Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός και Ελευθερία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 7 Ιανουαρίου 2009.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απλά ξεαπλά, δεν τα κατέχω.
    Μιλώ άλλες 3 γλώσσες άπταιστα αλλά τα γερμανικά δεν είναι μια απ αυτές και δεν νομίζω να είναι τουλάχιστο στο εγγυς μέλλον. lol
    Αλλά επειδή όπως και να το κάνουμε το φόρουμ είναι ελληνικό, προσωπικά θεωρώ πως θα ήταν ορθότερο να προσπαθούμε αν δεν μπορούμε να αποφύγουμε κάποιες εκφράσεις, από ευγένεια (ας αφήσω τον σεβασμό απ΄έξω) προς τους υπόλοιπους να βάζαμε και μια μετάφραση.
     
  2. female

    female Contributor



    Πώς δεν τα κατέχεις;;; "Γκούτεν μόργκεν καμαράτ. Ιχ μπιν άους Γκρίχενλαντ. Σάιζε." (= το τελευταίο θα πει "σκατά", τα άλλα τα ξέρουμε πάνω κάτω.) Από γερμανικά ούτε 'γω κατέω άλλα πολλά.

    Με λίγα λόγια, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.


     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Σαδισμός και Ελευθερία

    @female
    Εγώ πάλι διαφωνώ και να ξεκινήσεις πάραυτα γερμανικά... παλιοτεμπέλα , που τα θέλεις όλα στο πιάτο! 
     
  4. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Σαδισμός και Ελευθερία



    (Βρε ουστ και αϊ από δω που τολμάς και μιλάς -- εσύ ξέρεις γερμανικά; ε; ε; Άντε μην αρχίσω να επικοινωνώ α λα T. S. Eliot στα σανσκριτικά που κατέω σαν μητρική, λολ...)

    Μιας και ο ντουνιάς είναι τίγκα στα τεμπελόσκυλα ρεμάλια σαν εμένα, υφάρχουν τα μεταφραστικά κλπ. δικτυο-εργαλεία για να κατανοώ τα άγνωστα -- η φράση της Syrah, αν την έπιασα σωστά, λέει πως για να καταλάβεις τον ποιητή πρέπει να πας στη γη του. Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα, με την αγαπημένη μου έννοια του empathy, αλλά πάλι θα ταχθώ υπέρ της απο-ελιτισμού προσπάθειας και του ποιητή να μπαίνει σε ένα μίνιμουμ κόπο επικοινωνίας, γιατί αλλιώς βγαίνει εκτός Ιστορίας -- να 'ναι καλά και να περνάει καλά, περαστικά του.



     
    Last edited: 13 Μαρτίου 2009
  5. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Σαδισμός και Ελευθερία

    νιωθω τοσο χαζος οταν σας ακουω να συνομιλειτε, δεν καταλαβαινω τιποτα η μαλλον βαριεμαι να προσπαθησω να καταλαβω. σορρυ κιολας τι μορφωση εχεται, για να μιλατε ετσι ακαταλαβιστικα, παντα με εξιταρε μια κηρια με πολη μεγαλο μυαλο. οσο για το θεμα ο σαδισμος ειναι η αναγκη που εχουμε να μας προσκυνουν και πηγαζει μαλλον απο μεγαλη ανασφαλεια.
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Wer das Dichten will verstehen, muss ins Land der Dichter gehen,
    Wer den Dichter will verstehen, muss in Dichters Lande gehen.

    "Noten und Abgrenzungen zu besserem Verständnis des westöstlichen Divans*"

    * Προκρίνω αντ' αυτών τα κρεβάτια. Και συνεπώς απαξιώνω τη φιλοσοφία.
    [Komisch, έτσε ονομάζεται και το καπνιστήριο. Αυτό, ναι, το εγκρίνω.]
     
  7. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    ποιός? τι είπατε?
    αν κάτι με κάνει και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο είναι αυτά τα βαθυστόχαστα ποστς, όπου κάποιος/α
    αμολάει ένα κάτιτις και μετά σπάμε το κεφάλι όλοι να βρούμε τι ήθελε να πει ο ποιητής.
    αμπελοφιλοσοφίες που για μένα γίνονται τις ποιο πολλές φορές απλά και μόνο για χάριν εντυπωσιασμού.
    κάτι σαν την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών που λένε λένε λένε και τίποτα δεν λένε.
    αδέλφια με όλον τον σεβασμό. απλά λιτά κατανοητά να λέτε αυτά που θέλετε να πείτε. να σας καταλαβαίνουν όλοι/ες και να μαθαίνουν/με.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Rihainehre bitte.
     
  9. Εγώ ομιλώ άπταιστα την Γερμανική. Την έμαθα όταν ήμουν μικρός
    και παρακολουθούσα Ελληνικές ταινίες για την κατοχή
    Ραους… ραους αουφιντερζεν φροιλαιν χαιλχιτλερ γκουγουνια
     
  10. Eri

    Eri

    Wenn das Dichten will verstehen, kann in Eris Land gehen.


    ΥΓ : Ωραιο παιχνιδι αυτο.......Jaaa.....
     
  11. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Und was gibt's dort, in Eris Land ?  
     
  12. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Hat diese Pfosten alles, mit dem Titel zu tun?