Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση (ακόμη και συναινετική) vs BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 7 Απριλίου 2015.

  1. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Προφανώς και δεν είσαι φανατικός Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός - Μπάοκ. Στα υπέρ σου  
     
  2. seduced mind

    seduced mind Guest

    Εγώ πάντως αν ήμουν τζογαδόρος και μου έκανε κανα τέτοιο σκηνικό στο καζίνο, θα τη πλάκωνα στις μπουνιές και μετά όταν θα γύρναγε σπίτι θα έβλεπε τα πράγματα της έξω από αυτό... Σιγά μην την άφηνα να γυρίσει μαζί μου...
     
  3. Θεωρώ πως στην σύγχρονη unisex εποχή, ένας άνδρας μπορεί να ξινίζει άνετα και ισότιμα απέναντι στις γυναίκες (όπως αντίστοιχα κάνουν και εκείνες) και να ασκεί άγριο βέτο στα όποια τερτίπια τους. Το θεωρώ καθ' όλα θεμιτό και ωφείλει να γίνεται. Τελεία.
    Αν μη τι άλλο, ορισμένες, σέβονται ακόμα τον ανδρισμό, και την ευθύτητα που πηγάζει αυθόρμητα, παρά τους γλοιώδεις γέσμεν.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Τραγικό...Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν σε αντίστοιχη περίπτωση στην Ελλάδα....Μακάρι το ποσοστό αυτών που θα αντιδρούσαν να ήταν μεγαλύτερο αν και δεν το πολυπιστεύω, δυστυχώς....
    Κοινωνίες αδιαφορίας, αλαζονείας και υπεροψίας....χωρίς αλληλεγγύη, χωρίς ανθρώπινα αισθήματα...
    Και τώρα που λέτε για Ντόμες και υ και σφαλιάρες πολυτελείας, που είναι σταγόνα στον ωκεανό των άπειρων ενδεχόμενων βίαιων σκηνών, θεωρώ ότι γίνεται ακόμη πιο δύσκολο να διαχωριστεί η συναινετική κακοποίηση στα πλαίσια της καύλας και της κυριαρχίας από την υπέρβαση των ορίων του καθενός, ειδικά αν οι άνθρωποι δεν γνωρίζονται ουσιαστικά, άρα δεν μπορούν να καταλάβουν διαισθητικά ο ένας τα όρια του άλλου....
    Πόσο ανενδοίαστος μπορεί να είναι κάποιος/α απέναντι σ΄έναν ξένο ουσιαστικά άνθρωπο? Είναι η ψυχή απόλυτα προστατευμένη? Δεν ξέρω, το ψιλοαμφισβητώ....
    Εξ΄ου και οι απορίες μου για τα one night sessions, ένθεν κι ενθεν.....
     
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    @Madeleine Rk ,το οτι εσυ και εγω και πολλες αλλες, δεν θα ανεχομασταν κακοποιηση, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει ως προβλημα στην κοινωνια ουτε οτι οσοι/ες το υφιστανται ,θελουν και τα παθαινουν. Το οτι δεν καταλαβαινουμε οσους και οσες το υφιστανται δεν νομιμοποιει την κακοποιητικη συμπεριφορα ,ουτε ενοχοποιει τα θυματα μιας τετοιας συμπεριφορας.Ειναι σαν να λες σε μια κοπελα, οτι αφου φορεσε μινι φουστα, αρα προκαλεσε , αρα ηθελε να βιαστει. Δεν παει ετσι ...
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Συμφωνω     Μια ερώτηση , θα του έκανες συνέχεια όμως τόπιν φρομ δε μποτόμ, συνέχεια μέχρι να ξενερώσεις, για να πάρει τον έλεγχο με τα κριτήρια σου, όποτε το ήθελες εσυ ή οχι ;
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεν μίλησα για βιασμό.
     
  8. Ναι τραγικό.
    Εξ' ίσου τραγικό κοπέλες που μυρίζονται εύκολο ρευστό, χωρίς παιδεία, χωρίς κατάρτηση να το παίζουν Ντόμες στου κάθε κακομοίρη την καμπούρα.
    Ακόμη χειρότερο, άτομα του χώρου μας που υποθάλπτουν τέτοιες συμπεριφορές για να μην πω τις επικροτούν.
    Και όχι δεν είναι σταγόνα στον ωκεανό είναι σύγχρονη Βαλκανίζουσα Μουσουλμανική Σκοτεινίλα.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Διαχωρίστε Τη συναινετική κακοποίηση στα πλαίσια της καύλας και της Κυριαρχίας Και τα Ξαναλέμε.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Κοίταξε να δεις, ο χώρος εξ' ορισμού θα πλήττεται από κάθε είδους ''μάστιγες'', μάλλον λόγω ανισοκατανομής προσφοράς και ζήτησης, το θέμα της οικονομικής εκμετάλλευσης όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως σχετίζεται με την κακοποίηση...
    Εκτός αν αυτό που λες είναι ότι η ασχετίλα των εν λόγω μπορεί να οδηγήσει σε κακοποίηση....
    Γιατί αν λες αυτό, -επιφυλάσσομαι-, το ίδιο ισχύει για όλες τις καταστάσεις....Κι εκεί υπάρχει και η προσωπική ευθύνη του καθενός, που εκχωρεί τον έλεγχο και την κυριαρχία, άλλο θεματάκι όμως....
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Ξεκαθαρίζω πως δεν θα γίνω ούτε κριτής στη ζωή του καθενός ούτε στο τρόπο που σκορπάει τα λεφτά του... Είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, όπως θέλει και όποτε το θέλει. Σε αυτό δεν φταίνε αυτές, αλλά οι ίδιοι γιατί αν δεν προέρχεσαι από πολύ πλούσια οικογένεια ή αν δεν σου έχει κάτσει κάποιο τζόκερ, τότε για να βγάλεις λεφτά πρέπει να πετύχεις μία καινοτομία. Και συγγνώμη που θα το πω έτσι, αλλά καινοτομίες οι μαλάκες δεν παρουσιάζουν.... Δεν φταίνε αυτές, φταίνε εκείνοι που τους δίνουν το δικαίωμα εκτός αν τις θεωρούν ένα κομμάτι κρέας το οποίο το εξαγοράζουν για όση ώρα επιθυμούν και στη συνέχεια τη στέλνουν σπιτάκι τους.... οπότε εκεί πάω πάσο...
     
  12. Και αυτά που διαβάζουμε στα λογής φόρα, ώρες-ώρες, μη συναινετική κακοποίηση γούστου κλπ είναι υπό μια έννοια....