Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι "γραπτοί" κανόνες του BDSM.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 6 Ιουλίου 2020.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Το θέμα τελικά είναι η ποσόστωση της εφαρμογής των κανόνων του bdsm σε μια σχέση.
    Γιατί και αυτοί που λένε κάνε ότι θες σε πολλά σημεία ακολουθούν τους κανόνες.
    Όταν λες ότι έχουμε σχέση D/s δεν αποδέχεσαι τον κανόνα που λέει ότι υπάρχουν τέτοιες σχέσεις . Όταν βάζεις τους κανόνες πολλοί από αυτούς δεν είναι κανόνες του bdsm ; Ή ακόμα και όταν τους αλλάζεις και πάλι η βάση δεν είναι από κανόνα του bdsm ;
    Οπότε μην έχει ο καθένας αυταπάτες ότι βρήκε κάτι που δεν υπήρχε.
    Αφού λοιπόν υπάρχει τόση απέχθεια για τους κανόνες όποιος είναι μάγκας ας δημιουργήσει κάτι δικό του από την αρχή και ας μπορέσει να κάνει να το ακολουθήσουν κι άλλοι.
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Ακριβώς. (Βέβαια, ο καθένας και η κάθε μια, έχει το δικαίωμα να καυλώνει και να πορεύεται προσκυνώντας -γκούχου ακολουθώντας- τα κουραφέξαλα, τις μπουρμπουλήθρες, τις σαπουνόφουσκες και ότι άλλο τραβά η όρεξή του/της...)
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Discerning

    Αφού καυλώνει, γιατί σας ενοχλεί;
     
  4. Salamander

    Salamander Dance into the fire

    Δεν διαφωνούμε ο καθενας καυλώνει με ότι γουστάρει ..... Όμως άλλο πράγμα οι καύλες και άλλο οι κανόνες....
     
  5. Salamander

    Salamander Dance into the fire

    Μήπως αυτό δεν κάνουμε οι περισσότεροι από εμάς?? Φτιάχνουμε κανόνες κατά το δοκούν για να περνούμε καλά ....
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Οχι αποκλειστικά, όχι απαραίτητα.

    Οχι αποκλειστικά, όχι απαραίτητα.

    Σε ότι με αφορά, καμία απέχθεια για τους κανόνες που γουστάρει να ακολουθεί ο καθένας. (Εντάξει, για κάποιους έχω αποστροφή ως αισθητική). Η διαφωνία μου έγκειται με όσους/ες προσπαθούν να περάσουν, ως επαΐοντες και κυρίως ως δογματικοί, την άποψη πως υπάρχουν γραπτοί καθολικοί κανόνες στην Κ/υ, και ότι BDSM είναι μόνο έτσι, αποκλειστικά έτσι, απαρέγκλιτα έτσι...
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Ζηλεύετε;
     
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Καθόλου δεν με ενοχλεί! Το αναφέρω ξεκάθαρα σε κάθε τοποθέτησή μου.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Ο μόνος που αναφέρεται σε κανόνες είστε εσείς.
    Ορίζετε ότι υπάρχουν για να τους απορρίψετε.
    Φτιάχνετε ανεμόμυλος για να έχετε να πολεμάτε.
    Θαρρεί κανείς ότι χωρίς κανόνες, χάνετε την υπόσταση σας, σαν αρνητής τους.
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Πέραν των λόγων ασφάλειας, οι κανόνες υπάρχουν σε υποκειμενικό τόνο επί αντικειμενικού εδάφους. Η εφαρμογή τους δε στερεί την καύλα, θέτει όμως το απαράβατο των ορίων. Η τήρηση των κανόνων που εγώ θέτω, καθιστά εναργή και ζωντανή, την τροφή που δίνει σε εμένα η ασυμμετρία.

    Σχέσεις χωρίς όρια είναι καταδικασμένες σε αποτυχία. Όσο και καθένας ξεχωριστά χωρίς προσωπικά όρια ανά πάσα ώρα και στιγμή είναι μπουρδέλο που γίνεται υποχείριο των άλλων.
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει που υπάρχει διαφωνία. Όπως το βλέπω εγώ αυτό που λέει ο @Discerning είναι ότι το πώς θα πορευτεί μια Κ/υ σχέση είναι κάτι που αφορά το Κ μέλος.

    Το αν θα βάλει τη σούπα σε ρηχό πιάτο ή σε λαδόκολλα είναι δικό του θέμα, όπως και το τι θα κάνει τη σούπα που χυθεί ή όχι. Θα πιει το κρασί του σε ποτήρι νερού, το ουίσκι του με καλαμάκι και το νερό σε κρυστάλλινο, γιατί έτσι.

    Αν το έθετε ως "δεν υπάρχει βασιλική οδός προς το Κ/υ" ποιος θα διαφωνούσε;
     
  12. Discerning

    Discerning Contributor

    Ακριβώς. Που εσύ θέτεις. (Που ο Κ θέτει) Οχι το δήθεν manual που δήθεν έχει γράψει κάποιος άλλος (ποιός?), κάπου (που?), κάποτε (πότε?) και που αν δεν το ασπάζεσαι- - ακολουθείς πιστά, δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε Κ/υ ή σε BDSM.

    Ποιός/α μπορεί να διαφωνήσει στο παραπάνω επιχειρηματολογώντας στο γιατί; Μέχρι στιγμής ουδείς