Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 7 Νοεμβρίου 2012.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Έχω γνωρίσει M/s ζευγάρια που ζουν μαζί καλά και ωραία ελάχιστα στην Ελλάδα, περισσότερα λίγο στο εξωτερικό. Από το λίγο που γνωρίζω είναι πάντα M/s χωρίς θεατρινισμούς και επίδειξη, αλλά το M/s διέπει τη σχέση τους, αυτό το θεωρώ 24/7. Έχω γνωρίσει και κατ' όνομα M/s ζευγάρια, όπου το topping from the bottom έπεφτε σύννεφο. Πάντως και αυτά περνούσαν καλύτερα από πολλά vanilla ζευγάρια που ... ασ' μην το συνεχίσω.

    Για το ΤΡΕ εγώ δεν ξέρω καλά καλά τι είναι και οι απαντήσεις μου τουλάχιστον ήταν ειλικρινείς και απλές. Με το "Ε" τι ακριβώς σας έπιασε; Αν μη τι άλλο είναι πρωτότυπο  

    Τώρα που το σκέπτομαι, το ρημάδι το "Ε" δεν είναι που συνήθως ταλανίζει τις μακροχρόνιες vanilla σχέσεις;

    Έτσι και αλλιώς δεν είναι στο ΤΡΕ η ουσία. Ακόμα και σε ένα προσαρμοσμένο, προσγειωμένο D/s δεν γίνεται η υποτακτική ελεγκτικός μηχανισμός του Κυρίου της. Που να χτυπιέστε κάτω   Το λέω επειδή το ξέρω, από μένα, από φίλους, πέραν όλων των άλλων.

    Όσον αφορά τα μουμπλέ, μουμπλέ, μπλα, μπλα, μπλα, δημοκρατία περί του όλοι ξέρουμε, όλοι δίκιο έχουμε, όλους μας αφορά, όπως νομίζουμε όλοι είναι και κανένας κάτι άλλο να μη μας πει - τότε τι ρωτάς; - και έλα μωρέ φαντασιώσεις είναι σιγά τώρα που θα μας την πουν και από πάνω χα!, θα ήταν πολύ πολύ απλή η ζωή αν όλες οι διαδρομές κατέληγαν στο ίδιο αποτέλεσμα και έφερναν την ίδια και όμοια απόλαυση. Δεν είναι έτσι όμως  
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Τί εννοείς με τον όρο "ανάγκη"?
     
  3. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?


    γι αυτό ρωτάω βρε συ gaby μην τα παίρνεις! εγώ μόνο τα μουμπλε και τα μπλα ξέρω καλά! Ρωτώ για να μαθαίνω και μην ξεχνάς πως ότι δεν ξέρουμε μας φαίνεται περίεργο και κουλό!!!!!! 
    να πως λες εσύ για τους βανιλες!!!

    για πες , για πες τι ακατανόμαστα κανουν αυτοί και δεν τα λες???

    Εγω ομολογώ, άγνοια και στο Μ/ς και στο D/s και μη σου πω και στις βανιλες!!!  
     
  4. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    ανάγκη... οτιδήποτε μας "οδηγεί" στις επιλογές μας. Πχ ανάγκη για κάποιους είναι να γίνουν διάσημοι/ για άλλους να είναι μόνοι
    κάποιοι έχουν ανάγκη το σεξ (θαρρώ σχεδον όλοι!)   εννόω περισσότερο!
    κάποιοι τον πόνο, κάποιοι την επιβράβευση, αλλοι την αίσθηση της ανεξαρτησίας,άλλοι την αγκαλιά, άλλοι να δέρνουν , άλλοι να κυριαρχούν
    κάποιοι να πίνουν ή να καπνίζουν ή να τσιμπολογάνε, να τζογάρουν ...κοκ δεκάδες θα μπορούσε να βρει κανείς
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Μιλώντας γενικά, αρχίζω να κατανοώ γιατί πολλές φορές δεν βγάζουμε άκρη όταν συζητάμε. Τα περισσότερα από όσα περιγράφεις για εμένα ορίζονται ως επιθυμίες, όχι ως ανάγκη. (το να γίνει διάσημος, το να είναι ανεξάρτητος κλπ)

    Τον αλκοολισμό, το τσιγάρο και τον τζόγο τα ορίζω ως εθισμό, που είναι διάφορο της επιθυμίας και της ανάγκης.

    Οι ανάγκες του ανθρώπου για εμένα είναι ελάχιστες και πραγματικά αυτές τον οδηγούν και όχι εκείνος αυτές, όπως οι βιολογικές ανάγκες (φαγητό, νερό, κλπ) που πραγματικά οδηγούν έναν άνθρωπο μέχρι και τον φόνο για να επιβιώσει και η ανάγκη για ασφάλεια. Ο κάθε άνθρωπος κυριολεκτικά και μεταφορικά οδηγείται από αυτές τις ανάγκες γιατί αυτές ορίζουν την επιβίωσή του. Ο άνθρωπος από την πρωταρχική ανάγκη του για ασφάλεια, όχι εξασφάλιση, οδηγείται στην σύναψη σχέσεων με άλλους. Αυτός είναι η πρώτη κολώνα του σχετίζεσθαι, η άλλη είναι η ικανοποίηση των προσδοκιών του.
     
  6. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου ...?
    Ο καταλληλοτερος ελεγκτικός μηχανισμός του Κυρίου, ....είναι η ίδια η υποτακτική Του.
    Παθητικός μεν, αποτελεσματικός δε .....
    Γιατί γίνεται αυτό ...? ...Διότι πολύ απλά ...εκείνη Τον ζει, ...εκείνη Τον αξιολογεί, ...και εκείνη Τον "βαθμολογεί"
    παθητικά μέσα της, .....και Εκείνος το γνωρίζει καλά αυτό .....
     
    Last edited: 20 Νοεμβρίου 2012
  7. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    καθόλου δεν διαφωνώ μαζί σου @elfcat! πραγματικά αυτές είναι οι πρωταρχικές ανάγκες του ανθρώπου. Αυτές ακριβώς που περιγράφεις!!
    (plus η αναπαραγωγή)
    Απλά κάποιες φορές μπερδεύονται με τις υπόλοιπες που είναι ίσως δευτερεύουσες ή τρίτες και βάλε στη σειρά και ανακατεύονται. Για να εξηγήσω τι θέλω να πω και πως το σκέφτομαι , ας πάρουμε μια κοπελιά με Anorexia nervosa . Βάζει στην άκρη την πρωταρχική και απαραίτητη για την επιβίωση ανάγκη της για τροφή , γιατί η "ανάγκη" να είναι αδύνατη-αποδεκτή - (ο θεός ξερει τι?) γίνεται σημαντικότερη.
    Γι αυτού του τύπου λοιπόν τις ανάγκες μιλώ που μακάρι να μην είχε κανένας μας, αλλά πολλοί έχουμε δυστυχώς. Το ιδανικό φυσικά θα ήταν αυτό που λες εσύ.

    Οσο για τους ορισμούς επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου , άλλωστε το είπα και παραπάνω!! καθένας δίνει τις δικές του μεταφράσεις σύμφωνα με τις προσλαμβάνουσες που έχει. Χρήσιμο είναι να ανταλλάσσουμε προσλαμβάνουσες και να "ανοίγουμε' κατα το δυνατόν τους ορίζοντές μας σωστά?

    ΥΓ για τους εθισμούς που είπες θεωρώ ότι πολλές φορές είναι ακριβώς και αυτοί ανάγκες όχι κατ ουσίαν φυσικά, αλλά ανάγκες διαφυγής ή εκτόνωσης, ή τάσεις αυτοκαταστροφής και πολλά αλλα.

    Ομως αρκετά ξεφύγαμε απο το θέμα , εγώ δηλαδή!! σορρυ guys!!! Aν είναι να συνεχίσουμε με τις ανάγκες να παμε σε άλλο νήμα διότι θα φάμε ξύλο στο τέλος!!!!!!!   
     
  8. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Αν εννοείς πως, ο καθένας γράφοντας όπως μιλάει και μη προσπαθόντας να μιλάει όπως θα έπρεπε να γράφει, προσέχοντας να μην δίνει τις δικές του ερμηνείες και να αλλάζει τις έννοιες των λέξεων, καταλήγουμε πολλές φορές στο να εννοούμε τα ίδια αλλά να μη καταλαβαινόμαστε, τότε συμφωνώ απολύτως!

    Βέβαια για τους ίδιους λόγους πολλές φορές μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα ενώ νομίζουμε πως καταλαβαινόμαστε μιλώντας για τα ίδια! (βλ. αδιαπραγμάτευτη ≠ αδιαπραγματεύσιμη, προαστΕΙακός ≠ προαστΙακός ≠ προαστικός, ανάγκη ≠ έντονη επιθυμία κλπ. κλπ. κλπ.). Και μην αρχίσουν μερικοί το γράφει ο Μπαμπινιώτης! Διότι ο Μπαμπινιώτης έχοντας κάνει απλώς μια καταγραφή των λέξεων έτσι όπως χρησιμοποιούνται στην καθομιλουμένη ονομάζει μεταξύ άλλων και Βούλγαρους τους Θεσσαλονικείς.

    Και γιαυτό μία κοπέλα που πάσχει από νευρική ανορεξία είναι ψυχολογικά άρρωστη/διαταραγμένη και χρίζει βοηθείας.

    M KOstas
     
    Last edited: 20 Νοεμβρίου 2012
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Σε πολλούς δεν κάθεται καλά το Total.
    Είναι δυσκολοχώνευτο.

    Πουθενά Alexkat δεν έγραψα πως η σκλάβα αποβάλλει τα ένστικτα αυτοσυντήρησης κ.ο.κ.

    Ούτε βέβαια πως φτάνει αυτόματα να υπακούει.

    Το ερώτημα είναι απλό και ξεκάθαρο.

    Ποιος ελέγχει την Εξουσία.

    Όλες οι Ds σχέσεις αφορούν ανταλλαγή Εξουσίας.
    Τι σημαίνει Ανταλλαγή και τι ανταλλάζουν?
    Μα αφού το λέει η ίδια η πρόταση.

    Εξουσία ανταλλάσσεται.

    Ο ένας την παραδίδει κι ο Άλλος την λαμβάνει και Εξουσιάζει.
    Αυτό δημιουργεί την ασυμμετρία στις σχέσεις.

    Εκείνος που δεν θέλει ασύμμετρες σχέσεις δεν κάνει Ds.

    Η ποσότητα Εξουσίας που ανταλλάσσεται είναι θέμα των εμπλεκομένων σ αυτήν.

    Στις TPE σχέσεις την εξουσία την έχει πάντα ολόκληρη ο Κ.
    Στις υπόλοιπες ο Κ έχει τόση Εξουσία, όση εκ των συμφωνιών που έκανε με την υ. του παραδίδεται.

    Εκείνο λοιπόν που είπα είναι πως δεν μπορεί ποτέ των ποτών μια σκλάβα να αναλαμβάνει Εξουσία μέσα στη σχέση, έναντι Του Κυρίου της και δεν μπορεί να ακυρώνει την ασυμμετρία με τις πράξεις της, αφού αυτή διατείνεται πως μπήκε να βρει στη σχέση.

    (Τα υπόλοιπα είναι παραφιλολογίες και αμπελοφιλοσοφίες. Τι θα γίνει αν πάθει Αλτσχάιμερ ο Κ, αν είναι λιπόθυμος και πρέπει να πάρει η σκλάβα για να ρθει βοήθεια και πως θα της κόψει να πάρει τηλέφωνο αφού έχει παραδώσει Εξουσία και τι αν η γιαγιά μου αποκτήσει ρουλεμά).

    Είπα επίσης πως κατά την προσωπική μου άποψη, αν δεν σταματήσει μια εν δυνάμει σκλάβα να γκρινιάζει και να κλωτσά και να αντιδρά σε όλα όσα κάνει κι αποφασίζει ο Κ της, ποτέ δεν θα μπορέσει να εκπαιδευτεί και να γίνει σκλάβα.

    Επαναλαμβάνω επίσης:
    ΑΦΟΥ έχει πεισθεί πως το Άτομο που έχει απέναντι της το αξίζει.
    Κι αφού έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη της.

    Γνωρίζω αρκετά Ms ζευγάρια, πολύ περισσότερα απ όσα θα περίμενε κανείς αν έκρινε από το πόσοι γράφουν -ακόμα- σ αυτό το φόρουμ.

    Απλά δεν έχουν την ανάγκη να αποδεικνύουν ξανά και ξανά πως δεν είναι ελέφαντες.



    Μερικά σχετικά νήματα:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/...-ανταλλαγή-εξουσίας-total-power-exchange.html

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/4939-η-πραγματικότητα-του-να-ζείς-τον-24-7-d-s.html

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/6279-σκλάβα-vs-υποτακτικής.html
     
  10. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?



    Κατ αρχήν ευχαριστώ που μου απάντησες.
    Με μια πρώτη ματιά που έριξα, μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέρουσες προς συζήτηση οι απόψεις σου.
    Θα επανέλθω μόλις μπορέσω.
     
  11. Ιόλη

    Ιόλη New Member

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Μα, φυσικά, ο ΑΦΕΝΤΗΣ, ο ΚΥΡΙΟΣ, ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ και μόνο ΑΥΤΟΣ.
     
  12. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Ποιός ελέγχει την εξουσία ?

    Εγώ ρώτησα εσένα αν σου κάθεται καλά ή όχι το ΤOTAL ...





    Aπό πάνω λες ότι δεν έγραψες πουθενά ότι η σκλάβα αποβάλλει τα ένστικτα της αυτοσυντήρησης κ.ο.κ.
    και από κάτω λες ότι το θέμα μας είναι άν η σκλάβα μπορεί να γίνει σκλάβα και να παραδοθεί και να υποταχθεί ...ή....μία ζωή διατηρεί ένα κομμάτι του ελέγχου και μάλιστα για να ελέγχει ποιόν ?Εκείνον που υποτίθεται είναι εκεί για να πάρει τον έλεγχο ...
    Αυτό λοιπόν το κομμάτι του ελέγχου για το οποίο μιλάς, όσες το διατηρούν, τί περιλαμβάνει αν όχι τα θεμελιώδη ένστικτα της αυτοσυντήρησης και της αυτοάμυνας της σκλάβας ....?






    Aυτά είναι αυτονόητα για μία σκλάβα είτε βρίσκεται υπό εκπαίδευση, είτε διανύει ήδη τον δρόμο της εθελοδουλίας έχοντας ήδη εκπαιδευτεί, και καμμία σχέση δεν έχουν με το κομμάτι του ελέγχου του εαυτού της που έχει το δικαίωμα να διατηρεί προκειμένου να αυτοσυντηρείται και να αυτοαμύνεται, όοοοοσο και τέλειος να είναι ο Κ της, και όοοοοοσο και να είναι απόλυτα σίγουρη για αυτόν πρίν του παραδόσει τον έλεγχο. Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι και ξέρουμε καλά ότι απόλυτη σιγουριά δεν μπορούμε να νιώσουμε ποτέ και για κανέναν, τόσο για τον εαυτό μας όσο και για τα παιδιά που ζούν μαζί μας μέσα στο σπίτι. Το ίδιο ισχύει και για μία σκλάβα τόσο για την ίδια προσωπικά, όσο και σε σχέση με τα παιδιά της.





    Συμφωνώ.





    Χμμμ ....αυτή δεν μου μοιάζει για σκλάβα ......






    Μπά, ....μήν το λές, .....ξέρεις πόσοι τρελοί υπάρχουν και κυκλοφορούν έξω από τα τρελλάδικα ...?
    Ξέρεις πόσοι ζούν ανάμεσά μας με λασκαρισμένη βίδα ...και δεν φαίνονται ....?
    Αλλοίμονο όμως όταν φανούν, και κυρίως αλλοίμονο σε εκείνους/ες που θα την πληρώσουν ................






    Σίγουρα ..! ...Αλλά και εδώ δεν χρειάζεται να έχει τα μάτια της ανοιχτά, ....."σε όλα όσα κάνει και αποφασίζει ο Κ της ?" ......... ειδικά, ούσα εκπαιδευόμενη και άπειρη ...? .....διότι κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος "Κ" (εντός εισαγωγικών) ...αφού κερδίσει την εμπιστοσύνη της, να βγάλει επάνω της όλα τα ζωώδη ένστικτά του και όλη την παληανθρωπιά του .....






    Eίναι άλλο ότι τα Μs ζευγάρια που γνωρίζεις εσύ δεν έχουν την ανάγκη να αποδεικνύουν ξανά και ξανά ότι δεν είναι ελέφαντες ....
    Είναι άλλο το να εκφράζεσαι εσύ εκ του ασφαλούς και με τις δικές σου προσλαμβάνουσες, ούσα τυχερή στην Ms σχέση σου, έστω κι άν αυτή χρειάστηκε δουλειά για να φθάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα .....
    και
    Είναι άλλη η πραγματικότητα, η δυναμική, και η εξέλιξη που μπορεί να έχει η κάθε σχέση που συνάπτουν γενικότερα γυναίκες που εισέρχονται εθελοντικά στην συναινετική σκλαβιά .....με τον κάθε Κ εντός ή εκτός εισαγωγικών ........




    Εν κατακλείδι:
    (Total λοιπόν, ....και πάλι ....Total .....κατ' εσέ ....ή ....κάνω λάθος ...? ... και μέχρι πού οριοθετείται αυτό..? ή δεν οριοθετείται ...?)


    Ναι ......πρέπει η σκλάβα να διατηρεί μία ζωή ένα κομμάτι ελέγχου, για την δική της αυτοσυντήρηση και αυτοάμυνα, αλλά κυρίως για τα παιδάκια της ........(ο νοών νοείτο) ........διότι το να αντιδρά, γκρινιάζει, κλπ, επειδή δεν αντέχει την εκπαίδευση ή την εθελοδουλία, δεν μπορώ να το αντιληφθώ ως κομμάτι ελέγχου εξουσίας....
     
    Last edited: 22 Νοεμβρίου 2012