Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Red, στις 5 Μαρτίου 2008.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    James ,εμενα ελπιζω να μη μου κακιωσες ,μετα απο τοσα παινεματα.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Εσείς είστε αυτοδίδακτος;
     
  3. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    οχι με σιδαξαν ατομα σαν εσενα, τι να αποφευγω να κανω. Ευχαριστώ για την επανάληψη.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    To θεό!
     
  5. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Γιατι υποπεφτεις στο στερεότυπο οτι μπορεί να είναι μονο ένας ή να μην ειναι ο κάθε άνθρωπος;;;
     
  6. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Αυτά είναι τα στενάχωρα. Να χάνεται νωρίτερα της ώρας του ένα αξιόλογο μυαλό και άρα να γινόμαστε, ως σύνολο της κοινωνίας πιο φτωχοί, επειδή κάποιοι δεν μπορούν να αποδεχτούν ότι δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι ίδιοι. Όποιος και αν είσαι εσύ, δεν χρειάζεται να συμφωνώ με τις δικές σου ερωτικές επιλογές, δεν χρειάζεται καν να τις αποδέχομαι ως φυσιολογικές (ναι, δεν χρειάζεται!), δεν χρειάζεται να σου επιβάλλω τις δικές μου και σαφώς δεν χρειάζεται να με πείσεις ότι κάπου βαθιά μέσα μου κάνω τις ίδιες επιλογές με σένα απλά δεν το παραδέχομαι / δεν το ξέρω / δεν το πιστεύω κλπ

    Το μόνο που χρειάζεται, κατ'εμέ, είναι να αποδεχόμαστε ότι όλοι έχουν ίσο δικαίωμα ύπαρξης και απόλαυσης ανεξαρτήτως ιδιαιτεροτήτων, εφόσον αυτές δεν βλάπτουν, χωρίς την θέληση του αποδέκτη, τον άλλον. Εκεί θέτω εγώ το δικό μου όριο. Και ειλικρινά, δεν μου πέφτει λόγος αν είσαι ομοφυλόφιλος, αμφι, straight αν, όπως μία γνωστή μου, είσαι straight αλλά καυλώνεις να βλέπεις gay να το κάνουν ή ακόμη αν ζεις τον έρωτα με την γυναίκα σου και την απόλυτη υποταγή με την Αφέντρα σου ταυτόχρονα. Επειδή είμαι bdsmer δεν σημαίνει ότι απορρίπτω τις vanilla σχέσεις, ούτε ότι τις κρίνω ως ανούσιες όπως και δεν δέχομαι να ακούω ότι το να γονατίζω μπροστά τον Κυριό μου ή να Του μιλάω στον πληθυντικό είναι γελοίο. Είναι δική μου ιδιαιτερότητα, δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από την δική σου, δεν είναι φυσιολογική ή αφύσικη, είναι απλά δική μου.

    Πολλές ιδιαιτερότητες μπορεί να τις θαυμάζω από μακρυά, πολλές μπορεί να τις βρίσκω αηδιαστικές, πολλές μπορεί να μην με αντιπροσωπεύουν, πολλές μπορεί να μην ξέρω ότι με αντιπροσωπεύουν ακόμη, πολλές μπορεί να μου δημιουργούν περιέργεια και να θέλω να μάθω λεπτομέρειες και απόψεις περί αυτών...Αλλά όσο τετριμένο και χιλιοειπωμένο και στερεότυπο κι'αν ακούγεται, μπορεί να μην συμφωνούμε με τις επιλογές των άλλων, αλλά πρέπει επιτέλους, τουλάχιστον όσοι είμαστε εδώ και εξ'ορισμού έχουμε ιδιαιτερότητες διαφορετικές από αυτές της πλειοψηφίας της κοινωνίας, να πολεμάμε για το δικαίωμα του καθενός να απολαμβάνει τις ιδιαιτερότητές του IN PEACE. Και αυτό σημαίνει αποδοχή όχι μόνο στα λόγια αλλά και στις πράξεις. Σημαίνει η αποδοχή αυτή να είναι αληθινή και χαραγμένη στα βάθη της ψυχής μας ώστε να μην σηκώνει υποκρισίες όταν συναναστρεφόμαστε άτομα διαφορετικών επιλογών από κοντά...

    με σεβασμό
    sk

    ΥΓ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ο δεύτερος ενικός δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένο...
     
    Last edited: 20 Δεκεμβρίου 2009
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    δεν νομιζω οτι σημερα υπαρχουν ανθρωποι που θα φερθουν ρατσιστικα στο διαφορετικο δηλαδη απαγορευση στα ισα δικαιωματα .
    Ομως καποιοι "διαφορετικοι" πολυ το τραβανε το σχοινι ... αλλα να απαιτεις ισα δικαιωματα και αλλο να μην βαζω τα γελια οταν βλεπω καραγκιοζιλικια .. αμα τωρα θεωρεις οτι ειναι νορμαλ το διαφανο καλσον με το κοκκινο στρινγκ μερα μεσσημερι στους δρομους της Μυκονου και το δικο μου σορτσακι ειναι το καραγκιοζιλικι .. μπορεις και εσυ να γελασεις με μενα ... εγω δεν θα παρεξηγηθω ...
    Το προβλημα ειναι οτι λιγοι (ευτυχως) ομοφυλλοφιλοι θελουν να προκαλουν ανευ οριων και ολοι να τους λενε "ναι" για χαρην του πολιτισμου ... λοιπον ... στο Ισραηλ απο οτι ξερω τυνχανουν αριστης μεταχειρισης ... η δε προεδρος τους (γυναικων) εν Ελλαδι ειναι εβραικης καταγωγης οποτε ολο και κατι θα βρουν αμα πανε εκει .....
    Χιλιαδες ανθρωποι χαιρονται την οποια διαφορετικοτητα τους αθορυβα ... γιατι λιγοι επιθυμουν οχι μονο να την διατυμπανισουν αλλα απαιτουν και να γινει αποδεκτη ... απο ποιους λαμαβνουν εντολες ? .. ποιοι θελουν να εγκαταστησουν την ομοφυλλοφιλια ειδικα στην Ελλαδα ? ... ποιοι παραποιουν την Ελληνικη ιστορια ξεστομιζοντας ανεκδιηγητες σαχλαμαρες οτι στην αρχαια Ελλαδα η ομοφυλλοφιλια ηταν αποδεκτη ... ας πανε να ανοιξουν κανενα βιβλιο να δουνε ποσο αυστηροι νομοι και κυρωσεις υπηρχαν τοτε και οχι να εφευρισκουν οτι κατεβασει η υποκινουμενη κουτρα τους ....
    Ο Χριστιανος Ελληνας παντα θα βλεπει την κραυγαλεα ομοφυλλοφιλια ως μια απεχθει ιδιοτητα .... παντα ... ωστοσο οφειλει ιση αντιμετωπιση και αυτο θεωρω οτι γινεται σε μεγαλο βαθμο . Αλωστε οι Ελληνες εχουν αγαπησει μεγαλους καλιτεχνες που ηταν ομοφυλλοφιλοι αλλα υπηρξαν ταυτοχρονα σεμνοι ως προς αυτο ... τρανο παραδειγμα ο Μ. Χατζηδακης για τον οποιο θεωρω προσωπικα οτι ειχε χαρισμα Θεου .
    Ομοφυλλοφιλια ... ναι .. να ανοιχτουμε επιτελους και να εξασφαλισουμε ισα δικαιωματα για ολους .... οχι να μας πηδηξουν κιολας κυριολεκτικα , ιστορικα , πολιτισμικα .....

    ΥΓ. οσο για τις "συνετευξεις" που δημοσιοποιουνται στο νημα αυτο .. υπαρχουν και αλλες αντιστοιχες στην ιστοσελιδα της αντιπληροφορισης που εχω στην υπογραφη μου .. αλλα δεν τις ανεβαζω καθαρα για λογους καλης συνυπαρξης με τα μελη του φορουμ , που τυχον δεν συμμεριζονται τις ιδιες αποψεις .
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    οι μεταφρασεις που αποδιδονται κανουν σοβαρα λαθη ως προς την ερμηνεια και το νοημα της φρασης απο το προτοτυπο Ελληνικο κειμενο .. ωστοσο δεν θα ηθελα να ανοιξω ενα τετοιο θεμα τωρα εδω .. Ο καθενας μπορει να κανει την προσωπικη του ερευνα και να ψαξει μελετοντας ολες τις αποψεις .

    Θα ηθελα ομως να αναρωτηθω και ισως και αλλοι να συμμεριζονται το ιδιο , περι του Μ.Χατζηδακη
    Γιατι τετοια μορφη της Ελληνικης τεχνης δεν κατεχει την θεση που πρεπει σημερα ; . Γιατι ποτε δεν εχω ακουσει ουτε μια αναφορα στο εργο του ποτε απο την ιδιωτικη τηλεοραση ;
    Ο Μανος Χατζηδακης υμνησε περισσοτερο απο καθε αλλον την ευγενια της Ελληνικης ψυχης .
    Η μουσικη του λειτουργει σαν φυσικο ηρεμιστικο σε μια δυσκολη μερα και ενθαρυνει .
    Ακομα και σε εκπομπες που ηταν αφιερωμενος στον παλιο Ελληνικο κινηματογραφο (που δεν ηταν το αγαπημενο πεδιο δουλειας του καλιτεχνη) δεν ακουσα καμια ανφορα στο ονομα του ... γιατι αραγε ;
    Αντιθετα εχω βαρεθει να ακουω για τον Ντασσεν και την Μερκουρη και προσπαθω να μαθω τι αφησαν στην Ελλαδα που δεν το ξερω και εγιναν τοση φιρμα ....... Αν αφαιρεσεις την συμβολη του Χατζηδακη στο εργο της Μερκουρη , θα της μεινει μοναχα η Στελλα και συγκεκριμενα το "φυγε Στελλα .. κραταω μαχαιρι" , γιατι ουδεις θυμαται κατι αλλο απο εκεινη την ταινια , που ουτε καν ευχαριστη δεν ητανε ...

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. MySelf

    MySelf Regular Member

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Υποστηρίζω αρκετά την θεωρία της σχετικότητας και θεωρώ πως τα περισσότερα αν όχι όλα είναι σχετικά σύμφωνα με τα μάτια εκείνου που τα βλέπει και στο περιβάλλον στο οποίο ζει και έχει μεγαλώσει, εκείνο που χθες θεωρούνταν ανώμαλο (=που παρεκκλίνει από ό,τι είναι ή θεωρείται φυσιολογικό) ή αφύσικο (=που υπάρχει, συμβαίνει ή εξελίσσεται σε αντίθεση με τους φυσικούς νόμους, που είναι διαφορετικός από ό,τι συμβαίνει συνήθως ή κανονικά) , μπορεί αύριο να θεωρηθεί ομαλό (=που λειτουργεί ή εξελίσσεται κανονικά με βάση ορισμένους σταθερούς κανόνες και χωρίς παρεκκλίσεις από αυτούς) ή φυσικό (=που συμβαίνει σαν να προκύπτει από τη φύση, από φυσικό νόμο) και ίσως μεθαύριο να ξανά θεωρηθεί ανώμαλο ή ακόμη και must (=οτιδήποτε (απολύτως) αναγκαίο ή επιβεβλημένο) .
    Θεωρώ πως κάτι που διαφέρει από το μέσο όρο ή δεν είναι συνηθισμένο, δεν είναι απαραίτητα κακό ή αρνητικό.

    Για μένα η ομοφυλοφιλία είναι κάτι φυσικό, καθώς εγώ το εκλαμβάνω ως κάτι φυσικό και κομμάτι του εαυτού μου, είναι συνυφασμένο με μένα και δεν μπορώ να το εκλάβω ως κάτι διαφορετικό ή ξένο από την ίδια μου την ύπαρξη.
    Στην εφηβεία μου και μετέπειτα στα πρώτα χρόνια της νεανικής μου ζωής, το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν η αποδοχή του ίδιου μου του εαυτού, να δώσω όνομα σε όσα νιώθω και αισθάνομαι και να τα αποδέχομαι χωρίς να στρουθοκαμηλίζω. Πλέον δεν δίνω σημασία τόσο στο φύλο, αλλά στον άνθρωπο που έχω απέναντι μου, μπορώ να γοητευτώ, να ερωτευτώ και να αγαπήσω κάποιον είτε είναι γυναίκα είτε άνδρας.

    Δεν συμφωνώ τόσο με την άποψη πως όλοι οι άνθρωποι είναι αμφιφυλόφιλοι, υποστηρίζω περισσότερο την άποψη πως βρισκόμαστε πάνω σε μια κλίμακα που στα ένα άκρο βρίσκεται η ετεροφυλοφιλία και στο άλλο άκρο η ομοφυλοφιλία, ο καθένας ακροβατεί σε κάποιο σημείο του νήματος. Ούτε θεωρώ πως είναι περισσότερο θέμα επιλογής, πιστεύω αρκετά στο πως κάποια πράγματα απλά «τα ‘χεις» μέσα σου, έστω και στο υποσυνείδητο σου, κι όταν είναι να εμφανιστούν θα εμφανιστούν και θα βγουν στην επιφάνεια, αργά ή γρήγορα.

    Δεν μπορώ να απαιτήσω από κανέναν να με αποδεχθεί, αν και δεν κρύβω πως θα μου προξενούσε χαρά κάτι τέτοιο, δεν μπορώ όμως να δεχθώ να μου στερούν δικαιώματα με έμμεσο ή άμεσο τρόπο, οπότε μια ανοχή it’s fine for me.
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Λυπάμαι που το λέω, αλλά μου φαίνεται πολύ απλοϊκή η άποψη πως ό,τι έχεις μέσα σου θα βγει στην επιφάνεια, αργά ή γρήγορα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, τότε πώς εξηγείται το γεγονός πως σε κάποιες χώρες (όλως παραδόξως τις πιο προοδευτικές κοινωνικά) το ποσοστό των ομοφυλόφιλων είναι σαφώς μεγαλύτερο απ' αυτό σε άλλες, πιο συντηρητικές κοινωνίες; Υπάρχει κάποια ροπή των κοινωνιών αυτών προς την ομοφυλοφιλία; Πιστεύω πως όχι. Επομένως, τείνω να πιστεύω πως το κοινωνικό περιβάλλον όπου ζει το άτομο παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο όσον αφορά το αν και με ποιο τρόπο θα εκφράσει τις προτιμήσεις του.
     
  11. MySelf

    MySelf Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Σαφώς και ισχύει αυτό που αναφέρεις και δεν διαφωνώ με αυτό, όταν υπάρχει γόνιμο έδαφος είναι πιο εύκολο να εκδηλωθούν ορισμένες προτιμήσεις, από ότι όταν δεν υπάρχει, καθώς κάτω από τον μανδύα της σεμνοτυφίας και της ηθικολογίας «πνίγεις» τα όσα δεν είναι αποδεκτά και σεβαστά από τους γύρω σου. Το ίδιο συμβαίνει και με την πάροδο των χρόνων , καθώς διατυμπανίζεται πως εξαιτίας της ανοχής «έχει γεμίσει ο κόσμος ομοφυλοφίλους», δεν «γέμισε», απλά όσοι ήταν βγήκαν στην επιφάνεια κάτι που ίσως δεν θα έκαναν αν οι συνθήκες δεν το επέτρεπαν.
    Αυτό που ήθελα να πω όμως με το κομμάτι που μου παρέθεσες, είναι πως δεν θεωρώ ότι κάποιος γίνεται ομοφυλόφιλος από την μια μέρα στην άλλη, χωρίς να προϋπάρχει κάτι από πριν.
    Δεν θεωρώ το κοινωνικό-οικογενειακό περιβάλλον λιγότερο σημαντικό από την ψυχολογία του ατόμου, τα δυο βρίσκονται σε συνεχή αλληλεπίδραση καλώς ή κακώς .
     
  12. opaliDreamer

    opaliDreamer New Member

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

    Γενικότερα δεν ασπάζομαι την άποψη ότι όλοι είμαστε αμφί όπως αναφέρθηκε.
    Κατά τα άλλα θεωρώ σχεδόν γελοίο να είναι κάποιος "κατά" την ομοφυλοφυλίας. Καταρχάς γιατί δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να τίθετε καν θέμα. Δεν πρόκειτε για κάτι βλαβερό ή βίαιο, δεν πρόκειτε για κάτι που κάνει κακό. Είναι απλά μια προτίμηση η οποία είτε υπάρχει εκ γεννετής (που αυτό και πιστεύω ) είτε γίνετε στην πορεία (που θεωρώ εξίσου γελοίο γιατί πως θα ξύπναγε ένα ωραίο πρωινό και θα 'λεγε "άχ! αποφάσισα να γίνω γκέι γιατί το να σε βρίζουν παρότι δεν βάπτεις απολύτως κανέναν και σου αρέσει απλά ο ---- και όχι το ---- είναι τόοοοοοσο κούλ!") δεν ενοχλεί ή μαλλον δεν θα πρεπε να ενοχλεί κανέναν. Τα περί ενάντια της φύσης (ενώ υπάρχει παντού στην φύση τριγύρω μας) και το είναι ενάντια στην θρησκεια (ενώ αυτούς π απατάνε και κάνουν σεξ πριν το γάμο ας πούμε που είναι αμαρτίες που απαγορεύοντε πολύ πιο ρηττά δεν τους ενοχλεί κανείς) δεν μου αρκούν ως επιχειρήματα για το ότι θα έπρεπε να θεωρείτε λάθος