Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ο/Η Κ δεν είναι γκόμενος-α"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Brigitte, στις 9 Νοεμβρίου 2016.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Ταυτιζομαι τοσο με αυτή σας τη τοποθετηση οσο και με αυτή στο #27. Ο γκομενος δεν είναι σύντροφος. Είναι δυο λεξεις που δηλωνουν τελειως διαφορετικες καταστασεις . Όμως στο νημα εκφραστηκε και η αποψη ότι ο Κ δεν μπορει να είναι σύντροφος ( όπως τον περιγραφει η νηματοθετρια ) και όταν μια d/s σχεση είναι συντροφικη με τον τροπο που περιγραφει η @Brigitte ,δεν είναι ασυμμετρη. Αυτό το ασυμβιβαστο δεν μπορω να καταλαβω. Συμφωνω λοιπον μαζι σας ότι ενας Κ δεν είναι γκομενος, υποστηριζω όμως ότι μπορει να είναι φιλος,εραστης, σύντροφος και ότι άλλο θελει χωρις απαραίτητα να χανει την κυριαρχικοτητα του.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Ο αλαζονικός τρόπος και η αγένεια του λόγου σου, δείχνει ότι ποτέ δεν βρέθηκες κάτω από την καθοδήγηση ενός Κυριάρχου.
    Κανένας Κυρίαρχος δεν θα επέτρεπε στην υποτακτική του να γίνει τόσο ρεζίλι.
    Αν πάλι εσύ τον γκόμενο θέλεις να τον λές Κυρίαρχο οφείλεις να θυμάσαι, ότι θα πρέπει κι εκείνος να μπορεί να υποστηρίξει την ονοματοδοσία που του κάνεις.
    Επειδή είναι γνωστό πως η υποτακτική αντανακλά την εικόνα του Κυρίου της και για τον λόγο αυτό ο Κύριος της φέρει την ευθύνη της εικόνας της, είναι εμφανές ότι ο δικός Κύριος, μάλλον δεν νοιάζεται για την εικόνα σου κι σε επέκταση για την δική του.
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2016
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Τα σκευή μου μάστορα.  
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εγώ μια φράση έγραψα κάποια στιγμή. "Ο Κυρίαρχος δεν είναι γκόμενος"
    Δεν αναφέρθηκα ούτε σε συντρόφους, ούτε σε συζύγους και συγκατοίκους.
    Αυτά τα βάζει η νηματοθέτρια για να θολώνει τα νερά και να στηρίζει την άποψη της.
    Προφανώς δεν ξέρει τι είναι Κυρίαρχος και κάνει με το μυαλό της "Μπαϊράμια" .
    Εξάλλου είναι μικρή και τριανταφυλλένια και φέρει άλλος την ευθύνη της.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Θα συμφωνήσω πως ο ο γκόμενος δεν είναι σύντροφος.
    Θα διαφωνήσω με την σημασία που αποδίδεις στην λέξη "γκόμενα".
    Η "γκόμενα" είναι κατά βάση η ερωμένη, συνήθως εφήμερη και συνηθέστατα "παράνομη".
    Είναι επίσης και η (πολύ) ωραία γυναίκα , ιδιαίτερα χρησιμοποιούμενη στον υπερθετικό. (" πω, πωω, τι γκομενάρα είναι αυτή η ξανθιά εκεί πέρα" ).
    Υπό αυτό το πρίσμα ο Κυρίαρχος ( ή η Κυρίαρχη) μπορεί να είναι ΚΑΙ γκόμενος.
    Ή μπορεί και να μην είναι.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Μυθοπλαστης σου κάνω ειλικρινά μια ερώτηση δίχως ίχνος ειρωνείας. Εσύ την όποια υπό σου ( ή καλύτερα την κάθε υπό που είχες στα χρόνια ) την είχες/έχεις μονίμως στα task/εντολές/τιμωρία ή "τιμωρία" 24 ώρες το 24ωρο, ακατάπαυστα? Ακόμη κι όταν κοιμάσαι?

    Άντε να σου κάνω και μια δεύτερη - και τονίζω, ότι δεν αναφέρομαι σε sessions ακόμη και επαναλαμβανόμενα με το ίδιο άτομο - αλλά σε σταθερή σχέση ( δεν την ονομάζω σοβαρή ή όχι, γιατί αυτού του είδους οι διαχωρισμοί σε μένα τουλάχιστον φέρνουν αναγούλα και τους θεωρώ άκυρους -.
    Δεν χάϊδεψες ποτέ κάποια υ σου? Δεν της είπες ποτέ ένα γλυκόλογο ( ή "σαλιάρισμα", όπως αγαπά ο καθένας. Αν και υπάρχουν και γλυκόλογα που δεν εμπεριέχουν πεταλουδίτσες/ζουζουνάκια και λοιπά υποκοριστικά ) ?

    Την/τις είχες μονίμως στα "μπινελίκια" και στις "μπάτσες" ή πάντα εν τη παρουσία σου ήταν δεμένες/χυμένες/ξυλοφορτομένες και σε στάση υποταγής ( ξανά 24 ώρες το 24ωρο ) ? Αν θέλεις, μου απαντάς. Εσύ για σένα και σε ρώτησα έτσι, από απλή φιλολογική περιέργεια, για κανέναν άλλο λόγο.
    Να πάρω μια μυρωδιά και πως το ζει και κάποιος άλλος. Γιατί εγώ την δική μου 24 ώρες το 24ωρο στην "πρίζα" δεν την έχω, αν μη τι άλλο γιατί βαριέμαι.  
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μόνο στην ποσόστωση της αρνητικής χροιάς της λέξης!   Για μένα δεν είναι τόσο αρνητική.

    Α, και στο συμπέρασμα!
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Η όχι τόσο αρνητική χροιά, δεν την κάνει συνώνυμη με το σύντροφος, σε καμιά περίπτωση.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αυτό ήταν το πρώτο που σημείωσα.
    Η γκόμενα , η γυναίκα που αντιμετωπίζεις/θεωρείς/σχετίζεσαι σαν γκόμενα ,ικανοποιεί τις σεξουαλικές σου ανάγκες. Αλλά αυτό δεν είναι υποτιμητικό για μια γυναίκα, τουλάχιστον για μένα.
    Μπορεί όμως και να αναβαθμιστεί συν τω χρόνω σε σύντροφο.
     
  11. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Ισως το εθεσα λαθος... απο την δουλεια έγραφα.. Σε καμία περίπτωση των περιπτώσεων . όλα μπορούν να συνυπάρχουν ΚΑΙ ειναι αναγκαίο να υπάρχουν . ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΌΝΩΣΗ διαφορετικά θα μπουκώσει, θα επέλθει κορεσμός και θα ξεφουσκώσει. 5/5 24 /7 μέχρι τωρα δοκιμασμένο ( μια και με ρώτησες για το όποιο παρελθόν μου ) ""την είχες/έχεις μονίμως στα task/εντολές/τιμωρία ή "τιμωρία" 24 ώρες το 24 ωρο, ακατάπαυστα? Ακόμη κι όταν κοιμάσαι? "" αλήθεια θα ειχα βαρεθεί οχι απλά τον εαυτό μου... Αυτοσαρκασμος , άσε που εγώ ξυπνάω και αρχίζω κομπους , ξυλιες και στο τσακιρ κεφι , κανα πούτσο σκαμπιλο " Αν θυμάσαι σε αλλο νήμα σ ειχα πει οτι για λόγους σαν αυτούς που αναφέρονται στο παρόν νήμα. για εμένα ( προσωπική άποψη ) " οτι το Μ/σ σε 24/7/12 για εμένα είναι ουτοπία... μερος δευτερο
    Δεν χάϊδεψες ποτέ κάποια υ σου? Δεν της είπες ποτέ ένα γλυκόλογο ( ή "σαλιάρισμα", όπως αγαπά ο καθένας. Αν και υπάρχουν και γλυκόλογα που δεν εμπεριέχουν πεταλουδίτσες/ζουζουνάκια και λοιπά υποκοριστικά ) ? τα εχω κανει.. με οποπιο ρισκο .. Στην αρχη ναι ειναι απαγορευτικά.. και μετα απλα ειναι περιοχές μεγάλου ρισκου...
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Τότε παύει να είναι γκόμενα και γίνεται σύντροφος. Και τα δυο μαζί όμως, θα συμφωνήσεις, ότι δεν γίνεται να είναι.
     
Thread Status:
Not open for further replies.