Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί Ελπίδας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 31 Οκτωβρίου 2008.

  1. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Ελπίδα

    Είναι αυτή που πεθαίνει τελευταία κα κοστίζει πολύ ακριβα?
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Ελπίδα

    'Οταν αναγκαζόμαστε σε κάποια κατάσταση να αναρωτηθούμε περί αυτού, σημαίνει ότι όχι, δεν υπάρχει.

    Υ.Γ. https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t13450/
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Ελπίδα

    Ευχαριστώ.

    Το είχα ξεχάσει αυτό το νήμα. Θα μπορούσες να τα συνενώσεις σε παρακαλώ;
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Ελπίδα

    Η ουτοπια βρισκεται στον οριζοντα . Οταν προχωρω δυο βηματα , κανει δυο βηματα πισω. Προχωρω δεκα βηματα και βρισκεται δεκα βηματα , ακομη , πισω. Γιατι χρειαζομαστε την ουτοπια; Ακριβως γι αυτο-για να προχωραμε -Εντουαρντο Γκαλεανο
     
  5. ariadni

    ariadni Regular Member

    Ελπίζω σημαίνει αισιοδοξώ. Σημαίνει έχω ένα λόγο για να σηκωθώ το πρωί λίγο πιο ευδιάθετη.
    Σημαίνει περιμένω. Ίσως βέβαια και να περιμένω εις τον αιώνα τον άπαντα.
    Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την ελπίδα ούτε έχει και πολύ σημασία. Σημασία έχει το χρώμα που δίνεις στη ζωή σου μέσα από αυτή τη διαδικασία .
    Σημασία επίσης έχει και η προσπάθεια που κάνεις για να φτάσεις πιο κοντά σε αυτά που επιθυμείς, σε αυτά για τα οποία ελπίζεις.

    Ακόμη και όταν αντικειμενικά δεν υπάρχει ελπίδα, πάντα βοηθάει το να ελπίζεις σε κάτι .
    Και στο κάτω κάτω, ακόμη κι αν όλα είναι μάυρα, σε τι θα ενοχλούσαν λίγες ψευδαισθήσεις;
    Α ναι, αυτό βέβαια λέγεται άρνηση. Το ξεπερνάς βέβαια και αυτό. Αργά ή γρήγορα, απότομα ή βαθμιαία.
    Και κάπου εκεί πεθαίνουν και οι ελπίδες. Δεν πειράζει.
    Προλαβαίνουν νέες ελπίδες να τις αντικαταστήσουν και πάει λέγοντας.
    Περιστασιακή η απασχόληση τους αλλά πάντα πιστές στη δούλεψή μας.
     
  6. Babylon

    Babylon Regular Member

    Μαλλον διαφωνω με το πως αντιλαμβανεστε οι περισσοτεροι την ελπιδα. "Ελπιζω" για εμενα, δεν σημαινει μενω παθητικος απεναντι σε μια κατασταση και ευχομαι να εμφανιστει ενας απο μηχανης θεος να ρυθμισει τα πραματα.

    Δεν πιστευω πως η ελπιδα ειναι για τους ανοητους, αλλα ειναι λογικο, οι ανοητοι να εχουν ανοητες, εκτος πραγματικοτητας ελπιδες. Δεν ελπιζει μονο ο δυστυχισμενος. Και ο ευτυχισμενος, ελπιζει να παραμεινει ευτυχισμενος.

    Επισης, δεν θεωρω πως οταν ελπιζεις στην καλυτερευση μιας καταστασης, ελπιζεις απαραιτητα σε εξωτερικη βοηθεια. Τις πιο πολλες φορες που εχω ενεργητικα ελπισει/ ευχηθει για κατι, ηταν να βρω εγω την δυναμη, την αισιοδοξια η τη γαληνη μεσα μου για να αντιμετωπισω η για να αποδεχτω μια κατασταση.

    Στα πιο καθημερινα ζητηματα τυπου "Θα με παρουν σε αυτη τη δουλεια;", "Εχει γκομενα η οχι;", "Θα βρω να παρκαρω;", εφαρμοζω το "Ελπιζω για το καλυτερο, ειμαι προετοιμασμενος για το χειροτερο".

    Τελος (πω πω, ντροπη, ολο με αποφθευγματα μιλαω σημερα, I'm lame, το ξερω), πιστευω οτι η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια, και πως η ελπιδα, με μια πιο αφηρημενη εννοια μας κραταει ζωντανους και sane.