Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μια άλλη εκδοχή εκδίκησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 12 Νοεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια άλλη εκδοχή εκδίκησης



    Σωστό!Δυστυχώς 

    Απλά πιστεύω ότι ο άνθρωπος αδικεί τον εαυτό του με τις συμπεριφορές και τις "συνειδησιακές κατευθύνσεις" που επιλέγει να ακλουθεί. Και απλά βαδίζει ολοταχώς από το κακό στο χειρότερο!
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Έκανε λάθος. Η μεγαλύτερη εκδίκηση είναι να συνεχίσεις να αγαπάς αυτόν που αγαπούσες, χωρίς ο ίδιος να το μάθει ποτέ.

    Η αγνότερη μορφή εκδίκησης δεν έχει να κάνει με επιπτώσεις στον άλλον, αλλά με το εσωτερικό αίσθημα δικαίωσης του καθενός. Σε μία τέτοια θεώρηση της εκδίκησης, η μόνη δυνατή αντίδραση θα ήταν η συγχώρεση.
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια άλλη εκδοχή εκδίκησης

    μπορει να ισχυει αυτο, ισως και για την πλειοψηφια των ανθρωπων,πλην ομως δεν μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχουν ατομα που συμμορφωνονται προς τους νομους της πολιτειας απο υπευθυνοτητα, αυτοσεβασμο, σεβασμο της προσωπικοτητας και των δικαιωματων των αλλων εμβιων οντων του πλανητη και οχι απο το φοβο της τιμωριας ανθρωπων η θεων..  
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια άλλη εκδοχή εκδίκησης


    Δεν είναι εύκολο να υπακούει κανείς σε νόμους γραπτούς και μη, όταν δεν έχει μάθει να πειθαρχεί ή όταν δεν έχει κατανοήσει το λόγο για να το κάνει.
    Κι αυτό ισχύει ακόμη και για μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους.

    Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση ο φόβος της εκδίκησης και της τιμωρίας είναι το οικονομικότερο μέσο για να αποτρέπονται οι όποιες παραβάσεις.
     
  5. kiss_me

    kiss_me Regular Member

    μμμ....κ η ηδονή που προκαλείται απο την εκδίκηση?? Γιατί την απορρίπτετε...?  

    Μιλάω για γκομενοδουλειές φυσικά.
    Εγώ -το καημένο- ανηκα στην κατηγορία των γυναικών που το έπαιζαν πάντα υπεράνω...
    Που δεν το έριχνα το επίπεδο, βρε αδερφέ. Και το είχα τιμή μου κ καμάρι μου...
    Και να που τώρα διανύω την πρώτη περίοδο της ζωής μου που θέλω να ΕΚΔΙΚΗΘΩ...
    Καταστρώνω το σχέδιό μου κ κάθε νέο σχέδιο που φανταζομαι, με λιώνει απο καύλα...χεχε....να το κοιτάξω γιατρέ μου???

    Φυσικά η τόσο έντονη διάθεση μου να τον εκδικηθώ με εκανε να σκεφτώ σοβαρά τα εξής: ουσιαστικά δεν τον ερωτεύτηκα, κ απλά έχει πειράξει τον εγωισμό μου, το ότι με έβαλε δεύτερη κ μου το δήλωσε κ ευθέως!!!
    (εκτίμησα την ειλικρινεία του μεν, τσάκισε το νευρικό μου σύστημα δε)

    Και φυσικά συνειδητοποίησα ότι δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάται ένας γυναικείος πληγωμενος εγωϊσμός...

    Με συγκρατεί ο "πρωτύτερος έντιμος βίος μου"!!!
    Και το ότι δεν θέλω να σκεφτεί ότι τελικά με παίραξε περισσοτερο από οσο με έχει πειράξει... 
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Η εκδίκηση, ως πράξη, απαιτεί κατανάλωση μεγάλου ποσού ενέργειας και δε συμφέρει. (το κόστος πραγματοποίησης είναι υψηλότερο του οφέλους).
    Η εκδίκηση, ως σκέψη, είναι τζάμπα και φυσιολογική, όταν δε μετατρέπεται σε εμμονή.
     
  7. skia

    skia Contributor

    εκδίκηση? γιατί να χαλάσει τη διάθεση του κάποιος , το χρόνο του? κρίμα είναι...
    απλά, περιμένει ..... και πολλές φορές, χωρίς να χρειαστεί να κουραστεί με το να κάνει μεγαλόπνοα σχέδια εκδίκησης.
    ''καιρός φέρνει τα κάστανα, καιρός τα παραπούλια.....''