Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι ειλικρίνειας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 17 Οκτωβρίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όπως;
     
  2. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Για αυτο τοση φασαρια;
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το σεβασμό του υπό, τον εμπιστεύεται, τον αποδέχεται και τον θαυμάζει.
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν κάποιος χάσει το σεβασμό κάποιου άλλου για την αλήθεια του, δεν τον είχε ποτέ πραγματικά.
    Το αυτό για την εμπιστοσύνη.
    Ως προς την αποδοχή είναι επίπλαστη και ανύπαρκτη έτσι κι αλλιώς αφού ο αποδεχόμενος αποδέχεται τελικά τη φαντασίωση του και όχι τον Άλλο.
    Ο θαυμασμός προκύπτει και πάλι προς μια επίπλαστη εικόνα.
    ... είναι η άποψη μου  
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    #Ειλικρινεια#

     
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Θέλω μόνο να σκεφτείτε το εξής, μιας και ισχυρίζεστε ότι κάποιος δεν μπορεί έιναι ειλικρινής, χωρίς να είναι αληθινός. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα που αφορά, όλους μας, βδσμερς και μη.
    Ας δούμε μαζί από κοντά την κατάσταση στην οποία ενός πραγματικά ερωτευμένου, άνδρα ή γυναίκας. Είναι ενθουσιασμένος, είναι ειλικρινής, δίνει τον κ α λ ύ τ ε ρ ο εαυτό του για τον έρωτά του και τον άλλο, είναι αποφασισμένος να κατακτήσει τον άλλον. Οι προθέσεις του ειλικρινείς, είναι ερωτευμένος. Απλά. Ταυτοχρόνως όμως, αν και ειλικρινής, λογοκρίνει τα κομμάτια του που θα τον εμπόδιζαν να κατακτήσει τον έρωτα του. Όλοι έχουμε τέτοιες πλευρές, δεν είναι; Ή όλοι οι οπαδοί της ειλικρίνειας, βγάζετε φόρα παρτίδα τα ελαττώματά σας; Συνήθως στο παιχνίδι του έρωτα είμαστε ειλικρινείς αλλά όχι αληθινοί. Και για εμένα είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό, αλλιώς μάλλον δεν θα είναι έρωτας. Αυτό το γράφω μόνο και μόνο για να πώ ότι η ειλικρίνεια με την αλήθεια δεν ταυτίζονται, ή ότι το ένα δεν είναι απόρροια το άλλου, σώνει και ντε.

    @no_Taboo
    Αυτό που ισχυρίστηκα είναι ότι η ειλικρίνεια είναι στην διακριτική ευχέρεια του Κ καί δεν νοείται ως απαίτηση της υ. Αν ε σ ε ί ς επιλέξετε να είστε και ειλικρινής στην σχέση σας και βρίσκεστε από την πάνω μεριά αυτής, και αυτό κοινωνήσετε στην υ σας, τότε καλώς γεννώνται προσδοκίες από αυτήν και δεν μπορώ παρά να σας ευχηθώ καλή τύχη σε εσάς και σε εκείνη. Αν όμως εσείς επιλέξετε να μην είστε ειλικρινής εκείνη δεν μπορεί να το απαιτήσει. Και πάλι σας εύχομαι καλή τύχη.  

    Να σας πώ και την μαύρη μου την αλήθεια, η δική μου σχέση με την ειλικρίνεια είναι απολύτως αδιάφορη. Δεν με αφορά. Με παραπέμπει στις σταρ Ελλάς, Μις Ελλάς, που στις σχετικές τρεις ερωτήσεις, απαντούν πάντα, ότι στον άντρα εκτιμούν την ειλικρίνεια, ότι απεχθάνονται το ψέμα, και ότι αν είχαν μια ευχή, αυτή θα ήταν ειρήνη για όλο τον κόσμο και στο τέλος προσθέτουν ότι στην ζωή το όνειρό τους είναι να παντρευτούν και να κάνουν μια ευτυχισμένη οικογένεια.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το "ζήτημα" της ειλικρίνειας είναι απλούστατο...( Όταν βέβαια δεν είναι ανάμεσα σε κείνα που σου μαθαίνει/περνάει μ' ενδοφλέβια το BDSM, σαν την ευγένεια, την μαχητικότητα, την καλαισθησία κλπ κλπ, μέχρι και την αστρική προβολή σου μαθαίνει )...
    Για αρκετούς ανθρώπους, αν κάτι/κάποιος/α τους ενδιαφέρει από πολύ έως αρκετά, συχνά πυκνά "ζορίζονται", να είναι ειλικρινείς...Εκεί σκαρφίζονται διάφορα τρυκ για να την "σκαπουλάρουν", την βαφτίζουν σαδισμό, ακραία, και λοιπά έμορφα...
    Αν κάτι/κάποιος/α τους ενδιαφέρει ελάχιστα έως και καθόλου...Γίνονται ανετότατα "κτήνη", "σαδιστικά" ειλικρινείς και άλλα έμορφα και αυτής της περιπτώσεως...

    Τουτέστιν γι' άλλη μια φορά, η μόνη ειλικρίνεια είναι στα θέλω μας και να μην φοβόμαστε να τα ψάχνουμε/απαιτούμε με οποιοδήποτε κόστος...Αφού στο τέλος - ναι, είναι κυνικό αυτό που γράφω - ουδείς αναντικατάστατος...
    Ουδείς ξεχωριστός και το μυαλό μας είναι ο πιο δυνατός κινηματογράφος...Την ταινία μας εμείς την σκηνοθετούμε και την προβάλλουμε...Εμείς γράφουμε το σενάριο της...Οι ηθοποιοί έρχονται και φεύγουν...
    Άρα προς τι τα ψέμματα, τα μισόλογα και τα λοιπά "ειλικρινή" ή "ανειλικρινή" ? Έτσι κι αλλιώς τα πάντα είναι αιώνια, για όσο διαρκούν...
    Δεν είναι καλύτερα 5 αληθινά από 10 "δήθεν" ή κερδισμένα με απάτη?
    Γουστάρει κάποια ακόμη και την παραμύθα απ' τον όποιο Κ της? Με γεια και χαρά της...
    Δική της η ζωή, ότι θέλει την κάνει...
    Γουστάρει ο όποιος Κ να είναι "σαδιστικά"/"ακραία" ειλικρινής με την υ του, ή να της "αποκρύπτει" πράγματα?
    Πρόβλημα του αν στην υ δεν αρέσει, ή μάλλον πρόβλημα της υ που "ζορίζεται" και δεν σηκώνεται να φύγει...
    Τόσο απλά, ξερά και καθόλου "παραδεισένια"... 
    Επιλογές είναι αυτές, τίποτ' άλλο...
     
    Last edited: 21 Οκτωβρίου 2015
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ΑΑΑααα, ναι συμφωνώ με τον από πάνω μου, (wtf) το θέλουν κάποιες το παραμύθι και καλά τους κάνουν, να λέμε την μαύρη αλήθεια.   
     
  9. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Καποιος μπορει να είναι ειλικρινης, χωρις να είναι αληθινος, αλλα οποιος είναι αληθινος είναι και ειλικρινης. Δεν είναι το ιδιο...Στο πρδ που δωσατε για τον ερωτευμενο, οι προθεσεις του είναι ειλικρινείς,αλλα ο ιδιος δεν είναι αληθινος οποτε ο ερωτας που κατεκτησε , ανηκει στο ατομο που εδειξε ότι είναι, όχι στον ιδιο. Ευχαριστω για την απαντηση και το παράδειγμα παρ ολο που μαλλον είμαι ανεπιδεκτη μαθησεως στο συγκεκριμενο θεμα.  
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ok, that makes two of us... μου' χει καει ο εγκεφαλος σ' αυτο το νημα...
     
  11. Τον υποτακτικο-η.
     
  12. Τρομερο.