Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οσο πιο ομορφη/ος, τοσο πιο απλησιαστη/ος.....?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 9 Μαϊου 2008.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Από το ότι η ψυχρότητα, χαρακτηρίζει τους ανθρώπους (και η κοινωνία φυσικά) ως απρόσιτους και αντικοινωνικούς.
    Μπορεί κάποιος άνθρωπος με αυτά τα χαρακτηριστικά να ονομάζεται ευγενικός;


    Δε συμφωνώ. Έχω την εντύπωση πως η αξιοπρέπεια καθορίζεται από κοινωνικά κριτήρια. Συνεπώς ετεροκαθορίζεται.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    α) Η ψυχρότητα ίσως είναι ενδεικτική πως ένας άνθρωπος είναι δυσπρόσβατος, όχι απροσπέλατος. Αν και προσωπικά διαφωνώ και με αυτή την άποψη, το ότι κάποιος δεν είναι χαριτόβρυτος, δεν συνεπάγεται πως είναι δύσκολος στην επικοινωνία.

    β) Η εσωστρέφεια και η αντικοινωνικότητα δεν είναι ένα και το αυτό, και η άποψη τεκμηριώνεται από την ύπαρξη ανθρώπων ιδιαιτέρως εξωστρεφών οι οποίοι λόγω αγένειας π.χ. δεν γίνονται αποδεκτοί από τον κοινωνικό τους περίγυρο καθώς και ανθρώπων εξαιρετικά συντηρητικών στην επικοινωνία, οι οποίοι είναι καθόλα λειτουργικοί εντός του κοινωνικού πλαισίου τους. Το ότι κάποιος δεν είναι εξωστρεφής/ομιλητικός/επικοινωνιακός/χαριτωμένος/γλυκός δεν συνεπάγεται ότι δεν εντάσσεται ομαλά στην κοινωνία.

    γ) i) Ο απρόσιτος, αλλά και ο αντικοινωνικός μπορεί να είναι ευγενικός, καθώς οι πρώτες δύο ιδιότητες ενδεχομένως να έχουν αφετηρία που δεν αφορά σε συμπεριφορικά του στοιχεία.
    ii) Ένας "ψυχρός" άνθρωπος μπορεί να είναι ευγενικός. (Αν διαφωνήσεις θα πρέπει να μου εξηγήσεις αν, και γιατί, με θεωρείς αγενή ή χαριτωμένη.)

    Εν προκειμένω καθορίζεται από το περιεχόμενο της απάντησης;
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Μάλλον από τη συχνότητα όμοιων απαντήσεων.



    Για τις υπόλοιπες συμπεριφορές που ανέφερες συμφωνώ πως είναι υπαρκτές, αλλά νομίζω πως πρόκειται για «ειδικές» περιπτώσεις που συναντώνται σπάνια.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    LOL

    Η υψηλή συχνότητα αρνητικών απαντήσεων πιθανότατα υποδηλώνει (αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει ως αποτέλεσμα την) έλλειψη αξιοπρέπειας εκείνου που τις λαμβάνει, εφόσον αυτές έχουν κοινό αποχρόντα λόγω, εφόσον δηλαδή δεν πρόκειται περί συμπτώσεων.

    Αν ζητήσω πολλάκις αύξηση και δεν μου δοθεί, η αναξιοπρέπειά μου έγκειται είτε στο ότι δεν φρόντισα να την αξίζω, είτε στο ότι δεν φρόντισα να τη διεκδικήσω από εκείνον που μπορεί να μου την χορηγήσει. Συνεπώς θα αφορά σε δικούς μου, λυπηρούς, χειρισμούς.

    Στο προκείμενο, οι πολλές αρνήσεις για σύναψη γνωριμιών θα πρέπει να αξιολογούνται τόσο με κριτήριο τη συσχέτιση των αιτίων τους, όσο και κατά περίπτωση. Γιατί όταν επιδιώκω να γνωρίσω κάποιον εκείνος αρνείται; Αν δεν πρόκεται για σειρά διαβολικών συμπτώσεων (για την οποία φυσικά δεν έχω λόγο να αισθάνομαι ενοχικά), τότε είναι απόρροια δικών μου χειρισμών. Μήπως απευθύνομαι σε ακατάλληλους ανθρώπους; Μήπως έχω ανεδαφικές αξιώσεις; Μήπως μυρίζουν άσχημα οι μασχάλες μου; Μήπως όλες οι αρνήσεις προέρχονται από τον ίδιο άνθρωπο; Μήπως δεν ανήκω στο target group των ανθρώπων που απαρτίζουν το target group μου για τους παραπάνω, ή οποιοδήποτε άλλο, λόγους;
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member


    α) Μην καταλήγεις σε ερώτημα-συμπέρασμα, κατόπιν συνδυασμού αντιφατικών μεταξύ τους, από άποψη περιεχομένου, εκφράσεων.
    Επαναλαμβάνω : Εφόσον υφίσταται ενδιαφέρον, όχι σε επίπεδο τέρψεως οφθαλμών και τούτο δεν συνοδεύεται από όποιας μορφής προσέγγιση, προφανώς!

    β) Μην συγχέεις την αξιοπρέπεια με τον εγωισμό. Δεν ταυτίζονται πάντα.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Οσο πιο ομορφη/ος, τοσο πιο απλησιαστη/ος.....?

    Για μένα το έγραψες αυτό; Επειδή ξέρεις ότι και για να δω πρέπει να εφάπτομαι, λόγω πρεσβυωπίας;
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Οσο πιο ομορφη/ος, τοσο πιο απλησιαστη/ος.....?

    Μην καταλήγεις σε ερώτημα-συμπέρασμα, κατόπιν συνδυασμού αντιφατικών μεταξύ τους, από άποψη περιεχομένου, εκφράσεων.
    Η πρεσβυωπία έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία του υποκειμένου να δει ευκρινώς ό,τι αντίκεται σε απόσταση μικρότερη ή ίση των 30-35cm από το ίδιο.
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οσο πιο ομορφη/ος, τοσο πιο απλησιαστη/ος.....?

    Φορώ διόπτρες, άρα πρέπει να προσεγγίσω περισσότερο - βάλε και το τρέμουλο από το πάρκινσον, πρόσθεσε και κάποια έλξη φυσική, να η επαφή.
    Καλά η μαθηματική λογική, τώρα θα γίνουμε και τοπογράφοι - χωροθέτες;
    Επιπλέον, να προσκομίσεις εξουσιοδότηση υπερκειμένης αρχής, που σου επιτρέπει να με βασανίζεις.
    Πάσχω από καρδιά και δεν τα αντέχω αυτά, ιδίως όταν υποφέρω από δυσεντερία και τη χρόνια μανιοκαταθλιπτική μελαγχολία μου.
    Θες να με σπρώξεις στα ναρκωτικά, να πάω σαν το σκυλί στ' αμπέλι;
    Βρε μπελάς που μας ήυρε πρωινιάτικα με την επιστασία.
     
  10. Guest05

    Guest05 Guest

    Τσώπα τσώπα και θα σου φέρω γω δυο μαδάμες να σου κάνουν μασάζ.
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οσο πιο ομορφη/ος, τοσο πιο απλησιαστη/ος.....?

    Να τις κάνεις τρείς, ευεργέτη μου, είμαι πολύ ταραγμένος.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Yπάρχουν σήμερα εν έτη 2008, άσχημες γυναίκες?
    Εγώ λέω πως όχι δεν υπάρχουν σε καμία ηλικία!

    Αν υπάρχουν άσχημες γυναίκες οποιασδήποτε ηλικίας, είναι πολύ ελάχιστες και πιστεύω ότι είναι επιλογή τους, να είναι ή να παραμένουν άσχημες.
    Όσοι αναφέρεστε στην κοινωνική μόρφωση και άλλα χαρακτηριστικά, δεν είναι θέμα ομορφιάς, αλλά ούτε και κατοχής πτυχίων. Είναι θέμα παιδείας και προσωπικότητας που στην συνέχεια ακόμα και αυτά διαμορφώνονται από το συνονθύλευμα των εμπειριών του κάθε ανθρώπου.

    Είμαι κάθετα και οριζόντια αντίθετη τον τίτλο του νήματος. Είναι κάτι που ποτέ δεν δέχτηκα ότι συμβαίνει. Σε περίπτωση που αυτό συμβαίνει δεν αφορά την εξωτερική ομορφιά κάποιας/ου...αφορά την εσωτερική του ασχήμια και την βλακεία του.