Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι διαστροφές μου είναι ... Διαστροφή Θεωρώ ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 7 Μαϊου 2009.

  1. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    To να θεωρεις φυσιολογικό μόνο το sex μεταξύ ετερόφυλων ως πράξη αναπαραγωγής, στην ουσία μου ακούγεται το ίδιο με το να θεωρείς τον άνθρωπο ως ένα μονοδιάστατο ον, κάτι που μάλλον αντιβαίνει την υποκειμενική πραγματικότητα του καθενός. Η παραπάνω πρόταση δεν είναι προσπάθεια απόδοσης αξιολογικού προσήμου της απλοϊκής ερμηνείας του φυσιολογικού αλλά προσπάθεια κατάργησης της διαχωριστικής γραμμής που κρατά την τον επίκτητο χαρακτήρα του φυσιολογικού μακριά από το βασικό του στοιχείο, εκείνο της εννοιολογικής του ρευστότητας, κάτι που εύστοχα ειπώθηκε από άλλους συνομιλητές. Ο γενικόλογος ψυχιατρικός ορισμός μάλλον αυτό εκλαμβάνει υπόψη του όταν αναφέρεται σε απόκλιση από ο,τι θεωρείται σεξουαλικά ομαλό, προσπαθώντας έτσι να περιλάβει την ρευστότητα της έννοιας του ομαλού μέσα στο χρόνο, εντοπισμένη αρχικά ως παρατήρηση στην ανθρώπινη πορεία και μετέπειτα ως αποτέλεσμα της διαφορετικότητας της ψυχικής ιδιοσυγκρασίας των ανθρώπων, χωρίς αυτό να είναι η μοναδική αιτία για την αστάθεια της έννοιας του ομαλού (ή τουλάχιστον αυτή είναι μοναδική αιτία που ακουμπά το προσωπικό επίπεδο του καθενός) καθώς η ευελιξία των κοινωνικοπολιτικοθρησκευτικων  P) αναγκών για διατήρηση εξουσίας έχει την πρωτιά στον καθορισμό των φυσιολογικού. Η αδυναμία της ψυχολογίας που διαφαίνεται στον γενικόλογο ορισμό της περί διαστροφής δεν απαξιώνει τον ρόλο της ψυχολογίας απλά θέτει το θέμα σε ένα καθαρά προσωπικό επίπεδο του υποκειμένου όπου εκεί υπάρχει η δυνατότητα να αποδοθεί βαρύτητα τόσο στις αλληλεπιδράσεις αυτού με το περιβάλλον όσο και στην πολυπλοκότητα του εαυτού. Εντάξει, η ψυχανάλυση είναι ένας τρόπος να προσεγγίσεις τις αιτίες της σεξουαλικής σου συμπεριφοράς δε λέω, αλλά σε μένα μοιάζει αρκετά εύπεπτος καθώς η ευελιξία που επιδεικνύει στην εύρεση αιτιών με κάνει αρκετά δύσπιστο ως προς την εγκυρότητα απόδοσης αιτιών. Για παράδειγμα, η δική μου διαστροφή είναι αντίθετη από εκείνη της νηματοθέτριας • διεγείρομαι σεξουαλικά προκαλώντας πόνο, αυτό μπορεί να οφείλεται σε ένα ισχυρό/ αυταρχικό πατρικό πρότυπο (να βλέπω τον μπαμπά να χτυπάει και αυτές οι εικόνες να μου έχουν περάσει ως μοναδική πραγματικότητα) αλλά μπορεί να οφείλονται και σε ένα ισχνό πατρικό πρότυπο ως αντίδραση στην απουσία ανδρικού προτύπου σε ευαίσθητη ηλικία και άρνηση αποδοχής αυτής της απουσίας (ακόμα και ως εκδήλωση μίσους προς το χαμένο πατρικό πρότυπο-ναι μπαμπά εγώ είμαι άντρας όχι σαν και εσένα, έρμαιο κρεβατομουρμούρας) παραπλανώντας τόσο τον εαυτό σου όσο και τους γύρω σου με την άσκηση βίας, από παλιά κλασικό στοιχείο ανδρισμού. Εγώ προσωπικά δε βγάζω άκρη με αυτά και ούτε ψάχνω τις ερμηνείες τις σεξουαλικής μου συμπεριφοράς εκει… Βλέπετε όταν ήμουν μικρούλης με άγγιξε εκείνη η φράση του ποιητή …«Υπάρχει μέσα στον άνθρωπο μια μυστηριώδης δύναμη, χωρίς αυτή την αρχέγονη ροπή, ένα πλήθος από ανθρώπινες πράξεις θα έμεναν ανεξήγητες και ακατανόητες. Αυτές οι πράξεις εκπέμπουν γοητεία, όχι για κανένα άλλο λόγο παρά μόνο ότι είναι άσχημες και επικίνδυνες. Γιατί περιέχουν την ελκυστικότητα της αβύσσου. Αυτή η πρωτόγονη και ανεξέλεγκτη δύναμη είναι η φυσική Διαστροφή».
     
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Το αιμα της στα δοντια μου
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    ελπιζω να το λες αστεια για να μας κανεις να ανατριχοιασουμε!!!!

    ιιιιχχχ!!!!! ουτε να το σκεφτω δεν μπορω....
     
  4. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    το ιεραποστολικό
     
  5. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    Μου φαίνεται ψιλογούσταρε αυτός όμως, πιθανώς να τον έχει ξαναπηδήξει το ζώο
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    Τσεκαρε την υπογραφη της callista και θα καταλαβεις.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...



    τελικα το λες σοβαρα.
    συγγνωμη ,σεβαστες ολες οι προτιμησεις απλα σαν πρωτη εντυπωση μου ηρθε "καπως".
     
     
  8. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    η διαστροφή μου ειναι να χρησιμοποιώ ολόκληρη την κότα....

    Διαστροφη ειναι η μονογαμια. Διαστροφή είναι ο γαμος. Διαστροφή ειναι καθε περιορισμός της σεξουαλικότητας με σκοπό τη χρήση της ενεργειας του ανθρώπου στην παραγωγή [εργασια] και τον ξεθυμασμό των κτηνωδών ενστίκτων του ανθρώπου σε διαμάχες μεταξύ των ανθρώπων με σκοπό τον καλύτερο εξουσιασμό του.

    Αυτό ειναι Κυριαρχία και υποταγή. Όχι τα puny fetishes σας....  
     
  9. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Δε νομίζω πως θα μπορούσε να μιλήσει κανείς για προσωπικές διαστροφές.Ο λόγος είναι απλός.Η διαστροφή είναι κάτι που οριοθετείται , έχοντας πάντα ως σημείο αναφοράς κάποιον άλλο.Αν προσπαθήσουμε να φέρουμε το ζήτημα σε προσωπική βάση , τότε αυτοακυρώνεται η υπόσταση της όποιας διαστροφής.Κι αυτό γιατί δεν μπορεί να εννοηθεί κάτι ως διαστροφή από την ώρα και τη στιγμή που επιλέγουμε να το κάνουμε.Ακούγεται κάπως σαν ευφημισμός και σίγουρα δίνει την αίσθηση μιας σχετικής αντινομίας.

    Γι αυτό και κατά την άποψή μου , οι αρέσκοντες να δηλώνουν διαστροφικοί , δεν αποτελούν παρά άτομα τα οποία προσπαθούν να δώσουν μια άλφα βαρύτητα στις όποιες πρακτικές εντρυφούν , για καθαρά κοινωνικούς λόγους..

    Για να αναφερθώ όμως τώρα στην ουσιώδη υπόσταση της διαστροφής (όπως ορίζεται από την οπτική με την οποία βλέπω τους υπόλοιπους) να πω πως , δε πιστεύω ότι θα μπορούσα να χαρακτηρίσω κανενός είδους ενέργεια ως διαστροφή , με εξαίρεση 4 περιπτώσεις.

    -Παιδοφιλία
    -Ζωωφιλία
    -Νεκροφιλία
    -Θανάτωση

    Και σε κάθε μία από αυτές , ουσιαστικά κρύβεται ένας κοινός παρονομαστής.Κι αυτός δεν είναι άλλος από την έλλειψη επικοινωνίας που εκφράζει το υποκείμενο.

    Στην πρώτη περίπτωση , τούτη η ελλειψη εκφράζεται μέσα από μια εκ των πραγμάτων αδυναμία οριοθέτησης πλαισίων διαλόγου , μιας και το ένα εκ των 2 τουλάχιστον συμβαλλομένων πλευρών , δεν είναι σε θέση να κατανοήσει την κατάσταση.Εδώ να πω πως για μένα τούτο ισχύει και για αρκετούς ενήλικους τους οποίους αντιμετωπίζω με βάση την ίδια λογική.

    Στις επόμενες δύο περιπτώσεις αυτή η έλλειψη , αποδίδεται ακόμη πιο δραματικά.

    Στη μεν ζωοφιλία θα πρέπει να είναι κανείς γνώστης ορισμένων διαλέκτων προτού αποτολμήσει την οποιαδήποτε εγκαθίδρυση διαλογικής σχέσης.

    Στη δε νεκροφιλία , μάλλον θα πρέπει να έχει άριστες επαφές με την άλλη ζωή και το μεταφυσικό γενικότερα , ειδάλλως...άγνωσται αι βουλαί του μακαρίτη.

    Η τελευταία περίπτωση αφορά σε οποιαδήποτε ενέργεια οδηγεί σε θανάτωση.Κι αυτό όχι για ηθικολογικούς λόγους.Αλλά γιατί μέσα από αυτό , ουσιαστικά εξυψώνεται το αναλώσιμο της ύπαρξης του άλλου (στο οποίο γίνεται προβολή κατ' ουσίαν της προσκόλλησης στην αίσθηση του αναλώσιμου την οποία έχει το ίδιο το άτομο για τον εαυτό του) , το οποίο για μένα ουσιαστικά σκιαγραφεί όπως και στις υπόλοιπες περιπτώσεις την έλλειψη επικοινωνίας.Ίσως και την πιο τραγική μορφή της θα έλεγα.
    (Για να μη γίνω κουραστικός δε θα αναλύσω το συσχετισμό αυτό παρά μόνο αν μου ζητηθεί)


    Υπάρχει βεβαίως και μια πληθώρα περιπτώσεων τις οποίες θα μπορούσα να εντάξω επίσης σε αυτό που ονομάζω διαστροφή.Ο λόγος για τον οποίο δεν τις αποδίδω τελικά αυτόν τον όρο , βρίσκεται στο ότι κατά την ταπεινή μου άποψη , η διαστροφή δεν απορρέει από τις ενέργειες αυτές καθ' αυτές , αλλά από τον τρόπο με τον οποίο τούτες πραγματώνονται.Κι ο τελευταίος έχει να κάνει με το άτομο.

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι , πιστεύω πως είμαι σε θέση να ορίσω πολύ πιο γενικά την έννοια της διαστροφής.

    Διαστροφή για μένα αποτελεί η οποιαδήποτε ενέργεια στην οποία προβαίνει ένα άτομο , από την ώρα και τη στιγμή που η τελευταία βρίσκεται να είναι ξένη ως προς τον εαυτό του κι ως προς αυτά τα οποία αυτός πρεσβεύει.
    Κι εδώ θα ήθελα να μη νοηθεί πως η λέξη "ξένη" μπορεί να αντικατασταθεί με το "άγνωστη".
    Όλα τα πράγματα μας είναι άγνωστα , μέχρι να έρθουμε σε επαφή μαζί τους.Κάποια από αυτά όμως , παρουσιάζουν το εξής πρόβλημα.Εξακολουθούν και μας είναι ξένα , ακόμη και αφού εντρυφήσουμε σε αυτά.

    Σε αυτές τις περιπτώσεις βρίσκω λοιπόν ότι μπορώ να αποδώσω το χαρακτηρισμό της διαστροφής.Και όπως ενδεχομένως αντιλαμβάνεστε , τούτες περιλαμβάνουν μια πολύ μεγάλη γκάμα ενεργειών οι οποίες φεύγουν από τα στενά πλαίσια του bdsm κι άπτονται της καθημερινότητας.
    Πρότυπα , σχέσεις με γονείς , με παιδιά , δημιουργία οικογένειας , κατεύθυνση σεξουαλικότητας , σχέσεις με γνωστούς και φίλους, επάγγελμα κι ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.Με λίγα λόγια αυτό που λέμε , τρόπος ζωής.

    Αυτός ο τρόπος , αποδίδει μια αίσθηση σε κοινωνικό επίπεδο.Τούτη η αίσθηση δε , υποστηρίζεται από την προσωπικότητά μας.Και η υποστήριξη αυτή έρχεται μέσα από την επιλογή εκφάνσεων οι οποίες έχουν την ιδιότητα να εμφανίζονται ως σύνομες με αυτήν την αίσθηση.

    Καλό για μένα , λοιπόν , είναι να έχει κανείς τα μάτια του ανοικτά και να κοιτά να βιώνει τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει , όσο το δυνατόν αβίαστα.Χωρίς να πιέζεται να χωρέσει σε ένα καλούπι το οποίο δεν πρόκειται να καταφέρει ποτέ να γίνει δικό του.
    Διαφορετικά το άτομο είναι καταδικασμένο προκαταβολικά να έρθει αργά ή γρήγορα σε ρίξη με αυτή την αίσθηση.Και θα το κάνει αυτό , είτε υποπίπτοντας σε αντινομίες οι οποίες θα κατακερματίσουν αυτήν την αίσθηση στα μάτια των υπολοίπων και κατ' επέκταση και στα μάτια του ιδίου , είτε ξεσπώντας με διάφορους τρόπους στον ίδιο του τον εαυτό , κάτω από το βάρος της ασφυκτικής πίεσης που ασκεί ο ίδιος σε αυτόν ώστε να μπορέσει να παρουσιάσει ένα ανύπαρκτο κατ' ουσίαν πρόσωπο.

    Με λίγα λόγια , διεστραμμένος για μένα είναι αυτός που προσπαθεί να ζήσει κατ΄οποιονδήποτε τρόπο τη ζωή του , σαν να ήταν ένας άλλος.
     
  10. hateme

    hateme Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    παντος τα ηθελε ο κωλος του τυπα εκει π πιγε κ αυτος να χε....η!!!


    η διαστροφη πιστευο πως ειναι κατι πολυ υποκιμενικο επισης πιστευο πως αν κατι οταν το φανταζεσε η το κανεις το γουσταρεις να μην καν καθισεις να μπεις σε αυτο το τριπακι να σκευτης το που πος γιατι και αν πρεπει...αυτο το οπιο πρεπη απλα να υπολογισεις ειναι οι συνεπιες αναλογα βεβεα και απο το τι κανεις 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    λεγοντας παιδοφιλια, για τιο ηλικια και κατω μιλας;;;
     
  12. Arxontas_Ath

    Arxontas_Ath New Member

    Οτιδήποτε ιδιαίτερα αποκλίνει από το μέσο όρο.
    Υποκειμενικά μπορεί να αρέσουν σε κάποιον ή να μη αρέσουν. Υπάρχουν όμως κι εκείνες που είναι αποκρουστικές, όταν αφορούν σε αδύναμα πλάσματα, όπως αναφέρεται παραπάνω ή αφορουν σε βιασμό ανθρώπων.