Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μεταφυσικό..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 25 Φεβρουαρίου 2009.

?

Περι μεταφυσικού..

  1. Πιστεύω σε παράλληλες διαστάσεις..

    12 vote(s)
    35,3%
  2. Πιστεύω στις μεγάλες και άγνωστες δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου..

    17 vote(s)
    50,0%
  3. Πιστεύω σε πολλές μορφές ενέργειας..

    17 vote(s)
    50,0%
  4. Πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή..

    8 vote(s)
    23,5%
  5. Ο "αντίκοσμος" απλά δε μπορεί να ερευνηθεί με τις μέχρι τώρα γνώσεις..

    8 vote(s)
    23,5%
  6. Ο "αντίκοσμος" δε γίνεται να ερευνηθεί ποτέ..

    2 vote(s)
    5,9%
  7. Μπορεί να ερευνηθεί,αλλά δεν πρέπει..

    2 vote(s)
    5,9%
  8. Πιστεύω σε μορφές ζωής που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα..

    13 vote(s)
    38,2%
  9. Πιστεύω σε πιο "πνευματικά" μοντέλα ζωής..

    10 vote(s)
    29,4%
  10. Δεν πιστεύω τίποτα..Όλα είναι φαντασιώσεις..

    2 vote(s)
    5,9%
  11. Δεν πιστεύω σε τίποτα,γιατί οι φυσικοί νόμοι είναι απόλυτοι..

    1 vote(s)
    2,9%
  12. Πιστεύω πως οι φυσικοί νόμοι δεν έχουν ακόμα ανακαλυφθεί όσο πρέπει για να ερμηνεύσουμε το άγνωστο..

    15 vote(s)
    44,1%
  13. Δεν υπάρχει άγνωστο..Τα πάντα είναι θέμα αυθυποβολής ..

    2 vote(s)
    5,9%
  14. Δεν ασχολήθηκα ποτέ,δε με ενδιαφέρει..

    3 vote(s)
    8,8%
Multiple votes are allowed.
  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Υπαρχουμε μονο και μονο επειδη η αποσταση μας απο τον ηλιο και η συσταση της γηινης ατμοσφαιρας το επετρεψε.
    Ειμαστε απλα μια διαρκης ανακυκλωση ατομων και μοριων,μη πω πρωτονιων ,νετρονιων και ηλεκτρονιων ,που η οργανωση τους καθισταται δυνατη λογω της ισχυος της πρωτης προτασης.
    Ολα τ'αλλα φημες και ψευτιες και ανοησιες και στατιστικες.
     
  2. ariadni

    ariadni Regular Member

    Να προσθέσω ότι στο χώρο του μεταφυσικού εμπίπτουν και συγκεκριμένοι τύποι βλακείας.
    Οι συγκεκριμένοι τύποι ξεπερνούν τα ανθρώπινα όρια, καθότι ο μέσος νους δε μπορεί να τις συλλάβει.
    Οποιαδήποτε προσπάθεια ερμηνείας τους ή ανάλυσης τους είναι απλώς μάταιη.
    Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιου τύπου βλακείας μπορούμε να δούμε τόσο στο δημόσιο βιο όσο και στην καθημερινή μας ζωή.
    Τέλος, σε αντίθεση με άλλα φαινόμενα που εμπίπτουν στο μεταφυσικό, το συγκεκριμένο είδος -φαινόμενο βλακείας μπορεί να αποδειχθεί ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να γίνει άκρως επικίνδυνο και καταστροφικό.
     
  3. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Ο μεσος νους??Γιατι ο πυρινικος επειστιμονας μπορει να το συλλαβει το μεταφυσικο? 
     
  4. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Νομίζω ότι η επιστήμη έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που πολλά σημεία που ερευνώνται, αγγίζουν πλέον τα όρια του μαγικού.
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Έχω ξαναδηλώσει ότι δεν πιστεύω σε τίποτα το μεταφυσικό, σε τίποτα που δεν έχει αποδειχτεί, από αυτά με τα οποία έχω μπει στον κόπο να ασχοληθώ, και --ακόμα χειρότερα-- δεν έχω μεταφυσικές ανησυχίες.

    Παρόλα αυτά, σκέτη επιλογή "δεν πιστεύω" δεν είδα να υπάρχει. Γι' αυτό ψηφίζω το τελευταίο, αν και δεν με εκφράζει απόλυτα.
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πιστεύω εις ένα Θεό
    Πατέρα Παντοκράτορα
    Ποιητήν ουρανού και γης
    ορατών τε πάντων και αοράτων.
    Και εις ένα Κύριον.

    (Obsessed...) 
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Μεταφυσικό..

    κατα περιεργο τροπο , οταν απευθυνεσαι σε αλλους , συμφωνω σχεδον παντα με την αποψη σου ...
    οταν διαφωνουμε μεταξυ μας μαλλον φταινε οι ελειπης σου θρησκευτικες γνωσεις  
    εε .. δεν μπορουσα να μην πω μια κουβεντα στο νημα σου που ρατσιστικα δεν ειχε επιλογη για μενα ....  

    ναι ; .... και ποιο ειναι το ονομα Του ;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Μεταφυσικό..

    Σηκωθητε απο καρεκλες,ντιβανια,κρεβατια,πολυθρονες, καναπεδες...και ζητηστε Τωρα...ζουν αναμεσα μας! By Liakopoulos. 
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Μεταφυσικό..

    Ου λήψει το όνομά Του επί ματαίω...
     
  10. LordAini

    LordAini Regular Member

    Όλα δικαιολογούνται. Και ότι δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αργά η γρήγορα θα δικαιολογηθεί. Ότι παραφυσικο - μεταφυσικό - υπερφυσικό και να είναι. Φυσικά η απάντηση μπορεί να είναι ριζοσπαστική, αλλα θα υπάρχει μία απάντησει που θα θέσει όλα αυτά τα "ανεξήγητα" (προς το παρόν) φαινόμενα σε έναν άμεμπτο και σκληρό κανόνα. Και σύμφωνα με αυτόν τον κανόνα θα λειτουργούν φυσικά.
    Απλά, πρέπει να βρούμε τον κανόνα πρώτα.

    Όσον αφορά τους εξωγήινους.
    Όντως φιλε Fanshawe, συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Πιστεύω οτι το να θεωρούμε οτι είμαστε ο μόνος πλανήτης με μορφή ζωης είναι εγωπαθές και εγωιστικό.
    Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ορθολογιστή, και, αν και ευτυχώς υπάρχουν ρομαντικά στοιχεία στον τρόπο σκέψης μου ακόμα, θέλω αποδείξεις. Και ακόμα και σύμφωνα με τις πιθανότητες σε ένα άπειρο σύμπαν υπάρχουν άπειροι πλανήτες που θα έχει αναπτυχθέι κάποια μορφή ζωής. (δεν αναλύω μαθηματικά γιατι κατααντάει κουραστικό 6μισι το πρωί.) Και απο αυτούς τους πλανήτες θα πάρχουν πάλι άπειροι πλανήτες όπου το DNA ενός είδους θα είναι ίδιο με αυτό του είδους μας. Και με τη σειρά του, απο αυτούς τους άπειρους πλανήτες, θα υπάρχουν με τη σειρά τους άπειροι πλανήτες οπου αυτό το είδος θα συμβαδίζει με το δικό μας. (Όλα αυτά φυσικά κάτω απο το δεδομένο οτι το σύμπαν είναι άπειρο. Άμα δεν είναι αλλάζουν τα πράγματα.) Και με αυτή τη διαπίστωση, έρχεται και η εξής με τη σειρά της.
    Μέσα στο άπειρο αυτό σύμπαν, αυτά τα πλάσματα που έχουν καταφέρει να ταξιδέψουν μακρυά απο τους πλανήτες τους έχουν πρακτικά άπειρες πιθανότητες μέσα σε άπειρο χρονικό διάστημα να έρθουν στη γη.
    Η πι8ανότητα να εμφανίστηκε ένας απο αυτούς στο Roswell το 47΄ είναι 0. Για την ακρίβεια, η πιθανότητα να έχει έρθει ποτέ νοήμον οργανισμός στη γη είναι 0. (Ή για τους μαθηματικολάγνους, τείνει στο 0 απο τη θετική πλευρά.)
    Και εδώ έρχεται η ρομαντική πλευρά που έλεγα. Ο πρώτος νόμος των πιθανοτήτων είναι οτι όλα ειναι πιθανά. Και πάνω σε αυτό ο καθένας μπορεί να επιλέξει να πιστέψει ή όχι.

    Βαρετό πρωι πρωι, ε? Το ξέρω, αλλα αμα δεν σε παίρνει ο υπνος 7 παρά το πρωί κά8εσαι και αναλύεις τα πάντα. :Ρ
     
  11. female

    female Contributor



    Η Βίβλος, όπως οτιδήποτε άλλο, επιδέχεται πολλές "αναγνώσεις". Βαρύ το ιστορικό της Βίβλου, όντως, όπως γεμάτη αντιφάσεις η ιστορία του Χριστιανισμού.


    Αγαπητέ Fanshawe με τιτρώσκεις in profundis. xD Ίσως ακόμα να βρίσκομαι στην καρμική ενσάρκωση του μετάλλου... λολ... xD



    Τα μεταφυσικά θέματα έχουν μπει στην άκρη εδώ και χρόνια για μένα. Οι διχασμοί ψυχής και σώματος, ηθικής και αισθητικής, μορφής και περιεχομένου, αιτίας και αποτελέσματος επίσης εν μέρει, δεν εντάσσονται στον τρόπο που βλέπω τα πράγματα, άρα τα μεταφυσικά δεν υφίστανται. Το οτι αδυνατώ να καταλάβω δεκάκις εκατομμύρια θέματα ή δεν έχω ακόμα γνώση αυτών είναι ίσως λυπηρό αλλά ... τραγικό γεγονός ...με το οποίο ζω. Τα έχω σπρώξει στο παρασκήνιο του νου και αν τύχει να βρεθεί κάποιος κρίκος γνώσης να συνδέσει, να αποκαλύψει ή να φωτίσει κάτι, έχει καλώς. Μία ζωή είναι σύντομη και τα ζητήματα που με απασχολούν ήδη γεμίζουν πλήρες πρόγραμμα -- η συλλογική ανθρωπότητα καταφέρνει ή θα καταφέρει ασφαλώς περισσότερα.


    Σέβομαι τις ανησυχίες και τις αναζητήσεις των άλλων, καθώς και αναγνωρίζω την ιστορική σημασία αυτών των θεμάτων. Θυμίζω ενίοτε στους επιστήθιους, μεταφυσικά ανήσυχους φίλους μου πως το να τραβάς την ενασχόληση με τη μεταφυσική στα άκρα δίχως μέτρο οδηγεί, δυνάμει, και στο λα-λα land.



     
  12. echo

    echo ***

    Each of us is matched somewhere in the world, by our exact double - someone who shares our thoughts and dreams.


     

     

     




    Η Διπλή Ζωή της Βερόνικα-Krzysztof Kieslowskι

    Music by Zbigniew Preisner




     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014