Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο μεγάλος ''εχθρός'' -Το συναίσθημα-

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Ιουλίου 2015.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    μαλλον το αντιθετο 
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Κατανόηση σημαίνει πως εντοπίζω τους λόγους που κάποιος κάνει το κακό, γίνεται αυθάδης, γίνεται αντιπαθητικός. Δεν σημαίνει πως δικαιολογώ τις πράξεις του, αλλά τις κατανοώ. Κάνω το δυσκολότατο βήμα να μπω στη θέση του και να σκεφτώ σαν εκείνον, μαθαίνω να ξεχνώ το εγώ μου και να το βλέπω μέσα από τον άλλο. Ως παρατηρητής.

    Δεν ξέρω πώς θα γίνει μέσα μου η εκπαίδευση για να κατανοώ τον άλλο ή καλύτερα για να μάθω να μπαίνω μέσα του.  
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ανάπτυξε περισσότερο την συναισθηματική σου νοημοσύνη 
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    1. Καλλιέργησε την επίγνωση των συναισθημάτων σου. Ρώτα τον εαυτό σου κατά τη διάρκεια της μέρας «Τι νιώθω τώρα;». Εάν επαναλαμβάνεις αυτή την ερώτηση για ένα χρονικό διάστημα (π.χ μια εμβομάδα) θα διαπιστώσεις ότι θα είσαι θέση να αναγνωρίζεις τα συναισθήματα σου ευκολότερα.

    2. Απέφυγε να κρίνεις ή να διακόπτεις τα συναισθήματα σου πριν έχεις καν την ευκαιρία να τα μελετήσεις. Συνήθως, τα συναισθήματα ακολουθούν την πορεία της καμπύλης, από ανεπαίσθητα, γίνονται έντονα και μετά ξανά υποχωρούν. Δεν υπάρχει λόγος να τα διακόπτεις. Αντίθετα, προσπάθησε να συνδεθείς μαζί τους, να τα αποδεχτείς και να νιώσεις άνετα με αυτά.

    3. Μάθε να ελέγχεις το στρές σου. Όταν είμαστε πλημμυρισμένοι με στρες, δεν μπορούμε να σκεφτούμε αντικειμενικά και ίσως πάρουμε λάθος αποφάσεις. Για να διαχειριστείς το στρές αντικειμενικά, αρχικά αναγνώρισε πότε είσαι αγχωμένος/η καθώς και τους τρόπους με τους οποίους αντιδράς/συμπεριφέρεσαι σε αυτήν την περίπτωση. Ύστερα προσπάθησε να σκεφτείς τι θα μπορούσε να σε βοηθήσει, τι θα είχε χαλαρωτική επίδραση για σένα.

    4. Άκου το σώμα σου. Η φυσική σου κατάσταση μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για τον τρόπο που νιώθεις. Αυτή η ανακατωσούρα στο στομάχι μπορεί να είναι σημάδι ότι έχεις αγχωθεί ή οι σφιγμένοι μύες σου, ένδειξη ότι έχεις θυμώσει.

    5. Δοκίμασε να δείς τις δυσκολίες σου με χιούμορ. Όπως είδαμε, η αισιοδοξία και το πόσο καλά ανταποκρινόμαστε στις δυσκολίες είναι δείκτης συναισθηματικής νοημοσύνης. Το χιούμορ μπορεί να σε βοηθήσει να νιώσεις πιο χαλαρός κι όταν χαλαρώνουμε , η ικανότητα μας για δημιουργική σκέψη και λύσεις αυξάνεται.

    6. Λύσε τις διαμάχες σου με θετικό τρόπο. Οι διαφωνίες είναι αναπόφευκτες στις σχέσεις. Το να ξέρεις όμως πώς να διαχειριστείς τις διαφωνίες αυτές πριν πάρουν αρνητικές διαστάσεις, είναι μια δεξιότητα που μπορείς να καλλιεργήσεις. Όταν έχεις μια διαφωνία, προσπάθησε να μείνεις επικεντρωμένος στο παρόν. Με το να θυμάσαι τις παλιές πληγές, απομακρύνεσαι από την επίλυση του προβλήματος. Αντίθετα, δοκίμασε να συγχωρέσεις και να «διαλέγεις τους καυγάδες σου». Σκέψου, με άλλα λόγια, για ποιό πράγμα αξίζει να μαλώσεις και για ποιό όχι.

    7. Το να κοιτάς μέσα σου, είναι το πρώτο βήμα για να αναγνωρίσεις και να ρυθμίσεις τα συναισθήματα σου. Έρχεται όμως και η στιγμή να σταματήσεις να κοιτάς μέσα σου και να προσανατολιστείς στον εξωτερικό κόσμο. Η ισορροπία ανάμεσα στο μέσα και το έξω καθώς και η ικανότητα να απολαμβάνουμε τις στιγμές και να είμαστε παρόντες στον εξωτερικό κόσμο είναι κι αυτά κομμάτια της συναισθηματικής νοημοσύνης.


    Μαρία Μεραμβελιωτάκη-Simon MSc
    Συμβουλευτική ψυχολόγος, NLP Practitioner


    «Τι νιώθω τώρα;»   
     
  5. Ο εχθρος μας δεν ειναι το συναισθημα αλλα ο εαυτος μας. Το να βλεπεις το συναισθημα σαν εναν εχθρο που οδηγει; Στο να συγκρουεσαι μ αυτο. Και αυτο με την σειρα του που οδηγει; Στις εξωτερικες συγκρουσεις που βλεπουμε καθημερινα. Το μεσα ειναι το εξω. Can you see? Οποτε τι κανουμε για να λυσουμε αυτο το προβλημα του συναισθηματος; Το προσεγγιζουμε α π λ α....Χτιζουμε διανοητα οικοδομηματα και τα γεμιζουμε με σκεψεις και αναλυσεις που μας μπερδευουν ακομα περισσοτερο. Το να αισθανεσαι δεν ειναι κακο. Μονο οι μηχανες δεν αισθανονται. Ο ερωτας ναι ειναι μια πλανη εαν το καλοσκεφτεις. Μια γλυκια πλανη, κατι το εγωιστικο. Γεμιζουμε το κενο μας μ αυτον. Θελουμε συναισθηματικη ασφαλεια. Γι αυτο και οταν περναει ο καιρος και στερευουν ολα αυτα τα γλυκολογα και τα ζουζουνιασματα  D) απογοητευομαστε. Εχει και καλα βεβαια ο ερωτας. Τα εχετε δει ολοι σας. Το θεμα ποιο ειναι ομως; Μπορουμε να σταματησουμε ολη αυτην την απογοητευση και την θλιψη; Μπορουμε να νιωθουμε αλλα να μην βυθιζομαστε και πνιγομαστε τελικα στην θαλασσα των συναισθηματων μας; Γινεται; Σαφως και δεν ειναι ο σωστος δρομος να τρεπομαστε σε φυγη απο αυτα. Ειναι σαν να το βαζεις στα ποδια απο τον εαυτο σου. Απο αυτο που ΕΙΝΑΙ. Απο αυτο που ΕΙΣΑΙ. Οποτε τι κανεις; Για να ξεφυγεις οχι απο τα συναισθηματα σου η απο τον εαυτο σου αλλα απο την απογοητευση, την θλιψη και τις συγκρουσεις απλως...πρεπει να εχεις επιγνωση ολου αυτου του συστηματος, της ροης των σκεψεων και των συναισθηματων σου. Πως θα εχεις ομως επιγνωση; Αναλυοντας και παλι αναλυοντας; Και να μπλεκεσαι συνεχεια στον ιστο της σκεψης; Εαν εχετε παρατηρησει ολα τα προβλημα του κοσμου τα εχει δημιουργησει η σκεψη; Ε...και θα σταματησω να σκεφτομαστε λες ανοητε; Οχι βεβαια. Η σκεψη χρειαζεται για παρα παρα πολλα πρακτικα ζητηματα της καθημερινοτητας μας. Τι γινεται ομως στο ψυχολογικο πεδιο; Εχουμε γινει καλυτεροι ανθρωποι με την σκεψη...; So... επιγνωση σημαινει να παρατηρεις.... Αλλα πως παρατηρει κανεις; Συμφωνα μ αυτα που εχει μαθει; Που του εχουν πει; Που εχει διαβασει; Ναι ομως μ αυτον τον τροπο δεν υπαρχει ελευθερια μεσα στο κεφαλι σου, που η επιγνωση και η παρατηρηση προυποθετει ΕΛΥΘΕΡΙΑ. Γιατι εαν θες να δεις κατι πραγματικα και αυτο που ΕΙΝΑΙ πρεπει το μυαλο σου να ειναι αδειο απο γνωμες, προκαταληψεις, ιδεες. Οποτε...δες τα συναισθηματα σου...δες ποια ειναι η ριζα τους...απο που ξεκινανε...γιατι υπαρχουν...πως διπλωνονται και αναδιπλωνονται μεσα σου...Μην τα κρινεις ρε παιδι μου...δεν εχει νοημα...δες τα λιγο απο αποσταση...Μαθε τον εαυτο σου...δες τον καθαρα ομως...και...ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ. Βαλε την Αγαπη μεσα σου, να ριζωσει καλα. Εαν δεν τον αγαπησεις παντα ο δρομος σου θα ειναι στρωμενος με αγκαθια. Και ναι...δεν χρειαζονται ολες αυτες οι συναισθηματικες σαβουρες. Εννοω να βυθιζομαστε και ασφυκτιουμε μεσα σ αυτες. Γιατι και οι υπερβολικα συναισθηματικοι ανθρωποι πανε στα ακρα...Απο την Αγαπη στο μισος...Θελει μια ψυχραιμια το ολο πραγμα...μια επιγνωση...ενας διαυγης νους. Ιστορικη μερα παντως. Δεν εχω ξαναγραψει τοσο πολυ. Και χλωμο εαν ξαναγραψω.  
     
  6. Φίλε @spartacus , τα είχες μαζεμένα...  

    Γράφεις όπως νιώθεις. Αυτόματη γραφή, αδούλευτη και αυθεντική.
    Να το κάνεις συχνότερα...

    Τελικά η ομορφιά της ανθρώπινης ύπαρξης είναι η αέναη πάλη και σύμπραξη συναισθήματος και λογικής. Από αυτές μπορεί να προκύψουν τέρατα, αλλά και αριστουργήματα, όπως ένας Παρθενώνας...
     
  7. Elune

    Elune Priceless

    Η εταιρεία προφυλακτικών Durex δημοσιοποίησε τα αποτελέσματα της έρευνας που διενήργησε σε 36 χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, σχετικά με την σεξουαλική συμπεριφορά.
    Η έρευνα αποκαλύπτει ότι το 78% των Ελληνίδων (8 στις 10), θεωρούν ότι η συναισθηματική πλευρά της σεξουαλικής δραστηριότητας (το αίσθημα αγάπης, σεβασμού και εγγύτητας), είναι πολύ σημαντική, ενώ μόλις το 56% των Ελλήνων υποστηρίζει το ίδιο. Το 94% των Ελληνίδων συμφωνούν ότι το σεξ τις φέρνει συναισθηματικά πιο κοντά στους συντρόφους τους. Αποδεικνύεται επίσης, ότι και οι Έλληνες γίνονται πιο ευαίσθητοι κατά τη διάρκεια του σεξ, καθώς 84% δηλώνουν ότι αισθάνονται αγάπη κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής πράξης.

    Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες πετυχαίνουν επίσης, να κάνουν τους συντρόφους τους ευτυχισμένους, με 76% των ανδρών και 86% των γυναικών να δηλώνουν ότι οι σύντροφοί τους είναι πολύ καλοί στο να τους χαρίζουν σεξουαλική απόλαυση. Εκπρόσωπος της Durex σχολίασε: «Aξίζει να σημειώσουμε ότι οι Έλληνες έχουν σωστή αντίληψη γύρω από την αγάπη και το σεξ. Ωστόσο υπάρχει ακόμα αρκετό περιθώριο βελτίωσης και φαίνεται ότι το βασικό μήνυμα είναι ότι δεν πρέπει να αμελείται η συναισθηματική πλευρά της σχέσης».

    Πηγή
     
  8. Elune

    Elune Priceless

    Τα ετερώνυμα έλκονται,τα ομώνυμα απωθούνται

    Αν και πολλές φορές με βλέπω στον καθρέφτη και με ερωτεύομαι, είμαι βέβαιος ότι δεν μπορούσα να συμβαδίσω για πολύ καιρό με μία γυναίκα που θα είχε τον χαρακτήρα μου ή θα βρισκόταν στην ίδια επαγγελματική κατάρτιση με την δική μου. Πρώτα απ' όλα γιατί το σπίτι θα θύμιζε... Βαγδάτη, λόγω του εκρητικού μου χαρακτήρα και της τελειομανίας μου. Οσο δύσκολα πανικοβάλομαι, φοβάμαι, κλαίω, τόσο εύκολα εκνευρίζομαι. Οτιδήποτε με ενοχλεί μου προκαλεί νευρικότητα και είναι βέβαιο ότι σε κάποια λεπτά της ώρας θα ηχήσουν από το στόμα μου οι σειρήνες του πολέμου. Οσον αφορά στο επαγγελματικό, οι πολλές ώρες δουλειάς σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα ραντεβού καθιστούν αδύνατο να συνυπάρξω με κάποια που θα ήταν στον ίδιο επαγγελματικό περίγυρω, καθότι θα βλεπόμασταν κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα, ούτε καν διακοπές το καλοκαίρι.

    Γι' αυτό το λόγο αν και στο παρελθόν είχα αρκετές σχέσεις με bratόνια, ποτέ δεν με γέμισε κανένα τους. Αντίθετα, τον τελευταίο χρόνο νιώθω ότι βρήκα την Ιθάκη μου. Η ηρεμία που βγάζει η υ μου, αλλά και το "χαμόγελο" που έχουν τα μάτια της, με κάνουν να νιώθω σαν παιδί που κοιτάζει το γαλάζιο της θάλασσας την ώρα που δύει ο ήλιος. Ως εκ τούτου, επιβεβαιώνεται απόλυτα στην περίπτωσή μου ότι τα ετερώνυμα έλκονται. Οσον αφορά στο συναίσθημα και κάτα πόσο είναι εχθρός ή σύμμαχος ενός ανθρώπου στις σχέσεις του με το alter ego του, θεωρώ ότι ο καθένας θα πρέπει να κρατάει τις "πισινές" του, έως ότου επιβεβαιώσει τα αληθινά του αισθήματα. Αν όντως αξίζει ο έτερος/έτερη τότε βουρ στον.. πατσά των συναισθημάτων, αν όχι, έχεις γλιτώσει τον εαυτό σου από αρκετές ώρες ζουζουνίσματος και άνευ λόγου συζητήσεων.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @spartacus

    Drama,... drama, drama, τι ωραία που τα λες, κρίμα που δεν σε καταλαβαίνω/νιώθω.
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Dear Margaret,

    Aγαπάμε την πολυπλοκότητα του ψυχισμού/είναι μας, έτσι το μεταφράζω εγώ. Δεν βλέπω τον διαχωρισμό ''Αντρών- Γυναικών'' απλά είμαστε ένα τικ, ''πασπαλισμένες'' με το συναίσθημα.
    Έχω δει να μαι απόλυτη, εγώ και ο Εαυτός μου, μην σκιάζεσαι.
     
  11. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    η αποψη μου ισως ξενερωσει πολλους, αλλα το συναισθημα στην υπο Γυνη , ειναι ενα σχεδον χωρις τελος αποθεμα , ενεργειας και δυναμης... εξαλου το να την κανει ποιο ευαλωτη δεν ειναι δα και κατι το μεμπτο , εν εν αντιθέσει με μια Κ γυναικα που ισως αυτο προκαλευει ρογμες στα οποια στεγανα της.. με ολεθρια αποτελεσματα . Στα ματια της "υπο " ισως Ο/Η κυριος της ειναι αυτο θα ποθουσε να ειναι , στην στην πραγματικοτητα , εκει που ο θεωρητικος ναρκισισμος προσφερει μια ουτοπια συναισθηματων , μπορει να φανταζεται σε ενα φαυλο κυκλο..
     
  12. Kαι ουτε ποτε θα καταλαβεις.