογή του καθετήρα.

    Για να εισάγετε τον καθετήρα πλένετε σχολαστικά τη γεννητική περιοχή με νερό και σαπούνι (αν δεν έχετε πρόσβαση σε αυτά χρησιμοποιείστε μωρομάντηλα, αλλά με μέτρο, για την αποφυγή ερεθισμών στην περιοχή). Οι άνδρες μπορούν να απλώσουν το λιπαντικό τζελ στην ουρήθρα, ενώ οι γυναίκες μπορούν να περάσουν την άκρη του καθετήρα από μια μικρή ποσότητα του τζελ που έχουν απλώσει σε μια καθαρή επιφάνεια (π.χ. χαρτί υγείας).

    Οι άνδρες χρειάζεται να κρατούν με τα χέρια το πέος για να ισιώσει η ουρήθρα. Στη συνέχεια, εφαρμόζουμε απαλά τον καθετήρα, σταματώντας κάθε φορά που αισθανόμαστε αντίσταση. Όταν τα ούρα αρχίζουν να ρέουν, μπορούμε να ασκήσουμε μικρή πίεση στο κάτω μέρος της κοιλιάς με τις παλάμες μας μέχρι ότου σταματήσει η ροή. Βαθμιαία, αφαιρείτε τον καθετήρα (1-2cm κάθε φορά), σταματάτε όταν αρχίσουν τα ούρα να ρέουν, και συνεχίζετε την αφαίρεσή του όταν σταματήσει πάλι η ροή μέχρι να αποβληθεί όλος ο καθετήρας τελικά. Αν δεν βρίσκεστε στην τουαλέτα θα χρειαστείτε έναν ουροσυλλέκτη που συνδέεται στην άκρη του καθετήρα για τη συλλογή των ούρων.
    Υπάρχουν δυο τύποι καθετήρων - οι απλοί κι οι λιπαινόμενοι.

    Με τους απλούς χρειάζεστε επιπλέον κι ένα λιπαντικό. Αν είστε εκτός της οικίας, ο καθετήρας καθαρίζεται και φυλάσσεται σε μια καθαρή σακούλα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας. Οι αυτό-λιπαινόμενοι καθετήρες συνήθως χρειάζονται νερό (το νερό από τη βρύση συνήθως κάνει) που προστίθεται στη συσκευασία αφού ανοιχτεί στην άκρη, για να ενεργοποιηθεί το λιπαντικό (αυτό διαρκεί γύρω στα 30 sec). Αφού χρησιμοποιηθεί ο καθετήρας, στην συνέχεια τον πετάτε (μίας χρήσης).
    Τέλος, διατίθενται και ολοκληρωμένα σετ που περιλαμβάνουν τον διαλείποντα καθετήρα, λιπαντικό και ουροσυλλεκτη. Αυτά είναι ιδιαίτερα χρήσιμα όταν δεν είμαστε σπίτι, για τα ταξίδια, τον χώρο εργασίας ή κατά τη διάρκεια της νύχτας.


    Πηγή: Spinal Injuries Association (factsheets), ενημέρωση: Wendy Pickard.
     
  7. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια.. το οτι ειδατε ενα φιλμακι στο νετ, η μια σελιδα δεν νομιζω πως θα σας κανει καλο να πειραματιστειτε με τετοια αντικειμενα. υπαρχουν ενα σωρο καθετηρες,τοσο σε ειδη οσο και σε διαμετρους...


    Για να εισάγετε τον καθετήρα πλένετε σχολαστικά τη γεννητική περιοχή με νερό και σαπούνι (αν δεν έχετε πρόσβαση σε αυτά χρησιμοποιείστε μωρομάντηλα, αλλά με μέτρο, για την αποφυγή ερεθισμών στην περιοχή). Οι άνδρες μπορούν να απλώσουν το λιπαντικό τζελ στην ουρήθρα, ενώ οι γυναίκες μπορούν να περάσουν την άκρη του καθετήρα από μια μικρή ποσότητα του τζελ που έχουν απλώσει σε μια καθαρή επιφάνεια (π.χ. χαρτί υγείας).

    μαλιστα.. δλδ με μωρομαντηλα και χαρτι υγειας εγινε απολυμανση της περιοχης?

    Οι αυτό-λιπαινόμενοι καθετήρες συνήθως χρειάζονται νερό (το νερό από τη βρύση συνήθως κάνει) μαζι με το νερο και τα μικροβια του δικτυου...  
    για να μαθεις να κανεις σωστη χρηση ιατρικου εξοπλισμου,χρειαζονται χρονια σπουδων.παρατηρησης και στο τελος καθοδηγουμενης πρακτικης απο εξειδικευμενα ατομα.. αν για την καυλα της στιγμης προκαλεσετε ζημια στον συντροφο σας? αν πχ φουσκωσετε σε λαθος σημειο εναν Foley? η αν γινει χρηση λαθος διαμετρου? και προκληθει ζημια στην ουρηθρα? μπορει να φαινονται υπερβολικα..αλλα δεν ειναι αν γινονται απο ατομα που δεν γνωριζουν ........
     
  8. mrsulu

    mrsulu New Member

    εγω χρειαστηκε να παω στο νοσοκομειο για καθετηρα...
    σιγουρα θελει εκπαιδευση, πονεσε, αλλα οταν εισχωρησει πληρως και το κινησεις αριστερα-δεξια υπαρχει και ηδονη μαζι με τον πονο...
    σιγουρα παντως δεν πρεπει να το κανει ο οποιοσδηποτε...
    για γυναικειο καθετηρα δεν ξερω...παντως και να μου το ζητουσε μια γυναικα δεν θα τολμουσα να το κανω εγω...
    μονο αν υπηρχε μαζι μας καποιος-α ειδικευμενος...
     
  9. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Καθετήρες

    Ψαχνοντας να βρω σχετικα με το θεμα στο φορουμ, επεσα πανω σε αυτο. Το ξαναφερνω στην επιφανεια σε περιπτωση που καποιος μπορει να μας πει μια καινουργια αποψη και εμπειρια.

    Πριν απο λιγες μερες, περασα σχεδον μια ολοκληρη νυχτα δεμενη απο τον λαιμο ως τους αστραγαλους σχεδον, με καθετηρα για αρχικα καπως πιο πρακτικους λογους. Απλα για να μην χρειαστει να με Λυσει για να σηκωθω. Βεβαια στο ξημερωμα πια ειχα ανακαλυψει την καινουργια μου συμπαθεια. Τον καθετηρα.....Η εισαγωγη του θα ελεγα δεν με πονεσε κοθολου, τουναντιον ασκουσε μια μικρη πιεση την οποια εβρισκα πολυ πολυ ερεθιστικη. Ο συνδοιασμος της ακινησιας για παρα πολλες ωρες και της αισθησης πως ακομα και η πιο φυσικη αναγκη ειναι...χμ...πως να το πω...ελεγχομενη, παρακολουθειται ηταν πια απιστευτη αισθηση. Δεν ηταν τοσο ο καθετηρας, η η ακινησια, οσο η αισθηση του χασιματος του ελεγχου του κορμιου, της αποφασης του ποτε θα κινηθω η ποτε θα παω τουαλετα αυτη που με εκανε να ταξιδεψω στα ουρανεια για ωρες ολοκληρες.


    Ποιοι απο εσας ειχαν παρομοια εμπειρια; Πως την βιωσατε; Ποια η αποψη σας;


    Υ.Γ. Δεν μπαινω στον κοπο να μιλησω για θεματα προσοχης και υγιεινης, μιας και θεωρω αυτονοητο πως οταν καποιος ενδιαφερεται για τετοιου ειδους πρακτικες εχει ψαξει το θεμα εξονυχιστικα και εχει μαθει πρακτικα απο καποιον που γνωριζει την τετοιου ειδους πρακτικη. Εκτος κι αν βρισκεται στην ευχαριστη θεση να εχει ιατρικες γνωσεις λογω επαγγελματος.
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    ιατρικής φύσεως ερώτηση . ο καθετήρας που χρησιμοποιείται για ιατρικούς λόγους στους άντρες είναι ίδιος και για τις γυναίκες ? ή λόγω διαφορετικής ανατομίας διαφέρει. λογικα πρεπει να είναι διαφορετικά πραγματα λαμβανωντας υπόψη πως το η ουρήρθα του άντρα βρίσκεται στην κορυφή του πέους το οποιό έχει και κάποια εκατοστά μήκος ??
     
  11. Elvira

    Elvira Regular Member

    Οι διαφορες δεν εγκειται μονο ως προς την λειτουργια αλλα κ ως προς το μηκος κ το παχος της ανδρικης κ γυναικειας ουρηθρας δεδομενων των ανατομικων διαφορων (μην ξεχναμε πως η γυναικεια ουρηθρα χρησιμοποιειται αποκλειστικα για ουρηση εν αντιθεση με την ανδρικη).
    Παρα το γεγονος της υπαρξης αυτων θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ανδρικος ουρηθρικος καθετηρας σε γυναικα με την αναλογη προσοχη.
    Η λειτουργεια ειναι η ιδια, θα πρεπει να υπαρχει επαρκης λιπανση πριν τον καθετηριασμο τοσο κατα τον διαλειποντα οσο κ κατα την εισοδο μονιμου εσωτερικου ουρηθρικου καθετηρα(foley). Δεδομενου της ελλειψης αμεσης οπτικης επαφης χρηζει ιδιαιτερης προσοχη η χρηση του τοσο κατα τον καθετηριασμο οσο κ κατα την εξαγωγη του, ωστε να μην υπαρξει τραυματισμος των εσωτερικων τοιχωματων της ουρηθρας αλλα κ της κυστης. Συχνα παρατηρειται μικρη αιμοραγια η οποια ομως ειναι ανευ σοβαρης ανησυχιας κ οφειλεται ακριβως στον τραυματισμο των ινωμυωδων τειχωματων της ουρηθρας.

    Δεν νομιζω πως χρειαζεται να αναφερθω σε κανονες υγιεινης. Εχει καλυφθει ηδη το θεμα με απολυτη αναλυση κ επιτυχια απο τους προλαλησαντες.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

     

    Το φετίχ μου είναι η νοσοκομιακή στολή 

    Για αυτό το medical play με τους καθετήρες,τι να πω, τους βλέπω σε καθημερινή βάση λόγω δουλειάς,πόσο υπεργαμάτο είναι αυτό; 
     
    Last edited by a moderator: 15 Αυγούστου 2009