Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι "γραπτοί" κανόνες του BDSM.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 6 Ιουλίου 2020.

  1. Discerning

    Discerning Contributor

    Kαι πάλι σ' ευχαριστώ για το προφανές που σημείωσες. Στα του θέματος

    Ακριβώς. Εχουν ρίσκο. Το έγραψα ξεκάθαρα στην αρχική μου τοποθέτηση, με υπογράμμιση. (Κανείς βέβαια, δεν έμεινε στο PR, γεγονός που μου προκαλεί εντύπωση)

    Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Είναι έτσι. Εξακολουθώ όμως να μην έχω λάβει ξεκάθαρη απάντηση έως τώρα στο εξής. Υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο ή κείμενο, που έγραψε συγκεκριμένα κάποιος, και που οφείλουν να ακολουθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι στο BDSM κατά γράμμα, ως "ευαγγέλιο" του χώρου;

    Η κοινή λογική των ανθρώπων που έχουν επιλέξει το BDSM, προσδίδει ακριβώς την ίδια νοηματική απόδοση στo sane;
    Μεταλλάσσει τη δυναμική του η γνώση και η εμπειρία του Κ;
    Εχουν το δικαίωμα τα μέλη που αποτελούν το Κ/υ σχήμα, πλαίσιο, σχέση... στη βάση της συναίνεσης να διευρύνουν το R?
    To C δεν σηματοδοτεί και δεν συνάγει αυτομάτως και το PR?
    Είναι δόγμα το BDSM ως ενιαίο σύνολο πεποιθήσεων, "θρησκευτικού" χαρακτήρα, που αν δεν το ακολουθήσεις πιστά, η κατάληξη είναι η ιερά εξέταση;
     
  2. Καλή μου @Brt ακούστηκε ότι πρόκειται για ένα άτομό με σαφή παραβατικη κακοποίητικη συμπεριφορά. Ούτε κοντριτσες ,ούτε μου πήρε την υπό και του κρατάω μούτρα ούτε είναι πιο όμορφος να πούμε και τον ζήλεψαμε!
    Γι αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να ρωτήσω χωρίς υπονοούμενα και μπηχτές ώστε να ξεκαθαριστεί το τοπίο.
    Θα μου πεις εσένα τι σε κοφτει ποιος είναι? Με κοφτει καθώς το αρχικο κείμενο με βρήκε γενικά σύμφωνη ότι δεν υπάρχει βιβλίο με κανόνες και οι λεπτομέρειες είναι λιγάκι ρευστές ως προς τι προτιμά κάθε σχήμα όσον αφορά γούστα προτιμήσεις συμπεριφορες πρωτόκολλα κτλ ΑΛΛΑ πάντα έχοντάς ως ιερό και απαράβατο νόμο το safe sane and consensual ...
    Με βάση λοιπόν ότι έγραψα πιο πάνω σίγουρα θα ήταν οξύμωρο και επικίνδυνο να ταυτιστούν οι πράξεις εκείνου του κακοποιητη που αναφέρουμε με φράσεις τύπου "το προσαρμόζουμε το βουδουσουμου, δεν υπάρχουν κανόνες και βιβλία. "
    Φυσικά και υπάρχουν κανόνες όταν μιλάμε για ασφάλεια συναίνεσή και λογική.
     
  3. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Και ποιος θα διαπιστώσει αν όντως είναι το παραβατικο άτομο που λέτε?
    Με την δική μου λογική θα πρεπει το άτομο που έκανε τον υπαινιγμό να διαπιστώσει και να διασταυρώσει την πληροφορία κατ ιδίαν και να μας διαβεβαιώσει για τους υπαινιγμούς του.
     
  4. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Επιτέλους!
    Αυτό καταλάβαινα από την αρχή. Αυτό που δεν καταλάβαινα είναι τι λάθος καταλάβαινα έτσι ώστε μόνο εγώ καταλάβαινα τι ήθελε να πει.
    Μετά από αυτό που κατάλαβες και έγραψες κατάλαβα ότι δεν το καταλάβαινα απαραίτητα λάθος αλλά ότι μπορεί να κατάλαβα και σωστά. Κατάλαβες;
     
  5. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Κοιτάξτε τώρα τελευταία, έχει γίνει μόδα το «risk awareness” σκέτο - ας το πούμε «αναγνώριση ρίσκου» (ελεύθερη μετάφραση). Έγινε πολύ της μόδας από το ζευγάρι Stefano and Shay που είναι και kinksters και διάσημοι στην βιομηχανία πορνό, με όλα τα θετικά και αρνητικά που έχει η προβολή τέτοιου είδους. Προτιμώ το παλιό καλό SSC, αλλά είμαι και γριά γυναίκα. Ακόμα και το RACK δεν το πολύ συμπαθώ.

    Όλοι αλλάζουμε. Πριν δέκα χρόνια δεν φανταζόμουν αυτά που κάνω τώρα.

    Προφανώς αν υπάρχει συναίνεση διευρύνεται το ρίσκο, στα soft limits   είναι άδικο να έχουν δοθεί hard limits και να τα συζητάς. Πάλι προσωπικά, το θεωρώ χειραγώγηση.

    Η ιερά εξέταση για εμένα είναι μέσα μας και στα μάτια του Άλλου. Η απογοήτευση στο βλέμμα, ότι έσπασε η μοναδικη αυτή σύνδεση και βαθιά εμπιστοσύνη. Τι να πουν οι γύρω  

    @sokolata αγαπημένη, εκτός του ότι σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα σοκολάτας (true story) , έτσι φαίνεται πίσω από τις λέξεις, όπως τα λες. Βέβαια, ως γνήσια σουρλουλου, έμαθα από άλλη πηγή λίγο διαφορετικά δεδομένα. Ποιος να ξέρει τι συνέβη (και ποιος να ενδιαφέρεται και τόσο για να μάθει χαχα). Hugs!     

    Disclaimer: προσωπικές απόψεις  
     
    Last edited: 7 Ιουλίου 2020
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Ουσία, σε δυο προτάσεις. (Μπράβο)

    Ο καθείς με τις προτιμήσεις του. Απολύτως θεμιτό, απολύτως σεβαστό.
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ε Οχι!!!!!! Αν στα 37 είμαστε γριές, στα 50 πως θα γράψουμε στο νήμα
    "Που πανε οι βδσμερς μετά τα 50"????
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ

    μαρ’συ εδώ κυκλοφορούν ποταχτικα «είμαι 19 και έχω εμπειρία από bdsm”. Που μωρό μου την βρήκες την εμπειρία; Στο kinder έκπληξη;  
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Αυτό το ίντερνετς έχει κάνει τη ζημιά... Σταλεγαεγω
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Ούτε στο eftaxias να υποθέσω.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Εθιμικό Δίκαιο
     
  12. Discerning

    Discerning Contributor

    Είναι απάντηση σε όσους πιστεύουν σε γραπτούς κανόνες του BDSM εν είδει ευαγγελίου. Ισχύει, ωστόσο πολλά, διαφόρων ειδών και μεταβαλλόμενα. Τόσο σε διαφορετικές κοινωνίες, (και εποχές) όσο και σε διαφορετικούς ανθρώπους. Ανοιχτά σε ερμηνεία (ακόμα και στον ίδιο βαθμό κατανόησης από πολλούς), εξαιρετικά υποκειμενικά και χωρίς δεσμευτική ομοιόμορφη εφαρμογή. Κυρίως χωρίς να έχουν δημιουργήσει ποτέ σταθερό και σε διεθνές επίπεδο οpinio juris