Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κινηματογράφος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

Tags:
  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    Δεν έτυχε να δω καμια ταινια του, εχω ακουσει τα καλυτερα ομως απο κατι κουρασμένα παληκάρια..  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Χτες είδα στο σινεμά "τα ερείπια". Ενδιαφέρουσα ιδέα, γρήγορη πλοκή, μια παρέα Έλληνες εκτός τόπου και χρόνου που μιλάνε τα ελληνικά σα λαθρομετανάστες (ντίο πίτσα γκίγκα ισί μαλάχα), αρκετούτσικο αίμα (θα μπορούσε να έχει περισσότερο) και ένα φυτό που κυριολεκτικά ξεφυτρώνει από παντού  
    Θα τη συνιστούσα για ένα ευχάριστο δίωρο, αν και το μετάνιωσα που δε πήγα στον Σκοτεινό Ιππότη τελικά...
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Χορορολάτρες μου, προσφάτως είδα το "48 εβδομάδες μετά". Είχα ήδη δει το "28 μέρες μετά" και το είχα απολαύσει, αλλά και τούτο είναι πολύ καλό -- τόσο σαν σήκουελ, όσο και σαν ταινία που στέκεται μονάχη της.

    Και τρελάθηκα (ξανά) με τη μουσική...

    (note: επειδή δεν έχω παρακολουθήσει εξαρχής το νήμα, και επειδή δεν έχω χρόνο/κουράγιο να το κάνω, πληζ συγχωρείστε με αν επαναλαμβάνω ταινία που έχει ήδη αναφερθεί).
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Αυτό είναι δεύτερο σίκουελ, ή εννοείς "28 εβδομάδες μετά";
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Re: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    [ΓΕΛΙΑ ΓΕΛΙΑ ΓΕΛΙΑ]

    σόρυ, εννούσα "28 εβδομάδες μετά". (Την αριθμητική μου μέσα).
     
  8. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    for the Bible tells me so

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ Επιτέλους πήγα στο Σκοτεινό Ιππότη!!!
    Από μικρό μου άρεσαν οι ταινίες με τον Batman, αν και έχω απογοητευτεί σε μερικές. Πχ στο Batman and Robin ο Clooney δεν ήταν αυτό που λέμε best Batman ever, και στο Batman Begins ο Christian Bale δε μου πολυγέμισε το μάτι ως Νυχτερίδας. Το συγκεκριμένο prequel των αμίμητων ταινιών με τον Michael Keaton (πώς άλλωστε να μιμηθεί κανείς τον "σκοτεινό" Tim Burton) μας δίνει όχι μόνο έναν Batman που παραπαίει μεταξύ καλού και κακού (και είναι και λίγο τσιβδός), αλλά (το κυριότερο και το άξιον δέους για μένα), έναν Joker που σίγουρα μα σίγουρα μπορεί να κερδίσει ακόμα και τον πιο επιφυλακτικό θεατή. Ο Heath Ledger, στην τελευταία ταινία της ζωής του, μπόρεσε να φανεί αντάξιος του μεγαθήριου που η τρέλα γυαλίζει στο μάτι του από φυσικού του και αντικατοπτρίζεται σε όλους τους ρόλους του, του Jack Nicholson. Κι όμως, αυτός ο Joker θα μπορούσε να είναι άνετα ο Joker-Nicholson στα νιάτα του.
    Προτείνω λοιπόν να τη δείτε, όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά γιατί χώρια από ένα ευχάριστο δυομισάωρο (μη ξεχάσετε να πάτε τουαλέτα πριν και φυσικά να μη νυστάζετε) υπάρχει αυτή η ξεχωριστή ερμηνεία στην ταινία αυτή, μια ερμηνεία που εμένα τουλάχιστον με εντυπωσίασε και με κέρδισε.

    Μια ταινία που θα πρότεινα να μη δείτε αν δεν είστε φαν του είδους (οπωσδήποτε εσείς με καρδιακά προβλήματα) είναι το ΚΜ31 (χιλιόμετρο 31), μεξικάνικη τρόμου. Παρόλο που το Μεξικό δεν έχει δώσει ούτε πολλά ούτε ιδιαιτέρως αξιόλογα δείγματα στο χώρο του terror, η συγκεκριμένη είναι αρκετά ικανοποιητική. Το στόρι είναι απλό: δίδυμες αδερφές, παλιός θρύλος, κωλομπέρδεμα με παιδάκια-φαντάσματα (βλέπε The Ring, The Grudge και άλλες συναφείς) και εντέλει οι μισοί πεθαίνουν κι οι άλλοι μισοί καταλήγουν παρανοϊκοί. Μια δοκιμασμένη συνταγή εμπλουτισμένη με στοιχεία που καταφέρνουν να την ξεχωρίσουν από το deja-vu, το χιλιοειδωμένο. Ένα (ίσως και το κυριότερο) από τα στοιχεία αυτά είναι η απότομη εναλλαγή εικόνων και τα σκοτεινά (σχεδόν ζοφερά) τοπία. Περιμένω σχόλια όσων την δουν (ή την έχουν δει).
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αφέντρα με Υποτακτικό (ή γιατί βαριέμαι να εξηγώ)... 

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014