Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο μεγάλος ''εχθρός'' -Το συναίσθημα-

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Ιουλίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι  

    Χμ όχι   Όχι ακριβώς δηλαδή  
    Ενσυναίσθηση σημαίνει μπορώ να μπω στη θέση σου χωρίς να συν-πάσχω, δηλαδή να κάνω προβολή μέσα μου αυτό που νιώθεις χωρίς να υποφέρω.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εγώ το έχω πει.- : ))
     
  3. Χωρίς να το νιώθεις?
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Nαι, ξεκάθαρα.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...Αρα να κατανοήσω την συναισθηματική σου κατάσταση...
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Βρίσκω ότι συμφωνούμε αφού διαβάζω την τελευταία πρόταση   Και συνεχίζω απαντώντας γιατί μου αρέσει πολύ να συζητώ ειδικά με ευγενείς συνομιλητές όπως εσείς καλέ μου  

    - Συλλαμβάνω με το νου την πληροφορία άρα με κάποιο τρόπο την αξιολογώ και με τη λογική. Όχι μόνον. Και είπα  

    - Αν δεν αποφασίσω ότι θα απαρνηθώ το τι πράττω/νιώθω μέχρι σήμερα, ότι θέλω την πληρότητα που προτάσσει η σωκρατική διδασκαλία και όχι κάποια άλλη, ότι και να νιώσω δεν βλέπω πώς θα προχωρήσω στην εφαρμογή.

    Και πάντα μα πάντα είμαι καλά επειδή νιώθω καλά επειδή αποφάσισα να νιώθω καλά. Αν δεν το αποφάσιζα έχω πάντα 1000 λόγους να νιώθω χάλια  

    Η απόφαση δεν αναιρεί το συναίσθημα. 
     
  7. ΟΚ, το είπες, αλλά δεν το ένιωθες. Ποιός ο λόγος που το είπες?
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Για μένα δεν είναι όλα συναίσθημα όπως τα λέτε οι περισσότεροι, μπούκωσα!
    Το είπα & τελείωσε, για τον εαυτό μου.
     
  9. Σύμφωνοι, απλά η απόφαση δεν ολοκληρώνεται χωρίς την εμπλοκή του συναισθήματος.
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μην το αποκλείεις, σαν μεγαλύτερος θα έπρεπε να το ξέρεις πχια.  
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι αλλά όχι μόνο. Για αυτό είπα ότι διαφωνώ εν μέρει και όχι καθολικά.   Γιατί μπορώ να κατανοήσω αλλά όχι να τα κάνω προβολή μέσα μου.
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Βέβαια. Συμφωνήσαμε σε αυτό ούτως ή άλλως