Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρωτοβουλία από το υ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Guruni, στις 7 Ιουνίου 2016.

  1. Entheogen

    Entheogen Premium Member

    Από τότε που έκανα εγγραφή στον διαδικτυακό bdsm ελληνικό κόσμο τείνω να πιστέψω πως τα υ είναι άτομα χωρίς προσωπικές ανάγκες χωρίς υποχρεώσεις ατομικές και κοινωνικές χωρίς επαγγελματικό περιβάλλον και οι Κ κάτι σαν ημίθεοι που τείνουν να γίνουν παντογνώστες. Ωραία,μια χαρά , εγώ ειλικρινά χαίρομαι αν τα καταφέρνετε όπως τα περιγράφετε, αλλά διατηρώ το δικαίωμα να είμαι καχύποπτος για το τι παραμύθια πλάθετε ορισμένοι στο μυαλό σας.
    Εν πάση περιπτώσει υποτακτική δεν σημαίνει απαραίτητα σκλάβα- όπως δεν σημαίνει bottom.
    Παραχώρηση ελέγχου μπορεί να γίνει σε συγκεκριμένα ζητήματα από μια υ (όχι σκλάβα!) η οποία οφείλει εξ ορισμού να μην αναλαμβάνει πρωτοβουλίες σε αυτά. Στα πολλά άλλα ζητήματα, αυτό έλειπε να μην παίρνει πρωτοβουλίες.
    Eπειδή μιλάω γενικά λόγω χρόνου και σκοπός δεν είναι να θίξω οποιονδήποτε μέσα από την γενικότητα, θα επανέλθω επί αυτού με δεκάδες quote παρατηρήσεων από διάφορα νήματα που διάβασα και μούδιαζε το κεφάλι μου, τις οποίες χαρά μου να αναλύσουμε.
     
  2. Ταξιδευτης

    Ταξιδευτης Regular Member

    Οτι ταμπελα και αν μπει στον οποιοδηποτε ανθρωπο ο ανθρωπος παραμενει ανθρωπος.. Αρα λοιπον πρωτοβουλιες θα παιρνει οποιο στατους και αν εχει υπο bottom η οπως αλλιως το βαφτιζουν σε οτι σχεση και αν ειναι..πρωτοβουλιες σημαντικες η ασημαντες και κανεις Κ δε μπορει να του το αρνηθει. Αν θελει να το αρνηθει τοτε ας κανει σχεση με κατοικιδιο οχι με ανθρωπο..
     
  3. de7

    de7 s

    wan (παρόν)!
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    **κουνάει ουρά**
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η κατηγοριοποίηση αυτή είναι ανυπόστατη και συγκεχυμένη, όπως και η εύκολη ψυχολογική ανάλυση.
    Οι κατηγορίες είναι άνισες μεταξύ τους και τα συμπεράσματα αυθαίρετα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το τεκμηριώσω περαιτέρο.
    Θα έλεγα ότι το κείμενο φτάνει στο σημείο να είναι προσβλητικό. Αναρωτιέμαι γιατί δεν υπήρχε άλλη αντίδραση εκτός από την απάντηση της @kinsha no onna.
     
  6. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp


    για αυτό

     
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τωρα μου ηρθε κουλη απορια.
    Η σκλαβα ρωταει πριν παει τουαλετα;
    Να παει μονη της πρωτοβουλια δε λεγεται;
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Τώρα αν σου πω οτι υπάρχει Master που το έχει προβλέψει κι έχει δώσει το ελεύθερο και master που του αρέσει κάθε φορά να τον ρωτάει για να πάρει την άδεια θα το πιστέψεις;
     
  9. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! αχ και βαχ!!
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όταν ήμασταν μαζί μου ζητούσε άδεια (εννοώ στον ίδιο χώρο ή με τηλεφωνική επικοινωνία), όταν δεν ήμασταν το είχα αφήσει ελεύθερο.
    Επίσης, υπάρχουν και οι σκλάβες καθώς και οι σκλάβοι.
     
  11. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Η κατηγοριοποίηση αυτή δεν είναι δικό μου εύρημα και δημιούργημα.
    Έρχεται από τον χώρο της επιστήμης.

    Βέβαια, η ψυχολογία δεν είναι αυτό που λένε ακριβής επιστήμη. .
    Όπως εξάλλου και η μετεωρολογία.

    Σε αυτούς τουρ τομείς όταν μιλάμε για τάσεις και πρότυπα συμπεριφορών,
    πότε δεν μιλάμε για το σύνολο των περιπτώσεων. Αλλά για τον κανόνα,
    που στην καλύτερη να αντιπροσωπεύει ένα 60% των περιπτώσεων. Υπάρχει μεγάλο στατιστικό σφάλμα.
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Περιμένω λοιπόν να αναφέρετε τις ακριβείς πηγές αυτής της κατηγοριοποίησης, γιατί η δήλωση "έρχεται από τον χώρο της επιστήμης" είναι τόσο άδεια περιεχομένου όσο "κάπου διάβασα" ή "λένε ότι".

    Πουθενά δεν αναφέρθηκα στην επιστημονικότητα ή μή της ίδιας της ψυχολογίας. Απλούστερα, η συγκεκριμένη κατηγοριοποίηση και τα συναφή δεν ευσταθούν και μάλιστα προτάσσουν λανθασμένα, ή και επικίνδυνα, πρότυπα.

    Αν μου ζητηθεί, θα τεκμηριώσω αναλυτικά την άποψή μου.