Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρελάσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 27 Οκτωβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Θα ήθελες να πεις ποιά η διαφορά (κατ' εσε) του ενός και του άλλου και γιατί χαρατκηρίζεις ως ελλαδισμό το φαινόμενο των παρελάσεων;

    Τα περισσότερα bold δικά μου.
    @ Demoness: Thumbs up!

    Και για να λέμε λίγο τα πράγματα με το όνομά τους...
    Οι στρατιωτικές παρελάσεις γίνονται με την συμβολή του Ελληνικού Κράτους και των Ενόπλων Δυνάμεων της χώρας. Είναι μια μορφή "πανήγυρης" εθνικού χαρακτήρα, κάτι που αρκετοί θεωρούν ως κατάλοιπο φασιστικών - ολοκληρωτικών καθεστώτων και νοοτροπίας. Καλώς ή κακώς, δεν πρωτοτυπούμε σε αυτό, μιας και αρκετές ανά τον κόσμο χώρες διοργανώνουν τέτοιες παρελάσεις, ανάμεσά τους και χώρες με ιδιαίτερα υψηλό δημοκρατικό φρόνημα. Προσωπικά δεν με θίγει ο θεσμός της παρέλασης, ούτε με ευχαριστεί η διαδικασία (σε κανέναν δεν είναι ευχάριστο να τρώει στην μάπα κίνηση, ώρες αναμονής στο αυτοκίνητο και να μπλέκει σε στενά επειδή "περνάει ο στρατός, της Ελλάδος φρουρός"). Προσπαθώ, όμως, να δω γιατί γίνεται και ποιους τιμούμε με αυτό και αυτό είναι που με ευχαριστεί. Ο φόρος τιμής πηγαίνει στο χθες, ενώ παράλληλα δείχνει πως αν παραστεί ανάγκη (κάτι που όλοι απεύχονται), κάποιοι θα επαναλάβουν τα όσα έκαναν άλλοι για εκείνους. Αυτό που παρατήρησα, όμως, είναι πως κανένας δεν προσπάθησε να διαμαρτυρηθεί έμπρακτα γι' αυτό, μιας και θίγονται οι προσωπικές του αξίες ως άλλος επαναστάτης της Τιεν Αν Μεν. Ούτε είδα ποτέ στρατιώτη να αρνείται να παρελάσει στον διοικητή της μονάδας που υπηρετεί. Αυτό που είδα είναι γκρίνια από απόσταση ασφαλείας...
    Η συμμετοχή των μαθητών σε σχολικές παρελάσεις έχει θεσπισθεί δια νόμου. Πολλοί γονείς και μαθητές εναντιώνονται σε αυτόν τον Νόμο (και καλά κάνουν εφόσον θίγονται). Εάν κάποιος μαθητής αρνείται να λάβει μέρος επειδή θίγονται οι αξίες του (και όχι επειδή θα χάσει το πρωινό καφεδάκι που θα μπορούσε να πιει με την Σούλα μιας και είναι αργία), ας δεχθεί την αποβολή (που αμφιβάλλω αν θα υλοποιηθεί ποτέ μια τέτοια απειλή) και στην συνείδησή του μένει καθαρός. 6 απουσίες είναι μηδαμινό τίμημα για θέματα συνειδήσεως. Από την άλλη, εάν ο γονιός θίγεται από τον εξαναγκασμό αυτόν, ο ίδιος ο Νόμος του δίνει την δυνατότητα να καταφύγει μέχρι το Συμβούλιο της Επικρατείας. Κανένα όμως δεν έχω δει να το έχει κάνει. Αυτό που είδα είναι γκρίνια από απόσταση ασφαλείας...
    Κάποιος επαναστάτης που διαμαρτύρεται πράττει περισσότερο από όσο μιλάει. Κάποιος που γκρινιάζει περισσότερο από όσο πράττει για κάτι που τον ενοχλεί, στην συνείδησή μου είναι απλώς ένας ακόμα γκρινιάρης.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Δεν πρόκειται να δεχθώ συμβουλές από αυτούς που δεν τιμούν τη γη που τους φιλοξενεί.

    Αλλά η δική σου σκέψη δεν μπορεί να αναλογιστεί πως αν το πρόβλημα είναι οι κοντές φούστες, τότε ας τις μακρύνουν.
    Αυτήν την απλή σκέψη άραγε εσύ δεν μπόρεσες να την κάνεις;

    Θα χαρώ να λάβω μια απάντηση, έστω και απλοϊκή.

    Υ.Γ. Τι ακριβώς σημαίνει "συντατικά ελλιπής";
     
    Last edited: 29 Οκτωβρίου 2007
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Αγαπητε L_Strike κατ αρχας χαιρομαι για την παρεμβαση στο θεμα γιατι ουσιαστικα αναδυκνειεται ενα μερος του προβληματος.Ειναι πλεον ενα συνηθες φαινομενο η γκρινια.Οσο αναφορα το πρωτο σκελος περι Ελλαδισμου και Ελληνισμου θα προσπαθησω συνοπτικα να το αναπτυξω γιατι κατι τετοιο ισως χρειαστει χρονο και συζητηση οχι μεσα απο ενα forum.Στα χρονια της οθωμανικης αυτοκρατοριας σπανια συνανταμε τον ορο Ελληνας.το συνηθες ειναι ρωμιοι για τους κατοικους της κατακτημενης ρωμαικης αυτοκρατοριας (βυζαντινη ισως οπως την συνανταμε μετα τον 12ο αιωνα αν δεν απατωμαι) και γραικοι που δηλωνει τους υποταγμενους και κατ αλλους πως ειναι η αρχαιοτερη ονομασια του ελληνα,υπαρχουν τετοιες αναφορες στον Αριστοτελη και συνανταμε τον ορο και σε Ρωμαικα επισημα εγγραφα,και χρησιμοπιοηθηκε απο τους οθωμανους για να χαρακτηρισουν μια υποταγμενη σ αυτους φυλη.Το σιγουρο ειναι πως μεσα στην σημερινη Ελλαδα δεν ηταν ολοι γραικικης καταγωγης.Ο Ελληνισμος εμφανιστηκε κυριως την περιοδο του διαφωτισμου στην Ευρωπη οταν πολλοι μελετητες της αρχαιας ελληνικης φιλοσοφιας και παιδειας κατεστησαν ελληνα τον οποιο μιλα την γλωσσα που εγραφαν και μιλουσαν οι αρχαιοι.Συνανταμε λοιπον τους ελληνες σε ενα ευρυ γεωγραφικο χωρο που ξεκιναει απο την Κυπρο απλωνεται στον σημερινο ελλαδικο χωρο περναει στην Τεργεστη και τις παρα τον δουναβη ηγεμονιες και φτανει μεχρι τον ποντο και τον καυκασο.Εκφραστης αυτης της αντιληψης ο Ρηγας Φεραιος.Κατα την διαρκεια της Ελληνικης επαναστασης σε διπλωματικο επιπεδο με της τοτε μεγαλες δυναμεις για να πεισουν και να δημιουργησουν θετικο για την επανασταση κλιμα οι επαναστατημενοι προσδιοριζονται ελληνες(ενω στην ουσια εχουμε και αρβανιτες και τουρκαλβανους και σλαβους που συμμετειχαν) και μεσα απο την ευρωπη των διαφωτιστων να εισπραξουν τοσο ισχυρες συμπαθειες που εφτασαν μεχρι και την ναυμαχια του ναυαρινου.Με την συσταση του ελληνικου κρατους 1828-1833 και την εγκαθυδριση της μοναρχιας το Ελληνικο κρατος σε επιπεδο εθνικης ομοιογενειας ειναι ανυπαρκτο αναφερω το προβλημα της διγλωσιας απο τον Μακρυγιανη την προσπαθεια να κυνηγηθουν οι αρβανιτες κ.α.Η μοναρχια ομως πρεπει να φτιαξει κρατος και ξεκινα ενα αγωνα που μονο αστειος φανταζει σημερα.Επιβαλλει μια γλωσσα μη κατανοητη μονο και μονο για να θυμιζει κατι απο πλατωνα ,που οδηγησε στο γλωσσικο ζητημα 40 χρονια αργοτερα επιβαλλει την συγκηβερνηση ουσιαστικα με τον κληρο για να εχουμε και εναν αερα βυζαντιου για να δειξει ετσι την συνεχεια(να μην ξεχναμε οτι εξ αιτιας αυτου εχουμε το αυτοκεφαλο) και ντυνει τον 15χρονο οθωνα τσολια.Ζυμωνεται ετσι η ιδεα του ελληνικου κρατους και περνα στην συνειδηση του κοσμου η εννοια εθνους- κρατους οπου και βρηκε προσφορο εδαφος στην περιοδο των βαλκανικων και του πρωτου παγκοσμιου πολεμου.Και το κακο αρχιζει.οι κατοικοι της ελλαδας (ελλαδιτες) εχουν πλεον μια στρεβλη αντιληψη και για την καταγωγη τους αλλα και για τον εξω ελληνισμο και δρουν καθαρα εγωιστικα και με γνωμονα τα συνορα του ελλαδικου κρατους.φτιαχνουν μεγαλες ιδεες και οταν δεν τα καταφερνουν (πως αλλωστε  οχι μονο καταστρεφουν τον ελληνισμο της Μικρας Ασιας αλλα φερονται σε ενα εκατομυριο προσφυγγες συν τους ποντιους με τροπο βαρβαρο και απαξιωτικο το ιδιο κανουν και με τους προσφυγγες της πολης το 54 οταν τους αποκαλλουν τουρκοσπορους με τον ιδιο τροπο διχοτομουν την Κυπρο το 74 με την ιδια απαξιωση ονομαζουν τους ποντιους της πρωην ΕΣΣΔ ρωσοποντιους και τους βορειοηπειρωτες Αλβανους.Και ολα αυτα γιατι εχουν περιχαρακωθει στα συνορα του ελληνικου κρατους με στρεβλη αντιληψη της οικουμενικοτητας του Ελληνισμου.Αυτοι ειναι τα φαντασματα των οθωνων, γλυξμπουρκεων, μεταξαδων ,παπαγων, χουντικων που με την πρωτη ευκαιρια μιλουν για ιστορια και πατριδα και το κατανοω γιατι 174 χρονια ευνουχισμου της ελληνικης παιδειας στον βωμο του ελληνικου κρατους ειναι πολλα.
    Ελπιζω κατι να εγινε κατανοητο απο την αποψη μου.

    Ευχαριστω
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    τελικα εισαι υπερ ή κατα των παρελασεων ?  
    ... βασικα ... θα μπορουσα ισως να ειμαι και εγω υπερ .. αν μπορουσε να γινει ενας ταυτοχρονος συνδοιασμος με μοδα ...
    πχ :
    "- και τωρα παρελαυνει ενωπιον των επισημων το 15ο λυκειο της Σαντα Μπαρμπαρα ... τις απογευματινες τουαλετες των κοριτσιων επιμεληθηκε ο Μιχαλης Ασλανης ενω το Hair stylist ειναι μια ακομη επιτυχια του κ Τρυφωνα Σαμαρα ... ο περηφανος και εθνικοχλιδατος βηματισμος των νεαρων αιθεριων υπαρξεων , μεταφερεται με χαρη απο τις λευκες θηλυκες γαμπες στο τυχερο οδοστρωμα απο τα προιοντα των οικων prada και manollo blanhik .... τα αγορια ακολουθουν σε περισσοτερο trendy εμφανιση με στοιχεια ρωμαικου weekend , δημιουργια των Βασιλη Κωστετσου , Dolce & Gambana και Armani ....
    ... και τωρα βλεπουμε το 8ο λυκειο απο το NewSmirn city οπου κανουν μια πρωτοποριακη εμφανιση με extrim Gothic look ....... " ......
     
    Last edited: 29 Οκτωβρίου 2007
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Στην αρχη τοποθετηθηκα ουδετερα στο θεμα των παρελασεων, αφηνοντας παραλληλα να διαφανει η δυσαρέσκειά μου ως προς το γεγονος οτι υποστηριζονται κατα κανονα απο ανθρωπους συντηρητικους.

    Διαβασα με ενδιαφερον ολες τις αποψεις.

    Αν με ρωτουσατε εαν θα ηθελα να παρελασω θα ελεγα απεριφραστα "οχι".

    Αυτο που με ενοχλει στις παρελασεις ειναι η στειρα προσκοληση στο παρελθον. Καποιοι νομιζουν οτι με το να παρελασουν τιμουν τους προγονους μας, που οταν ηρθε η ωρα να αγωνιστουν το εκαναν. Νιωθουν υπερηφανια και πολλα ακομη, τα οποια τα θεωρω αστεια.

    Η δικη μου οπτικη γωνια στο θεμα διαφερει πολυ απο αυτες που διαβασα. Σημερα γινονται πολεμοι, οχι βεβαια με οπλα και απωλειες σε ανθρωπινο δυναμικο. Σημερα οι πολεμοι ειναι οικονομικοι. Οι απωλειες ειναι σε χρημα και σε θεσεις εργασιας.

    Οι πρόγονοί μας πολεμησαν για να ειμαστε ελευθεροι. Ελευθεροι σημαινει, μεταξυ αλλων, ανεξαρτητοι οικονομικα. Ειμαστε? Βλεπουμε την Κινα να γιγαντωνεται, να θελει να κερδισει μια θεση αναμεσα στους ισχυρους της γης, και την υποστηριζουμε αγοραζοντας τα φτηνα προϊοντα της. Βλεπουμε σαν εφιαλτη την εφορια και αναζητουμε τον πιο νομιμο τροπο για να την κλεψουμε. Βλεπουμε μια κληση απο την τροχαια και σκιζομαστε να βρουμε καποιο γνωστο να μας τη διαγραψει. Βλεπουμε ενα νομο που δε μας συμφερει και αμεσως ψαχνουμε να βρουμε τα παραθυρακια του. Τι σοϊ ελευθερια ειναι αυτη? Καταλοιπο της τουρκοκρατιας μου μοιαζει... μιζερια..

    Οι σημερηνες παρελασεις πρεπει να ειναι το θετικο εμπορικο ισοζυγιο, η αυξηση της παραγωγης, τα κινητρα για να μεινουν οι επιχειρησεις στην Ελλαδα και να μη μετακομισουν στη Βουλγαρια και πολλα ακομη. Η στειρα προσκοληση στο παρελθον και ο στρατος του φαινεσθαι ειναι πραγματα που απεχθανομαι!

    Οι σημερηνες παρελασεις επιτελουν το σκοπο που επιτελει το ποδοσφαιρο. Δηλαδη την εκτονωση των μαζων. Δε λεω, χρειαζεται κι αυτο. Και αυτος ειναι ο λογος που δεν τις απορριπτω τελειως. Πηγαινει καποιος να παρελασει καμαρωνει λες και εκανε κατι το ανεπαναληπτο. Ο μπαρμπας που ειναι πηγε να τον δει, τον χειροκροτει, νομιζοντας κι αυτος οτι εκανε κατι σπουδαιο. Καποιοι αποκαλουν την εκτονωση αυτη "εθνικη μνημη", "εθνικη συνειδηση", και αλλα τετοια χαζα.

    Καπου εδω θα ηθελα να κλεισω και να μη σας κουρασω με τις αποψεις μου περι εθνους, στρατου, και αλλων τετοιων δαιμονιων, οι οποιες βρισκονται στο ιδιο μηκος κυματος με τις αποψεις μου περι παρελασεων.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Οι ένοπλες συγκρούσεις ανά τον κόσμο δυστυχώς δεν έχουν σταματήσει αλλά ούτε και προβλέπεται να σταματήσουν άμεσα.
    Θλίβομαι όμως περισσότερο όταν συγχέονται οι στρατιωτικές παρελάσεις και ο ένδοξος και Ιερός στρατός της Ελλάδας με το φασισμό. Ο στρατός ο οποίος με υψηλό τίμημα σε ανθρώπους πλήρωσε αυτήν του την αντίσταση.

    Είμαστε ανάξιοι να πλησιάσουμε έστω και το μικρό δαχτυλάκι αυτών των ανθρώπων.
    Οι άνθρωποι οι οποίοι μας προστάτευσαν από το φασισμό και τις συνέπειες του για να μπορούμε εμείς πλέον να είμαστε ελεύθεροι και να γράφουμε πως δεν τους αξίζει καμιά τιμή και φθάνοντας στο σημείο να κάψουμε μέχρι και το μνημείο που είναι αφιερωμένο σε αυτούς.
    Οι παππούδες και οι γιαγιάδες όλων Μας ήταν.
    Το έχει συνειδητοποιήσει άραγε κανείς;

    Τρέμουμε πλέον σαν τα ψάρια από τον τρόμο, μην μας χτυπήσει κάποια ασθένεια και ψοφήσουμε, έχοντας λησμονήσει τι σημαίνουν οι θυσίες των στρατιωτών. Το να αψηφούν τη ζωή και το θάνατο για να μην καταντήσουν οι ίδιοι και τα παιδιά αυτών, φασίστες.
    Μακάρι να μη χρειαστεί να ζήσουμε κι εμείς αυτά που χρειάστηκε να κάνουν αυτοί για να είναι τα παιδιά και τα εγγόνια τους ελεύθερα και το μόνο που έχουν να προβληματισθούν είναι για το ποιο μαγαζί θα πάνε το Σάββατο και το πως θα γίνει να αποκτήσουν περισσότερα λεφτά από το γείτονά του.

    Σε αυτές τις αξίες πιστεύομε πλέον. Όλα τα υπόλοιπα είναι ...φασισμός...
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    @ Iagos: Αρκούντως κατατοπιστικός περί της εκτίμησής σου για την διαφορά Ελληνισμού - Ελλαδισμού. Θα ήθελες να μου απαντήσεις και στο δεύτερο ερώτημα;

    Η γκρίνια* αποτελεί (κατ' εμέ) λανθασμένο τρόπο έκφρασης και διόλου εποικοδομητικό. Αντιθέτως, το μόνο που μπορεί κάποιος να πετύχει με την χρήση της είναι φθορά, "μούδιασμα" και διαιώνιση ενός (κακού για τον ίδιο) φαινομένου. Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί οι "επαναστατικές" φωνές παραμένουν απλώς φωνές. Οι πράξεις (ακόμα και οι βουβές) μιλάνε πιο δυνατά.


    *δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, αλλά σε αυτό το φαινόμενο γκρίνιας που ανέπτυξα πιο πριν.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Δεν χαρακτηριζω ως ελλαδισμο το φαινομενο των παρελασεων αλλα και συμφωνα με τα παραπανω ο ελλαδισμος γενννησε της παρελασεις.Ειναι και αυτες μεσα στ αλλα μερος του, αναγκαιοτητα για να προβαλεται το εθνικο φρονημα σε ετοιμοτητα,για να τονιζεται η συνεχεια,για να υπενθυμιζεται πως οι ''ελληνες'' ζουν και υπαρχουν μεσα στα ορια ενος εθνους-κρατους ετοιμοι ανα πασα στιγμη να υπερασπιστουν τα ορια οπως και οι προγονοι.Ειναι και αυτο μια αντιληψη σεβαστη ο καθενας που επιθυμει ενα εθνος-κρατος ειναι λογικο να το προασπιζεται.Στην παγκοσμιοτητα του εληνισμου ομως δεν εχουν θεση γιατι σ αυτην την περιπτωση δεν ειναι απαραιτητο το εθνικο φρονημα αλλα η συνεχεια του μεγαλειου της βαθυτερης σκεψης των ελληνων.η σκεψη δεν εχει συνορα και πατριδες ,παιδεια εχει και μονο παιδεια.....
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Συμφωνώ και επαυξάνω! όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του, αγαπάμε, τιμούμε και σεβόμαστε τα χώματα που γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε και δεν τίθεται θέμα ποιος είναι περισσότερο ή λιγότερο πατριώτης. Ο συνδετικός κρίκος που στην ουσία μας ενώνει ως Έλληνες, δεν είναι τα σύνορα μόνο αλλά αυτή η βαθύτερη σκέψη και στάση ζωής που κληρονομήσαμε και έχουμε όλες τις δυνατότητες να την καλλιεργήσουμε, ώστε να γίνει το πιο ισχυρό όπλο αντίστασης ακόμη και στον πιο δυνατό στρατό.

    Αφιερωμένο εξαιρετικά...

    ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ
    (Μ. Ρασούλης)

    Χαρά στον Έλληνα που ελληνοξεχνά
    και στο Σικάγο μέσα ζει στην Λευτεριά.
    Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά
    -σάμπως φταις και συ καημένη-
    και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά.

    Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ και βαθιά σ' ευχαριστώ
    γιατί μ' έμαθες και ξέρω
    ν' ανασαίνω όπου βρεθώ να πεθαίνω όπου πατώ
    και να μη σε υποφέρω.
    Αχ Ελλάδα θα στο πω πριν λαλήσει πετεινό
    δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι.
    M' εκβιάζεις μου κολλάς, σαν τον ξένο με πετάς,
    μα κι απάνω μου κρεμιέσαι.

    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά
    -Οδυσσέα γύρνα κοντά μου-
    που τ' άγια χώματα της πόνος και χαρά.
    Καθένας είναι ένας που σύνορο πονά
    κι εγώ είμαι ένας κανένας που σας σεργιανά.
     
  10. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    male part

    Πρώτα απο όλα αισθάνομαι περήφανος ΜΟΝΟ για πράγματα που έκανα ο ίδιος.
    δείχνοντας περηφάνεια για κάτι που δεν έκανα ,είναι σαν να κλέβω τις πράξεις άλλων, προς ανάδειξη του εαυτού μου.
    είναι η ίδια περηφάνεια που έχει ο οπαδός μιας ομάδας ,όταν χωρίς ο ίδιος να συμμετέχει στο άθλημα,η ομάδα που υποστήριζε παίρνει παγκόσμιο κύπελο.

    παρέλαση,μπάλα,eurovision,ολυμπιακοί αγώνες..
    σύγχρονες αρένες για να διατηρηθεί η εθνική ενότητα.
    για να συνεχίσει να υπάρχει κράτος.
    μέσα στην μιζέρια μας και τη ρουτίνα, βάζει ενα γκολ η εθνική Ελλάδος,βγαίνει πρώτη η Παπαρίζου και κάνουμε μια παρέλαση-εθνική εορτή και όλα πάλι καλά.
    μπορούμε να περιμένουμε τις επόμενες μειώσεις στις συντάξεις,στους μισθούς, στην παιδεία, που όμως θα καλυφθούν απο γαλανόλευκες στιγμές περηφάνιας τραγουδόντας ,τον απο το σχολείο καλά απομνημονευμένο ,εθνικό μας ύμνο.
    Μα εμένα μου άρεσε στο σχολείο περισσότερο το...να μην υπάρχει περηφάνεια,τι μενεξέδες τι γεράνια..
    απο την κοφτερή κόψη του σπαθιού.
    με τον καιρό έμαθα να προσέχω ποιόν τιμώ και με ποιό τρόπο.
    κατάλαβα πως στον νεκρό, το μόνο που μπορεί κανείς να τιμήσει, είναι τη μνήμη του και ο καλύτερος τρόπος είναι να πράξει και όχι απλά να συμβολίσει.
    κι αν θέλω να είμαι πραγματικά περήφανος ας είμαι για το πόσο μέρα με τη μέρα γίνομαι καλύτερος σαν άνθρωπος και όχι αναπαράγωντας μίσος, μέσα απο φαινομενικά χαρούμενες γιορτές.
    Προσπαθώντας όταν κάποιοι περπατάνε με τα γόνατα, εγω να προχωρώ με τις πατούσες,
    θέλωντας να απελευθερωθώ αντι να χαίρομαι που νομίζω πως είμαι ελεύθερος.

    όσων αφορά το στρατό Στυλιανέ, δεν είναι τα πιάτα και η σφουγγαρίστρα που με αποστρέφουν.
    όσο η ανάγκη μου να μην πάει δευτερόλεπτο απ τη ζωή μου στα σκουπίδια.
     
  11. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Re: Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Ειχα πει πως δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το νημα αλλα μολις διαβασα τα παραπανω βγηκα απο τα ρουχα μου.
    Ουτε λιγο ουτε πολυ, υποστηριζεις την αποψη πως η Ελλαδα ως εθνος ειναι ενα πλαστο δημιουργημα των τελευταιων 1-2 αιωνων.
    Αγνοεις βεβαια με την αγραμματοσυνη σου, τι σημαινει Γραικος, κατηγορεις τις "μεγαλες ιδεες", αγνοεις ολη την λατινικη γραμματεια, αγνοεις ολη την Ελληνικη γραμματεια επι Βυζαντιου και Οθωμανικης κυριαρχιας...για να μην μιλησω για τα ορθογραφικα σου λαθη που δειχνουν πως εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ αγραμματος.
    Απο που να αρχισω και που να τελειωσω.
    Ο λεξικογράφος Ησύχιος δηλώνει ότι η λέξη «Γραικός» είναι ταυτόσημη της λέξης «Έλλην» και ότι οι δύο ονομασίες αποτυπώνουν ιδιότητες της φρονιμάδας και της σοφίας που χαρακτηρίζουν τον συγκεκριμένο λαό.
    Ο Ευσεβιος γράφει ("Ευαγγελική Προπαρασκευή", βιβλ. 8, κεφ. 14, παραγρ. 66, στιχ. 6-8):
    "Μόνη γαρ η Ελλάς αψευδώς ανθρωπογονεί, "φυτόν ουράνιον" και βλάστημα θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμηι."
    Ο Αυτοκράτωρ της Νικαίας Ιωάννης Δούκας Βατάτζης γράφει προς τον πάπα Γρηγόριο Θ' περί της σοφίας η οποία "εν τω γένει των Ελλήνων ημών βασιλεύει".
    Ο Πατριαρχης Φωτιος ελεγε πως ενοχλείτο που οι Ελληνικές σπουδές προτιμώνταν αντί των πνευματικών έργων.
    Ο υιός του Βατάτζη Θεόδωρος Β' Λάσκαρις λεει οτι "απασών γλωσσών το ελληνικόν υπέρκειται γένος", αλλά και ότι "Πάσα τοίνυν φιλοσοφία και γνώσις Ελλήνων εύρεμα... Συ δε, ω Ιταλέ, τίνος ένεκεν εγκαυχά;".
    Η Αννα Κομνηνη ελεγε πως κατείχε τη σπουδή των Ελληνικών στο μέγιστο βαθμό και σχολιάζοντας την ίδρυση ορφανοτροφείου από τον πατέρα της, ανέφερε πως "εκεί μπορούσε να δει κανείς να εκπαιδεύεται ένας Λατίνος, ένας Σκύθης να μελετά ελληνικά, ένας Ρωμαίος να διαβάζει ελληνικά κείμενα κι ένας αγράμματος Έλληνας να μιλάει σωστά Ελληνικά"
    Ο Ευσταθιος ο Θεσσαλονικευς, που εχω μελετησει βαθεια το εργο του Παρεκβολαι στην Ιλιαδα και στην Οδυσσεια, αναφέρεται με το γενικό όρο Λατίνοι, περιλαμβάνοντας τους συναφείς με τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία, ενώ με τον όρο Έλληνες αναφέρεται στον κυρίαρχο πληθυσμό της αυτοκρατορίας.
    Ο Γεώργιος Γεμιστός - Πλήθων (15ος αι.):
    "Έλληνες γαρ το γένος εσμέν, ως η ημετέρα γλώσσα και παιδεία μαρτυρεί."
    Δύο ημέρες πριν την αλωση, ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος ονομάζει την πόλη "ελπίδα και χαράν πάντων των Ελλήνων".
    Ο Charles Diehl γράφει: "Σ' αυτή την πόλη (Κων/πολη), η οποία επί τόσο μακρό διάστημα είχε υποστηρίξει ότι είναι κληρονόμος της ρωμαϊκής παραδόσεως, είναι σημαντικό να σημειώσει κανείς την καταπληκτική αναβίωση της μνήμης του ελληνικού παρελθόντος και να παρατηρήσει τη γένεση ενός ελληνικού πατριωτισμού, ο οποίος είναι έκφραση μιας από τις ιδέες που οδήγησαν στην ανασύσταση της νέας Ελλάδος το 19ο αι."

    Που το βρηκες οτι η λεξη Ελληνας δεν ανεφερετο στο Βυζαντιο???
     
  12. Maley

    Maley Contributor

    nasmar με οσα γραφετε συμφωνω..αλλα χρειαζονται και οι παρελασεις..και η Παπαριζου και το γκολ της εθνικης..και με αυτα προχωραμε μπροστα..καλως η κακως..αλλο η εννοια της πατριδας και άλλο πραγμα η ατομικη προσπαθεια για καλλιτερευση..
     
Thread Status:
Not open for further replies.