Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΜΟΙΡΑΣΜΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astir, στις 15 Ιανουαρίου 2007.

  1. zinnia

    zinnia Contributor

    και για να επανελθω στο αρχικο θεμα..

    δεν μπορεις να δωσεις αν δεν εχεις περισσευμα.

    δεν μπορεις να μοιραστεις απο το υστερημα σου, μονο αν εχεις πλεονασμα μπορεις.

    και για να εχεις πλεονασμα, πρεπει να εχεις εισπραξει αγαπη. να χεις νοιωσει τι σημαινει αυτο το μαγικο πραγμα, να χει μεσα σου παγιωθει σαν συναισθημα, να μην ειναι πια τοσο ερεθιστικο και φοβιστικο συναμα, να μην εχεις αναγκη να το ξορκιζεις σαν το μεγαλυτερο "κακο".

    Μονο αν το χεις δικο σου μεσα σου, τοτε μονο μπορεις να το μοιραστεις. Και δεν φοβασαι ουτε αν σ απαυτωσουν ,ουτε αν σε πονεσουν. Γιατι και αυτο μπορει να συμβει. Και να σ απαυτωσουν και να μην καταλαβουν γρι απο σενα.

    Αυτο ομως που δεν μπορει κανεις μα κανεις να μας στερησει ειναι τ αποθεματα που εχουμε μεσα μας. Αν εχουμε φυσικα.
     
  2. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Κάπου είχα διαβάσει μεταξύ άλλων πως "όταν λαμβάνεις, τα χέρια σου γεμίζουν μια φορά, όταν προσφέρεις, είναι πάντα γεμάτα". Φυσικά και η λέξη "χέρια" είναι μεταφορική (τουλάχιστον έτσι το ερμήνευσα εγώ). Αν την αντικαταστήσουμε με τη λέξη "ψυχή", θα έχουμε την απάντηση στο ερώτημη που έθεσε ο Astir (με όλες τις προεκτάσεις που μπορεί να δώσει αυτή η απάντηση).


     
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μηπως να γινομασταν ποιο συγκεκριμενοι .... τι ακριβως λεμε ? .. ενα παρδειγμα ... τι ακριβως μοιραζουμε ?
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Καλή μου ναι οκ...αλλά ο Astir δεν εννοούσε αυτό με τις λέξεις δώσιμο και μοίρασμα..μα κάτι πολύ βαθύτερο!
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    φαινεται τελικα θα καταληξει το νημα σαν το αινιγμα της σφιγγας .... και βλεπω καποιον εκει στο βαθος να γελαει ... τι θα γινει ? .. θα εξηγησει κανεις ? ... σκαψε σκαψε απο το "βαθος" κοντευω να βγω στην Κινα ....
     
  6. female

    female Contributor


    Να δοκιμάσω ένα παράδειγμα - μπαίνεις σ΄ ένα χώρο, ας πούμε εκεί που δουλεύεις, σπουδάζεις, στο γυμναστήριο σου, λες "Καλημέρα", οι μισοί, τους ξέρεις χρόνια ή μήνες, δεν σε κοιτούν καν, κάνα-δυο μουρμουρίζουν κάτι με βαριά καρδιά, ένας λέει "Καλημέρα" και δεν το πιστεύει, ένας το δίνει ολόψυχα, με μάτια, χαμόγελο, όλο το πρόσωπο, σε κοιτάει κατάματα για λίγο, όχι τυπικά.

    Μπαίνεις σ' ένα πολυσύχναστο μαγαζί περίοδο εκπτώσεων. Η ταμίας είναι πτώμα, αρκετά κατηφής από την κούραση, έχει δουλέψει υπερωρίες, έχει εξυπηρετήσει εκατοντάδες πελάτες σε μερικές ώρες, σα ρομπότ, έχει μιλήσει σα ρομπότ με εκατοντάδες άλλα, που της έχουν μιλήσει σα ρομπότ, κανείς δεν έχει λάβει υπ' όψιν οτι είναι άνθρωπος, όχι "ταμίας". Της μιλάς λαμβάνοντας υπ’ όψιν την ανθρώπινη υπόστασή της. Της χαμογελάς, σ΄ αυτήν ειδικά, ίσως κάνεις και ένα ίχνος χιούμορ, φεύγοντας τη βλέπεις να ζωντανεύει, οι μύες του προσώπου της να αλλάζουν από τη στενοχώρια και την απάθεια σε ολόκληρο χαμόγελο.

    Τι εννοώ "δίνω"... Το να λειτουργώ, κατά το δυνατόν (δεν έχεις πάντα τα κουράγια ή τη διάθεση) όχι μηχανικά, αντιμετωπίζοντας τον άλλο (πωλήτρια, συνάδελφο, υφιστάμενο, μέλος του ιδίου forum, φίλο, γκόμενο, κόρη) όχι σαν να είναι ρομπότ, ένα κινούμενο αντικείμενο, αλλά εστιάζοντας (στον ανάλογο βαθμό και ανάλογα με την περίπτωση και τη σχέση) στην συγκεκριμένη προσωπικότητα με τις ιδιαιτερότητές της. Ζώντας χωρίς πολλά στερεότυπα, φόβο και στεγανά τη συγκεκριμένη στιγμή επικοινωνίας, με ψυχική γενναιοδωρία.

    Και όχι ειδικά και μόνο για το καλό του άλλου, αλλά και για το δικό μου. Το να "δίνω", είναι από τις πιο εγωιστικές, ναρκισσιστικές, φιλόδοξες πράξεις, άσχετα αν μπορεί να επωφελείται και ο άλλος. Μεταξύ άλλων, βασίζεται και στην αρχή οτι, αν και ο άλλος (στο σεξ, για παράδειγμα) είναι ικανοποιημένος, είναι, με τον τρόπο του, καλά, εγώ έχω να κερδίσω πολλά απ΄ αυτό.

     
  7. Geisha

    Geisha Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Το κατάλαβα.... εξου και η πρώτη μου πρόταση.

    Όλα ωραία είναι λοιπόν σαν σκέψη και σαν "βαθιά νοήματα".  

    Επι του πρακτέου όμως ...;
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ



    Αναμένουμε να μας πεις ,
    Επί του πρακτέου ....

    γιατι τα σχολια καλα ειναι ,
    να τα κανει καποιος

    αλλα την ουσια δεν την εχουμε δει καπου .

    Επι του πρακτέου λοιπον .... τι για σενα ?

    εκτός ότι φυσικά δεν θα μοιραζόσουν το Αφέντη σου ,
    γιατί αυτό και αν είναι χαρακτηριστικό σκλάβας !
     
    Last edited: 17 Ιανουαρίου 2007
  9. fashionistas

    fashionistas New Member

    Προσωπικά μιλώντας, αν και είμαι αρκετά εγωιστής και κτητικός και δεν μου αρέσει να μοιράζομαι τίποτα (εκτός εάν είναι ξεκάθαροι οι "όροι της μοιρασιάς"), μου αρέσει όμως να μοιράζομαι συναισθήματα και εμπειρίες. Ετσι χαίρομαι οταν οι γύρω μου είναι χαμογελαστοί και ευδιάθετοι.
    Βέβαια λογω του εγωισμού κάποιες φορές φτάνω στο άλλο άκρο, επιδιώκω να ικανοποιώ τους γύρω μου και ενοχλούμαι όταν αυτό το κάνει κάποιος άλλος.

    Λίγο αρρωστημένο...?
     
  10. adelina

    adelina Regular Member

    Re: Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Ο Αφεντης ανήκει στη σκλάβα?!
     
  11. Geisha

    Geisha Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Διορθώνω λοιπόν:

    Δε θα ήθελα να μοιραζόμουν..
    (και η βούληση και η άποψη, δεν καταδικάζονται ελπίζω)
     
  12. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: ΜΟΙΡΑΣΜΑ

    Ας σοβαρευτούμε σας παρακαλώ.
    Υπάρχει κόσμος που κατάλαβε πολύ καλά το θέμα, ίσως γιατί αυτοί μοιράζονται τη ζωή τους, τα συνασθήματά τους, την ψυχούλα τους.
    Όσοι δέν έχουν βιώσει κάτι τέτοιο, σίγουρα αυτό το θέμα δεν είναι το αρμόδιο για να τους το μάθει.

    Α.