Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος The King, στις 24 Ιανουαρίου 2010.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    θα ήθελα να καταλάβω ποια θεωρείτε οτι είναι η διαφορά με έναν νταβατζή ο οποίος δανείζει λεφτά με αντάλλαγμα την εκπόρνευση του ατόμου, μέχρι την αποπληρωμή του δανείου. (Ο νταβατζής πάντως δεν ονομάζεται Μάστερ ούτε το αντίστροφο - για αυτονόητους λόγους.)
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ The_King, τα δύο θέματα που θέτεις στο παρόν νήμα είναι πολύ ενδιαφέροντα.

    Σχετικά με το πρώτο θέμα, η προσωπική μου εκτίμηση αλλά και η προσωπική μου μέθοδος για την προσέγγιση ενός εν δυνάμει s είναι αφενός εκτενής παρατήρηση των χαρακτηριστικών εκείνων που θα μπορούσαν να αποτελέσουν ενδείξεις υποτακτικότητας (τα οποία δεν δύναμαι να αναφέρω επιγραμματικώς καθώς ακόμη δεν μπορώ να διακρίνω - κοντολογίς αντιλαμβάνομαι άμεσα την υποτακτικότητα αλλά δεν γνωρίζω πόθεν η αντίληψη αυτή), αφετέρου τη σαφή εξήγηση μετά την προσέγγιση (εφόσον προφανώς υπάρξει θερμή ανταπόκριση) των αρεσκειών μου (ούτως ώστε να μην δημιουργούνται παρερμηνείες ή λανθασμένες προσδοκίες εκατέρωθεν). Αυτά στην όχι συχνή περίπτωση που το s δεν έρθει μοναχό του σε εμένα (συνήθως τα s αντιλαμβάνονται ότι κάποιο D έχει στρέψει το ενδιαφέρον τους προς αυτά και διανύουν μόνα τους τη σχετική απόσταση).

    Σχετικά με το δεύτερο θέμα, το τί είναι θεμιτό (ηθικό, θα έλεγα ακριβέστερα) και τί όχι άπτεται συνήθως του πολιτισμικού πλαισίου όπου αυτό διαδραματίζεται. Η περίπτωση που μνημόνευσες (παρέχω χρήματα, αντιπαρέχει έλεγχο) σε κάποιες ανατολικές χώρες δεν ονομάζεται D/s σχέση αλλά καθεστώς έγγαμου βίου (όπου D είναι πάντα ο σύζυγος). Φυσικά ο νόμος έχει προσαρμοστεί στην κοινή πεποίθηση περί δικαίου και ήθους, συνεπώς μία τέτοια συσχέτιση (που σε BDSMικά πλαίσια θα ονομάζαμε "ανιση") είναι και καθόλα νόμιμη και δημοφιλής και θεμιτή. Και βεβαίως κατακρημνίζεται η ερωτική αξία του ανδρός αν δεν έχει χρήματα να συντηρήσει οικονομικά τη σύζυγο (ή τις συζύγους, αν είναι οικονομικά περισσότερο εύρωστος) και βεβαίως μία γυναίκα παρουσιάζει αποκλίνουσα συμπεριφορά αν αρνείται να παραδώσει την πλήρη εξουσία στο σύζυγο (και σοφρωνίζεται αναλόγως). Τώρα, το ότι θα επιλέξει να ζήσει ένα ζευγάρι έτσι, παρότι γαλουθήκε και ζει στην Ελλάδα του 2010, σίγουρα εισάγει έναν προβληματισμό περί απόκλισης από τη νόρμα (για την αστική Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες), αλλά φρονώ πως αξιακές κρίσεις του τύπου θεμιτό/αθέμιτο και ηθικό/ανήθικο δεν χωρούν. Κι αυτό γιατί προσωπικά ασπάζομαι τον κυνισμό σου, μετά από ορθολογιστική προσέγγιση των πραγμάτων. Και αυτή μου λέει ότι τύποις άνισες σχέσεις δεν υπάρχουν, εφόσον παντού υφίστανται παροχές και αντιπαροχές. Βρίσκω λυπηρό το να ανέχεται μία γυναίκα τη βία λ.χ. επειδή χρειάζεται χρήματα, βρίσκω όμως και απολύτως λογικό το να προτίθεται να κάνει αυτή τη σπονδή προκειμένου για μια τέτοια εξυπηρετική (άτοκη, χωρίς υποθήκες) πηγή χρηματοδότησης, εφόσον οι άλλες τις επιλογές της δεν είναι τόσο συμφέρουσες. Και για να αντιπαρέλθω το κλισέ "της φτωχής πλην τίμιας γυναίκας που υφίσταται κακοποίηση για ένα ξεροκόμματο ψωμί" (δεν έχω διαβάσει καμία απάντηση άλλου συνομιλητή στο νήμα αυτό, αλλά πιθανολογώ ότι δεν θα αποφευχθεί ούτε εδώ η αναγωγή στο δράμα), θα πω ότι ομοίως λυπηρό βρίσκω το να αναγκάζεται μία γυναίκα να κάνει fisting στον bottom φίλο της, προκειμένου να της πληρώσει το λογαριασμό της τηλεφωνίας (ένα παράδειγμα συχνό σε αυτό το χώρο). Λέω λοιπόν πως εφόσον τα δύο μέρη συναινούν σαφώς (και δεν μπαίνω στη διαδικασία να διερευνήσω πόσο νηφάλιος είναι κάποιος υπό καθεστώς πίεσης, είτε αυτή απορρέει από σεξουαλική πείνα, είτε από οικονομική δυσχέρεια, είτε από οπουδήποτε αλλού) σε ένα είδος σχέσης και εμπλέκονται σε αυτή τηρώντας τους προσυμφωνηθέντες όρους, τότε κατηγορηματικά ναι είναι θεμιτή. Αθέμιτη θεωρώ την εξαπάτηση κάποιου, με τη μη τήρηση των συμφωνηθέντων, και όχι την εκμετάλλευση μίας ανάγκης του άλλου. (Να γιατί είναι καλό πριν σπεύσουμε να σχετιστούμε, να έχουμε επιλύσει -ή έστω δρομολογήσει- μόνοι μας κάποια βασικά μας προβλήματα.) Απλούστατα διότι σε αυτή την αρχή -του ύψους της τιμής της προσφοράς που προκύπτει από το μέγεθος της ζήτησης- βασίζεται ο καπιταλισμός (δεν υπονοώ εδώ ότι ένας σοσιαλιστής θα σου έγραφε ότι θεμιτό είναι να παίρνει κανείς από το σύντροφό του όσα του αξίζουν και ένας κομμουνιστής θα σου έγραφε ότι θεμιτό είναι να παίρνει κανείς από το σύντροφό του όσα έχει ανάγκη, η ηθική καθενός είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και δεν εξαντλείται στην αντίληψή του περί πολιτικής).

    Το μόνο που δεν έχω καταλάβει από το γραπτό σου, είναι το πώς συνδέεις αυτή τη σχέση με το BDSM. Αν κάποιος δεν μετουσιώνει λ.χ. τον πόνο σε απόλαυση, αλλά τον ανέχεται επειδή χρηματοδοτείται ως αντιπαροχή, τότε είσαι βέβαιος ότι έχει συνάψει μία D/s σχέση; Το υποτακτικό της θέσης του έγκειται στο ότι είναι bottom; Αν ήταν top, αλλά για τους ίδιους λόγους θα παρέμενε s; Δεν βλέπω καμία "ανισότητα" στη σχέση, ούτε ακόμη και αν προσπαθήσω να υποθέσω ότι "υπό" είναι αυτός, του οποίου η ανάγκη τυγχάνει εκμετάλλευσης. Γιατί ακόμη και τότε δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πως δεν εκμεταλλεύεται μόνο το D τις οικονομικές ανάγκες του s, αλλά και το s τις οικονομικές ανάγκες του D. Εκτιμώ πως η σχέση που περιγράφεις δεν έχει κάποια συνάφεια με το BDSM.
     
  3. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Αν προκειται για καποιους, αγνωστους σε μενα, δε με χαλαει γιατι δε με αφορα. Δικη τους ειναι η ζωη και μπορουν να τη διαχειριστουν οπως θελουν.

    Αν υποθεσω ομως οτι βρισκομουν στη θεση τις κοπελιας και οντως ειχα μεγαλη οικονομικη αναγκη, σαν εσχατη λυση θα τα πουλουσα ολα αυτα ακριβοτερα και χωρις μονιμο αφεντικο στο κεφαλι μου.
    Τωρα το οτι "εχει αναγκη παραδοσης ελεγχου αλλα δεν το εχει καταλαβει, γι'αυτο την εκβιαζω να το καταλαβει" και "να δωσει φωτο και βιντεο ως αποδειξη εμπιστοσυνης", μονο σαν χιουμορ μπορω να το εκλαβω. Αν δειχνει καποιος ετσι ευκολα εμπιστοσυνη , τι να πω? Κακο του κεφαλιου του.
    Ασε που μου ειναι αδιανοητο, το πως καταφερες τοσο γρηγορα να ψυχολογησεις το τι χρειαζεται η αλλη. Οι ψυχαναλυτες πρεπει να τα σκισουν τα πτυχια τους.
    Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να γραψει την αποψη της. Δικη σας αποφαση ειναι, αν τα βρειτε στη τιμη.  
    Απλα ρωτησα πριν που ετυχε να διαβασω το θεμα σου. Αυριο θα τοχω ξεχασει.

    υ.γ. καλως ορισες μια και βρεθηκα κατα δω. 
     
    Last edited: 24 Ιανουαρίου 2010
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Μην ανησυχείς. Βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο. Νομίζω ότι αξίζετε ο ένας στον άλλον...
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Επειδή εγώ είμαι μια ρομαντική ιδεαλίστρια, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν χωρά στο μυαλό μου.
    Μια γυναίκα βγαίνει μια φορά με κάποιο, ο οποίος της ζητά κάτι που η ίδια δηλώνει πως δεν είναι έτοιμη να δώσει.
    Έχει οικονομικό πρόβλημα και επικοινωνεί με αυτόν τον οποίο είδε μια φορά και δεν ενδιαφέρεται να σχετιστεί για να ζητήσει λεφτά?
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Με υπομονή και βηματική προσέγγιση. Απόφθεγμα κλειδί το "επτά σε παίρνει αριστερά, μην το ζορίζεις".

      

    Με το μπαρδόν, αγαπητέ. Πώς στο καλό είσαι τόσο σίγουρος οτι η δικιά σου θέλει να υποταχθεί; Και δεν το έχει καταλάβει ακόμα; Και το έχει ανάγκη, κιόλας; Μήπως άλλες είναι οι ανάγκες της;

    (αναφερόμενος στα υπογραμμισμένα) Τι σόι βάση είναι αυτή για να στηρίξεις μια σχέση; Είμαστε τόσο άχρηστα τα κυριαρχικά αρσενικά που, αντί να κερδίζουμε την υποταγή, πρέπει να την εξαγοράζουμε;

    Σωστό και θεμιτό; Δεν με απασχολεί να ηθικολογήσω, αλλά, αν θέλεις να πιαστείς κορόιδο, δες πιο συμφέροντες τρόπους εδώ. Και, φυσικά και δεν εκπορνεύεις καμία, σε έχουν προφτάσει ήδη.

    Όλα αυτά τα γράφω πολύ φιλικά (αλλά και πολύ προβληματισμένος).
     
    Last edited: 25 Ιανουαρίου 2010
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Με το ΔΝΤ ante portas αυτη η χαριτωμενη ιστοριουλα του χρηματοδοτουντος αμα και ορων θετοντος D
    και της προβληματικης -οντως !   - αμα και σχεδον χρεωκοπημενης s, η αναλογια ειναι κατι παραπανω απο προκλητικη.Μηπως πισω απο το nick του Βασιλεα κρυβεται ο κ. Πολσον;
     
  8.  
  9. Dark_passion

    Dark_passion Regular Member

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    "Στο δικό μου μυαλό, ο D δε θέλει να εκπορνεύσει την s, θέλει να της δώσει όλο αυτό που χρειάζεται και η ίδια δεν καταλαβαίνει ότι χρειάζεται."

    Τόσο ηλίθια είναι και δεν το καταλαβαίνει; Και ο κύριος D πού το κατάλαβε ότι εκείνη το χρειάζεται; Διάβασε τη σκέψη της; Ας πούμε, λοιπόν, ότι έχει μαντικές ικανότητες και όντως τη διάβασε. Και για τη νοημοσύνη της τι άποψη έχει τώρα;  

    Πάντως, μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το BDSM, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, δεν είδα πουθενά καμιά D/s σχέση της προκοπής να βασίζεται σε οικονομικά ανταλλάγματα αλλά ούτε και σε εκβιασμούς με φωτογραφίες, βίντεο ή ό,τι άλλο. Άλλωστε, ο εκβιασμός αποτελεί μια εντελώς παράνομη και αξιόποινη πράξη και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε καν να συζητιέται σε ένα τέτοιο φόρουμ. Μας εκθέτει...

    Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ αποτελεί μια από τις βασικότερες αρχές του BDSM και έναν από τους σημαντικότερους πυλώνες μιας σχέσης. Δεν αγοράζεται, δεν εκβιάζεται και δεν βασίζεται σε εικασίες. Προσφέρεται ελεύθερα, συνειδητά και ολόψυχα - αλλιώς δεν είναι συναίνεση.

    Φίλε King, κατά την ταπεινή μου άποψη, βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο. Αν θέλεις να ανακαλύψεις την υποτακτική των ονείρων σου, καλύτερα να την αναζητήσεις εκεί όπου είναι πιο πιθανόν να υπάρχει: στο φόρουμ, σε άλλες αντίστοιχες ιστοσελίδες, ελληνικές ή ξένες, καθώς και στις συναντήσεις του χώρου μας. Είναι μια διαδικασία που απαιτεί υπομονή, χρόνο και κόπο, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από το να ψάχνεις στα τυφλά και να εμπλέκεσαι σε καταστάσεις αμφίβολης ποιότητας, ηθικής και νομιμότητας...
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2010
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Άνθρωποι που ζητούν χρήματα με την πρώτη γνωριμία (και μάλιστα πολλά), πιθανότατα το έχουν ξανακάνει.

    Προφανώς δεν πρόκειται για ερωτική σχέση, αλλά αδυνατώ να βρω έστω και τον άνθρωπο-Κυρίαρχο σε αυτή.
    Ο ρόλος του Κυρίαρχου (και μάλιστα όχι με την έννοια του bdsm ρόλου) μάλλον ανήκει δικαιωματικά στο χρήμα. Και πιθανότατα όταν θα πάψει η ανάγκη των χρημάτων, θα πάψει και ο ρόλος του Κυρίαρχου στη σχέση αυτή.
     
  11. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Μα γιατί απορείτε Durcet (btw καλώς μας ξανάρθατε) και οι λοιποί γιατί εξοργίζεσθε;
    Δεν το χει πει ο Ποιητής και συμφωνεί σύσσωμο το φόρουμ (πλην εμού και κάνα δυο βαρεμένων αιρετικών άλλων) ότι «δέον όπως» (=συμπλήρωμα Syrah), «bdsm κάνει όποιος δεν μπορεί να το αποφύγει»;
    Bdsm κάνουμε από ανάγκη. Case closed.
    Ανάγκη και κόψιμο έχει και η κοπελίτσα. Τι άλλο να κάνει; Bdsm θα κάνει και θα είναι και σύμφωνη με το απόφθεγμα.
    Που τα μάθατε αυτά για αμοιβαίους σεβασμούς, ελευθερία βούλησης, συναίνεση συνειδητή και ολόψυχη, επιλογές και λοιπά κουραφέξαλα. Αναγκαιότης, ολοκληρωτική κατίσχυση και αγνός σαδισμός (κατά ψυ! βεβαίως)



    Κατά τα λοιπά συμφωνώ με την Elfcat.




    Τώρα που το ξανασκέφτομαι πάντως, το θέμα θα μπορούσε να γίνει ένα εξαιρετικό ρεπορτάζ που να αναδεικνύει που μας έφτασε η οικονομική κρίση.
    Τίτλος:
    ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΚΛΑΒΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΩ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΣ.



    Και για να το δούμε και φιλοσοφικά το θέμα, μια που ζητήθηκε από το νηματοθέτη, παραθέτω το πιο συχνά επαναλαμβανόμενο απόφθεγμα δια στόματος του εικονιζόμενου φιλοσόφου (του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, ευελπιστώ ότι θα μου το πει ο ΜΜ):
    O tempora o mores
     
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις


    Είναι το κατά περίπτωση αντίστοιχο του "Τριπόδαρος", στις περισσότερες Ευρωπαϊκές γλώσσες... Δεν θυμάμαι όμως να εμφανίζεται το όνομα, σε καμμία από τις Ελληνικές εκδόσεις...