Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μα πόσα μπορεί να περιλάβει το BDSM;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 12 Νοεμβρίου 2020.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @Brt [και όποιον άλλο ενδιαφερθεί]: Δύο άνθρωποι έχουν πάει σε συναυλία, εισιτήριο που κάθεται όποιος προλαβαίνει. Βρίσκουν μια θέση, ο ένας κάθεται, δεν δίνει τη θέση του για όλο το διάστημα της συναυλίας, ο άλλος μένει όρθιος και οι δύο έχουν καβλώσει τέρμα με αυτόν τον καταναγκασμό σε ορθοστασία με το γάντι και γνωρίζουν ο ένας για την κάβλα του άλλου. Είναι BDSM;
     
  2. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Εξαιρετική ερώτηση, και δεν νομίζω ότι έχω την εμπειρία και να έχω περάσει από αναζητήσεις μέσα μου, για να την απαντήσω. Είμαι απλά, αυτό που είμαι.

    Μια πιο ξεκάθαρη σκηνή, θα ήταν πχ δεμένη/γυμνή να σε πάει στο δάσος και να σε δέσει σε ένα δέντρο για λιγη ώρα. Εκεί όλοι λένε, ω ναι Bdsm. Δεν ξέρω...κι εγώ ρωτάω   αλλά εξαιρετική τοποθέτηση @gaby_m
     
  3. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Η ειδοποιος διαφορα ειναι η συμφωνημενη ασυμμετρια. Οταν λειπει, η δραστηριοτητα δενανηκει καταρχην στο BDSM.

    Αν τωρα, ελλειψει αλλου καθορισμενου χωρου, φιλοξενουνται η συστεγαζονται σε εναν BDSM χωρο και αλλες δραστηριοτητες, αυτο δεν αρκει για να τους δωσει BDSM χαρακτηρα.

    Αυτα και βγαζω βολτα τον παπαγαλο.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εεε, τώρα.., η οποιαδήποτε φαντασιακή/εν κενώ υπόθεση μπορεί ευστοχότατα να "αντιμετωπισθεί" με μιαν άλλη εξ ίσου ευφάνταστη και ομοίως εν κενώ, στο σκεπτικό του "αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι (ή χουατέβα "καρουλάτο")...
     
  5. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Κατ εμε οχι, γιατι δεν υπαρχει σχετιζεσθαι, πλαισιο και συμφωνημενη ασυμμετρια (παραχωρηση εξουσισς, υποταγη κλπ).

    Αν και οι δυο καβλωνουν, αυτο θα οφειλεται σε συγκυριακη ικανοποιηση των μαζοχιστικων και σαδιστικων τους ενστικτων, συγκυρια που δεν συνιστα BDSM πρακτικη. Η καυλα κσι των δυο δεν ειναι ικανη συνθηκη BDSM. Και στα βσνιλλα σκηνικα μια χαρα καυλα και των δυο, η οσων, υπαρχει.

    Αν η ανω περισταση συνιστα BDSM, γιατι να μη συνιστα και η περιπτωση αστυνομικης υπερβασγς εξουσιας η κσι βιας, οπου πολιτης κσι μπατσος καβλωνουν κσι οι δυο?
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Από τη στιγμή που είναι συναινετικό, ένα ή περισσότερα παιχνίδια S/m, έστω και στην ευκαιριακή μορφή ενός ή περισσοτέρων sessions, πώς μπορεί να μην είναι BDSM πρακτική;
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σουιτσοβανιλοβασανάκι on the process, τόσα (μάλλον όλα δηλαδής) λαϊκο/σκυλάδικα έχουν γραφτεί για πάρτη του, με συνειδητότητα ή άνευ, ιρέλεβαντ στο μπότομ λάιν και αδιάφορο εντέλει, στο καπάκι...
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ό,τι και να είναι και όσα τριαντάφυλλα έχουν ριχτεί στην πίστα και όσα μπουκάλια έχουν πιωθεί για την πάρτη του, αν κάνει πράγματα με πρόθυμους παρτενέρ που περιέχουν μέσα τους έστω και ένα εκ των B S M δεν βλέπω πώς αυτά μπορεί να μην είναι BDSM.
     
    Last edited: 13 Νοεμβρίου 2020
  9. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Δεν ήταν BDSM διότι δεν υπήρξε συναίνεση. Υπήρξε όμως αμοιβαία απόλαυση. Ηταν ένα αμοιβαία απολαυστικό s/m.
    (Το ίδιο θα ήταν και χωρίς να γνωρίζει ο ένας την καύλα του άλλου)
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν έχω απαραίτητα αντίρρηση αλλά πού το ξέρετε ότι δεν υπάρχουν όλα αυτά; Ή ότι δεν θα υπάρξουν σε αμέσως επόμενο στάδιο, εφόσον διαπιστώθηκε η κάβλα και η αιτία της;

    Γιατί το συγκυριακό εξαιρείται από τις BDSM πρακτικές;

    Σε βανίλα σκηνικό πιο πιθανό βρίσκω το "σήκω να καθίσω και εγώ λίγο που έχω κουραστεί τόση ώρα στο όρθιο" εσείς όχι;

    Έχουν γίνει και γίνονται διάφορα τέτοια και περίπου τέτοια. Μερικά από αυτά πηγαίνουν πολύ καλά. Άλλα πάλι είναι ό,τι πιο κακοποιητικό υπάρχει. Αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς, δεν το αντιμετωπίζει ούτε η συναίνεση ούτε τα πρωτόκολλα της οργανωμένης κρατικής βίας.

    Γιατί όχι, συμφωνώ.
     
  11. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Απο που προκυπτει στο ανω σκηνικο οτι υπαρχει η οποιαδηποτε συναινεση η εστω η ελαχιστη πνευματικη επικοινωνια?
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γιατί όχι απλά δε σηκώθηκε να φύγει αλλά του/της άρεσε κι από πάνω. Ελεύθερη αποδοχή για μένα ισοδυναμεί με συναίνεση.