Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mikra_Psemata, στις 14 Νοεμβρίου 2008.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια

    πεστα εσυ,γιατι βαριεμαι να τα ξαναγραφω...
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια


    Μαζι?
    ή ο υποτακτικος αναφέρει τα όρια του κ ο κυριαρχος τα αποδεχεται?
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια

    Αν ο Κ μου ζητήσει να πέσω από τον 5ο όροφο λέω να μην το πράξω...
    Στις σχέσεις υπάρχει πάντα το μαζί αλλιώς δεν είναι σχέση αλλά αφόρητη μοναξιά
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Περί ορίων και κανόνων ο λόγος, λοιπόν. Άσχετα από το ποιος τα καθορίζει αρχικά, μου γεννιέται μία απορία: γιατί θεωρούμε τα όρια και τους κανόνες ως κάτι το στατικό; Στην πορεία δε μεταβάλλονται; Συνήθως αυτές οι μεταβολές γίνονται χωρίς "λεκτικό επανακαθορισμό", άρα, ουσιαστικά ορίζονται και από τους δύο.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια

    Ο κυρίαρχος δεν έχει όρια κι επιθυμίες;
    Δεν πρέπει κι αυτά να γίνουν αποδεκτά από τον υποτακτικό;

    Αν ναι, τότε μιλάμε για μια κοινή αποδοχή των όρων της σχέσης.
     
  6. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Στην περίπτωση που κάποιος από τους δύο είτε δεν τα έχει ξεκάθαρα τα όρια του ή αν δεν τα γνωρίζει τι γίνετε;
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Δύσκολη ερώτηση. Προσωπικά δε γνωρίζω.
    Ίσως τα εντοπίσει καθοδόν και επαναδιαπραγματευθούν οι όροι.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια

    Διευρευνώνται από κοινού. Ο καθείς με τον τρόπο του και δια της δοκιμής και της πλάνης... έ?
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο να τα εντοπίσει ο πιο έμπειρος.
    Τα όρια είναι εκεί για να τα προεκτείνουμε.
    Αδυνατώ να πιστέψω την φράση "έπιασα τα όρια μου". Η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει πως τα όρια είναι πάντα μια σπιθαμή μακριά μας ακόμα και αν νιώθουμε πως φτάσαμε σε αυτά.
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    Σ αυτό, είμαι ειδική. Μπάχαλο... Και μετά, απίστευτη οργή και μετά την οργή, θλίψη. Δηλαδή, γάμησέ τα.. Φαύλος κύκλος.
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Στην δική μου περίπτωση θα αφαιρούσα το "Φαύλος κύκλος". Οργή γιατί;
    Η διαδικασία τις διερεύνησης των ορίων είναι μια διαδικασία που απαιτεί πολύ μα πάρα πολύ συζήτηση. Προσδιορισμό και επαναπροσδιορισμό διαφόρων σημείων σε μια σχέση. Αν υπάρχει συζήτηση και όρεξη δεν νομίζω να επιστρέφεις διαρκώς στο ίδιο σημείο...
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Ποιος θέτει τους κανόνες - ορια


    έρμαιο ορισμός κατα τον τριανταφυλλιδη: (με γεν.) για πρόσωπο ή για πράγμα που εξαρτάται απόλυτα από κτ., που παρασύρεται από μια κατάσταση.



    Συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι οι υπο δεν ειναι ερμαια.
    Ειναι ανθρωποι με θέλω, ανάγκες κ επιλογες.

    Η δική μου -παράλογη ίσως- λογικη, δεν μπορει να κατανοησει/αντιληφθει πως μπορει να χαρακτηριστει ως ερμαιο και στην συνέχεια, "στα χερια δηλαδή αυτου που ο ιδιος θα επιλέξει",

    εφόσον

    α)Ο ιδιος επιλέγει
    β)ο ιδιος θέτει τα όρια του κ ειναι ιερο καθηκον του κυριαρχου να τα σεβαστει.
    γ)Εχει κάθε ελευθερο να φυγει εφοσον δεν καλυπτονται οι ανάγκες του.
    δ)Η διάθεση να υπηρετησει εναν άλλο, καλυπτει πρώτα την δικη του ανάγκη της υπηρεσιας προς τον άλλο.
    θα μπορουσα να βρω κ άλλα..

    Ειναι λιγο φαυλος κυκλος..

    Μηπως τελικα οταν επιλέγει το σε ποιον θα παρα-δοθει , συνεχίζει να να μην ειναι έρμαιο? αλλα σημαντικος διαμορφωτης?
     
    Last edited: 14 Νοεμβρίου 2008