Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 18 Ιουλίου 2011.

  1. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης


    Πάλι καλά...
     
  2. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Η Ρουλα, ετσι λενε την κοπελια, σας ευχαριστει πολυ για τα καυστικα σας σχολια αν και ντραπηκε αρκετα και χολωθηκε και εκνευρισθηκε με καποια....δεν πειραζει θα της περασει.
    Σοκαριστηκε που ολοι ειχαν την ιδια αποψη με την δικη μου, ανθρωποι που δεν την γνωριζουν!
    Απο τα μετεπειτα λεγομενα της, μαλλον καταλαβε το ποσο ασχετος και κακοπροαιρετος ειναι ο συγκεκριμενος ανθρωπος και θα τον απομακρυνει.

     
  3. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Χα, χα, χα και πάλι το φόρουμ έδρασε άμεσα.

    Οι ένορκοι του φόρουμ απαφάνθηκαν: ένοχος ο κατηγορούμενος...,δέκα χρόνια στέρηση από κάθε bdsm οργασμό...με τις φίλες της Ρούλας...

    Η Ρούλα είπε: τί θέλω εγώ με έναν Κ του ποπού (βλπ. κώλου), που θέλει να πάρει όλες τις φίλες μου και εγώ να κρατάω το φανάρι....

    Το φόρουμ είπε: να περάσει ο επόμενος κατηγορούμενος...

    Το bdsm σκέφτηκε: τι δουλειά έχω εγώ σ΄ αυτό το φόρουμ;

    Και τέλος ο κατηγορούμενος Κ, γονηπετής.... είπε στην Ρούλα (στο κομάτι που θα ακούσετε όπου Κούλα βάλτε Ρούλα... ).






    Και η Ρούλα (που εξακολουθεί να τον αγαπά) σε νησιώτικη έκδοση ανταπέδωσε στον Κ...




    Βίβα "bdsm" φόρουμ! 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Δεν μπορω να δεχθω οτι υπαρχουν ανθρωποι τοσο αφελεις,μου φαινεται αδιανοητο,περισσοτερο σαν απελπισια μοιαζει που νομιζε οτι θα βρει διεξοδο ερωτικη/συναισθηματικη/γουατ εβερ, στο βδσμ.
    Σε τετοιες περιπτωσεις δυστυχως δεν φταινε οι επιτηδειοι,αυτοι τη δουλεια τους κανουν, αλλα το ξερο μας το κεφαλι.
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αν και συντάσσομαι με Uther, tender, Πέρρη, tyfeas και παρόμοιες τοποθετήσεις, θεωρώ ότι το θέμα άπτεται του BDSM ξώφαλτσα. Το λιγούρικο τυπάκι βεβαίως τη δουλειά του έκανε, αλλά αν την έκανε μπιντιεσεμικά (υπάρχει ο σωστός τρόπος να προβούμε σε εξευτελισμούς, "κρεατοποίηση", whoring, ωραιότατα public, σέσσιονς με τις φίλες ή τους φίλους ή με αγνώστους, για όσους βαστούν τα κότσια τους) δεν θα είχε κανένας αντίρρηση. Πάω στοίχημα ότι υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά μας που μπορούν να κάνουν σχεδόν όποιον θέλουν να τους παραδώσει σχεδόν ότι θέλουν και να μην έχει κανένας αντίρρηση ότι αυτό που κάνουν είναι όντως BDSM...Το τυπάκι όμως τα έκανε σκατά. Όσοι δεν νογάνε γίνονται ρόμπα σύντομα...

    Αυτό λοιπόν που άπτεται του BDSM είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε την μικροκοινωνία μας. Πώς επιλέγουμε μέσα από την πληθώρα των επίδοξων Μάστερς και των επίδοξων υποτακτικών αυτούς που πραγματικά "τόχουν"; Είναι ένα θέμα σίγουρα και υπάρχουν τόσοι άνθρωποι να μας δώσουν συμβουλές όσα και αστέρια στον ουρανό. The worst vice is giving advice, έλεγε ένας απηυδισμένος Κ προ ετών, επιχειρώντας ο δόλιος να κάνει το ίδιο, μπας και με σώσει από τη βλακεία μου...

    Το πρώτο ερώτημα είναι το εξής: μαθαίνει η επίδοξη σκλάβα ή η υποτακτική να αποφεύγει τις κακοτοπιές; Η δική μου απάντηση είναι: Ναι, μαθαίνει. Μαθαίνει μέσα από παθήματα. Δεύτερο ερώτημα: μπορεί να προστατέψει τον εαυτό της αφού μάθει, σε όλες τις περιπτώσεις; Η απάντηση είναι όχι. Ακόμη και μία έμπειρη σκλάβα μπορεί να "φάει φόλα". Τρίτο ερώτημα: πρόκειται περί βλακείας; Μερικά σχόλια εδώ μου θυμίζουν πρώην βανίλλα φίλη μου που έλεγε ότι είμαι βλάκας που κάθομαι και με δέρνουν και με φτύνουν και με κατουράνε...

    Αυτό το τρίτο, για να το απαντήσω, θα μου επιτρέψετε να παραθέσω ένα μικρό λογοτεχνικό απόσπασμα, από μία ιστορία (προς έκδοση και αυτή) η οποία βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Μην βιάζεστε λοιπόν εσείς εκεί έξω που σκύβετε και σηκώνετε την πέτρα με το καλημέρα να λιθοβολήσετε τους "βλάκες". Φυσικά το ον κρίνει λάθος. Αλλά μην ξεχνάτε, ότι πρωτίστως είναι ον...Αυτό να πεις στη φίλη σου Αστροβροχή. Και να μην στεναχωριέται. Θα βρει καλύτερον. Δεν φταίει αυτή σε κάτι και καλά έκανε και την κοπάνησε...

    Ο Κ της είχε εξοργιστεί μαζί της. Το ίδιο κιόλας βράδυ της τηλεφώνησε. Ήταν έξαλλος, ούρλιαζε μέσα στο αυτί της. «Θα έρθω εκεί», φώναζε. «και θα σε τσακίσω». Η D φοβήθηκε και το έσβησε αμέσως. Αλλά αυτό δεν αρκούσε στον Κ της. Ήθελε να την τιμωρήσει παραδειγματικά. Είπε ότι θα της ανακοίνωνε την τιμωρία της την επομένη.

    Πράγματι, το επόμενο απόγευμα, της τηλεφώνησε και της είπε ποια θα ήταν η τιμωρία της. Δεν πίστευε στ’ αυτιά της. Ήθελε από κείνη να βγει στους δρόμους της Θεσσαλονίκης και να ζητιανέψει.

    Του έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα. Μετά άρχισε να πίνει, μέσα στη δυστυχία της, μέχρι που μέθυσε για τα καλά. Τότε πήρε την απόφασή της και άρχισε να ντύνεται, κλαίγοντας. Θα πήγαινε να το κάνει, μόνο και μόνο για να αποδείξει ότι αυτή ήταν the real thing, όχι μόνο λόγια. Είχε αποφασίσει ότι μετά δεν θα τον έβλεπε ποτέ ξανά στη ζωή της. Η σχέση είχε τελειώσει, πριν καν αρχίσει. Αφέντης που βλάπτει την ιδιοκτησία του παύει να την δικαιούται. Αυτό της το είχε μάθει ο Παππούς, ο πάλαι ποτέ Μέντοράς της. Ο Κ της είχε ζητήσει κάτι που θα την έβλαπτε. Όχι μόνο επειδή ήταν τρομερά επικίνδυνο για την κοινωνική της θέση και θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην ίδια και στα παιδιά της, αλλά κυρίως επειδή θα ήταν ένα πλήγμα στην αξιοπρέπειά της, που με τόσο κόπο είχε καταφέρει να βρει τα τελευταία χρόνια. Θα τη γύριζε πίσω, στα χρόνια που ήταν ένα αναξιοπρεπές πλάσμα, που δεν νοιαζόταν για τίποτα, ζούσε αυτοκαταστροφικά και επιδιδόταν σε σαδομαζοχιστικές συνευρέσεις με αγνώστους μέσα σε αποθήκες.

    Εκείνη ακριβώς τη στιγμή, καθώς έβαζε τις γόβες της – γιατί θα έβγαινε να ζητιανέψει ντυμένη με μαύρο φόρεμα και γόβες - ο Κ της τηλεφώνησε. Είχε καταλάβει ότι αυτό που της είχε ζητήσει ήταν υπερβολικό. Εκείνη έκλαιγε και φώναζε στο τηλέφωνο, μεθυσμένη. Τελικά κατάφερε να την ηρεμήσει κάπως. Έτσι πήγε για ύπνο, ξεμαλλιασμένη και μουτζουρωμένη με μάσκαρα, αλλά τουλάχιστον χωρίς να έχει γίνει ζητιάνα. Κυρίως, χωρίς να αποχωρήσει από τη σχέση.

    Το περιστατικό αυτό σίγουρα ήταν πολύ παράξενο. Ίσως να έφταιγε αυτή. Ίσως να μην καταλάβαινε πώς πρέπει να είναι μία σχέση αυτού του είδους. Ίσως να μην είχε καταλάβει τί ήταν αυτό που έψαχνε ο Κ μέσα σε μία τέτοια σχέση. Ίσως απλά να μην ταίριαζαν οι δυο τους.

    Αυτά σκεφτόταν η D και ευχόταν να μπορέσει να βρει τις σωστές απαντήσεις. Ήταν πολύ νωρίς ακόμη για να μπορεί να πει με σιγουριά ότι αυτός ήταν ο δρόμος προς τα όνειρά της...

    Στις 25 Φεβρουαρίου ο Κ της έστειλε το εξής μήνυμα:

    «Δεν θα σε πληγώσω ποτέ. Στο υπόσχομαι».

    Η D είχε περάσει πολλά στη ζωή της. Ήξερε ότι μαζί με τη γοητεία της ωριμότητας, έρχεται και η απώλεια της αθωότητας. Αλλά η ίδια δεν είχε χάσει ακόμα τη δική της. Η αθωότητα είναι ένα από τα πιο όμορφα χαρακτηριστικά μιας σκλάβας. Ακόμη και όταν χάνεται παροδικά, λόγω της εκμετάλλευσης στα χέρια επιτήδειων, ή λόγω της απογοήτευσης, συχνά ξαναγεννιέται. Δεν υπάρχει σκλάβα που να μην μπαίνει μέσα σε σχέση αθώα, όπως ένα παιδί. Δεν υπάρχει σκλάβα που να μην ονειρεύεται.

    Κι έτσι, μόλις μπήκε η άνοιξη, η D πήγε και συνάντησε τον Κ στην Αθήνα.
     
    Last edited: 19 Ιουλίου 2011
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Dora,πολλες φορες ςχω διαφωνησει μεσα μου με πραγματα που γραφεις γιατι απλα δεν εχω την εμπειρια να τα αξιολογησω.
    Πολλες φορες σε εχω επαινεσει μεσω ρεπ ή pm για πραγματα που επικροτω αλλα παλι δεν εχω βιωσει.
    Τουτη τη φορα θα στο πω δημοσια.
    Δεν με ενδιαφερει αν δεν ταιριαζουν τα bdsm μας χνωτα,γιατι απλα ειμαστε δυο διαφορετικες γυναικες με διαφορετικα βιωματα, δεν με ενδιαφερει αν καμμια φορα με σοκαρεις κι αλλες με εκπλησσεις.....αυτο σου το ποστ δειχνει ποσο εχεις μαθει απο τα λαθη σου και πσο αντιλαμβανεσαι την αθωοτητα καποιων ανθρωπων που μολις μπαινουν στο χωρο.
    Και γι αυτη σου την επιεικη και αξιοπρεπη γεματη καταννοηση σταση σε ευχριστω για την Ρουλα αλλα και εγω προσωπικα.
    Μπορει να μην εχω διαβασει Μπουκοφσκι και να μην εχω μελετησει Λακαν,αλλα ξερω να εκτιμω το μεγαλειο της ψυχης μιας δογματικης.
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    μια χαρα τα ειπε η Ulher στην πρωτη σελιδα .....
    η επιθυμια για υποταγη , χτιζεται με την ικανοτητα του Κυριαρχου να προσφερθει πρωτα ο ιδιος με ολο του το ΕΙΝΑΙ και μεσα σε αυτο το απλοχωρο , γενναιοδωρο , φιλοξενο , ανιδιοτελει , στοργικο , ΕΙΝΑΙ , θα ευδοκιμισει η υποταγη προς απολαυση των D/s επιθυμιων και των δυο ...

    Ετσι οπως παρουσιαζεται το θεμα με την φιλη σου , Αστροβροχη ... μου δινει την εντυπωση μιας γυναικας , που για καποιο λογο διχως βασικη αξιοπρεπεια (μαλλον θα για λογους εμφανισης ) , εχει ηδη επιλεξει να φαει σκατα , και για το θεαθηναι διαπραγματευται αν θα τα φαει αλατισμενα ή αναλατα .....

    Η υποταγη , Κυριαρχεια , μαζοχισμος , Σαδισμος , φετιχισμος κτλ . ειναι συνωνυμα της απολαυσης και οχι του ... μαλακα ....

    φυσικα , σε μια δοκιμασμενη σχεση απο τον χρονο και τους καιρους , μπορει σε εξτριμ παιχνιδια να παιξουν και αυτα τα σεναρια .... θα προκειται ομως για ξεκαθαρους λογους απο τους οποιους θα αντληθει η επιθυμητη κοινη απολαυση εστω και αν αυτη ερθει απο διαφορετικο καρρε του συνολικου σενσιον/εμπειριας για τον καθεναν , λογοι που και παλι θα ταυτιζονται με τις αρχικες βασικες αξιες της D/s σχεσης ..
    αν θελετε μπορω να ανεφερω υποθετικο παραδειγμα ...

    Dora ...   .... πολλες φορες σε εχω δει στο δικο μου μηκος κυμματος και εχω βρεθει και εγω στο δικο σου
     
    Last edited: 19 Ιουλίου 2011
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Πολύ χαίρομαι που τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα και κατάλαβε η Ρούλα ότι η κατάσταση ήταν κουκουρούκου και που βοηθήσαμε όλοι μαζί να γίνει αντιληπτό το πρόβλημα, ότι η ίδια στενοχωριέται δηλαδή διότι - καταπώς αφηνόμαστε να καταλάβουμε - δεν της ταιριάζει το σκηνικό στο οποίο βρέθηκε.

    Δε μου λες τώρα, αυτό το περί "συγκαταβατικού κοριτσιού" πού ακριβώς κολλάει; Συγκατάβαση, το πρώτο στάδιο υποταγής λες;

    Πέραν τούτου, κάτι δεν μου πολυκάθεται στην ιστορία, όσο βλέπω τις λεπτομέρειές της.

    Για παράδειγμα, είπε κάποιος στη Ρούλα "κάτσε να σου δείξω μωρή πώς γίνεται το καλό BDSM" ενώ η Ρούλα δεν ενδιαφερόταν για BDSM, ούτε το ήξερε και ενώ μπορούσε ο τύπος να της ζητήσει να του βρει φίλες της απ το facebook χωρίς να της πει για το BDSM παραμύθι  . Αφού το παραμύθι δεν αφορούσε τη Ρούλα, που δεν το γνώριζε τότε γιατί θα επειθετο να κάνει κάτι που δεν ήθελε με την επίκληση αυτού; Μετά τί ήθελε ο κύριος αυτός; Να τις δείρει, να τους στρίψει τις ρόγες και να τις φτύσει τις ήθελε τις φίλες ή να τις γαμήσει ή ό,τι του προέκυπτε; Άδηλον στο εναρκτήριο ποστ, ίσως να μην ήξερε και η Ρούλα.

    Κατ εμέ καμία σχέση δεν έχει η όλη κατάσταση και ο χειρισμός της όλης κατάστασης με BDSM, έχει όμως να κάνει με το πώς φαντάζονται μερικοί ότι είναι το BDSM, αυτό λέει κάτι για τους ίδιους όμως όχι για το BDSM.

    ΥΓ. Στα έξι χρόνια που είμαι σε τούτο το φορουμ, πρώτη φορά κάτι μου λέει μέσα μου ένα "που πας ρε Καραμήτρο!" τί ήθελα κι έμπλεξα  
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Συγκαταβατικο εννοω ως προς την συμπεριφορα της γενικα. Δεν ειναι τζωρας.Δεν ειναι αντιδραστικη αλλα χαμηλων τονων. Πως ειμαι εγω? καμμια σχεση....χαχαχχα!
    Η Ρουλα απ οτι μου εξιστορησε ειχε επηρεαστει απο ενα βιβλιο του Ντε Σαντ που επεσε στα χερια της, το 120 μερες αν δεν κανω λαθος.
    Ενοιωσε περιεργα και αρχισε να διαβαζει για το bdsm.
    Αυτη ηταν ολη κι ολη η επαφη της.
    Οταν γνωριστηκαν κι αρχισαν να βγαινουν, ο τυπος ηταν καπως κινκυ στο κρεβατι και της αρεσε.
    Στις συζητησεις τους του αποκαλυψε για τα συναισθηματα που της προκαλεσε το βιβλιο, για καποιες φαντασιωσεις της κι ετσι αρχισαν ολα.
    Τωρα τι θα εκανε ο τυπος στις φιλες της....αγνωστον.
    Ειχε διαβασει για υποταγη και τα σχετικα, για task,για δοκιμασιες κλπ και πεισθηκε οτι ετσι θα ναι. Τι να σου πω δεν ειμαι μεσα στο μυαλο της.Οτι μου ειπε λεω.
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    Αμ δε....ειναι αυτο που λεμε εντυπωσιακη!
     
  11. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    "Η σοφία κατακτάται από την αποτυχία μάλλον, παρά από την επιτυχία. Συχνά ανακαλύπτουμε το σωστό, βρίσκοντας πρώτα το λάθος. Όποιος δεν έκανε ποτέ του λάθος, δεν ανακάλυψε ποτέ του τίποτα"

    Hταν λάθος επιλογή. Είχε/έχει δικαίωμα στο σφάλμα, (ακόμα και στην ανοησία, αρκεί να μην είναι μόνιμη) Αν έμαθε απ' αυτό, στα κέρδη της πιστώνεται τελικά.

    "Δεν είναι πάντοτε από τα λάθη μας που παθαίνουμε ζημιά, αλλά από τον τρόπο με τον οποίο θα συμπεριφερθούμε αφού τα διαπράξουμε"

    Ας κινηθεί πλέον, με περισσότερη σκέψη σε λειτουργία και με οδηγό, ανάμεσα στα άλλα, την χρησιμότητα της εμπειρίας της.

    "Ανασκάπτοντας λάθη οι άνθρωποι χάνουν καιρό, αντί για να το ξοδέψουν στην αναζήτηση των αληθειών"

    και ας προχωρήσει στην διαδρομή της, χωρίς να μένει στο παρελθόν. Αλίμονο αν περιμένει να τον συναντήσει για να λυθεί το μεταξύ τους θέμα.

    Υ.Γ. Η όλη φάση, όπως την παρουσίασες, έμπαζε από παντού. Πέραν αυτού όμως, και πέραν της υποταγής (?), του δήθεν τσεκαρίσματος της δήθεν αποκλειστικής ιδιοκτησίας (!), της υπακοής ανευ σκέψεως και λοιπών χαριτωμένων, της θυμωμένης αντίδρασης του κ, των κατηγοριών που την στόλισε και λοιπές φαιδρότητες...,

    καμία σχέση δεν έχει το χρονικό διάστημα της γνωριμίας τους με τα play που έπεσαν στο τραπέζι ως επιθυμία. Ασχέτως του μαλακισμένου τρόπου που αυτά ζητήθηκαν, είναι ασύνδετο το ένα με το άλλο.

    @isnogood

    τα πιστεύεις αυτά που γράφεις; Eπί του πρακτέου το ερώτημα μου, όχι ως φιλοσοφική θεώρηση που τυχόν έχεις.

    @Uther,

    Δεν υπάρχει κανόνας, ούτε μέσος όρος χρόνου που απαιτείται για την υποταγή. Επιπλέον, δεν υπάρχει ουσιαστική και μη ουσιαστική υποταγή. Η υποταγή ή θα είναι ουσιαστική ή τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
     
  12. Απάντηση: Παραδοση ελεγχου μεσα απο διαδικασια.....συνευρεσης

    H συγκεκριμμένη "ιστορία" με γυρίζει μερικά χρόνια πίσω, αρκετά θα έλεγα, στα σχολικά...τότε που τα κορίτσια μαζεύονταν όλες μαζί και λέγανε τα δικά τους. Τότε που η μια ζητούσε τη συμβουλή της άλλης για το τι είναι σωστό ή λάθος και το τι πρέπει να πράξει. Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη συνήθεια. Άκουγα γνώμες κάποιες φορές μα πάντα έκανα αυτό που ήθελα και αντιμετώπιζα τις συνέπειες του.
    Προσωπικά πιστεύω πως κάθε γυναίκα, ακόμη και μια "όχι και τόσο έξυπνη" μπορεί ξέρει με τι έχει να κάνει. Πέρα από το μυαλό στη γυναίκα υπάρχει έντονα αναπτυγμένο το ένστικτο. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως γνωρίζουμε τι έχουμε δίπλα μας. Άλλο αν υπομένουμε, εθελοτυφλούμε, παραβλέπουμε ή κάνουμε πως δεν έχουμε πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει. Με όλα αυτά βέβαια δεν θέλω να αθωώσω την άλλη πλευρά (η οποία δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι η κακή και η λάθος), αλλα τίποτα δεν μας κρατάει κάπου όπου ΔΕΝ θέλουμε να είμαστε. Κάπου όπου δεν είμαστε καλά και τίποτα δε νιώθουμε να μας στηρίζει με κανέναν τρόπο.
    Στο παράδειγμα της astrovroxis φαίνεται ο τύπος να είναι ο κακός της υπόθεσης. Μπορεί και να είναι. Αλλά όλοι ξέρουμε πως πάντα η αλήθεια από στομα σε στόμα αλλοιώνεται όπως και ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται ή λεγεται κάτι μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά κάποιους.
    Δηλαδή αν η σχέση δεν ήταν bdsm η φίλη σου θα μπορούσε να καταλάβει με τι άνθρωπο έχει να κάνει; Λάθη κάνουμε όλοι, όπως και εθελοτυφλούμε αλλά και όλοι επίσης έχουμε τις ευθύνες μας. Δεν χρειάζεται η φίλη σου να ακούσει εσένα ή εμάς astrovroxi.Είμαι σίγουρη πως μέσα της γνωρίζει περισσότερο από τον καθένα αν αυτό που βιώνει την ικανοποιεί ή όχι. Της δίνει πράγματα ή όχι. Της καλύπτει ανάγκες ή όχι κτλ.
    Τα πάντα είναι σχετικά και τίποτα δεν είναι απόλυτο.