Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Red, στις 5 Μαρτίου 2008.

  1. Eri

    Eri



    Το αυτο αναρωτιεμαι κ γω για το μπιντιεσ εμ....

    Αν οπου "ομοφυλοφιλια"και "ομοφυλοφιλος" αντικαταστησεις "μπιντιεσεμ" και "μπιντιεσεμερ" ειναι η δικια μου απορια και αποψη......
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    προσπαθω να προσεγγισω ενα πολυ μεγαλο θεμα , με καλη διαθεση και οσο μπορω ποιο ανοικτο μυαλο ...
    Οι ομοφυλλοφιλοι συχνα σχιζουν τα ηματεια τους για να μας πεισουν , ειτε μεσω προβολης τους στην τηλεοραση , ειτε με κοινωνικες προκλησεις βλεπε Τηλος , ειτε με τα πολυδιαφημισμενα pride , οτι ΕΙΝΑΙ εδω και πρεπει ΟΛΟΙ να το παρουμε αποφαση ..

    Και βγαινουν καποιοι ανθρωποι με καλη διαθεση και ανοικτο μυαλο και λενε ...
    "Παιδια ... δεν μπορουμε να το δεχτουμε την ομοφυλλοφιλια ως ενα αποδεκτο κοινωνικο χαρακτηριστικο καποιων συναθρωπων μας , ετσι απλα επειδη μας το ζητατε ... Ας καθησουμε ομως να εξετασουμε εαν η πλειοψηφια της κοινωνιας που απαρτιζεται απο παραδοσιακες αντιληψεις , εχει κατι να φοβατε , ή απειλειται κατα οποιονδηποτε τροπο απο την αμοφυλλοφιλια ... "

    Αυτοι λοιπον που θα μιλησουν ετσι , γινονται αυτοματα ο χειροτερος εχθρος τους ... προτιμουν να εχουν απεναντι τους "φασιστες" , "ρατσιστες" , και "μεσαιωνικα μυαλα" ... παρα να καθησουν να δωσουν εξηγησεις .....

    οσο για την προσωποποιηση της συζητησης με χαρακτηρισμους και επιθεσεις ... τουλαχιστο εγω δεν πτοουμαι .. βαλτε τα δυνατα σας λοιπον , γιατι απεναντι σας εχετε ενα γαιδουρι υπομονης και "καλα λεγε εσυ σε ακουω , ομιλειτε με Καϊρο παρακαλω " .....

    Ξανακανω λοιπον το ερωτημα ... :
    Ο ανδρας δινει διαφορετικα πραγματα στην σχεση του απο αυτα που δινει μια γυναικα ... ειναι ποτε δυνατο να υπαρχει ικανοποιητικη συναισθηματικη καλυψη στις ομοφυλλοφιλες σχεσεις ; ....
    δεδομενου οτι βλεπουμε μεγαλο αριθμο νεων που δηλωνουν Βι ή ομοφυλλοφιλοι αλλα ελαχιστα ζευγαρια ανω των 50-60 ετων ....
    Σε προσωπικες μου ερευνες μεσα απο συζητηση αλλα και διασταυρωση πληροφοριων (κοινως κουτσομπολιο) .. ειδα οτι και οι 2 περιπτωσεις ομοφυλλοφιλων γυναικων που εξετασα , σχετιζονται με σημαντικη αρνητικη επιροη του πατερα μεσα στην οικογενια .. αν και οι δυο μου αρνηθηκαν συσχετιση ... βλεπω πως καθε τους πραξη αποτελει εκδικηση στον πατερα , απαξιωση προς την μητερα και εξιλεωση στον ιδιο τους τον εαυτο σε οσα υποχρεωθηκαν να βιωσουν μεσα στην οικογενια

    Ερωτημα ενα : Συναισθημα.... υπαρχει σε ικανοποιητικο βαθμο ή προκειτε για αυθυποβολη που αγγιζει πιστη θρησκευτικων διαστασεων ?
    Ερωτημα δυο : Γεννηση της διαφορετικοτητας ... μονοπατι που ανοιγετε μονο του ή διαφυγη που σκαπτεται προς οποιαδηποτε κατευθυνση σωτηριας ?

    Female ... συμπαθητικη η προσπαθεια σου προσεγγισεις στο θεμα (   ) ... αλλα εμπλεκοντας τις θρησκιες δεν θα βγαλουμε ακρη ... ας δοκιμασουμε διχως αυτες ....
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ΚΑΙ οι 2 περιπτώσεις?οπότε πρόκειται πλέον για κανόνα..
     
  4. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Πρώτον. Μπλέκεις ξανά και ξανά τις θρησκείες στο κείμενό σου (άλλο αν το αναφέρει κάποιος άλλος), έχει γίνει κουραστικό, πρέπει να το καταλάβεις. Εδώ οι θρησκευτικοί φανατισμοί δε χωρούν.

    Δεύτερον. Αν υπάρχει συναίσθημα: Βγες λίγο έξω, πάρε παραδείγματα από την πραγματική ζωή και θα καταλάβεις.

    Δεν είμαι ομοφυλόφιλος, αλλά δεν μπορώ και να τους κυνηγήσω. Προσπάθησε να ξεφύγεις από το λήθαργό σου.
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Αν βρεθούμε σε καμία συνάντηση ποτέ θα σου απαντήσω από κοντά..για την ώρα ειλικρινά βαριέμαι..

    Απλά για να μη λες πως αποφεύγω να απαντήσω στα περι σχέσεων,ο άνθρωπος έχει ανάγκη στοιχεία και καταστάσεις που δεν απορρέουν από το φύλο,αλλά από την ψυχοσύνθεση του ατόμου και την προσωπικότητα του.Σε str8 σχέσεις θα δεις γυναίκες που στην ουσία είναι "οι άντρες" της υπόθεσης και το αντίστροφο.Άρα;
    Οι υπόλοιπες διαπιστώσεις σου περί gay πάλι είναι τραγικές και απορώ γιατί τρώγεσαι..και κυρίως δε συνειδητοποιείς πως οι κλειστές κοινωνίες που ζεις δεν είναι ιδανικές για να ερευνήσεις μέσα σε αυτές την οποιαδήποτε μειονότητα γιατί λειτουργούν και ενεργούν εντελώς διαφορετικά και κάτι από άλλα καθεστώτα.Πότε θα το χωνέψεις αυτό;

    Εγώ μέσες άκρες απαντησα στο βασικό σου ερώτημα.Εσύ θα απαντήσεις στο δικό μου μιας και μιλήσαμε για outing και ενέπλεξες οικογένειες πριν..Εσένα οι δικοί σου γνωρίζουν για τις επιλογές σου;
     
    Last edited by a moderator: 7 Ιανουαρίου 2009
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Όντως. Πολύ "καλή διάθεση" και εξαιρετικά "ανοικτό μυαλό", όταν ξεκινάς χαρακτηρίζοντας τον -μη θρησκευτικό, βεβαίως- γάμο των ομοφυλοφίλων, "κοινωνική πρόκληση"... Παρόμοια κοινωνική πρόκληση ασφαλώς, με τότε που οι μαύροι τολμούσαν να θέλουν να κυκλοφορούν με τα ίδια λεωφορεία, ή να τρώνε στα ίδια εστιατόρια με τους λευκούς...

    Θέλεις - δε θέλεις, ναι, οι ομοφυλόφιλοι ΕΙΝΑΙ εδώ, και πρέπει ΟΛΟΙ να το πάρουμε απόφαση. Είναι εδώ, όπως και κάθε μειονότητα, εθνική, θρησκευτική ή κοινωνική. Βεβαίως, κάποιοι δεν έχουν καμμία διάθεση να το δεχτούν αυτό. Το βλέπουμε, αυτές τις μέρες, στη Λωρίδα της Γάζας. Με την προσπάθεια αφανισμού ενός ολόκληρου λαού, που κάποιοι δεν θέλουν να αποδεχθούν το δικαίωμά του στην ύπαρξη...
    Πράγματι, πολύ καλή διάθεση, και ανοικτό μυαλό, και πάλι... Γιατί λένε "Παιδιά, δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι υπάρχετε, ή ότι πρέπει να σας επιτραπεί να υπάρχετε, αν δεν μας αποδείξετε ότι δεν αποτελείτε μιάσματα, απειλές γιά τον πλανήτη και την ανθρωπότητα... Εμείς, αυτό πιστεύουμε. Εσείς, μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν είστε το συνώνυμο της καταστροφής;"... Αφοπλιστική λογική, "μα το θεό"... Και τόσο γνωστή, άλλωστε...
    Αίσχος... Να μην κάθονται οι ανάγωγοι, να δώσουν εξηγήσεις... Να μη δέχονται να μπουν (και οικειοθελώς μάλιστα, και αδιαμαρτύρητα) κάτω από το μικροσκόπιο, να μην καταλαβαίνουν ότι πρέπει να συναινέσουν στο να ξαπλωθούν στο ανατομικό τραπέζι, να ξεκοιλιαστούν και να κατατεμαχισθούν, ούτως ώστε να αποδειχθεί, αφού εξετασθούν κι αναλυθούν τα μέσα τους, ότι είναι κι αυτοί άνθρωποι σαν όλους τους ανθρώπους, ότι δεν είναι εξωγήινοι με δυό καρδιές και τρία συκώτια... Δεν θα ήταν απλούστερο, αν τα δέχονταν αυτά; Κι αν επιζούσαν, μετά από όλ' αυτά, να αποκτήσουν -ίσως, μη λέμε και μεγάλα λόγια- ίσα δικαιώματα;

    Ναι, λοιπόν... Ακριβώς, φασίστες, ρατσιστές και μεσαιωνικά μυαλά, είναι όσοι πιστεύουν και διατυμπανίζουν ότι γιά να αποκτήσει κάποιος το δικαίωμα να υπάρχει, είτε είναι μαύρος, είτε κόκκινος, είτε ανάπηρος είτε ομοφυλόφιλος, οφείλει πρώτα "να δώσει εξηγήσεις"...




    .
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    +++++respect..
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Incoplete τρωγομαι διοτι προσπαθω να διαμορφωσω μια αποψη οσο το δυνατο ποιο ορθη και δικαιη που να ειναι ακλονητη ειδικα απο φανατισμους πασης φυσεως ... ωστοσο θα περιμενω σε κατ'ιδιαν κουβεντα και συμφωνω απ αυτου....
    οσο για τις διαπιστωσεις μου .. τι να σου πω ; ... μπορει και να εχεις δικιο .... ομως αποτελουν συμπερασματα απο την παρακολουθιση συμπεριφορων ... και δεν πιστευω οτι πεφτω πολυ εξω ....
    τελος στα ποσα ξερει το σπιτι μου ... εχω καποιες οικονομικες δυσκολιουλες ..και ειμαι σιγουρος οτι θα προτιμουσαν να ξερουν οτιδηποτε αλλο παρα τα οικονομικα παλουκια που εχω στον κωλο ...   ... .. το θεωρουν πολυτελεια να ασχοληθουν και με τα βιτσια μου ...

    Αγαπημενε μου John Slave96 .... και εγω σε αγαπω ... ξερω οτι τελευταια σε εχω παραμελησει με τον θρησκευτικο μου φανατισμο .. ηταν υπερβολη που ελειψα 15 μερες απο την αγκαλια σου για να κυνηγησω ειδωλολατρες νεγρους στο χριστουγεννιατικο σαφαρι αναψυχης στην Κενυα .... καταλαβε με μονακριβε .. φταει η πικρη αποσταση αναμεσα μας που με κανει σκληρο ... Εσυ εισαι ο θεος μου και η αγαπη μας ο ναος μου .... φανατισε με ερωτα πανω στην γραφη του γυμνου σου κορμιου ....
    ωιμε .. ο πικραμενος σταυροφορος σου σε χαιρετα .. ω Johny των αθανατων , Johny των ποθων των πορφυρων ....

    MindMaster .... που βρισκεις το κακο να γινει μια συζητηση που θα ωφελισει τους μεν βγαζοντας τους απο την αγνοια και τους δε ελαχιστοποιοντας τυχον αναιτιες αντιδρασεις εναντιων τους .... γιατι τοσο κακο με το θεμα "εξηγηση" .. πεστο "ενημερωση" αν σε ενοχλει η λεξη ; ....
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Παραμερίζοντας τη φθορά μου(ειλικρινά) ύστερα από την απάντηση του MindMaster και τον ευχαριστώ να δώσω κάποια πιο ουσιαστική απάντηση,αναιρώντας τα όσα προέγραψα..

    Το ανοιχτό μυαλό φαίνεται από τη χρήση λόγου πιο κάτω..

    Πόσοι προσπαθούν να σε πείσουν;Οι καμια 10ρια ακτιβιστές ; Πόση διαφήμιση είχε πια το pride; Ποιια κοινωνική πρόκληση βλέπε Τήλος;Ελπίζω να το αντέξω να ολοκληρώσω και να μη διαγράψω την απάντηση αυτή πριν την παραθέσω.. Σε αυτά που λες λοιπόν σε ανάλογα νήματα έχουν ξανασυζητηθεί και εκτενώς και απορώ γιατί προκαλείς πάλι..αν ναι..αντίλογος..συγνώμη..και ανοιχτό μυαλό.. ναι..

    Η παραδοσιακή δομή της κοινωνίας καταρρέει και οι ταγοί της τα βάζουν με τους ομοφυλόφιλους.Καταπληκτικό!Αν η κοινωνία φοβάται να ενημερωθεί και να ανοίξει λίγο περισσότερο το μυαλό της..Κατα τ΄άλλα που το είδες εδώ το ανοιχτό μυαλό και την καλή διάθεση.Φαντάσου και να συνέβαινε το αντίθετο!!Είσαι καταπληκτικός ιζνο!!!

    Με κάλυψε η απάντηση του MindMaster και να προσθέσω πως δόξα τω πανάγαθω(ξέρεις εσύ) και μελέτες έχουν γίνει και η ομοφυλοφιλία έχει ερευνηθεί από πολλές επιστήμες(κοινωνιολογία,ψυχολογία κτλ) και σε πολλά επίπεδα .. Γιατί δεν ανατρέχουν εκεί για ενημέρωση;

    Καλά αυτό φαίνεται..Εδώ δεν καταλαβαίνεις τη σοβαρότητα των όσων γράφεις,θα καταλάβεις το τι σου λένε;

    Σου παάντησα πιο πάνω.Αν καίγεσαι πια τόσο πολύ να μάθεις βρες ένα παλικάρι και σχετίσου πια να σου φύγει η απορία..Δε σε προσβάλω αυτή τη στιγμή εφόσον προτείνω το δρόμο που ακολουθώ εγώ.Θα ήταν σα να προσέβαλα τον ίδιο μου τον εαυτό.Σοβαρολογώ αυτή τη στιγμή με καμιά διάθεση αστεϊσμού..

    Που να τα δεις στο νησί.Όταν μια μειονότητα δε μπορεί να ζει ανοιχτά και φυσιολογικά φυσικό είναι αυτό να επηρρεάζει κάθε έκφραση της.Σε λίγα χρόνια θα δεις,όπως βλέπεις τώρα στο εξωτερικό που εγώ γνωρίζω ζευγάρια ή για ζευγάρια με τόσα χρόνια σχέσης..

    Ω ρε μάνα..γιατί..

    Το παλικάρι θα σου λύσει κάθε απορία..(έλεος)

    Συνδυασμός αλλά με άλλους όρους και όχι αυτούς που θέτεις εσύ..

    Πρώτος τις έθεσες στις παραμέτρους,δεδομένου πως είσαι ταγμένος..Τώρα γιατί το αλλάζεις;;Δε σε βολεύει;

    Τα κατάφερα  
     
  11. female

    female Contributor




    Αγαπητέ isnogood δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις καλές σου προθέσεις. Δεν θεωρώ οτι έχεις εκ προοιμίου αρνητική στάση προς τους ομοφυλόφιλους (αν και δεν τους γράφεις ορθογραφημένους, λολ...) αλλά οδηγήθηκες να πιστεύεις αυτά που λες κατόπιν εορτής, ακόμα, πάντως, όχι κακοπροαίρετα. Ξέρω πως οι απόψεις μας στο θέμα δεν θα συγκλίνουν ποτέ γιατί ξεκινάμε από διαφορετικές φιλοσοφικές αρχές. Χάριν της καλής διάθεσης, θα συνεχίσω τη συζήτηση, ακόμα κι αν δεν μας βγάλει σε κοινό τόπο, πράγμα όχι απαραίτητο, έτσι κι αλλιώς.



    Στο πρώτο σου ερώτημα -- Κατ' αρχήν και σε ετερόφυλες σχέσεις ΠΟΤΕ δεν είμαστε απόλυτα καλυμμένοι συναισθηματικά, αλλά προσπαθούμε, παλεύουμε να τείνουμε διαρκώς προς αυτό. Η τελειότητα (και μην πεις εδώ ως αντεπιχείρημα περί Θεού και θρησκείας. αναιρώντας την υπόσχεσή σου να τα αφήσουμε απ' έξω) δεν υπάρχει, αλλά προσπαθούμε να τείνουμε διαρκώς προς αυτήν. Προσπαθούμε να ταυτιστούμε, να επικοινωνήσουμε τέλεια με τον/την σύντροφό μας, κάτι που συνεχίζεται στο διηνεκές, καθώς οι άνθρωποι αλλάζουμε, και διαρκείς προσπάθειες είναι σε εξέλιξη -- αν θέλουμε να πάμε προς τα εκεί. Ξέρεις πολλά ετερόφυλα ζεύγη, παντρεμένα, τύποις, σε συμπεριφορές τυπικής ανταλλαγής παρά σχέσης. Η συναισθηματική κάλυψη δεν είναι μόνο εξαρτημένο από αρσενικό-θηλυκό, αλλά και από συγκεκριμένους χαρακτήρες, επιλογές, συνθήκες και προϋποθέσεις. Αλλιώς θα με κάλυπταν λίγο-πολύ όλα τα αρσενικά κι εσένα όλα τα θηλυκά - πράγμα απολύτως άτοπο.

    Στα ομοφυλόφιλα ζεύγη, εικάζω, έχοντας δει κάποιες σχέσεις από πιο κοντά, πως η συναισθηματική κάλυψη επιτυγχάνεται κατά ανάλογο τρόπο όπως στα ετερόφυλα - με συμπληρωματικότητα. Με λίγα λόγια, ο ένας παίρνει τη συμπληρωματική θέση του άλλου.



    Το δεύτερο ερώτημά σου είναι ελαφρώς ακατανόητο. Εμπλέκεις τη σωτηρία - ποια ακριβώς; Αυτή της ψυχής;





    Ψάχνεις το πώς κάποιος έγινε ομοφυλόφιλος; Υπάρχουν πολλές θεωρίες. Ο Φρόιντ έχει κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις, κατ' εμέ. Μην ψάχνεις όμως μονοδιάστατα -- πολλοί πατεράδες έχουν αρνητική επιρροή στην οικογένεια και η μητέρα είναι απαξιωμένη, αλλά δεν γίνονται όλες οι κόρες λεσβίες -- δεν είναι τόσο απλό.

    Εξιλέωση;;;; Αμάρτησαν οι κόρες μέσα στα οικογενειακά πλαίσια για να ζητούν εξιλέωση; Μάλλον η θρησκευτικά επηρεασμένη οπτική σου συσκοτίζει παρά διαφωτίζει εδώ. Ο χαρακτήρας ασφαλώς διαπλάθεται κυρίως μέσα στα πλαίσια της οικογένειας, αλλά ας μην αποδίδουμε τα πάντα σε ενοχικά σύνδρομα που ζητούν εξιλέωση.




    Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της ομοφυλοφιλίας. Δεν θα την προπαγάνδιζα. Ούτε εγώ θα τη θεωρούσα την ιδανική ΕΠΙΛΟΓΗ, με τη διαφορά πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιλογή. Είμαι όμως απόλυτα υπέρ των ομοφυλόφιλων και υπέρ της ελευθερίας τους να πραγματώνονται ερωτικά και συναισθηματικά σε όποιο βαθμό αυτό είναι (όπως και για οποιονδήποτε από εμάς) εφικτό μέσα σε (ομοφυλόφιλες) σχέσεις.

    (Παρεμπιπτόντως, θεωρώ πιο αρνητικά τους ετερόφυλους που έχουν μεν ετερόφυλες ερωτικές σχέσεις, μισούν και περιφρονούν το άλλο φύλο, δε.)




     
  12. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Ο άνθρωπος (ο isnogood) είναι φανατισμένος, κυρίως θρησκευτικά, και αυτό τον περιορίζει να καταλάβει απλά πράγματα που αφορούν σε κοινωνικά σύνολα που η περιορισμένη και συντηρητική άποψη της κοινωνίας, τα έχει βάλει στο περιθώριο. Καιέτσι όπως είναι περιορισμένος χάνει, χωρίς να το καταλαβαίνει, την ανθρωπιά του. Κατρακυλά προς την θρησκευτική βαρβαρότητα με όλο και μεγαλύτερη ταχύτητα. Σε αυτή την κατάσταση (illness) που είναι μπορεί κανείς να του μιλήσει, με την ελπίδα να καταλάβει και να γίνει κουβέντα; Άδικος κόπος είναι!!!