Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παραλλαγές μιας απλής ερωτήσεως ( Προ κάποιων ευθυνών )

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 19 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

  2. lexy

    lexy .ti.va.

    Τι είναι οι "προαιρετικοί όροι";
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Επιμένω, αυτή δεν είναι συναίνεση. Ανήκει στο προηγούμενο στάδιο, της εξερεύνησης, της εκτίμησης - και από τις δυο μεριές - αν η κατάσταση θα προχωρήσει μέχρι την παράδωση του ελέγχου, και που, και μέχρι που. Αλλά δεν είναι ακόμα συναίνεση.

    YΓ Μιλάμε για full-blown D/s, έτσι; Μην το ξεχνάμε αυτό.
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

      ας συμφωνήσουμε λοιπόν πως διαφωνούμε. γιατί δεν είναι σωστό να μακρηγορούμε σε ένα νήμα που δεν αφορά το πως είναι η δεν είναι μια υποτακτική  
    καλή συνέχεια
     
  5. Κατά τη φιλοσοφική του σημασία. Ένα επίπεδο πιό πάνω.
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μετά από τρεις σελίδες ξαφνικά η κουβέντα έγινε οφτόπικ;
    Συν τοις άλλοις, δεν είναι. Αν δεν συμφωνήσουμε πως ξεκινάει μια D/s, πως μπορούμε να συμφωνήσουμε με ποιές συνθήκες γίνεται ή δεν γίνεται το release; Μια χαρά εντός θέματος είμαστε.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ είχα ανοίξει αυτό το νήμα. Άρα σεντονιάζω και βγαίνω εκτός θέματος, όσο γουστάρω.
    Τώρα, ότι όσες μπούρδες και να γράψω, πάλι στο "θέμα" θα μείνω. Αυτό είναι άλλο μανίκι.
    Εξυπακούεται ότι το ακόλουθο συνονθύλευμα, είναι δικές μου σκέψεις και που αφορούν μονάχα εμένα.
    Αν η παρατήρηση είναι κριτική, θα ήταν η κριτική ενός παντελώς αγνώστου. Τουτέστιν, αν της δώστε σημασία, το φταίξιμο δεν θα ήταν δικό μου.
    Εννοείται επίσης ότι τα γραφόμενα μου δεν αφορούν μονάχα ένα Forum ( δη, το συγκεκριμένο ), αλλά θα είχαν να κάνουν και με καταστάσεις που έχω ζήσει.
    Καθώς και άνθρωπες που έχω γνωρίσει αρκετά καλά...

    Το λοιπόν...

    Υποτακτικές/οι καθώς και Καππάδες/Καππούδες που βάζουν σαν όρο στον/στην παρτενέρ να νιώσουν γι' αυτούς/ες βαθιά συναισθήματα.
    ΟΚ, δεν γράφω καν, πόσο αντικειμενικά παράλογο ( και σίγουρα ηλίθιο ) θα ήταν αυτό.
    Ατομάκια ανεξαρτήτως status που περιφέρονται με την "λίστα με τα ψώνια" ( λέγε με προσωπικές οπτασίες ).
    Που εγκρίνουν ή απορρίπτουν για τους άλλους - δίχως να έχουν καμία μαζί τους σχέση, αυτό κι αν είναι αστείο -, ότι δεν θα τους άρεσε για κείνους/ες.
    Με την δικαιολογία ότι το BDSM λέει ( κάτι σαν το αμερικάνικο Simon says ). Που αναζητούν νομιμοποίηση της όποιας καύλας τους μέσω των άλλων.
    Που προσπαθούν να καπελώσουν αγνώστους, να τους βάλουν στα κουτάκια τους, να τους πείσουν ακόμη και με το στανιό για τ' ορθό της άποψης τους.
    Μην και πείσουν - κυρίως - τον ίδιο τους τον εαυτό.
    Βανίλλες που γουστάρουν τρελό ξύλο, μιλούν για τον Κ τους, μα ουέ και τις αποκαλέσεις υποτακτικές.
    Υποτακτικές που κάνουν τα καρύδια των Κυρίων τους θρύψαλα λες και είναι βανίλλες, αλλά όχι, είναι brat.
    Απαγορεύσεις στον έρωτα, γιατί Κ/υ και συναίσθημα δεν υπάρχει. Διαφορετικότητα του BDSM σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο είδος σχέσεως,
    γιατί το δέσιμο ανάμεσα στους 2/3/158 "συμπαίκτες" είναι πολύ βαθύ, αβυσσαλέο θα έλεγα ( άλλο αν αρκετές φορές έχει το βάθος ενός φλιτζανιού του espresso.
    Ουέ ουέ ξανά, ότι μπορεί να συμβεί και στα "ελεεινά βανιλλιάρικα" ένα πράγμα ).
    Συζητήσεις για ανελέητα μαστιγώματα και ειλικρινά αναρωτιέμαι πόσοι/ες εδώ μέσα, δεν έχουν απλά πιάσει ένα μαστιγιάκι, αλλά το έχουν χρησιμοποιήσει πάνω σε κάποιον/α και όχι σαν χαδάκι. Πόσοι/ες τα 100, 200 ( και κάτι τρελά νούμερα ) μαστιγωμάτων τα έχουν νιώσει στο κορμί τους.
    Και δεν καυλώνουν μόνο διαβάζοντας εδώ ιστοριούλες ή κοιτώντας φωτογραφίες. Απίθανες ερμηνείες, τα φετίχ σώνει και καλά να τα έχουν όλοι/ες.
    Τα φετίχ να νερώνουν ή να διατρανώνουν το Καππιλίκι ή το υποτακτιλίκι. Να γίνονται - και καλά - φετίχ ακόμη και έννοιες.
    Ατομάκια που - και καλά - καυλώνουν ακόμη και με το να πετούν γιαούρτια στο πάτωμα, με το να κοιτούν στυλό, με το να τρώνε πατσά κλπ.
    Όλα στοιβαγμένα σ' ένα αδηφάγο μίξερ που αλέθει ακατάπαυστα και βγάζει τα πλέον απίθανα πιάτα.

    40αρηδες/ες και 50αρηδες/ες που διαλέγουν "μωρά" ( με κάθε συμπάθιο, αλλά όσο και να είναι κάποιος/α ώριμος/η για την ηλικία του/της.
    Αν πέσει στον πιστεύω μέσο όρο ατόμων 15 με 20 χρόνια μεγαλυτέρων του/της, δύσκολα θα τα έβγαζε μαζί τους πέρα. ) για να Κυριαρχήσουν/υποταχθούν.
    "Μωρά" ή "πουρά" που φοράνε τ' όποιο status σαν σακάκι/φόρεμα και αναζητούν μπαμπάκα/μαμάκα/εραστή/ηλεκτρολόγο/νοσοκόμα/ψυχολόγο/ταξιδιωτικό πράκτορα και ότι χωράει ο ανθρώπινος νους. Όλα τα παραπάνω τα θέλουν τυλιγμένα στην ίδια πίτα και με BDSMική sauce.
    Κόψιμο νυχιών σαν φετιχιστική/βουδουσουμιάρικη πρακτική ( ναι, έχει γραφτεί και αυτό μεταξύ αρκετών άλλων περισσότερο ή λιγότερο ευφάνταστων ή "ευφάνταστων" ).
    "Εξαναγκασμοί", αλλά όχι, δεν είναι play, είναι lifestyle. Σε λίγο μέχρι και την πρακτική του Forced yaprakia preparation θα δούμε.
    Και φτάνουμε στην "αποδέσμευση" που εννοείται, ότι δεν γίνεται κάποιος/α να μην μας την παραχωρήσει.
    Λες και αν κάποιον/α τον/την βαρεθούμε, ή μας γυαλίσει κάποιος/α που να πλησιάζει περισσότερο στις προσδοκίες μας ( ουδέν μεμπτόν ), το πρώτο πράγμα που θα σκεφτούμε, θα είναι να ζητήσουμε άδεια, για να φύγουμε. Ακόμα και οι σκλάβοι/ες μπορούν να την κάνουν όποτε θέλουν.
    Κατά τ' άλλα μιλάμε για Κυριαρχία, υποταγή και σκλαβιά. Λες και δεν είναι απομιμήσεις των αληθινών εννοιών.
    Λες και κάποιος/α επειδή το συμφωνήσαμε κάποτε μαζί του/της, πριν την κάνουμε Λούης, θα πάμε να του/της ζητήσουμε άδεια.
    Λες κι όταν έρθει η στιγμή εκείνη, δεν θα τον/την γράψουμε στα καρύδια μας. Κ/Α εκείνος/η που θα παραλάμβανε το "γραμματάκι" μας.
    Μιλάμε και για γαμώ τις εξουσίες και τους ελέγχους, ν' αποφασίσει ο/η Κ/Α ν' ανοίξει το "γραμματάκι" που του/της πλάσαραν ή όχι.
    Αφού δεν θα είχε κανένα άλλο λόγο επί του θέματος ( εκτός κι αν θα ήταν ηλίθιος/α ή ψυχάκι ).

    Όχι όμως, το BDSM το ένα, το BDSM το άλλο, μέχρι και τα "συμβόλαια" του έχουν τρομερή ισχύ ( να γελάσω απλά ή να ξεκαρδιστώ ? )
    Πόσοι/ες απ' τους/τις lifestylers είναι παντρεμένοι/ες ή σε σχέση με "κατάπτυστους" βανίλλιες? Κατά τ' άλλα bdsm το κάνουν μόνο όσοι/ες, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
    Και μετά μιλάμε για δεσμεύσεις, αποδεσμεύσεις, βουδουσουμικά ορθά, ανορθόδοξα, αληθινά ή ψεύτικα.
    Και άπειρα τετράποδα μαλώνουν σε όλους τους αχυρώνες που βρίσκουν, εκτός απ' το να κάτσουν να συμμαζέψουν τον δικό τους. Ν' ασχοληθούν μονάχα με κείνον.
    Γιατί έγραψα όλ' αυτά? Γιατί αλήθεια είχα χρόνο για πέταμα και είπα ν' αραδιάσω ένα πλήθος από μπούρδες.
    Που ειλικρινά δεν πρέπει, να "ακουμπήσουν" κανέναν/καμία. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας/καθεμία από εμάς, την καύλα του/της κάνει.
    Αν βρίσκει γούστο, στο να παρεισφρήσει στην καύλα των άλλων, με γεια και χαρά του/της.
    Πριν κλείσω τον πάπυρο και μια "παιδική" που έλεγε η αρχαιότατη διαφήμιση :

    * Υποτάσσω = εξαναγκάζω κάποιον να εξαρτιέται από τις διαταγές μου.

    https://el.wiktionary.org/wiki/υποτάσσω

    Πείτε μου τι σχέση θα είχε η συναίνεση με τον εξαναγκασμό ( άρα με την υποταγή και την Κυριαρχία ).
    Άλλο ζήτημα, ότι είναι σωστό και λογικό να υπάρχει η συναίνεση στο BDSM. Γιατί αλλιώς πάμε σ' άλλα χωράφια και που δεν θα ήταν καθόλου ευχάριστα.
    Ο λύκος κάθεται με το πρόβατο στο ίδιο τραπέζι και διαπραγματεύεται μαζί του, τι θα φάνε για δείπνο.

    Όποιος/α θα ήθελε, ας ένωνε τις τελείτσες και ας έφτανε στο συμπέρασμα του/της περί αποδέσμευσης ( καλά, γαμάτη λέξη. Και στα βουδουσουμέζικα, δηλαδή στ' αγγλικά, ακόμη πιο γαμάτη ). Ή ακόμη καλύτερο, ας κράταγε τις σκέψεις και την καύλα του/της.
    Και ας συνεχίσει να κουνάει το δαχτυλάκι του/της, όπου θ' "αγαπούσε", στα μούτρα όποιου/ας θα ήθελε.
    Μια "βουδουσουμιάρικη πρακτική" αυτή η τελευταία ( είναι όλα BDSM κατά βάθος, ακόμη και τα σύννεφα είναι υ του ουρανού ) που κατ' εμέ ( ώρα είχα να γράψω το κατ' εμέ χαχα ) θα ήταν τουλάχιστον γραφική ( για να μην πω κάτι χειρότερο ).

    Καλημέρα σε όλοι, μικρούς και μεγάλοι... 
     
    Last edited: 11 Φεβρουαρίου 2016
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι κάνεις;

    ... να εδώ μαθαίνω BDSM.    
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    σεβαστή η άποψη σου καλή μου.
    δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο επιμένεις να θέλεις να έλθουμε σε αντιπαράθεση;
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εγώ δεν τη βλέπω σαν αντιπαράθεση, τη βλέπω ως ανάπτυξη επιχειρημάτων, οπότε το ξαφνικό κλείσιμο μιας κουβέντας μου θυμίζει υπεκφυγή. Αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

    ΥΓ Μια παράκληση. Θα προτιμούσα να μην χρησιμοποιούνται με εμένα προσφωνήσεις όπως καλή μου/αγαπητή/φίλτατη/κλπ.
    Στην καλύτερη περίπτωση είναι άδειες σημασίας, από τη στιγμή που μιλάω με αγνώστους, σε άλλες είναι σαρκαστικά οξύμωρα που καλύτερα να αποφεύγονται. Αλλά και πάλι, άποψή μου.
    Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

      να είσαι καλά
     
  12. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Σε μια D/s σχέση δεν είναι απαραίτητο να γίνει release. Η υποτακτική μπορεί να φύγει από μόνη της.  
    Αν νιώθει πως δεν την καλύπτει αυτή η σχέση μπορεί να αποχωρήσει χωρίς να ζητήσει release. Δεν είναι Master/Slave σχέση, είναι D/s.