Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κινηματογράφος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

Tags:
  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Ο μεγαλος Δικτατορας
    Το κουρδιστο πορτοκαλι
    Η ζωη του Μπραιαν
    Η καλπικη λιρα
    Λευκη ταινια
    Μπλε ταινια
    Κοκκινη ταινια
    undergroud
     
  2. Vampire in a Cathedral

    Vampire in a Cathedral Regular Member

    Αξίζει να δείτε:

    DUNE (1984) του David Lynch
    παρεξηγημένη ταινία που όμως απεικόνισε άψογα τα τέλεια βιβλία του Frank Herbet.
    Θεωρείται ορόσημο στη retro-gothic αισθητική του.

    Blade Runner του Ridley Scott (1982)
    Ακατέβατο δεκάρι για την πλειονότητα των κριτικών.
    Πεσσιμιστικό hi-tech μέλλον με έντονο cyberpunk μοτίβο και με το μονόλογο του Rudger Hauer στο τέλος την ταινίας να έχει γίνει συνώνυμο της ματαιοδοξίας του ανθρώπινου γένους.

    Miracle Mile (1988) με τον Anthony Edwards (από Top Gun & ER)
    Ένας νεαρός άντρας σηκώνει κατάτ ύχη ένα τηλέφωνο σε δημ΄σοιο θάλαμο όπου ακούει από την άλλη γραμμή ένα φρικαρισμένο στρατιώτη να τον ενημερώνει ότι ξεκινά ο Γ' Παγκόμσμιος Πόλεμος και ότι μέχρι τα ξημερώματα όλα θα υποκλίνονται στα "μανιτάρια". Ίσως από τις πιο άψογες cinephile ταινίες ever. Θεαματικό και ψυχοπλακωτικό τέλος με τον καταγάλανο ουρανό να γεμίσει λευκές αυλακώσεις από τους πυρηνικούς πυραύλους...

    Vampire in a Cathedral
     
  3. commcosmos

    commcosmos Regular Member

    Το τελευταίο δεν το έχω δεί αλλά από αυτά που έγραψες φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον! Θα το ψάξω!
     
  4. Vampire in a Cathedral

    Vampire in a Cathedral Regular Member

    commcosmos

    Η ταινία κεντάει στην κυριολεξία. Με ένα χαμηλό budget οι συντελεστές έφτιαξαν ένα άψογο θριλεράκι που στο τέλος πια σου δημιουργεί το γνωστό ψυχοπλάκωμα που έχεις όπως όταν βλέπεις έναν εφιάλτη και θέλεις να τρέξεις για να αποφύγεις κάτι ή κάποιον αλλά δε μπορείς. Με τον Anthony Edwards, έναν πράγματι υποτιμημένο ηθοποιό.

    Παρόλα ταύτα, εάν καταφέρεις και το βρεις θα σε βγάλω Μαγκάιβερ, διότι έχω σταυρώσει όλη την Αθήνα και δεν υπάρχει πουθενά. Σε περίπτωση που το πετυχαίνεις, εννοείται πως με ενημερώνεις.

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Vampire in a Cathedral
     
  5. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Miracle Mile (1988) με τον Anthony Edwards (από Top Gun & ER)
    Ένας νεαρός άντρας σηκώνει κατάτ ύχη ένα τηλέφωνο σε δημ΄σοιο θάλαμο όπου ακούει από την άλλη γραμμή ένα φρικαρισμένο στρατιώτη να τον ενημερώνει ότι ξεκινά ο Γ' Παγκόμσμιος Πόλεμος και ότι μέχρι τα ξημερώματα όλα θα υποκλίνονται στα "μανιτάρια". Ίσως από τις πιο άψογες cinephile ταινίες ever. Θεαματικό και ψυχοπλακωτικό τέλος με τον καταγάλανο ουρανό να γεμίσει λευκές αυλακώσεις από τους πυρηνικούς πυραύλους...

    Vampire in a Cathedral[/QUOTE]


    Μια φορά κι εναν καιρό αρπαχτήκαμε άσχημα.....(no hard feelings, I hope)
    Για το καλως όρισες όμως, παρε ένα δωρακι  

    http://torrentspy.com/torrent/521227/Miracle_Mile_1988

    Αρκεί να έχεις DSL και λίγη υπομονή, γιατί δεν βλεπω πολλούς που το μοιράζονται.
     
  6. Vampire in a Cathedral

    Vampire in a Cathedral Regular Member

    trampledgr

    Φίλε μου δε σε θυμάμαι καθόλου για τον τσακωμό που λες. Για να μη το θυμάμαι σημαίνει δεν του δίνω και σημασία πια. Οπότε και εσύ μην ασχολείσαι. Σε ευχαριστώ για το δωράκι το είδα ναι, αλλά δυστυχώς έχω το eMule. Οπότε μένει να κατεβάσω το bitTorrent υποθέτω.

    Πάντως εκτιμώ την κίνησή σου που έκανες. Ειλικρινά.

    Vampire in a Cathedral
     
  7. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    "Children of Men" του Αλφονσο Κουαρον(2006)
    Την ειδα χθες και ,μου αρεσε παρα πολυ.Δικαιως ηταν υποψηφια για τα συγκεκριμενα Οσκαρ.
    Ο σκηνοθετης δεν βασιστηκε στο "επιστ. φαντασια" του ολου θεματος αλλα περασε πολυ ομορφα τη τραγικοτητα των ηρωων και της εποχης χωρις πολλες φανφαρες.
    Απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει εδω και μηνες.
    (Οι σκηνες με τις μονες ληψεις ηταν αριστες!!)

    "Οι ήχοι από τις παιδικές χαρές χάθηκαν, η απελπισία εγκαταστάθηκε μόνιμα. Είναι πολύ παράξενο τι συμβαίνει στον κόσμο όταν δεν ακούγονται πια φωνές παιδιών".
     
  8. blacksun

    blacksun New Member

    Απο οσα ειδα προσφατα..
    'Children of Men' για την αποπνικτικη του ατμοσφαιρα κ την πολυ καλη σκηνοθεσια.

    'The Host' γιατι ειναι πολλα περισσοτερα απο ενα b-movie με τερατα (κ εχω δει παααρα πολλα τετοια..)

    'Eisenheim The Illusionist' γιατι ειναι ενα ωραιο παραμυθι,που μεχρι ενα σημειο με ειχε συναρπασει, αλλα παρολα αυτα κατι του ελειπε για να ενταχθει στην κατηγορια των λατρεμενων ταινιων

    'Ghostrider' γιατι οι περισσοτεροι το εκραξαν αλλα εγω ψαρωσα!

    + καποια λιγο παλιοτερα κ οχι τοσο γνωστα φιλμ, που θεωρω οτι αξιζουν τον κοπο..

    'Cecil B. DeMented' του John Waters με την υπεροχη ελληνικη μεταφραση 'Απαγωγη στο Χολυγουντ' ! Τρομερο σεναριο, εξαιρετικοι παρανοικοι χαρακτηρες, κ η πρωτη εμφανιση αν δεν κανω λαθος της Maggie Guilenhall.

    'Les Morsures de L'Aube' (θα το βρειτε σαν 'Η Αγαπη Δαγκωνει', τι ηλιθιες μεταφρασεις..) του Antoine De Caunes, μια απο τις λιγες αξιολογες ταινιες σχετικες με βαμπιρ κατα τη γνωμη μου, με την Αsia Argento στο ρολο της πλανευτρας..

    'Garage Days' του Alex Proyas, αξιζει μονο για συγκεκριμενες σκηνες που ταιριαζουν κ στη θεματολογια του φορουμ..

    'À Meia-Noite Levarei Sua Alma' του Jose Marins ('Τα Μεσανυχτα Θα Παρω Την Ψυχη Σου'), βραζιλιανικη ταινια του 1964, με φοβερη ατμοσφαιρα, 'φτηνη' μεν, σκοτεινη οσο δεν παει δε, με πρωταγωνιστη εναν δαιμονικο νεκροθαφτη..
     
  9. illusion

    illusion Regular Member

    Notes on a Scandal

    Notes on a Scandal

    Καταπληκτική ταινία με εκπληκτική μουσική, όποιος μπορεί την προτείνω ανεπιφύλακτα χωρίς υπότιτλους.

    Αρχικά νομίζει κανείς ότι η ταινία αναφέρεται στην σχέση μιας καθηγήτριας με έναν από τους μαθητές της αλλά το πραγματικό θέμα της ταινίας είναι η μοναξιά και που μπορεί να σε οδηγήσει. Αυτό που επίσης είναι ενδιαφέρον είναι κάποια ερωτικά και λεσβιακά στοιχεία που βγάζει η ταινία χωρίς ουσιαστικά να έχει ερωτικές σκηνές.

    Καταπληκτική η σκηνή με τον μονόλογο της πρωταγωνίστριας (Judi Dench) μέσα στην μπανιέρα της!!

    "People anguish for years with partners who are clearly from another planet. We want so much to believe that we've found our other. It takes courage to recognize the real as opposed to the convenient."

    Take some responsibility! I gave you exactly what you wanted!”

    illusion

     
  10. thomaspolygono

    thomaspolygono Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Θα σας πρότεινα να δειτε: Ο ΚΑΛΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ του Steven Soderbergh με τους Cate Blanchett (Τρομερή!), George Clooney

    ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ του Paul Verhoeven( Αυτός που έκανε το Show girls!), με τους Carice Van Houten, Sebastian Koch. Πολύ σκληρή σε κάποια σημεία της.


    ANGELA του Luc Besson. Mια πολύ τρυφερή ταινία γυρισμένη στο όμορφο Παρίσι με τους Jamel Debbouze και Rie Rasmussen.
     
  11. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    male part

    θα ξεκινήσω με τη μαύρη λίστα όπου βάζω 2 ταινίες προς το παρών
    ή πρώτη είναι το hostel.
    το είχα δει στο cinema επειδή νόμιζα οτι είναι σκηνοθεσίας tarantino αλλα τελικά έκανε (προς έκπληξή μου)την παραγωγή.
    νομίζω οτι το έργο ή αναφέρεται στο άκρον άωτο του σαδισμού ή θέλει να σε βγάλει απ το cinema με νεύρα και χάλια διάθεση.
    το δεύτερο είναι αυτό που μαύρισαν και προηγούμενοι.
    the brave(ο γεναίος).
    δε λέω ο Johnny Depth πολύ καλός ηθοποιός ,αλλά μέχρι εκεί.
    στην εν λόγω ταινία είναι πρωταγωνιστής,παραγωγός, σεναριογράφος και σκηνοθέτης.
    ε, βγήκε ,κατα τα γούστα μου, χάλια αποτέλεσμα.
    τώρα μια ταινία που είδα πρόσφατα(προχθες) ,πάλι στον κινηματογράφο, και αξίζει να τη δείτε είναι το simsons.
    http://www.simpsonsmovie.com/
     
  12. tsouknida

    tsouknida Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Aγαπημενες ειναι το `Αγαπα με αν τολμας`,`Α beautifull mind`με τον Ρασελ Κροου,`MAN ON FIRE`με τον Ντενζελ Ουασιγκτον.Νομιζω ολες αξιζουν καθεμια για τους λογους τΗς!