Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ενδιαφέρουσα άποψη Perris, που την έχω δεί / ακούσει ουκ ολίγες φορές.

    Ερώτηση: Αν είχες πρόσβαση σε ένα εκπαιδευτήριο σκλάβων

    1/ Θα την έστελνες για εκπαίδευση;
    2/ Θα πήγαινες να διαλέξεις κάτι "έτοιμο";
     
  2. Προφανώς ΜasterPerris αναφέρεσε στα κάποια (έστω και λίγα αρκούν) ενυπάρχοντα στοιχεία μαζοχισμού στην προσωπικότητα της υπό (το διαχωρίζω από γυναίκα γιατί δεν γουστάρουνε όλες οι γυναίκες την υποταγή, ούτε όλοι οι άντρες την Κυριαρχία καθώς επίσης για να μην ξεχνάμε για αυτούς που τους αρέσουνε και τα 2 και έχουνε την ευκαίρια και την τύχη να τα βιώνουν) ως απαραίτητη προυπόθεση, ουτως ώστε να μην την κοπανίσεις (τα λέγαμε κοπελιά) από την προσπάθεια.
    Ωστόσο δεν μπορούνε όλες οι υπό να είναι φτασμένες και να γνωρίζουνε εκεί έγγυτε και το ζήτημα της "βελτίωσης'' (πόσο με χαλάει η λέξη μήπως να λέγαμε εκπαίδευση?) τους από τον Κυρίαρχο. Λέγοντας βελτίωση ονομάζουμε το κομμάτι -η μάλλον ολόκληρη - της εκπαίδευσης ("πλύσις εγκεφάλου και σώματος"), ώστε να φέρουμε κάτι ίσως λιγάκι απείθαρχο στην αρχή μέσα στην προσωπικότητα της υπό στα λημέρια μας / μέτρα μας (του Κυρίαρχου).
    Συμφωνώ όμως πως αν η εν λόγω υπό δεν διαθέτει τις δυνατότητες (είπα έστω και μικρό σκίρτησμα προς το μαζοχισμό) κατεμέ είναι αδύνατον (τουλάχιστον πολύ χρονοβόρο και στην εποχή μας η ταχύτητα μετράει).
    Με λίγα λόγια... για μένα όποια δεν έχει ήδη μέσα της τα μικρόβια της υπηρετικής, της ευχαρίστησης του Αφέντη της, έστω ακόμα και μέσα από την υποβίβαση της δικής της, στον οποίο και αρχικώς συνενεί (και όχι κάθε 3 και λίγο) να εμπλακεί μαζί... και φυσικά μια δόση από αγάπη για τον πόνο και την κακουχία δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται ως submissive με την ενοια του bdsm.
    Το δικαίωμα της κρίσης για το τι και πως και με πόσους και της αυτόβουλης ελευθεριότητας ανήκει στις μαζοχίστριες/bottoms, τις painsluts (αν και για αυτές τις 2 περιορίζετε η ελευθερία στο session δεν υπάρχει καθαρή υποταγή), τις pervs (συχένομαι τον όρο και μόνο σαν αστειισμό μπορώ να το δεχτώ), στις πανηδονήστριες, καθώς και στους Kυρίαρχους, στους σκέτα σεξουαλικούς σαδιστές (Tops) και στους Switch.
    Τέλος θα ήθελα για άλλη μια φορά να τονίσω την αντίθεση μου με πολλούς που το βλέπουνε φυλλετικά το ζήτημα, και κατηγοριοποιούνε επίσης με βάση τα πιστεύω (θρησκευτικά πολιτικά στρατιωτικά μυθολογικά), έχουμε ακούσει κατα καιρούς απόψεις στα όρια του κοινωνικού ρατσισμού (μέγεθος σώματος, μορίου, φύλλου, επαγγέλματος κλπ), το δε περιέργο είναι ότι πολλοί απο αυτούς δέχονται τον ρατσισμό τους ως προς άλλους (υποτίθεται ομοιδεατες bdsmers) αλλά βδέλονται τον ρατσισμό από vanilla (προσωπικά έχω δει πως οι vanilla σπάνια σου επιτίθενται η από άγνοια και περισσότερο κόντρα υπάρχει εντός bdsm παρά έξω)

    Αυτές είναι οι απόψεις μου
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ποιό μπορεί να είναι το (επιθυμητό) αποτέλεσμα της εκπαίδευσης αν όχι η βελτίωση (σε σημεία ή καθ' ολοκληρίαν) ;
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πιθανότατα όχι, είναι όμως αυτό αναγκαία και ικανή συνθήκη για να μην προσπαθήσει;

    "Εν αρχή ήν ο λόγος και ο λόγος ήν εκλεκτά"

    Tom Robins
    Ο Τρυποκάρυδος.

    Συμφωνώ. Ποιός ο δικός σας ορισμός της καύλας;
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν κρίνοντας με τα δικά σου κριτήρια βρεθεί πως υπάρχει θα αρνιόσουν την "επέμβασή" του πάνω σου;
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    @ tender lilly,

    Είναι λογικό να λαμβάνεις συλλογικές "επιθέσεις" όταν αναφέρεσαι στις συλλογικές φαντασιώσεις των γυναικών. Και δεν θέλω ούτε καν να μπω στη διαδικασία να αναρωτηθώ: εγώ που δεν έχω αυτή τη φαντασίωση που, απ' ό,τι λες, έχουν όλες οι άλλες, είμαι άραγε γυναίκα;
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Προσφιλής τακτική η υπεκφυγή  

    Δεν θα ήθελα να δεχθώ πως δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου <χ>
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    @ Master Jp

    Δεν θα μπορούσα να απαντήσω πιο ειλικρινά. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, γιατί ποτέ δεν ξέρουμε πώς θα είναι τα πράγματα όταν και άμα εμφανιστούν οι κατάλληλες συνθήκες. Εκτός κι αν θεωρούμε ότι κάποιος υπεκφεύγει όταν δεν απαντάει σύμφωνα με τις προσδοκίες μας.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    το ξεκαθάρισα ότι δεν είπα για "όλες τις άλλες" αλλά για αρκετές άλλες  
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    alnair, <x>

    απάντησα ήδη πιστεύω με την δεύτερη πρόταση στο προηγούμενο post
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Όπως και:

    Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.
    2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν. 3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού
    εγένετο ουδέ έν ό γέγονεν. (Ιωάννης 1/α: 1-3)


    Ίσως φταίει το αριστερό μου παρελθόν, αλλά πετάω καντήλες...


    Εδώ φίλτατε, δεν θα μπορέσω να σας ευχαριστήσω... Καθόσον (πίστευα ότι δεν θα το αγνοούσατε),
    ο ασφαλέστερος τρόπος για να περιορίσεις την κάβλα, είναι το να την ορίσεις...