Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μια απορία...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 10 Οκτωβρίου 2005.

  1. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δεν βαριέσαι βρε @Tenebra_Silente , πρέπει που και που να κάνουμε και πλάκα που περιέχει νόημα για να ξεφορτίζουμε λίγο.
    Σαφώς και δεν αστειεύομαι πάντα. Φταίω και εγώ που δεν το "σερβίρω" σωστά για να το κατανοείς το νόημα πίσω από το
    χιούμορ. Αν είσαι εσύ βλαμμένος, που να γνωρίσεις εμένα. Ένα είναι σίγουρο, θα κάνουμε καλή παρέα. Εκτιμάω πάντα την
    άποψη σου και στο έχω πει και αυτό δεν θα αλλάξει. Οπότε, να μου την λες.

    Είπα λίγο να "ξεφορτίσω" το νήμα. Να πάρε και έναν ωραίο κώλο ( επειδή μπορώ ρε παιδί μου) για να "ξεφορτιστούμε" όλοι μας παρέα.      
     
  2. Soraya

    Soraya Guest

    Πρέπει ή δεν πρέπει ένας άντρας (ανεξαρτήτου στάτους) να πληρώνει την συνοδό του.... άραγε...

    Μεγαλώνοντας. από κοπέλα ακόμη, ο πατέρας μου μου έλεγε να φροντίζω να έχω πάντα λεφτά μαζί μου για να μην με "πληρώνει" κανένας.
    Αυτό και έκανα... Ποτέ μου δεν άφησα κανέναν να πληρώσει για εμένα.
    Όταν έκανα την πρώτη μου "σοβαρή" σχέση όμως τα πράγματα άλλαξαν.
    Ήμουν με έναν άνθρωπο που κυριολεκτικά μαλώναμε για το αν θα πληρώσω η όχι....
    Δεν με άφηνε να πληρώσω ποτέ και θύμωνα πολύ για αυτό. Φρόντιζα κι εγώ όποτε προλάβαινα να πληρώσω "κρυφά" για να "ρεφάρω"...
    Σε ηλικία έφηβης όλα αυτά... και ακόμα θυμάμαι τις φίλες μου να μου λένε...(καιρός ήταν να μάθεις πως οι άντρες πληρώνουν)
    Γιατί πληρώνουν οι άντρες;
    Για τον ίδιο λόγο που η γυναίκα θεωρείται το "αδύναμο φύλο"

    Εγώ δεν θα ξεχωρίσω Κυρίαρχους και Αφέντες
    Δεν θα ξεχωρίσω υποτακτικούς και σκλάβους
    Δεν θα ξεχωρίσω τους βανίλα....
    Θα αναρωτηθώ αν τελικά πρέπει η δεν πρέπει να πληρώνει ο άντρας ως "τζέντελμαν"... η αν θα πρέπει να είναι εξ ημισείας η αν θα πρέπει να πληρώνει η γυναίκα.
    Ισως σε κάποια φάση της ζωής τους (στο ζευγάρι) ο ένας εκ των 2 να μείνει άνεργος και να πληρώνει μόνο ένας... Ισχύει όμως το ίδιο και σε μια σχέση που είναι στα σκαριά;
    Μπορεί να ξεκινήσει υπό αυτές τις συνθήκες αν αυτός που εργάζετε παίρνει ένα πολύ μικρό εισόδημα;
    Κι αν η σχέση είναι από απόσταση; Εκεί τα έξοδα είναι μεγαλύτερα...
    Κι αν μιλήσουμε για μια σχέση D/s, εφόσον μιλάμε για BDSM; Τι θα μπορούσε να ισχύσει εδω;
    Ο Κυρίαρχος δουλεύει η υποτακτική δουλεύει και οι 2 έχουν ξέχωρο πορτοφόλι, κι όμως ο Κυρίαρχος οφείλει να πληρώνει για να μην χάσει την "δυναμική του" στα μάτια της υ του;
    Αν ισχύει αυτό τότε πολύ απλά δεν μπορούν να υπάρξουν Κυρίαρχοι cross Κυρίαρχοι μαζό... κτλ κτλ...
    Όμως αν κάποιος είναι άνεργος χωρίς δικό του χώρο... που θα εξασκεί το D/s;
    Κι αν η υ είναι αυτή που έχει την δυνατότητα... τότε μπορεί μόνο η αγάπη να κάνει τον Κυρίαρχο να αποδεχθεί και να ξεπεράσει την αίσθηση του ότι η υποτακτική του "συντηρεί" την σχέση;
    Κι αν είναι και οι 2 άνεργοι; Μπορούν να κάνουν σχέση;
    Μπορεί μια σχέση να διατηρηθεί με μπατιρόσπορα στο παγκάκι;
    Κι εγώ σας λέω πως μπορεί.
    Όταν δεν μπαίνει αυτός ο διάολος που ονομάζετε χρήμα στην μέση μπορεί....
    Γιατί όταν έχω μια σχέση ζωής δεν με νοιάζει ποιος πληρώνει....
    Κι αν η υποτακτική είναι η άνεργη;;;; Ο Κυρίαρχος γίνεται χορηγός;
    Κι αν ο σκλάβος πληρώνει όλα τα γούστα της Κυρίας του; Αυτό την κάνει πουτάνα;
    Μην μου πείτε πως όλα αυτά δεν έχουν ειπωθεί από διάφορους κατά καιρούς γιατί θα φάω τις κοτσίδες μου....

    Στο εξωτερικό σε μια M/s σχέση η σκλάβα (αν επιθυμεί να δουλέψει) τα λεφτά της πάνε αυτομάτως στον Αφέντη. Δεν έχει τπτ στην κατοχή της.
    Αυτό σημαίνει εκμετάλλευση;;;;
    Γιατί εγώ ακόμα πιστεύω στην επιλογή και την ελεύθερη βούληση της επιλογής...
    Οπότε σε όλα τα παραπάνω... έχω να πω μια παροιμία...
    "Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός, τύφλα να έχει ο πεθερός"....
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    σου έχω πει χίλιες φορές να μην βγάζεις τον κώλο μου δημόσια.... πφφφφφφφφφφφφφφφφ
     
  4. και τα σουβλακια αγαπητη μου και τα σουβλακια..... διατι να το κρυψομεν αλλοστε...  
     
  5. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.


    Πολλές ερωτήσεις. Θα ήθελα να δω απαντήσεις πάνω στο θέμα  
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Η απωλεια εργασιας δημιουργει ατομικα προβληματα σιγουρα, αλλα η κυριαρχια και η υποταγη δεν θα πρεπει να εχουν σχεση με την εργασιακη κατασταση του ατομου. Παρατηρω δε, οτι για πολλους εχουν.


    Υ.γ. @ShaDowKill_GpR εμενα παντως στο διδακτορικο μου με πληρωναν, οχι να τους πληρωνω και απο πανω  
     
  7. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δυστυχώς δεν θα το αρχίσω στο εξωτερικό και δεν χρηματοδοτείται. Είναι μια έρευνα που την κάνουμε από τις τσέπες μας.  
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ταυτίζομαι, σουβλάκια, ε ναι!

     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Επιλέγω να πληρώνω, για χ, ψ, ω λόγους είναι ένα. Σε βοηθάω όταν είσαι με τον "κώλο στο πάτωμα", άλλο.
    Περιμένεις να πληρώνω τα πάντα και μόνο εγώ, αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα.
    Σ' αυτή την τελευταία περίπτωση δεν είσαι τζέντλεμαν, αλλά μαλάκας ( και κάποιες φορές "αγοράζεις" ή κάνεις την άλλη να νιώθει "πληρωμένη",
    κάτι που ίσως και να μην της άρεσε ).
    Επειδή είχα κι εγώ σχέση - και ναι, D/s "με τα μπούνια" και μάλιστα που κράτησε σχεδόν 5 χρόνια - που πλακωνόμασταν, για το ποιος θα πληρώσει.
    Είναι κι αυτό κουραστικό ( μην πω αηδία ). Μας αρέσει ή όχι, τα χρήματα είναι αναγκαία. Το ζήτημα είναι να μην γίνουν αυτοσκοπός.
    Να βοηθούν και όχι να υπονομεύουν, ούτε όταν υπάρχουν, ούτε όταν δεν υπάρχουν.
    Πάντως το δυο καρδιές και μια καμαρούλα είναι όμορφο και ρομαντικό. Ακόμη και αν η καμαρούλα είναι γεμάτη με μαστίγια, αλυσίδες και λοιπά καλούδια.
    Αλλά από μόνες τους δεν φτάνουν. Γιατί όσο και να υπάρχει αγάπη, όσο και αν κάποιος να βαστάει γερά στα πόδια του.
    Η παρατεταμένη ανεργία ή τα χοντρά οικονομικά προβλήματα, τον/την κάνουν να "τρίζει" μετά απ' ένα σημείο.
    Και όχι πάντα γιατί θα βρίσκονταν στη "γωνία" ο κίνδυνος να πέσει στα μάτια του άλλου σημαντικού προσώπου.
    Αλλά γιατί θα έφθινε πια στα δικά του/της τα μάτια.
    Πείτε με ανώριμο, ηλίθιο ή λάθος. Εγώ τα μεγάλα ζόρια μου, δεν θέλησα ποτέ να τα μοιραστώ με καμία. Αλλά τ' αντιμετώπιζα πάντα ολομόναχος.
    Λάθος κατασκευή μου, δεν θέλω να την αλλάξω.
    Αφού η ζωή μου έμαθε και αυτό, ότι οι όποιες νίκες έχουν άπειρους πατεράδες και μανάδες.
    Ενώ οι όποιες ήττες, εκτός από σένα, δεν έχουν σχεδόν ποτέ άλλη οικογένεια.
    Και πια είμαι πολύ γέρικο σκυλί, για να μάθω νέα κόλπα.

    Πάντως σ' ένα σου δίνω απολύτως δίκιο...Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός... 
     
    Last edited: 11 Ιανουαρίου 2016
  10. Soraya

    Soraya Guest

    ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    συμφωνώ στο ότι....
    το χρήμα πρέπει να είναι για να βοηθά και όχι για να υπονομεύει...
    δεν έχει σημασία ποιος το έχει φυσικά...
    επίσης συμφωνώ στο ότι σκοπός είναι να μην φτάσει σε σημείο να "κουράσει" η μονόπλευρη "προσφορά"...
    όσο κι αν δεν θέλουμε να το δούμε... δυστυχώς... το ζούμε... βρίσκετε εκεί έξω.... και έχει καταστρέψει πολλά ζευγάρια... όχι γιατί η αγάπη τους δεν ήταν δυνατή... αλλά γιατί κάποιες στιγμές στην ζωή μας ίσως αυτό που έχουμε με έναν άνθρωπο, όσο κι αν τον αγαπάμε, πολύ απλά να μην μας προσφέρει όσα θέλουμε.. και πάνω από όλα είναι τα θέλω μας...
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Καλη τυχη κατ´αρχην.
    Δεν μιλησα ουτε εγω για εξωτερικο. Παντως, αν το κυνηγησετε λιγο και αν το προιον σας εχει ενδιαφερον μπορουν να υπαρξουν χρηματοδοτησεις, ειδικα με το διαυγεια. Τα κοπυραιτ να προσεξεις   μικρο ταλιμπανακι  
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Να ρωτησω κατι, αν τα χρηματα του υ, αρκουν για να καλυψουν και τις αναγκες του κ και αποφασιζουν να μην εργαζεται το κ, αυτο αφαιρει την
    Κυριαρχια απο το κ;