Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ορίζουμε το μη προσωποπαγές;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Nickname, στις 4 Μαρτίου 2022.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω απάντηση, γιατί έχω πει πολλές φορές ότι για μένα το Κ/υ είναι ξεκάθαρα προσωποπαγές.
    Ωστόσο, την στιγμή που το s θα πει "όχι", παύει να είναι Κ/υ, ακόμη και αν ήταν.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν το "όχι" σημαίνει "όχι, δεν μπορώ τώρα" ισχύει το ίδιο;
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Με αφορμή το παραπάνω ποστ, θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου. Διαβάζοντάς το αντιλαμβάνομαι πως υπό αυτή την έννοια κάθε είδος συσχέτιση σε αρχικό στάδιο είναι μη προσωποπαγές αφού καμία σχεδόν γνωριμία σε αρχικό στάδιο δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ΄΄πρόσωπο΄΄.
    Αντιθέτως αυτό το βλέπουμε ή όχι στην πορεία. Όσο πιο εξαρτητική η σχέση τόσο πιο άρρηκτη η σύνδεση με το συγκεκριμένο πρόσωπο.
    Πόσες φορές ειπώθηκε σε βανίλα καταστάσεις το ΄΄εγώ με αυτόν ποτέ΄΄ και μετά τις κινήσεις του δεύτερου βρέθηκαν μαζί; Oι συνθήκες μετέτρεψαν αυτό το ποτέ σε ΄΄τον θέλω΄΄ . Είναι αυτό αρκετό για να κριθεί το είδος συσχέτισης ως μη προσωπαγές;
    Eπίσης σε απόφαση του Κ να μεταφερθεί το s σε άλλον ιδιοκτήτη το s είναι πολύ πιθανόν να υπακούσει από τις συνθήκες που έχει δημιουργήσει η απόλυτα προσωποπαγής -κατά την άποψή μου- συσχέτιση, βλέπε εξάρτηση από τον συγκεκριμένο Κ.
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2022
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Προσωπικά -και χωρίς να την απορρίπτω κατηγορηματικά- δεν μπορώ να καταλάβω τη μη προσωποπαγή υποταγή, στα δικά μου μάτια απαιτεί ένα mindset που δεν μπορώ να το "προσομοιώσω".

    Από την άλλη εφόσον αυτό μπορεί να λειτουργήσει σε εκείνους που λειτουργεί, εμένα δε μου πέφτει λόγος παρά το γεγονός ότι με κάνει να ξύνω το κεφάλι μου με απορία. Μερικές φορές it just works, end of story.
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2022
  5. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ακριβώς.
    Σε κάθε αρχή, ο καθένας μας μπορεί να είναι ίδιος με όλους τους άλλους.
    Η πορεία δείχνει την συνέχεια. Και αυτό ισχύει σε όλους τους συσχετισμούς, βλ. φιλίες, διαπροσωπικές σχέσεις, επαγγελματικές συνεργασίες κτλ.

    Ακριβώς και πάλι.
    Και πόσες φορές έχει συμβεί το ανάποδο..
    Το «τον θέλω» να έχει μετατραπεί σε «άστο καλύτερα».

    Το προσωποπαγές σε όλα τα είδη συσχετισμών κατ´εμέ, δηλώνει την προσωπική εσωτερική διαδικασία κρίσης/ανάλυσης/προσδιορισμού εκάστου. Είτε πρόκειται περί φίλου, συνεργάτη, Κ,χ,ψ ή ό,τι άλλο.

    Παραλληλίζοντας το χιλιοειπωμένο «δεν κάνουν όλοι για ολα», θεωρώ πως επίσης «δεν κάνουν όλοι για όλους».
    Και, για μενα πάντα, το παραπάνω καταργεί αυθωρεί το μη προσωπαγές σε όποιον συσχετισμό/αλληλεπίδραση.

    Δεν είναι όλα/όλοι στο ίδιο σακί, αν και τα γουρουνάκια είναι καθόλα συμπαθέστατα κατά τ´άλλα.
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2022
  6. espimain

    espimain Contributor

    Λάθος του Αφέντη που θέλησε κάτι που δεν μπορούσε να κάνει η σκλάβα του.
    Σκατά M/s
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είναι πράγματι σκατά M/s αν η σκλάβα δεν μπορεί να κάνει κάτι τώρα;

    Εννοώ το "έχω δίκιο ακόμα και όταν δεν έχω δίκιο" δεν σημαίνει ότι ο Αφέντης από την οπτική του είναι αλάνθαστος.

    Το λάθος είναι λάθος, το γεγονός αυτό δεν αλλάζει. Το ζουμί είναι στη διαχείρηση.

    Δεν έχω άποψη αν αυτό μπορεί να οδηγήσει στο σπάσιμο ή όχι, εξαρτάται και από το τι είναι αυτό, ωστόσο εγώ τουλάχιστον δε θα βιαζόμουν να το χαρακτηρίσω ως σκατά M/s.
     
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Συμφωνώ... ούτε εγώ το καταλαβαίνω, not my cup of tea, αλλά εφόσον υπάρχει έστω και μία κατάθεση περί αυτού, δέχομαι και σέβομαι την ύπαρξή του... για μένα οποιαδήποτε μορφή συσχέτισης στο BDSM είναι πρωτίστως συσχέτιση και αδυνατώ να αφήσω έξω από την εξίσωση τον παράγοντα άνθρωπο/προσωπικότητα...
    γεγονός που με οδηγεί στη διεύρυνση των ερωτημάτων του νήματος: το "μη προσωποπαγές" είναι μονόδρομο (υ-->Κ) ή αμφίδρομο (υ<-->Κ); δηλαδή μόνο για την/τον υ δεν παίζει ρόλο από Ποιόν-α θα κατισχυθεί ή και για Τον/Την Κ είναι αδιάφορο ποιά-οιόν θα κατισχύσει;
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Όταν μιλάμε για M/s και για άτομα που χωρίς την εντολή του Αφέντη δεν είναι λειτουργικά, όταν δεν πάνε στην τουαλέτα αν δεν τους πουν και δεν μπορούν να παρκάρουν το αυτοκίνητο τους παρά μόνο με οδηγίες του Αφέντη, που μπορεί και να μην έχει δίπλωμα οδήγησης, τότε το «όχι» απαγορεύεται έτσι κι αλλιώς και το «όχι δεν μπορώ τώρα» σημαίνει ότι ο Αφέντης ζήτησε κάτι ανέφικτο, οπότε σκατά M/s.
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Δεν τέθηκε θέμα αμφισβήτησης.
    Για να καταλάβουμε για τι μιλάμε όμως πρέπει να δούμε και πως ορίζεται, μέχρι να γίνει αυτό δεν είναι παρά μόνο μια φράση που ο καθένας δίνει την ερμηνεία του.
    Εμένα με προβληματίζει και το ότι αναφέρεται σαν ένα από τα δεδομενα χαρακτηριστικά του M/s, οψόμεθα.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αυτό δεν είναι όχι. Είναι "Δως μοι πα στω..."  
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    ισχύει το ίδιο.