Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Alexkat, στις 26 Νοεμβρίου 2011.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?


    Αποσμητικό Axe.
     
  2. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Κατ΄αρχην πιστευοντας στον εαυτο της.....!

    ....και κατ' επεκτασην αφηνοντας τον ...ελευθερο!   
     
  3. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Σας παντρεύει.... η μαμά σας αγαπητή μου, zyliet;  
     
  4. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    ...η μαμα μου? Με δινει οσο οσο.....(το αφεντικο τρελλαθηκε που λενε:crazy 
    Εγω τσιναω.....ειμαι αλλεργικη στο γαμο:scared με διαγνωση αλλεργιολογου οχι χαζα)
    να ειδες; μονο τη λεξη ειπα κι πεταξα ενα σπυρι στο μαγουλο(παλι καλα) 

    αλλα που θα παει? ολο και καποιος θα 'χει το φαρμακο! 
     
  5. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?





    ......Nothing .....(a) ..Do ......


    ........business .....as ....usual .....



    Y/Γ. .....or ......too much .....(a) ...Do .........for nothing....
     
    Last edited: 6 Δεκεμβρίου 2011
  6. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Επανακάμπτω, επί προσωπικού.

    Alexkat,

    Οταν στην καθομιλουμένη μιλάμε για ζευγάρια, μπορεί να εννοούμε ζευγάρια κάλτσες, ζευγάρια γάντια, ζευγάρια γυαλιά, ζευγάρι για πατινάζ ή ζευγάρι για κατινάζ κλπ. Εδώ, και στο συγκεκριμένο χώρο (Σεξ και σχέσεις) ακόμη περισσότερο εννοούμε Ε Ρ Ω Τ Ι Κ Ο ζευγάρι, και για να υπάρχει ερωτικό ζευγάρι πρέπει να υπάρχει επιθυμία, και μάλιστα αμφίπλευρη, δεν αρκεί να θέλει ή να μη θέλει η γυναίκα να κρατήσει τον άντρα.

    Γκέγκε ή νούκου γκέγκε; (δοκιμάζω αρβανίτικα, αφού τα ελληνικά μου απέτυχαν)



    Εσείς μπορεί να λέτε ότι κινητήριος δύναμη για να μένουν τα αντικείμενα στη γη είναι η αδράνεια, δεν σημαίνει ότι εμείς θα το δεχτούμε, και θα αποσιωπήσουμε τη βαρύτητα, ε; Στα περίπτερα κρέμεται σήμερα εφημερίδα που "αποδεικνύει" ότι η αγγλική είναι ιδίωμα της ελληνικής. Μην νομίζει ο καθείς ότι το βίτσιο του θα το κάνει και κανόνα των σχέσεων ή της φύσης.

    Επανεξηγώ την παρέμβασή μου, και δη τον εσκεμμένο "προκλητικό" χαρακτήρα της (μου 'στε και αρσακειάδες οι περισσότεροι/ες εδώ μέσα).

    Πιθανότατα εφορμάτε από ένα μοντέλο σχέσεων στο οποίο η γυναίκα καθορίζει τα του οίκου, ως οικο-κυρά. Είναι πράγματι αυτό το μοντέλο της πυρηνικής οικογένειας στην Δυτική κοινωνία. Αλλά προσέξτε: "η γυναίκα κρατάει το σπίτι", αυτή η φράση έχει μια δομκή αλήθεια. Ομως το να κρατιέται ένα "σπίτι" δεν σημαίνει ότι η γυναίκα κρατάει τον άντρα, εκτός από την βολική (συχνά, δι αμφοτέρους) παραλλαγή "γάμα εσύ ότι θες, αρκεί να γυρνάς εδώ".

    Δηλωμένη ή αδήλωτη, αυτή η "σχέση", ΔΕΝ είναι ερωτικό ζευγάρι, όσο και να βαυκαλίζονται ο ένας ή η άλλη.

    Δεν ξέρω ποιός παίζει με τις λέξεις και παρηγοριέται... Είναι δυνατόν να λέμε "η γυναίκα μου" για μια γυναίκα που δεν έχουμε έναντί της ερωτική επιθυμία; Είναι δυνατόν αυτή αντιστοίχως να λέει "ο άντρας μου";

    Σεβασμός, εκτίμηση, αγάπη, ρούχα μαζί που πλύθηκαν κι έχουνε γίνει ροζ μπορεί να υπάρχουν, αλλά αυτό δεν είναι ερωτικό ζευγάρι, πώς να το κάνουμε... Με αυτές ακριβώς τις λέξεις (σεβασμός, εκτίμηση, αγάπη, κοινά βιώματα κλπ.) ο μέσος έλληνας θα περιέγραφε τη σχέση με τον κολλητό του απ΄το σχολείο μετά από 30 χρόνια. Δεν τους λες "ζευγάρι" όμως.

    Εν πάση περιπτώσει, σ' ένα τέτοιο "ζευγάρι", που μπορεί να είναι μαζί για καλούς λόγους -δε λέω, τί ανάγκη έχει να κρατήσει η γυναίκα τον άντρα; Γιατί; Θα φύγει; Τελειωμένοι και οι δύο δεν είναι;

    Να τον κρατήσει (ότ)αν του δημιουργηθεί ερωτική επιθυμία για άλλην; Τί σόι απάνθρωπο κράτημα είναι αυτό; Αμ δε θες εμένα, αμ να μην θες κι άλλην; Αυτό δεν είναι ζωή, αυτό είναι αναμονή του Χάρου...

    Κι όχι απλώς "κινητήριος δύναμη" είναι μια τέτοια γυναίκα - μιστρέσσα του κερατά είναι... Απεταξάμην!

    Αυτά που έβαλα σε bold, συνδυασμένα, θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε ότι αν είναι να αρχίσετε τις συμβουλές, αρχίστε τες από τον καθρέφτη. Και πάντως όχι από μένα.

    Dream
     
  7. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?



    Επανακάμπτεις, αλλά γιατί επί προσωπικού ? ......(εσύ ξέρεις ....)


    Όταν λοιπόν στον συγκεκριμένο χώρο (Σεξ και σχέσεις) μιλάμε στην καθομιλουμένη για Ερωτικά ζευγάρια,
    δεν ενοούμε φίλους, συγγενείς, κάλτσες,γάντια,γυαλιά,πατινάζ ή κατινάζ και δεν αρκεί η αμφίπλευρη επιθυμία, αλλά χρειάζεται δουλειά και από τους δύο για να κρατηθεί η σχέση σε ένα καλό επίπεδο.Αυτό είναι κατανοητό και τοις πάσι γνωστό.
    Τελειώνοντας λοιπόν την φράση σου με το "......δεν αρκεί να θέλει ή να μην θέλει η γυναίκα να κρατήσει τον άντρα " αποδεινύεις ότι προσπαθείς απεγνωσμένα να αμφισβητήσεις την άποψή μου. (γιατί ? )


    Τώρα όσο για τα αρβανίτικα δεν θα στα πρότεινα, ...αφού έχεις ήδη αποτύχει στη διατύπωση στα Ελληνικά ....





    Εσύ (και μην λες "εμείς"), μπορείς να δεχτείς ως κινητήριο δύναμη ότι θέλεις.
    Η εμμονή σου όμως να προσπαθείς συνεχώς να αμφισβητείς την δική μου άποψη,πιθανολογόντας κατά φαντασία από που εφορμώ ....., αντανακλά δυσαρέσκεια και απεγνωσμένη προσπάθεια αμφισβήτησης (γιατί ?)


    Θα σου απαντήσω λοιπόν το ....γιατί....

    Γιατί μπήκες σε αυτό το νήμα με την αμφισβήτηση ως αυτοσκοπό, από την αρχή.
    Στη συνέχεια όταν πήρες απάντηση προσπάθησες να γενικεύσεις την "διαφωνία" ξεφεύγοντας ....και ...διευρύνοντας...

    ...και επομένως .......

    Ξέρεις πολύ καλά ποιός έπαιξε με τις λέξεις .......
    και ξέρεις και πολύ καλά ποιός προσπαθεί τώρα να παρηγορηθεί ....
    Δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω τα γραφόμενά σου για να συνεχίσω έναν λεξοαυνανισμό .... για θέματα που εξυπακούονται.
    Cool-άρισε .....


    Σε ότι αφορά τα bold ......Lol ...! ....ασχολίαστο ....Lol ....!....Mπορεί την επόμενη φορά να καταφέρεις να κατανοήσεις και να εφαρμόσεις τον συνδιασμό που έκανες.

    Όσο για τον καθρέφτη, αγαπητέ συμφορουμίτη, ....θα σου απαντούσα, ....αλλά δεν θέλω να σε στεναχωρήσω.

    Ας είσαι καλά.
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2011
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Χμμμ...
    Οταν χρησιμοποιούνται τα κτητικά "μου" "σου" "του" "της" για ένα άντρα και μία γυναίκα που έχουν ερωτική σχέση,είτε την έχει ευλογήσει ο Κύριος είτε όχι,εγω καταλαβαίνω πως ερωτική επιθυμία έχει υπάρξει.,πως, για ενα χρονικό διάστημα τουλάχιστον , ο ένας ηταν πηγή απόλαυσης για τον άλλον,που λέει και ο DreamMaster.

    Oταν ο Alexkat ρωτάει :Πώς μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της;

    κατ'ουσίαν ρωτάει:
    πως μπορει μια γυναίκα να κρατήσει άσβεστη την ερωτική επιθυμία του άντρα "της" γι αυτήν;

    Ολες - σχεδόν - οι απαντήσεις μέχρι την παρέμβαση του Ντρήμ, καμα σουτρα, δωδεκάποντα, κολάρα, γαλιφιές , πουτανιές κλπ, σ΄' αυτο ακριβώς το ερώτημα αποκρίνονταν.
    Ακόμα και ο ίδιος ο νηματοθέτης, , σε αυτό το ερώτημα απαντά, ταυτοποιώντας το κάπου ανάμεσα:

    "...να ελέγχει το μυαλό του και στο sex, εναρμονίζοντας (στο μέτρο του εφικτού)

    τα βίτσια της, την συχνότητα των σεξουαλικών επαφών, την αναγκαιότητα της ανανέωσης της εκατέρωθεν


    επιθυμίας
    με διάφορα "παιχνίδια", ούσα ανοιχτόμυαλη και διαθέσιμη για καινούργιες sexy "περιπέτειες".

    Μετά μπούκαρε ο Ντρήμ και ξεκνησε η κοκορομαχία , ανευ ουσίας θαρρώ, καθώς ,ναι ,, κινητήρια δύναμη της σχέσης είναι η ερωτική επιθυμία αλλά ναι, η γυναίκα και τα καμώματά της την κινητοποιεί αυτήν την επιθυμία...

    Θα ξαναγυρίσω όμως στο αρχικά διατυπωθέν ερώτημα.
    Απήντησα συμπυκνωμένα και ελαφρώς σαρκαστικά στην πρώτη μου παρέμβαση.
    Το έκανα,γιατί θεωρώ άτοπο να ψάχνουμε γενικές συνταγές ,γενικής ισχύος για την συντήρηση της ερωτικής επιθυμίας μιας σχέσης,η οποία όμως είναι μοναδική,πολύπλοκη, ανεπανάληπτη και διαρκώς μεταβαλόμενη,όπως είναι αλλωστε και τα μέρη που την αποτελούν.
    Απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα μπορεί να δώσει μόνο αυτή που είναι εντός της σχέσης, και δουλεύει για την σχέση.
    Η μόνη γενική συνταγή που μπορει να δοθεί ,ακούει θαρρώ στην μαγική λέξη "ενσυναίσθηση".
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Αμ μπράβο, τώρα συνεννοούμαστε: κάποιος που έχει νικ underherfeet έχει νόημα, και το σέβομαι, να λέει ότι η γυναίκα κινητοποιεί την επιθυμία, γιατί μας περιγράφει το πώς λειτουργεί αυτός.

    Εγώ που δηλώνω Μάστερ, γιατί να το δεχτώ;

    Και τί έγραψα εγώ στον Alexkat; Οτι αναφέρεται σε μίστρες, χωρίς να το έχει καταλάβει...

    Κι ούτε ένα ευχαριστώ δεν άκουσα που τον ενημέρωσα, χώρια που δεν μου απάντησε στην ερώτηση πού θα πάει άμα η γυναίκα κινητήρια δύναμη τραβήξει χειρόφρενο και αποφασίσει να κάνει ολιγοετή στάση 

    Dream

    ΥΓ. Ακόμη κι αν είμαστε σε κομμάτι του φόρουμ που λέγεται γενικά Σεξ και σχέσεις, αυτό δεν παύει να είναι ένα BDSM φόρουμ. Μας διαβάζουν άραγε άντρες κυριαρχικοί και αναγνωρίζουν τον εαυτό τους στην γυναίκα κινητήρια δύναμη; Με το ζόρι να ανακυκλώσουμε την απόλυτη στερεοτυπίλα ότι ψάχνουμε όλοι "μαμά" ως τα 60; Μόνο ο Do κατάλαβε τί έγραψε ο Alexkat;
     
  10. happyhellcat

    happyhellcat Regular Member

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?

    Τώρα τελευταία κάπου διάβασα πως το...Secret το ξέρει μια Victoria...  
     
  11. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?



    Χαίρομαι για την επί της ουσίας τοποθέτησή σου και χαίρομαι και για την μαγική λέξη που εισήγαγες στό θέμα του νήματος, για την οποία και εγώ θαρρώ πως μπορεί να δοθεί ώς γενική συνταγή.
    Σεβόμενος πλήρως την άποψή σου, θα ήθελα να διευκρινήσω, ότι επειδή ακριβώς η σχέση για την οποία μιλάμε είναι όπως γράφεις "μοναδική,πολύπλοκη, ανεπανάληπτη και διαρκώς μεταβαλόμενη, όπως και τα μέρη που την αποτελούν" ....δεν θεωρώ άτοπο να προσπαθούμε να την κρατήσουμε σε ένα καλό επίπεδο,αλλά αντιθέτως το θεωρώ πρόκληση (με την καλή έννοια). Κατά τα λοιπά οι απόψεις οι οποίες καταθέτονται, δεν είναι νομίζω αναγκαίο να περιλαμβάνουν γενικό κανόνα, αλλά ούτε και να προσπαθούμε να γενικεύσουμε.
    Η ξεχωριστή απάντηση που δίνει ο κάθε ένας/μία, αντικατοπτρίζει τον εαυτό του και τα θέλω του και γίνεται πηγή θετικού προβληματισμού για τους άλλους, έστω και αν κάποιοι μπουκάρουν επιζητώντας ως αυτοσκοπό την κακώς ενοούμενη αμφισβήτηση και την κοκορομαχία, λόγω της γεμάτης κτητικότητα ψυχοσύνθεσής τους …..
     
    Last edited: 9 Δεκεμβρίου 2011
  12. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Πως μπορεί μια γυναίκα να κρατήσει τον άντρα της ?


    Aυτήν εδώ εννοείς ?


    Victoria's Secret: Lingerie and Women's Clothing, Accessories & more.