Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ειδήσεις' που ξεκίνησε από το μέλος underherfeet, στις 24 Νοεμβρίου 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Με μία διόρθωση: δεν του το "ζητάς" ... τον εκλέγεις επανειλημμένα.

    Άρα, ποιος φταίει; Ο βιαστής, ή εσύ που τον επαν-εξέλεξες;?    
     
  2. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Φυσικά ακόμα και με μία ψήφο εκλέγεται κυβέρνηση, αλλά δεν παύει να τίθεται ζήτημα νομιμοποίησης κυβερνήσεων του 20 και του 30%.
     
  3. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Και 100% συμμετοχή να υπήρχε, από τη στιγμή που με 41 - 42% έχεις αυτοδυναμία, πάλι για μειοψηφία μιλάμε.

    ΥΓ. Και κάτι ενδιαφέρον: Δείτε αυτό που πρόσθεσα στο τελευταίο μου post στο "Ειδήσεις"!
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Aς πούμε και κάτι πολιτικό κανονικά κι όχι τσιτάτα, πολιτικά στραμπουλήγματα, νουμεράκια για λογιστάδες β' διαλογής, φετφάδες που μας αθωώνουν σαν 5χρονα που σπάσαμε το βάζο και ξερόλες να μην πω ποιού....
    Λοιπόν...
    Ποιος πίστεψε στ΄αλήθεια το 1999 πως η Ελληνική Οικονομία ήταν στις 30 πιο ανεπτυγμένες του κοσμου?
    ••••Αν το πίστεψε κάποιος, και μπορούσε να το αποδείξει κιόλας, να πήγαινε να πάρει μόνος του καμιά δεκαριά Νόμπελ, να του κλείναμε και μια σουίτα στο τρελάδικο να ησύχαζαν οι τύψεις μας!
    Και καλά οι so called εν Ελλάδι δεξιοί, Πασόκοι και Κνιτόπουλα και λοιπά αποσχίσματα...
    Αμ οι άλλοι? Η διανόηση, οι υγιεις δυνάμεις του πνεύματος? Νούκου!
    Εν πλήρει και αγαστή συνεργασία άπαντα τα ζώα...
    Χρειάζεται να έχεις τελειώσει πολλές βοϊδοσχολές για να καταλάβεις πως μια χώρα, μια οικονομία, χωρίς υποδομές, χωρίς σύστήματα, χωρίς διάκριση εξουσιών, που εφαγε μεταπολεμκά έναν 5ετή εμφύλιο, 2.000.000 μετανάστεύσαντες και 7 χρόνια χούντα αν δεν ήταν στο καλύτερο οικόπεδο του πλανήτη θα ήταν στη καλύτερη περίπτωση λίγο μετα σε κατάταξη από τις δορυφορικές χώρες του τέως υπαρκτού?
    Αλλά πόσο φάγαμε την παραμύθα της 26ης οικονομικά ανεπτυγμένης χώρας το 2001 διά στόματος κοντού...
    Φάγαμε τα γκαφρά (καλά τα λέει ο Πάγκαλος, κι ας διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας), αυξήθηκαν οι δημ. υπάλληλοι κατά 900.000 σε 40 χρόνια (αυτό που λέμε δημ. τομέας), έναν αξιοπρεπή διεθνη διαγωνισμό για αγορά ακόμα και για σφουγγαράκια κουζίνας δεν κάναμε....
    Μάρσαλ, FMS, NATO, EOK, EE, κάτι παλιογερόντια πολιτικοί κάτι έβαλαν στο μαγαζί και πάνω που νόμισαν ακομα και με τα μυαλά που κουβαλούσαν πως το πράμα μπήκε στο αυλάκι, έχασαν το παίγνιον ανταποδίδοντας κάτι ψιλά σε αυτούς που τόσα χρόνια έπαιζαν τους πελάτες (οι 900.00 που λέγαμε, μόνο που ήταν πιο ξύπνιοι οι πολλοί από τους λίγους, τους πήραν δυο φορές τόσα).
    Στο μεταξύ οι άλλοι, της ελεύθερης αγοράς κι εμπορίου καλέ, νόμιζαν πως τα πράγματα πήγαν σφαίρα αφού το χρήμα κουνιούνταν. Τ υπόλοιπα τα ξέρετε ειναι πρόσφατα (απ' το χρηματιστήριο και μετά οι νεότεροι), απλά όσοι είχαν πραγματικά φράγκα, τα πήραν πίσω κοντολογίς, κι αν δεν μπορούν φωνάζουν και τους φίλους τους να βοηθήσουν.
    Ποιά φράγκα?
    Τα χρεωστούμενα...
    Πόσα είναι?
    Το παγκόσμιο χρέος ειναι δεκατρείς και κάτι φορές το Παγκόσμιο Ακαθάριστο Προϊόν.
    Σωστά το μαντέψατε! Ανατοκισμό το λένε...
    Και ποιοι το πληρώνουν?
    Κάτι εξυπνοι σαν κι εμάς! Οι Έλληνες πολίτες!
    (Όχι οι των 1.600 οικογενειών με τους δεκαπλάσιους "κολλητούς" και τους δεκαπλάσιους των τελευταίων μπιστικούς...)

    ΥΓ: Δεν είμαι απαξιωτικός, υπήρχαν όλα αυτά τα χρόνια καταπληκτικά άτομα και προσπάθειες, μόνο που ποτέ δεν δημιούργησαν κρίσιμη μάζα, με ευθύνη δική τους, αλλά περισσότερο δική μας...
     
  5. erosgr

    erosgr New Member

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Kalo kouragio...

    Ραντεβού το 2015 και βλέπουμε...
     
  6. telos

    telos Regular Member

    Re: Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    καλά τα λές αλλά υπάρχουν και αρκετοί που δεν συμμετείχαν ούτε σε διαγωνισμούς ούτε έβγαλαν χρήματα μέσω των κομμάτων ούτε...ούτε ..κτλ
    Αλλά ο Πάγκαλος έχει θράσος γιατί αν και απέτυχε ως Εξουσία ξαναήρθε ως Λυτρωτής. (η μομφή μου αυτή δεν είναι μόνο προς αυτό το πρόσωπο αλλά προς όλες τις παρατάξεις)

    Και εμείς είμαστε λάθος γιατί καταπίναμε αμάσητα αυτά που μας έλεγαν.
    Θυμάμαι π.χ οτι το 96% των Ελλήνων ήταν υπέρ της διενέργειας των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αθήνα ενώ ήταν ένα απο αυτά που μας έσπρωξαν περισσότερο στην κατηφόρα.

    Τέσπα , το κακό είναι οτι ούτε τώρα θα βάλουμε μυαλό
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Τον χοντροΠάγκαλο δεν τον αντιμετωπίζεις ως πολιτικό αλλά ως σημείο.
    Ως πολιτικός δεν έχει ανάγκη επιπλέον λεφτά, επιπλέον εξουσία, επιπλέον sex, επιπλέον ζωή...
    Εν προκειμένω δες το εξής:
    Μια τετραετία:
    Έστω 30 υπουργοί! Αυτοί τρώνε 100 εκ. εκαστος.......................... = 3 δις
    300 διοικητές οργανισμων/υπηρεσιών, από 10 εκ. το κεφάλι.......... = 3 δις
    3000 ανώτατα κρατικα στελέχη από 1 εκ το κεφάλι..................... = 3 δις
    30000 μεσαία κρατικα στελέχη απο 100000 έκαστος..................... = 3 δις
    300000 δημ. υπάλληλοι από 10000 το κομμάτι............................ = 3 δις
    3000000 εργαζόμενοι άνεργοι από 1000 το τεμάχιον................... = 3 δις
    Φυσικά και δεν τρώνε όλοι το ίδιο στην σχηματική παράσταση που δείχνω...
    Φυσικά και δεν έχουν όλοι τις ίδιες άμυνες και καβάντζες
    Αλλά είμαστε όλοι μας λαμόγια αγαπητέ... έστω κι αν οι "μαλάκες" θα καούν μαζί με τα ξερά.
    Γι ' αυτό άλλωστε και στον πίνακα φαινεται μόνο το 50% του ενεργού πληθυσμού.
    Δηλαδή οι μισοί πιάνουν τον κώλο στους υπόλοιπους, τους "μαλάκες".
    Μα πολύ μαλάκες όμως!
    Ή μήπως τριτοκλασάτοι σκλάβοι..?
     
  8. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Sorry, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πιο φασιστικό από τη λογική της "συλλογικής ευθύνης" (και παίρνω αφορμή από την παραπάνω φράση επειδή την ακούω όλο και πιο συχνά). Τα λαμόγια, οι τεμπέληδες, τα παλιόπαιδα οι Έλληνες καλά πάθανε και τους αξίζει η τιμωρία, γι' αυτό να σκάσουν και να υπακούσουν. Το ΔΝΤ ήρθε εδώ για να μας συνετίσει, να μας τραβήξει το αυτάκι, να μας κάνει επιτέλους καλά παιδιά.

    Άμα αυτή η σκέψη ανακουφίζει κάποιους που ψάχνουν για συνενόχους, ποια είμαι εγώ να τους χαλάσω τη σούπα; Αλλά ας δώσουν έναν άλλο τίτλο στο κίνημά τους, κάτι που δεν θα περιλαμβάνει εμένα π.χ. και πολλούς άλλους ανθρώπους που γνωρίζω. Όσοι έκλεψαν, καταχράστηκαν και κορόιδεψαν έχουν όνομα και επώνυμο, δεν αποτελούν φαντάσματα που πλανώνται πάνω από τη χώρα και ονομάζονται γενικά και αόριστα "έλληνες".

     
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Αx βρε κορίτσι μου δεν με παρακολουθείς ...
    Στο πρώτο post μου παρέβλεψες το υστερόγραφο.
    Στο δεύτερο αναφέρομαι στο 50% που είναι κακά παιδιά.
    Για να το κ΄νω όμως χειρότερο και να δέσει το γλυκό, θα πω τούτο
    Ρε μπας κι είναι πιο λαμόγια αυτοί που τους πιάνουν τον κώλο τα ορίτζιναλ λαμόγια?
    Είναι πολίτες αυτοί?
    Τι στο διάολο καθαρός είσαι άμα φοβάσαι?

    Μπααααααααααα........ τελικά για κότες μας κόβω...
    Ναι το ξέρω, δεν καταπίνεται το γαμημένο...
    Κι εμένα στον λαιμο μου στέκεται...
    Και κάτι άλλο...
    Ποιός μιλησε για συλλογική ευθύνη ευειδεστάτη?
    Ο καθείς κι η ευθύνη του και ναι, το ψάρι βρομάει από το κεφάλι. Ακόμα κι αν υπάρχουν αυτοί που μαστουρώνουν με την ψαρίλα...

    Ο καθαρός λόγος δεν φιλοξενεί ερμηνείες, το γνωρίζετε καλύτερα από μένα!
     
  10. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    cadpmpc μας, σε παρακολουθώ ανελλιπώς , δεν έχεις παράπονο. Αφορμή πήρα από μια φράση που μου άναψε κόκκινο. Τα λοιπά από κοντά  
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    Κανένα παράπονο...
    Ναι τα κόκκινα ανάβουν, σε όλους συμβαίνει.
    Πολλές φορές παρορμητικά.
    Χωρίς κανένα λόγο, που έλεγε και το τραγούδι των Εξαδάκτυλος, αν δεν μ' απατά η μνήμη...
     
  12. Απάντηση: Καλπάζει το δημόσιο χρέος της χώρας

    εγώ έχω ένα απλό ερώτημα: αν χρωστάει η Ισπανία, η Ελλάδα, η Πορτογαλία, η Ιρλανδία, η Αργεντινή και λοιποί,

    ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΚΕΡΑΤΑ ΧΡΩΣΤΑΝΕ;;;;;
    ΠΟΙΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 'ΛΗΠΤΕΣ' ΤΩΝ ''ΧΡΕΩΝ'';;;;

             
     
Thread Status:
Not open for further replies.