Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 3 Ιουλίου 2006.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Phoenixxx, δεν με χαλάει να με αποκαλέσει κάποιος απόλυτη γιατί είμαι ok με τις αλήθειες που κατέχω. Τις έχω διασταυρώσει, βιώσει και αποδείξει.

    Επίσης, δεν πειράζει που κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
    Ο καθένας μπορεί να κάνει όσες προσαρμογές θέλει και να ονοματίσει πχ M/s κάτι που δεν είναι. Μήνυση κανείς δεν θα του κάνει.

    Κανείς δεν μίλησε για για τον πόνο ως αυτοσκοπό. Σίγουρα όμως κάπου κάποτε αναφέρθηκα στα συστατικά του BDSM που δεν είναι ένα αλλά πολλά. Τονίζω πως ο πόνος στο BDSM είναι ότι η μαγιά για το ψωμί. Εκτός και αν θέλει κάποιος φύλλο για σπανακόπιτα. Αλλά είπα ψωμί, όχι φύλλο για σπανακόπιτα.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Πέρα του ότι η άποψη της carissa[L_T] είναι 100% έγκυρη στο lifestyle και πάρα πολλοί την ασπάζονται, αυτό που είπα και το ξαναλέω γιατί βγαίνει από την πείρα μου είναι:

    Ένας μελανιασμένος πισινός σε τιμωρία ή σε παιχνίδι δεν είναι πρόβλημα και δεν είναι άξιο λόγου θέμα. Μία μελανιασμένη ψυχή σε τιμωρία μπορεί να είναι πρόβλημα και δεν διάβασα ως τώρα ούτε μία σοβαρή πραγματεία πάνω στις ψυχολογικές τιμωρίες, ενώ έφερα επιχειρήματα για ποιόν λόγο δεν προτιμούνται. Γιατί όσοι νομίζουν απαραίτητα ότι είναι εύκολες οι ψυχολογικές, δύσκολες οι σωματικές τιμωρίες, μπορεί να εκπλαγούν πάρα πολύ.

    Και ότι ο πόνος πράγματι, όπως λες κι εσύ, που άλλωστε τον γνωρίζεις, δεν είναι το κρίσιμο θέμα και όταν έρθει η ώρα του καλώς έρχεται και καλοδεχούμενος πιά είναι. Αυτό δεν το ήξερα κι εγώ κάποτε, τώρα το ξέρω, κάποτε μου φαινόταν κι εμένα ότι ο πόνος είναι το δύσκολο στο ΒΔΣΜ δεν είναι έτσι...

      Περίμενε, περίμενε, περίμενε, περίμενε, Phoenixxx και μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα  

    Από τα πολλά νήματα για τιμωρίες που έχουμε στο φόρουμ τούτο μόνο σ ένα δεν τσακωθήκαμε πολύ άγρια και αυτό αναφερόταν στο πώς βλέπουν οι Κυρίαρχοι οι τιμωρίες και είχαν γράψει κυρίως άντρες Κυρίαρχοι. Αλλιώς, παράπονο δεν έχω και εγώ είχα κάνει πέρσυ φλόγα στη λάρα σε ανάλογο θεμα και μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο για να απολογηθώ δημόσια, όσο δημόσια είχα φωνάξει τότε και επόμενο είναι τώρα κάποιος άλλος που αντιδρά στην έννοια της τιμωρίας να φωνάζει για μένα ή για όποιαν άλλη έμαθε να την δέχεται.

    Όσο για το ότι φάνηκε να το παίρνω προσωπικά. Όχι ακριβώς. Απλά έτσι μπορούσα να αντιδράσω ηπιότερα απ ότι θα αντιδρούσα αν έπαιρνα κατά γράμμα τα όσα εκτόξευσε η Εύα στο ποστ #60, φανερή η στόχευσή του και ότι δεν ήμουν ακριβώς εγώ, αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί στο κάτω κάτω "πολύ κακό για το τίποτα" σ αυτό έχει δίκηο η Εύα.

    Θα μου πεις, να μη μιλήσω. Γιατί να μη μιλήσω; Για κότα δεν εκπαιδεύομαι για σκλάβα εκπαιδεύομαι, το νήμα ήταν για σωματικές τιμωρίες γυναικών και όχι για το αν είναι καλές οι κακές σκλάβες αυτές που αποδέχονται την σωματική τιμωρία στα πλαίσια του power exchange και αυτά που λέγονταν αφορούσαν και εμένα και στο βαθμό που αφορούσαν εμένα και όμοιές μου (δηλαδή real life υποτακτικές που ναι είναι και μαζοχίστριες και εκπαιδεύονται για σκλάβες) ήταν λανθασμένα και ψευδή, ότι και να είπατε μετά. Επειδή στο κείμενο χρησιμοποιήθηκε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο αντί για δεύτερο ενικό; και πάλι μέσα ήμουν. Το χρώσταγα πουθενά;

    Αν το έπαιρνα πάλι γενικά, τότε θα ανταλλάσαμε σεντόνια επί σεντονιών πάνω στα αυτονόητα και θα κουραζόμουν και θα βαριόμουν. Δεν είχα λόγο.

    Οπότε το πήρα πάνω μου το θέμα και προτίμησα να γίνω αμυντική - παίρνοντάς το "προσωπικά" - και όχι επιθετική - όπως θα γινόμουν παίρνοντάς το γενικά.

    Τα καλά νέα Phoenixxx είναι ότι κάνεις καλό χιούμορ και μου αρέσει αυτό, τα κακά νέα είναι ότι το κάνεις στα λάθος σημεία.

    Έτσι όπως βιώνω την εκπαίδευσή μου, το να Τον συγκινήσω να μου φερθεί όπως θα ήθελα και μάλιστα με ποστ μου εδώ μόνο για σύντομο ανέκδοτο μπορεί να περάσει  

    Δεν μαθαίνει να είναι manipulator μία σκλάβα Phoenixxx, και αν κατά λάθος πάει να κάνει κάτι τέτοιο, μαθημένη από τα βανίλλα χρονικά της, απλά βλέπει ότι δεν γίνεται και το μαζεύει, αν έχει λίγο νιονιό, αν δεν έχει δε γνωρίζω τί γίνεται.

    Καλό είναι ν ακούνε πολλές απόψεις όλοι, αλλά μιλάς κυρίως για υποτακτικούς που δεν είναι σε μία σχέση ανταλλαγής ελέγχου εδώ πέρα. Γιατί αν είναι, τότε Άλλος τους διαχειρίζεται αυτό που θα αποδέχονται και θα επιζητούν ως best practice. Αυτός που τους έχει αναλάβει. Και αν Αυτός είναι άλλης σχολής σκέψης από αυτήν που πρεσβεύεις, τότε οι δικές Του απόψεις μετράνε για μένα και όχι της Εύας. Λογικό δεν σου φαίνεται;
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εμενα μου φενεται λογικοτατο.
    Φυσικα μετρανε οι αποψεις του Κυριαρχου που ανηκει ο καθενας και η καθε μια (αν ανηκει) και οχι των υπολοιπων.
    Δεν ειναι ομως ο νομος και ο κανονας για ολους τους αλλους που δεν ανηκουν και που ακομα ψαχνονται για το ιδεατο.
    Αυτοι που βρισκονται αναμεσα μας σε φαση αναζητησης, δεν εχουν αναγκη μονο των κανονων αλλα και των αποψεων και των εκφρασεων. Μονο μεσα απο αυτες τις ανιδιοτελεις γνωσεις θα μπορεσουν να βρουν τον εαυτο Τ/τους και θα καλυψουν τις αναγκες Τ/τους.

    Α Ξεχασα.... 
    Παρακαλω... να μας ανακοινωθουν οι σχολες να προλαβουμε τις εγραφες. 
     
    Last edited: 31 Οκτωβρίου 2006
  4. Mistress_Despoina

    Mistress_Despoina Regular Member

    Έχω στην πλάτη μου εμπειρία ετών στον χώρο. Τότε ακόμα που δεν ήξερα ότι αυτός ο χώρος λεγόταν BDSM και ότι οι σχέσεις αυτές είχαν ονομασία D/s και M/s. Τον χώρο τον ονομάζαμε Αυταρχικό και τις σχέσεις αυτές τότε τις λέγαμε ελληνικά σχέσεις «Εξουσίας και υποταγής». Το ιντερνετ δεν είχε μπει στην ζωή μας. Τότε είμαστε ελάχιστοι Α/αυθεντικοί κάναμε συναντήσεις και τότε στα σπίτια Μ/μας και ανταλλάσαμε απόψεις.
    Έκανα αυτήν την εισαγωγή διότι διαβάζω εδώ στο forum τα όσα γράφονται και άλλοτε γελώ αλλά τις περισσότερες φορές οργίζομαι.
    Εδώ μέσα υπάρχει ένας ανταγωνισμός φυσικά αδικαιολόγητος.
    Δεν μπορεί τα άτομα που ασχολούνται στον χώρο σοβαρά εδώ και χρόνια έχοντας κερδίσει την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό πολλών από την συμπεριφορά τους, από την στάση της ζωής τους, προσφέροντας έργο και τον εαυτό τους ακόμα μέσα από τις βιωμένες τους εμπειρίες, να θίγονται και να φιμώνονται.
    Πολλοί προσπαθούν με κάθε μέσον να τους πλήξουν αντί να τους διαβάζουν με σεβασμό και να τους αφήσουν να πουν και να εκφράσουν τις απόψεις τους. Κάποιοι που εκπαιδεύονται ακόμα σαν Κυρίαρχοι η και σαν υποτακτικοί βλέπω ότι έχουν εμπεριστατωμένες απόψεις που δεν καταλαβαίνω από πού τις έχουν αποκομίσει. Διαβάζοντας μήπως? Βλέποντας ταινίες ίσως?
    Και απορώ και γω ρωτώντας από πότε ένας Κυρίαρχος άνευ μαστιγίου παύει να είναι αποδεκτός?
    Από ποτέ ένας υποτακτικός πρέπει απαραίτητα να πονά σωματικά για να είναι υπάκουος?
    Χρειάζονται και αυτά φυσικά αν αυτό εκφράζει και τους δυο, αλλά δεν είναι και απαραίτητα. Υπάρχουν σχέσεις εξουσίας και υποταγής που δεν έχουν σαν βάση τους το S/M στην μορφή που το αναφέρεται.

    Θα αναφερθώ στην σχέση μου. Θεωρούμαι έμπειρη Mistress. Χειρίζομαι άριστα τα μαστίγια κλπ και λόγο ιδιότητας. Θα σας πληροφορήσω ότι εδώ και οκτώ χρόνια που είμαστε μαζί, ο προσωπικός μου σκλάβος και σύντροφος μου ποτέ δεν χρειάστηκε την απειλή μαστιγίου για να ξέρει ανά πάσα στιγμή τι πρέπει να μου προσφέρει και πως. Η έλλειψη του πόνου σε αυτόν δεν τον έκανε ποτέ λιγότερο σκλάβο, ούτε και έψαξε ποτέ να το βρει αλλού.

    Μην μιλάτε λοιπόν όταν αναφέρεστε σε ένα θέμα με γενικεύσεις. Τιποτε δεν αποτελεί κανόνα.
    Δεν επιτρέπονται να απορρίπτετε άτομα που βιώνουν διαφορετικά από σας είτε την υποταγή είτε την Κυριαρχία
    Μην κρίνετε τις συμπεριφορές άλλων Κυρίαρχων η υποτακτικών. Ο καθένας πρέπει να κάνει ότι τον κάνει ευτυχισμένο και ότι τον γεμίζει.
    Σταματήστε να τρώγεστε και ασχοληθείτε με το να βελτιώσετε τον εαυτό σας και όχι τους άλλους.
    O σκοπός μιας Κοινότητας που την απαρτίζουν διαφορετικά άτομα σε ένα χώρο που είναι πολυδιάστατος και με πολλές εκφράσεις στον τρόπο ζωής τους, είναι ο διάλογος και όχι ο αντίλογος για να δημιουργούνται απλά εντυπώσεις.
    Έτσι νομίζω εγώ φυσικά.
     
  5. Mistress_Despoina

    Mistress_Despoina Regular Member

    Το ποσοστό 100% της εγκυρότητας του lifestyle που ασπάζονται την άποψη της carissa[L_T] ποιος το ορίζει tender lilly? Θα ήθελα να ανατρέξω και γω στους πίνακες με αυτά τα στατιστικά στοιχεία προκειμένου να κάνω και γω τις έρευνες μου.
    Είναι χρήσιμες για το προσωπικό μου αρχείο.

    Όπως κατάλαβες αστειεύομαι.
    Μέσα από το αστείο θα μου επιτρέψεις να σου δώσω συμβουλή σαν μεγαλύτερη και αρκετά έμπειρη. Να μη γράφουμε πράγματα απλά για να δημιουργούμε εντυπώσεις. Καλύτερα να είμαστε φειδωλοί στις εκφράσεις μας ιδιαίτερα όταν αυτές απευθύνονται σε άτομα που έχουν μια κάποια νοημοσύνη. Εκτός και αν υποτιμούμε τους συνομιλητές μας.
    Αναφέρεις ότι έγινες αμυντική. Εγώ αυτό που αναφέρεις ότι έγινες δεν το βρήκα πουθενά όσο και να το αναζήτησα διαβάζοντας τους διαλόγους σας.
    Αντίθετα σε βρήκα πολύ επιθετική και άδικη με την Κύρια Εύα.
    Αμυντική και απολογητική συνάμα βρήκα την Εύα.
    Μάλιστα της έκανα και παρατήρηση σαν μεγαλύτερη της και σαν φίλη της που την αγαπάω πραγματικά. Κακός απολογήθηκε σε σένα για ότι έγραψε μια που πουθενά δεν διάβασα να γράφει ανακρίβειες παρά μόνο την αλήθεια. Απλά την είπε λίγο παραστατικά. (Η καλλιτεχνική της φλέβα ορισμένες φορές την παρασύρει).
    Αν τώρα αυτές οι αλήθειες πονάμε η δεν αρέσουν σε πολλούς τι θα έπρεπε να κάνει? Να τα πνίξει μέσα της? Να μην τα γράψει?
    Βρήκατε άτομο τώρα ....Την Εύα…
    Λάθος άτομο.
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Και επειδη η σιωπη ειναι χρυσος...εγω θα πεθανω φτωχη -
    πλην ομως ευτυχισμενη  
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Ανεξάρτητα από το αν με ενδιαφέρουν ή όχι τα παιχνίδια του πόνου (είναι θέμα για το οποίο δε θα πάρω τη βοήθεια του κοινού), ποτέ δε θεώρησα τη σωματική επιβολή ως σημάδι εξουσίας και δύναμης. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

    Η δύναμη και η εξουσία έχουν ως βάση το ψυχολογικό και πνευματικό ειδικό βάρος του ατόμου, την ικανότητά του να βλέπει ξεκάθαρα και πίσω από τα πράματα, να προβλέπει καταστάσεις, να παίρνει αποφάσεις, να εμπνέει, να καθοδηγεί και να στηρίζει.

    Ακόμα και σε εποχές που ο άρχοντας έπαιρνε κεφάλια, αν δεν είχε αυτά τα προτερήματα άρχοντας πραγματικός δε γινόταν και συχνά έχανε αυτός το κεφάλι του.

    Ασφαλώς αυτά που ισχυρίζομαι δεν είναι για όλους. Υπάρχουν πολλές υποτακτικές που θα προτιμούσαν έναν «βάρβαρο» κυρίαρχο που θα τις κάνει να μην ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται (γιατί συνήθως ούτε αυτός ξέρει). Αλλά εδώ δε μιλάμε για προσέλκυση υποτακτικών ή για ποσοστά επιτυχίας αλλά για το πως βιώνει ο ίδιος ο Κυρίαρχος την κυριαρχία του.

    Στατιστικά, ο σωματικός πόνος και το BDSM πολύ συχνά συνυπάρχουν. Αλλά δεν έχουν σχέση ταυτότητας, αιτίου και αιτιατού ή ικανής και αναγκαίας συνθήκης.

    Με άλλα λόγια το έμβλημα της εξουσίας δεν είναι το μαστίγιο, αλλά το βλέμμα. Δεν είναι το σπαθί αυτό που κερδίζει τις μάχες αλλά το μυαλό του στρατηγού και η ικανότητα του να εμπνέει. Και οι πιο νικηφόρες μάχες ήταν αυτές που κερδίθηκαν χωρίς να χρειαστεί να γίνουν ποτέ.

    ΥΓ. Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις. Ίσως να μην είναι συμβατές με το "lifestyle". Αλλά ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι με εκφράζει και το εκπροσωπώ. Αντίθετα έχω σοβαρές ιδεολογικές και ερωτικές διαφωνίες. Κάνω αυτή την επισήμανση και πάλι για να μην μπερδεύω τα νέα μέλη.
     
  8. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Aκριβώς. Όποιος επιβάλεται με το φόβο δεν είναι κυρίαρχος μα δυνάστης.
    Όντε δεν υπάρχει και σέβας ομάδι η πτώση έπεται.

    Πέραν, είναι γελοίο να μιλούμε για φόβο.
    Ελάχιστοι έχουσιν τα ερείσματα να εμπνέουν φόβο πέραν του δέους και αυτοί ακριβώς δεν έχουσιν λόγο να το κάμουν.
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Καλοδεχούμενες οι απόψεις σου Κύριε KyriosG!!
    Αυτό που λέμε εδω "lifestyle" αλήθεια Π/πόσοι/ες από αυτούς που τους εκφράζει έχουν την τύχη και την ευχέρεια να το ζουν στην πραγματικότητα?
    Και δεν εννοώ μια πλασματική ιδανικά φτιαγμένη φαντασιακή πραγματικότητα.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Τελευταία αρκετά συμφωνώ μαζί σου Mavrobasili και αυτό με κάνει να ανησυχώ πολύ!
    Εσύ έρχεσαι προς Εμένα η Εγώ προς Εσένα?
    Ιδού η απορία!
     
  11. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Εγώ δεν έχω μετακινηθεί ποσώς απού τις θέσεις μου.
    Απλώς δε βρίνω λόγο να τις επαναλαμβάνω ούτε να εξηγώ σε όσους δεν καταλαβαίνουν.

    Άρα;
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    'Aρα...Σιγά μη σου πω αυτό που θες ν’ ακούσεις!!