Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λεξιπλασία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Humour' που ξεκίνησε από το μέλος astarti, στις 20 Ιουνίου 2015.

  1. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Περιπτερέημπαν : Τα γυαλιά απομίμηση των Ray Ban, αλλά από περίπτερο...
    Ομοίως, γιαλατζί, ιμιτασιόν, κόκα φόλα, λαικόστ, μαιμού, μάρκα μ' έκαψες, μουφα, μούσι
     
  2. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Γατόγυρος - Σκυλόγυρος : κακής ποιότητας γύρος, ή σατιρικά για να διακωμωδήσουμε το προιόν ενός άγνωστου για μας σουβλατζίδικου.
    π.χ. Πήγαμε για σουβλάκια σε ένα άθλιο μαγαζί, σκέτος γατόγυρος. Το μισό σουβλάκι το έδωσα σε έναν σκύλο, το μύρισε και έφυγε!
     
  3. scrpns

    scrpns Guest

    Δεν εχω την 'ικανοτητα' αυτη ωστοσο παραθετω μια λεξη απο ταινια (ηλιας του 16ου 25:35 )
    νιοκος μαλλον σημαινει μπουφος
     
  4. scrpns

    scrpns Guest

    Και δυο βορειοελλαδιτικες
    Αχμακης (τουρκικης προελευσης)
    Τριταυταλος
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Φυσικά υπάρχουν και τα καλιαρντά, η ιδιόλεκτος των ομοφυλόφιλων, καταγεγραμένη σε ένα όχι μόνο μνημειώδες αλλά και εσαεί αξιομνημόνευτο λεξικό, αυτό του Ηλία Πετρόπουλου, για το οποίο, διώχθηκε και δικάστηκε επί χούντας. Ακόμη και αυτοί που τους κράζουν (που κατά πως φαίνεται και εδώ δεν είναι ολίγοι/ολίγες), παρόλη την θεωρητική μας ανεκτικότητα στον -εναλλακτικό ερωτισμό, χρησιμοποιούν -συνήθως κοροϊδευτικά ή απαξιωτικά- λέξεις και εκφράσεις που προέκυψαν από την gay και την τρανς κοινότητα...
    Εμένα προσωπικά μου ακούγονται απολαυστικά, έχω αρκετούς φίλους που τα χρησιμοποιούν και λιγώνομαι κυριολεκτικά όταν ακούω συγκεκριμένες λέξεις, πεθαίνω σας λέω...
    Κάποιες απ΄αυτές, τις έχουμε ενσωματώσει όλοι και στην καθημερινότητά μας, γιατί είναι διασκεδαστική κωδικοποίηση...

    Τζάω-τζάσε-τζους
    Μούτζα-μουτζό
    Κουλός-κουλή-κουλό-κουλαμάρα
    Λατσό-λατσοτεκνό
    μπερντές
    τούφα-τούφαξα
    Θεά τον έκανες τον μουσακά (ατάκα Μουρατίδη, γνωστή πια στο πανελλήνιο)
    Γεροντογοργόνα (Ψινάκης, την έχω υιοθετήσει, γιατί μου αρέσει τρελά η γελοία...)
    'Ασε μας κουκλίτσα μου (πείτε μου ότι δεν το χετε πει, ανεξαρτήτως φύλου...του ιδίου)
    τζαζ-τζαζεύω-τζαζεμένος/η καθώς επίσης και τζαζλό (τα αγαπώ όλα και ναι, είμαι...)
    Μαλακομπούκωμα-μουρόχαυλος-τελευταία-προτελευταία (Χατζηστεφάνου, αγαπώ γενικά...)
    Λούμπα-λούγκρα
    Μπάρα-η τιμημένη (κάτσε κάτω απ΄την μπάρα, μπορείς...)

    Όλοι καλιαρντεύουν, άλλοι πετυχημένα, άλλοι όχι και τόσο...Θεά ο Χάρρυ Κλυν στο κάτωθι...ατζινάβωτος και αναιμνιάρης ο λαός... 



    και μία εκ των αποπειρών μετάφρασης του ''διαγγέλματος''....

    Κυρίες και κύριοι σας καλωσορίζω. Γίνομαι έξω φρενών η βρώμα γιατί βλέπω όλες τις αγριοπουστάρες, τις σιχαμένες, τους μεγιστάνες και τους θεόχοντρους που έχουν αράξει απέναντι στη Βουλή να έχουν αρπάξει την κουτάλα, να χοντραίνουν και να τρώνε τα κλεμμένα, ενώ ο λαός, βρώμικος, ζαλισμένος, άγνωστος και φτωχός, συνεχώς στα έξοδα και την δίαιτα, έχει πέσει στην πείνα και τη ζητιανιά. Σας παρακαλώ θερμά να πιέσουμε και να γαμήσουμε το ταμτιριρί σε όλους αυτούς που καταστρέφουν τα όνειρά μας. Και να μην κοιμόμαστε και να αφήνουμε τις βδέλλες να μας πίνουνε το αίμα. Μόνο έτσι θα γλιτώσει άπαξ και δια παντός η μάνα η Ελλάδα. Αλλιώς μας βλέπω να τα τινάζουμε και να μας θάβουν. Φέρτε μου κρύο νερό γιατί άφρισα η λούγκρα. Αντίο και εις το επανιδείν... 
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    καρκατσουλιό

    Η τσούλα, και μάλιστα η πολύ κακόγουστη.

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
    Ήρθε στο μπαράκι ντυμένη σαν πουτάνα, σκέτο καρκατσουλιό...
     
  7. astarti

    astarti Love beyond Reason

    G.T.P. ή Γ.Τ.Π. (συντομογραφια):
    Συντομογραφία που προέρχεται από τα αρχικά τον λέξεων Gia Ton Poutso(Για Τον Πούτσο ) ή GiaTon Peo (Για Τον Πεο). Η έννοια προέρχεται από την κοινή πεποίθηση οτι κάτι που ειναι ασήμαντο, άχρηστο, άσχημο, κλπ, είναι τόσο ασήμαντο, άχρηστο, άσχημο, κλπ, που η μόνη θέση που του αξίζει είναι εκει κάτω στα "άλλα", και να το έχουν όλοι στο φτύσιμο/χέσιμο/χύσιμο κλπ. Παρεμφερής φράση είναι οταν κάτι μπορεί να χαρακτηριστεί του κώλου.
     
  8. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Οτινανισμός:
    Ορισμός της γενικής εντύπωσης που επικρατεί από τις προσπάθειες να σωθεί μία κατάσταση. Εναλλακτικά η εξέλιξη των φράσεων "ό,τι του φανεί, του Λολοστεφανή", "εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ@--ί χτενίζεται", "στον π@---ο μου γαρδένιες και γύρω-γύρω μέλισσες"
     
  9. scrpns

    scrpns Guest

    Εκτος απο γαρδενιες γενικα ολα τα λουλουδια απομυζουν οι μελισσουλες γυρω απ τον π@---ο
     
  10. 4misstres

    4misstres New Member

    Κι ομως astarti μου(μου επιτρεπεις το μου)η περιοχη που βρισκεται ο πουτσος και ο ιδιος και η περιοχη που βρισκεται το μουνι(απο τις πιο αγαπημενες μου λεξεις )και το ιδιο,ειναι αυτα που θελουν να επισκεπτονται σχεδον ολοι οι ανθρωποι...Αρα μαλλον αδικως υπαρχει αυτη η εκρφαση(την χρησιμοποιω κι εγω βεβαιως βεβαιως).Ισως η εκφραση θα επρεπε να ειναι G.T.L.P η G.T.L.M.(συντομογραφικα),για τον αγαπημενο πουτσο η για το αγαπημενο μουνι... 
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ζούζουνος

    Ο πρεζάκιας που, υπό την επήρεια ναρκωτικών ουσιών, η φωνή του αλλοιώνεται και ακούγεται πιο ... «ζουζουνίστικη». Ίσως και κάποιες από τις κινήσεις του να προκάλεσαν αυτόν τον χαρακτηρισμό.

    Θα το ακούσετε και ως ζούζουνας.

    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
    Τι πας να κάνεις τέτοια ώρα στην πλατεία ρε; Τώρα μόνο ζούζουνες θα είναι.
     
  12. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Αριστερόνιο: Το αριστερό μνημόνιο. Λεξιπλασία που αποδίδει την παράδοξη κατάσταση να είναι μια αριστερή κυβέρνηση αυτή που υποστηρίζει ένα μνημόνιο...!!!!
    Υποστηρίζεται ότι το αριστερόνιο είναι το πρώτο μνημόνιο που μετακυλεί το βάρος και στα ανώτερα κοινωνικά στρώμματα..