Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλικές Διαταραχές

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 16 Αυγούστου 2008.

  1. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor


    Ερχομαι να συμφωνησω απολυτα!
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικές Διαταραχές

    ...την ωμή αλήθεια ΣΟΥ isnogood, ή τέλος πάντων αυτή που σου είπανε τα παπαγαλάκια και την πίστεψες.

    «Χαμηλή αυτοεκτίμηση» μπορεί να ‘χουν μερικοί, «έλλειψη αυτοπεποίθησης» επίσης μπορεί να ‘χουν. «Χαμηλή αυτοπεποίθηση» δεν το ‘χω ματακούσει ο κομπλεξικός (της ανωτερότητας).

    Ένα πολύ συχνό χαρακτηριστικό στον κόσμο του BDSM και των φετίχ είναι οι εμμονές και τα κολλήματα. Ακόμα και η φανατική Πίστη που διακηρύσσεις isnogood, με τον τρόπο που τα κάνεις, εμένα μου μοιάζει φετίχ και κόλλημα.

    Με τιμή
    Η μικρή Κατίνα
     
  3. ccchhh

    ccchhh New Member

    γεία σας
    είμαι νέα στο forum και θα' θελα να πω την αποψή μου
    σαφώς δεν υπάρχει "κανονικό" και μη "κανονικό" στη ερωτική συμπεριφορά των ανθρώπων.
    το ζήτημα για μένα είναι κατά πόσο αυτή η συμπεριφορά επιρρεάζει εμένα, την ψυχή μου (με τη προϋπόθεση ότι γνωρίζω τον εαυτό μου) καθώς και κατά πόσο μπορεί να επιρρεάζει την ψυχή των συναθρώπων μου.
    θέλω συνεπώς να πιστέυω πως ποτέ δεν θα γίνει αποδεκτό από την κοινωνία η παιδεραστία ή παιδοφιλία ¨καταστροφή της ψυχοσύνθεσης ενός ανθρώπου κατά τη διάρκεια της δημιουργείας του¨
    αν πάλι σύμφωνα με τη φυσική επιλογή του Δαρβίνου, η εξέλιξη του ανθρώπου τον οδηγήσει σε κοινωνίες διαφορετικές από αυτές που υπάρχουν σήμερα, καλώς να ορίσουν. 
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    καλα ... πασο ... εσεις που εχετε τετοιες σχεσεις βγητε και πεστε το ... αφου εμενα με εχουν παραμυθιασει .... αντε σας ακουω ....
    Ποσοι εκ των δεκαδων μελων του φορουμ ΕΧΟΥΝ D/s S/m σχεση ;;; ...... και μην μου πειτε οι 2 στα 100 μελη γιατι θα βαλω τα γελια .... ..... ασε τα μελη ολα .... ας μιλησουμε μονο για τους Μαστερ Ντομ ΜΙστρες σλαβε , σαμπ ....... ΠΟΣΟΙ ; .......

    ωστοσο θεωρω και τον χαρακτηρισμο του τι ειναι τελικα "παραφιλια" μαλλον εντελως αοριστο ...... δηλαδη η γιαγια στο χωριο που εζησε σε προτωγονες συνθηκες (κατι σαν το Ιραν του σημερα) με ενα συζυγο - δεσμοφυλακα που ομως δεν ειχε περιεγες σεξουαλικες ορεξεις (αντε κανενα βουκολικο στην στανη) ..... ηταν υγειης ζωη ;; ...
    για μενα παραφιλια ειναι να ζεις μια ζωη σαν χαμαλης μεσα σε να τσιμεντενιο κουτι στην Κυψελη (πχ) με 700ε το μηνα για να συνταξιοδοτηθεις καποτε , πολυ πιθανα με καρκινο στα 75 .....
    θελω να καταληξω πως το να κανω γαργαρες με το κατρουλο ειναι τρελα ... το να γουσταρω να της αλαζω βρακακια και φορεματα ενω ειναι "κοιμησμενη" ειναι παλι τρελα ...αλλα .... That's life ...... ποιος μπορει να βαλει την τρελα και τα γουστα στην ζυγαρια ; ....

    ΥΓ .. (οχι θα την γλιτωνες..) ομολογω πως δεν ημουν αρκετα σιγουρος (1 point for G.E.) και εγραψα "Χαμηλή αυτοπεποίθηση" στο google να δω τι θα βγει ... και για φαντασου τι βγηκε ;... 40 σελιδες που περιειχαν αυτη την ισως λανθασμενη εκφραση μεταξυ των οποιων και αρκετα σοβαρα αρθρα (μην βαζω links τωρα )
    ... ο ποιο κακος ... ο μαθητης ... ηταν ο G.E. στην τααααααξη ... ωωωωωωωωω ....   ...
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικές Διαταραχές

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, έχεις ξεφύγει εντελώς. Ο καθένας που γράφει εδώ το κάνει για τους δικούς του προσωπικούς λόγους. Ασχολήσου λοιπόν με το να βρεις ποιά είναι οι δικά σου κίνητρα για να σαι εδώ μέσα, μοιράσου σου τα να θέλεις μαζί μας κι άσε τους γενικούς αφορισμούς και γενικές κρίσεις.
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2008
  6. gaby

    gaby Guest

    σήμερα, ο σαδισμός, ο μαζοχισμός και η ομοφυλοφιλία κατ αρχήν δεν θεωρούνται ως διαταραχές, ούτε καν οριακές διαταραχές. υπάρχει ένα αμερικάνικο μανουαλ ψυχιάτρων που καταγράφει όλες τις αποκλίσεις και ο σαδισμός / μαζοχισμός έχουν διαγραφεί από την δεκαετία του 80 η ομοφυλοφιλία νωρίτερα.

    στην εποχή του Κραφτ Εμπιγκ, αν τσακώνανε στη Βιέννη πόρνη στο δρόμο να κάνει τη δουλειά της, την πηγαίνανε φυλακή και την δέρνανε άγρια δύο φορές την ημέρα. αν δύο γυναίκες ήταν ομοφυλόφιλες και είχαν σχέση και γινόταν αυτό αντιληπτό, τις πιάνανε χωρίς άλλο λόγο και τους κόβανε την κλειτορίδα στο χειρουργείο (γεγονός, ήταν κάτι που το σταμάτησε ο Φροϋντ, 30 χρόνια μετά τον Κραφτ Εμπιγκ), τους ομοφυλόφιλους άντρες, στο στρατό, ακόμα και να τους τουφεκίσουν για πιθανή προδοσία μπορούσε. αν κάποιος ήταν σαδιστής και μαθευόταν από αυτά που έκανε, ήταν αυτόματα και εγκληματίας. αν ήταν μαζοχιστής, τον χώνανε στο άσυλο για τρελλό.

    Ο Κραφτ Εμπιγκ ήταν ιατροδικαστής, στη Βιέννη. ήθελε έναν κατάλογο, για να ξέρει, απο αυτούς που του φέρνανε, ποιοί ήταν για φυλακή, ποιοί για άσυλο και ποιοί ουσιαστικά αθώοι και έπρεπε να γυρίσουν σπίτι τους. για να ελαφρύνει τη θέση των κατηγορούμενών του, έφτιαξε έναν κατάλογο, με βάση την εμπειρία του, ο οποίος μάλιστα ήταν και πολύ πικάντικα γραμμένος και κυκλοφορούσε από χέρι σε χέρι σαν πορνογράφημα, γι αυτό έγινε διάσημος. Ο κατάλογος ήταν το Psychopathia Sexualis. για τους περισσότερους αποκλίνοντες, έλεγε ότι κατ αρχήν δεν είναι εγκληματίες, ούτε και τρελοί και ότι επειδή τους έκατσε να το κάνουν έτσι και όχι όπως όλοι οι άλλοι δεν θεωρούνται μιάσματα της κοινωνίας.

    δηλαδή, ο Κραφτ Εμπιγκ, με τον τρόπο του, ήταν υπέρ των αποκλίνοντων εκείνη την εποχή. αλλά, όμως, ο χαρακτηρισμός, "αποκλίνοντες" που τους έδωσε, παραμένει στις συνειδήσεις ως σήμερα καμμιά φορά αν και η στάνταρ θέση των ψυχολόγων είναι ότι όταν κάποιος μπορεί να ζει τη ζωή του καλά και δεν βλάπτει κάποιον, τότε ούτε τον χαρακτηρίζουν, ούτε τον ενοχλούν.

    έκανε φοβερή δουλειά με αυτή την ταξινόμηση ο Κραφτ Εμπιγκ, έθεσε τα θεμέλια της σεξολογίας και όποιος έχει κάνει ταξινομήσεις εμπειρικών δεδομένων ξεκινόντας απ το μηδέν και έχοντας να ορίσει ο ίδιος τις παραμέτρους, μπορεί να καταλάβει. με την τετράγωνη, υπηρεσιακή λογική του, είχε τις πλέον ανθρωπιστικές των προθέσεων. κάποια λάθη έκανε, κάποια από αυτά που έγραψε είναι πλέον πολιτισμικά παρωχημένα.

    με εντυπωσίασε ιδιαίτερα αυτό που είχε γράψει για τις γυναίκες, ας το θεωρώ πολιτισμικά παρωχημένο. με δικά μου λόγια, είχε πει ότι οι γυναίκες ποτέ σχεδόν δεν είναι φετιχίστριες και οποιαδήποτε διαστροφή κάνουν την κάνουν είτε για λεφτά για να ζήσουν, είτε για την αγάπη ενός άντρα, είτε επειδή τις ανάγκασε κάποιος άντρας και γι αυτό πλέον δεν θεωρεί ότι πρέπει να φυλακίζονται, στις περισσότερες περιπτώσεις και αν θέλουμε να βρούμε πραγματικές ανώμαλες τότε να συχνάζουμε στις λειτανίες και να παρατηρήσουμε αυτές που βροντάν τα στήθη τους παραληρόντας.

    η Αυστριακή εκκλησία θέλησε πολύ να τον αφορίσει γι αυτό το τελευταίο, αλλά επειδή ήταν ο φον Κραφτ Εμπιγκ, επειδή άλλωστε των κάλυψαν οι πλουσιότεροι Αυστριακοί που υπήρχαν, οι Βίττγκενσταιν, απλά του μούτρωσε.

    @isnogood,
    δεν είναι μόνον ότι αυτά που κατ ουσίαν ρωτάς δεν σε αφορούν, είναι κυρίως ότι δεν έχουν σχέση με το νήμα.
     
  7. female

    female Contributor


    Εξαιρετικό!




    Υ.Γ. "Γιατρέ μ', έχω μια έντονη σεξουαλική διαταραχή στην κοιλιά μ', λέτε να φταιν' τα φασούλια πούφαγα ψες βράδυ και μωπέσαν κομμάτ' βαριά;"




     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Εγώ πάλι διαφωνώ και μέχρι εκεί. Θεωρώ ότι η αναζήτηση της Υπέρτατης Καύλας ξεφεύγει από τα στενά όρια της καύλας. Άλλο "πεινάω και θέλω να φάω" και άλλο "θέλω να φάω όλο το σύμπαν". Και άλλο ακόμη "αυτό που θέλω, το κάνω, και αντέχω το κόστος". Αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε το "Hunger Artist" του Κάφκα. Μόνο που εκείνος δεν τρώει το σύμπαν, αλλά τις σάρκες του. Ξέρω μερικούς που το κάνουν κι αυτό.

    Δεν έχω επεξεργαστεί στατιστικά τον αριθμό των ατόμων που προσεγγίζουν το χώρο με τέτοιου είδους κίνητρα, ούτε τον αριθμό των ατόμων που αντέχουν το κόστος. Δεν με αφορά.

    Όσον αφορά την ερώτηση του νήματος, οι σεξουαλικές "διαταραχές", αν τις ονομάσουμε έτσι, προφανώς δεν έχουν σωματικά αίτια αλλά ψυχολογικά. Αλλά δεν έχω αρκετές γνώσεις για να απαντήσω περαιτέρω. Μου προξενεί πάντως εντύπωση που μόνο η μειοψηφία αντιδρά με σεξουαλικές "διαταραχές" στον τρόπο ζωής που μας έχει επιβληθεί από το κοινωνικό περιβάλλον. Πρόκειται μάλλον για θέμα υπέρμετρης χαύνωσης.
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικές Διαταραχές

    Δεν ειναι παρηγορια η αποψη του " Αφου δεν τοχω εγω, δεν τοχει κανενας . Μαλακιες λενε ολοι".
    Σημασια καλε μου isnogood εχει η δικη μας αληθεια και αυτη ειναι διαφορετικη στο καθενα.
    Οταν βρεις την δικη σου, να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε ενδιαφερει καθολου το ειδος της σχεσης των υπολοιπων.