Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Που σου αρέσει να κυριαρχείς, σε δυνατές ή αδύναμες προσωπικότητες;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 25 Μαρτίου 2012.

  1. yagos69

    yagos69 Live with a dream, not a substance

    Όπα! Τι ξαφνικό μπράβο ήταν αυτό φίλτατε; (Φυσικά ευχαριστώ)
    Προτιμώ τη γυναίκα δυναμική. Και πιστέψτε με, όσες δυνατές γυναίκες έχω γνωρίσει πάντα πιστεύουν το αντίθετο για τον εαυτό τους. Αμ δε όμως....  
    Πέραν της πλάκας ωστόσο μια δυναμική γυναίκα έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω και κάποιες εμπειρίες που τις έχει αποδεχθεί. Αυτόματα κάτι τέτοιο σημαίνει ότι ξέρει τι θέλει. Eπομένως δεν είναι και κάτι το τόσο απλό το να σε διάλεξε σαν Αφέντη/Κυρίαρχό της . Δεν σου δόθηκε έτσι απλά, ούτε είδε φως και μπήκε...

    Όταν λέμε για μια αδύναμη υποτακτική μιλάμε και για κάποιο άτομο που ο κάθε μ@$%^&ς θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί και να χειραγωγήσει. Τι διαφορά έχει κάτι τέτοιο από ένα άμυαλο ζώο (Mindless Cow Που λεν' και οι Αμερικάνοι   ) ;
    Η ίδια η πρόταση "σου Υποτάσσεται μια Δυναμική γυναίκα" είναι ένα πανέμορφο οξύμωρο σχήμα. Και ίσως γι' αυτό και μόνο να αξίζει έστω να δοκιμάσει κανείς. Και αν δεν τα καταφέρει, ποιός ξέρει; Ίσως τελικά ο ίδιος να είναι αδύναμος...
    Νομίζω πως τα συμπεράσματα βγαίνουν εύκολα ως συμφραζόμενα. Δεν θα ήθελα να σας κουράσω. Σας ευχαριστώ ξανά για την "κυβερνοακρόαση"!  
     
  2. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Που σου αρέσει να κυριαρχείς, σε δυνατές ή αδύναμες προσωπικότητες;
    Μα και στις δύο! Έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον και διαφορετικούς χειρισμούς η κάθε περίπτωση και αυτό ανανεώνει το ενδιαφέρον μου.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    σε ανθρώπους που κυριαρχώ ή με κυριαρχούν αρκεί ένα πράγμα, να έχουν έντονα χρώματα, δεν κάνω πλάκα, ελάχιστοι καταλαβαίνουν.
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Όταν άρχισα να νοιώθω περισσότερο πατέρας παρά γιος, τότε συνέβη αυθόρμητα το Switching. Kαι κάθε φορά που μου ενισχύοταν η έμφυτη ανάγκη μου να δώσω παρά να πάρω. Στοργή, καθοδήγηση, υποστήριξη, δύναμη, οτιδήποτε. Αντίθετα, όταν είμαι σε εποχή αδυναμίας, θέλω να πάρω εγώ όλα αυτά, δεν μπορώ να δώσω τα ίδια. Θεωρώ το δούναι αρσενικό χαρακτηριστικό, και το λαβείν θηλυκό. Προσπαθώ να τα ισορροπήσω.
     
  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Τι σημαίνει δυνατή προσωπικότητα; Τι σημαίνει αδύνατη προσωπικότητα;

    Ποια από τα υ εδώ θα χαρακτηρίζατε αδύναμες και ποια δυνατές προσωπικότητες (απαντήστε από μέσα σας) ;
     
  6. Sbeast

    Sbeast Regular Member

    και για να συμπληρώσω το thanasi και μόνο το γεγονός ότι ένας άνθρωπος αφήνεται σε έναν άλλο και τον εμπιστεύεται, τον καθιστά ισχυρή προσωπικότητα εξ' αντικειμένου.
    Όσο και να μη φαίνεται επιφανειακά και πατά γερά στα πόδια του και ξέρει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε ότι προκύψει. Διαφορετικά η κυριαρχία δε θα επιβάλλονταν σε προσωπικότητες, αλλά σε κομμάτια κρέας.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για την χάρη της κουβέντας...Το ότι κάποιος αφήνεται στα "χέρια" κάποιου άλλου aka του παραδίδεται...Ίσως και να μην είναι πάντα απαύγασμα βαθέως εσωτερικού ψαξίματος η εμπιστοσύνης ( δηλαδή ξεκάθαρα συνειδητής επιλογής...τουτέστιν όταν κάποιος τα έχει "βρει με τον εαυτό του" και αποδέχεται άνευ κανενός προβλήματος την υποτακτική του φύση ), αλλά απλούστατα "έξοδος διαφυγής" από τις όποιες αδυναμίες του και μεταφορά της "ευθύνης" της ζωής του στον Κ...

    Σε αυτή την περίπτωση θα μιλούσαμε για "καθαρή" υ ? Η για αδύναμη προσωπικότητα που τον μανδύα της υ απλά θα φορούσε?
     
    Last edited: 26 Σεπτεμβρίου 2014
  8. Noardos

    Noardos Regular Member

    Απ' την αρχή, η ερώτηση "Που σου αρέσει να κυριαρχείς, σε δυνατές ή αδύναμες προσωπικότητες;" από μόνη της είναι μπουρδολόγημα.
    Οι δε θετικά αποκρινόμενοι στο πρώτο σκέλος της ερώτησης " καλοί Χριστιανοί φέροντες τα χρηστά ήθη" και οι λοιποί κάτι ψάχνουν - ερευνούν να βρουν ή πραγματικοί βασανιστές.

    Από την στιγμή (όπως λέει και ο Tenebra_Silente) που κάποιος αφήνεται στα χέρια του άλλου (ή θέλει τέλος πάντων να αφεθεί) ξεκινά το "μαρτύριο" των ερωτημάτων.
    Το κάνει πράγματι συνειδητά; Πιστεύει πως το κάνει συνειδητά; Επικαλείται πως το κάνει συνειδητά για να ενδώσω και να τον κάνω να βιώσει αυτά που θέλει για τους χ ψ λόγους; Εν τέλει για ποιους λόγους το κάνει;

    Γελιέται όποιος πιστεύει πως θα πάρει τις απαντήσεις άμεσα και πως όλο αυτό εξ αρχής είναι συνειδητή επιλογή, παρεκτός αν μιλάμε για άτομα με ιδιαίτερη εμπειρία και βαθιάς αναζήτησης επί του θέματος (κομματάκι σπάνια να βρεις τέτοια ειδικά στην Ελλάδα που το bdsm μετρά λίγα χρόνια).

    Προσπαθούμε (άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο) να τα βρούμε με τον εαυτό μας, πόσο μάλλον με τον άνθρωπο που έχουμε διαλέξει να είμαστε μαζί. Ακόμη και άτομα με μακράν πορεία στον χώρο στο τέλος διαπίστωσαν πως δεν είναι για εδώ....

    Για καθαρή υ μπορούμε να μιλήσουμε όταν θα έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που φέρει μια υ (έχουν αναφερθεί εκτενώς σε άλλα νήματα) θα έχει ολοκληρωθεί η εκπαίδευσή της (απαιτεί κάποια χρόνια), θα βιώνει real life την υποτακτικότητά της (για αρκετά χρόνια) και αν πράγματι την κάνουν χαρούμενη και την ευχαριστούν πραγματικά, ναι τότε μιλάμε για καθαρή υ.

    Γιατί να μιλάμε για μια " αδύναμη προσωπικότητα που τον μανδύα της υ απλά θα φορούσε" και να μην μιλάμε για κάποια που είναι μπερδεμένη ή δεν βρήκε αυτό που ήθελε ή δεν έχει νιώσει στην ζωή της τόσο θηλυκό όσο θα ήθελε και μέσω αυτού του μανδύα προσπαθεί να βιώσει αυτό που δεν κατάφερε με άλλους τρόπους να κερδίσει ή έστω για κάποια που της αρέσει αυτό το παιχνιδάκι (στα μάτια της) ή για κάποια που ψάχνει έναν θύτη;
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  9. hecate

    hecate Regular Member

    Ίσως μια γυναίκα που είναι δυναμική σε όλους τους άλλους τομείς της ζωής της, να *θέλει* να είναι υποτακτική στις ερωτικές της σχέσεις και να δέχεται την αγάπη, τη στοργή, την ευθύνη του Κυρίου της. Αυτό που ισχύει για εμένα τουλάχιστο, είναι ότι επειδή έχω και θέλω να έχω τον έλεγχο και είμαι δυναμική σε όλους τους άλλους τομείς της ζωής μου, όσον αφορά τις ερωτικές μου σχέσεις και εάν το άλλο άτομο με εμπνέει για αυτό, θέλω να του παραχωρώ τον έλεγχο, τη δύναμη, την εξουσία, να αφήνομαι, να του δίνομαι. Και αυτό δεν σημαίνει πως "θα με κάνει αρνάκι στο κρεβάτι" - ίσως να είμαι ήδη "αρνάκι" στο κρεβάτι (ή στον πάγκο, το τραπέζι, τη μπανιέρα, το πάτωμα, τον καναπέ, το έδαφος, κλπ). Εγώ επιλέγω, συναινώ και παραχωρώ τη δύναμή μου. Δεν είναι θέμα πρόκλησης να με υποτάξει, ούτε και θέμα επίδειξης της δύναμής του, αλλά συναινετικής ανταλλαγής δύναμης. Και κατά τον ίδιο τρόπο που επιλέγω να παραχωρώ τη δύναμή μου σε Εκείνον, παράλληλα μπορώ και επιλέγω να έχω τον έλεγχο σε όλους τους άλλους τομείς της ζωής μου που δεν Τον αφορούν άμεσα. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο...
     
  10. hecate

    hecate Regular Member

    απορία: κατά την ίδια λογική (την οποία δεν θα συζητήσω εδώ, γιατί δεν είναι το θέμα του νήματος), ένας δυναμικός άντρας δεν είναι εξίσου καλύτερος δούλος στην υπηρεσία της εξουσίας?..
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Noardos, ας ξεκινήσω λέγοντας, ότι βρισκόμαστε σε μια αγορά, όπου ο καθένας θέτει το ερώτημα/νήμα του και τουλάχιστον (και πάντα )κατ' εμέ, ηλίθια νήματα/μπουρδολογήματα δεν υπάρχουν...Αν κάποιος ένα νήμα το θεωρεί χαζό, μπορεί απλούστατα να μην το διαβάσει...Πόσο μάλλον ν'ασχοληθεί μαζί του...

    Σε κάθε περίπτωση πάνω από τα μισά νήματα εδώ μέσα ( και με βάση την κοινή λογική ) θα ήταν εντελώς "ηλίθια" by default, αν κάποιος στεκόταν στο περιεχόμενο τους...

    Δεν πιστεύω ότι κανείς περιμένει να πάρει ακαριαίες απαντήσεις, όταν μιλάμε για θέματα τόσο περίπλοκα όσο η ανθρώπινη συμπεριφορά η ψυχολογία και η οποία εκτός από κάποιες ελάχιστες επαναλαμβανόμενες συνιστώσες ( και εκείνες "αλλοιωμένες" ) θα διέφερε από άνθρωπο σε άνθρωπο...

    Αν με διάβασες λίγο καλά, είπα "για χάρη της συζητήσεως"....

    Ως προς τα της αδύναμης προσωπικότητας...Όταν κάποια εναποθέτει in toto την ευθύνη της οποιαδήποτε επιλογής της στα "χέρια" του οποιουδήποτε άλλου/ης, δεν είναι υποτακτικη, αλλά βολεψάκιας/ευθυνόφοβη ( άρα αδύναμος κατ' εμέ χαρακτήρας )...Και ίσως και στο τέλος "μάγκας"...Αφήνει τον/την άλλη να αποφασίζει τ' οτιδήποτε για κείνη, για να μην "κουράζεται"...Και σε αυτή την περίπτωση κάποιος δεν θα ήταν ο Κυρίαρχος της...Αλλά ο επιλυτής των προβλημάτων της υ του...
    Και όπως το βλέπω εγώ σε αυτή την περίπτωση -και καθόλου παραδόξως- ο αληθινός Κ, θα ήταν η "έξυπνη" υ...που δίνοντας σαν αντάλλαγμα λίγη "σωστή" υποταγή...Δηλαδή τρώγοντας καμιά γρήγορη, χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό, αντέχοντας στο "βέλτιστο" για τον Κ της αριθμό βουρδουλιών και κάνοντας "καλά" το τασάκι η το υποπόδιο, θα είχε βρει κάποιον "μαλθάκα", να της κάνει την ζωή της πανεύκολη, απαλλάσσοντας την από το οποιοδήποτε πρόβλημα...

    Τα χαρακτηριστικά της αληθινής υ έχουν σίγουρα πραγματευτεί σε μια πληθώρα νημάτων...Όπως θα είχε χιλιοειπωθεί ήδη σε άλλα νήματα τ΄οτιδήποτε θ'αφορούσε το BDSM...Άρα, η "επαναλαμβανόμαστε" η αρχίζουμε να γράφουμε για BDSM και σκίουρους...Η για το μαστίγωμα στην ζώνη του Oort για να πρωτοτυπήσουμε...

    Αν σ'εσένα φτάνει να είναι μια υ "by the book", καλά κάνεις και σου αρέσει...Αν θεωρείς ότι κάποια θα βίωνε την θηλυκότητα της μόνο δια μέσου της όποιας υποταγής της...καλά κάνεις επίσης...

    Εμένα και να το "ζορίζω" μου αρέσει, και οι μη "καθαρόαιμες" υποτακτικές μου αρέσουν, δηλαδή εκείνες που την υποτακτικότητα τους δεν θα την βίωναν σε οτιδήποτε κάνουν στην ζωή τους, ούτε θα το κάναν 24 ώρες το 24ωρο...

    Ώς προς το "παιχνιδάκι"...Το λοιπόν σε κάποιους/ες αρέσει να το ζουν σαν παιχνιδάκι...Πιστεύω ότι έχουν κάθε δικαίωμα στα γούστα τους, όπως σε οποιονδήποτε άλλο...Και αυτό το ζήτημα του πως πρέπει η δεν πρέπει να είναι κάποιος βουδουσουμιάρης, έχει καταντήσει εκτός από τρομερά βαρετό, καταπληκτικά γελοίο πλέον...
    Υ.Γ. Ως προς το δικαίωμα κάποιου/κάποιας να θέλει να "ψαχτεί" σου δίνω δίκιο...Μου φαίνεται κάτι εντελώς φυσιολογικό...Όπως μου φαίνεται φυσιολογικό το (και αναφαίρετο) το δικαίωμα του οποιουδήποτε στην γνώμη του...Το αν συμφωνούμε μαζί του/της η όχι, είναι άλλου Priest ευαγγέλιο...Αλλά σίγουρα χρησιμοποιώντας απαξιωτικές εκφράσεις, δεν είναι ότι την δικιά μας γνώμη την ενδυναμώνουμε, το ακριβώς αντίθετο...


       ( Αυτές οι δυο φατσούλες είναι οι αγαπημένες μου...Και για αποφυγή άλλων παρεξηγήσεων, δεν τις βάζω για να χλευάσω κανέναν..Αλλά τις χρησιμοποιώ σαν υπογραφή..Ωραίο πράγμα το χιούμορ..Για μένα πάντα... )
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014
  12. Noardos

    Noardos Regular Member

    Βρε αγορίνα, ίδια γλώσσα μιλάμε αλλά δεν καταλαβαινόμαστε.
    Για την ιστορία με το "παιχνιδάκι στα μάτια της" εννοώ αυτό του να φαίνεται, παριστάνει τον αδύναμο χαρακτήρα ή όπως αλλιώς θες πες το, πχ να θυματοποιεί τον εαυτό της, να μην είναι δλδ ο Κ που βρήκε τον αδύναμο χαρακτήρα και βρίσκει και τα κάνει, αλλά αυτή να έχει "στυμμένη" την παρτίδα.
    Κάνεις μια ερώτηση, σου δίνω μια απάντηση και καταλίγουμε στο ότι "αυτό το ζήτημα του πως πρέπει η δεν πρέπει να είναι κάποιος βουδουσουμιάρης, έχει καταντήσει εκτός από τρομερά βαρετό, καταπληκτικά γελοίο πλέον...".

    Καλώς κακώς, το bdsm και πόσα ακόμα δεν τα φτιάξαμε εμείς, καλώς κακώς, εδώ και κάτι αιώνες υπήρξε ο Σωκράτης που ένα από αυτά για τα οποία τον μνημονεύουμε ακόμη είναι η δική του μέθοδος ορισμών των λέξεων-εννοιών.
    Μοιραία, κάτι ορίζεται ως Κ, ως υ, και κάτι ως κατσαρόλα. Τώρα άμα κάποιος φόρεσε την κατσαρόλα στο κεφάλι του και νομίζει πως είναι κράνος, άποψή του και γούστο του να την λέει κράνος, για τον υπόλοιπο κόσμο κατσαρόλα θα παραμείνει.
    Αν λοιπόν είναι χαρούμενος, ικανοποιημένος, ευτυχισμένος με την κατσαρόλα στο κεφάλι του, τότε έκανε το καλύτερο ή το σωστό αν θες για τον εαυτό του. Το να αναγκαστούμε να την λέμε όλοι κράνος εξαιτίας αυτουνού κομματάκι εγωιστικό το βρίσκω, και τέλος τέλος τι τον απασχολεί από την στιγμή που εκείνος είναι μια χαρά.

    Κι εγώ με τον δονητή χτυπάω τον καφέ, μίξερ πρέπει να το λέτε από σήμερα όλοι!
     
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2014