Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

        
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    τεμπελιάζετε;
     
  3. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Επιτρέψτε μου να απομονώσω την παραπάνω φράση, η οποία ως έκφραση κοσμοθεωρίας, επιδέχεται θεωρώ,5 τον αριθμό, προσωπικά και για κάποιους comme il faut, σχόλια:

    α) Καταρχήν, έχοντας εντρυφήσει στον Lafargue κάμποσες δεκαετίες πριν, θεωρητικά συμφωνώ με την παραπάνω φράση. Φευ, άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε θεός(βλέπε εν προκειμένω καθημερινότητα) κελεύει.

    β) Και η μη εξαρτημένη εργασία, όταν δεν γίνεται από "χόμπυ" και εκ του ασφαλούς, οικειοθελής δουλεία είναι. Οχι σε πρόσωπα, αφεντικά, προιστάμενους, μανατζαραίους, κλπ, αλλά σε καταστάσεις και υποχρεώσεις, επιπλέον εξόχως αγχωτικές 24/7.

    γ) Σε ότι αφορά τα καθ' ημάς, βρίσκω επιτυχημένο τον χαρακτηρισμό της εργασίας ( εξαρτημένης και μη) σαν οικειοθελή δουλεία ως προς το ότι, όπως και στο Κ/υ, συνήθως δεν μπορείς αλλιώς.

    δ) Προσωπικά, αν και θα το ήθελα, δεν κατάφερα ποτέ στη ζωή μου να συντηρώ τον εαυτό μου χωρίς να εργάζομαι και κυρίως χωρίς να εξαρτώμαι από κανέναν, κάτι το οποίο αποστρέφομαι σφόδρα.

    ε) Κρίνοντας εξ ιδίων και μετά λόγου γνώσεως, κάποιος μπορεί ωραιότατα να εργάζεται και να κάνει απολαυστικό Κ/υ. Κι αν έρχονται στιγμές που ο χρόνος δεν επαρκεί, η εναλλακτική λύση εξουθενώνει τόσο, που αργά ή γρήγορα τον καθιστά ανεπαρκή ως Κυρίαρχο.
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

      (ελλείψει like   )
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ε λοιπόν θα είχε ενδιαφέρον μια σύντομη επανάληψη στο τι είναι άποψη, τι γνώμη, τι παρατήρηση κλπ
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    το πώς διαχειρίζεται κάποιος μιά προσωπική επίθεση, νομίζω κι εγώ πως λέει πολλά, ή έστω αρκετά.
    το τι θεωρεί κάποιος "προσωπική επίθεση" νομίζω πως λέει ακόμη περισσότερα.  
     
  7. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ακριβώς.
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι όλοι μας ανεξαιρέτως καθημερινά κινούμαστε, δρούμε και αντιδρούμε, ίσως και μόνο, με την επαγωγική σκέψη.

    Με μια μικρή διαφορά. Η επαγωγική σκέψη λέει το εξής:

    Η εμπειρία μου με τέτοιες συμπεριφορές είναι "αυτή", συνεπώς αυτή η συμπεριφορά το πιο πιθανό είναι για "αυτό" το λόγο.

    Η λεπτομέρεια που όλοι μας αφήνουμε στην άκρη πάντα είναι "το πιο πιθανό", οπότε και η επαγωγική μας σκέψη γίνεται

    Η εμπειρία μου με τέτοιες συμπεριφορές είναι "αυτή", συνεπώς αυτή η συμπεριφορά είναι για "αυτό" το λόγο. (παράδειγμα ή αμέσως απο κάτω απάντηση στο μήνυμά σας, με το "Ακριβώς" που εκφράζει βεβαιότητα)

    Οπότε και εκεί είναι που ξεκινάει όλο το πανηγύρι...με το ποιανού η εμπειρία είναι η "μεγαλύτερη"


    Αν το καλοσκεφτείτε, ο πρώτος συλλογισμός είναι πιο πιθανό να είναι ο σωστός από τον δεύτερο  


    Διευκρίνηση: Η απάντηση μου δεν είναι για να σας δασκαλέψω ή να "σας την πω" , μακριά από εμένα τέτοιες προθέσεις ή διαθέσεις. Απλά το μήνυμα σας μου δημιούργησε τις πιο πάνω σκέψεις και το χρησιμοποίησα για να τις εκφράσω.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    δεν ισχυρίστηκα ότι όλοι ανεξαιρέτως καθημερινά κλπ κλπ, ώστε να ..συμφωνήσετε.  
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

    Έχετε δίκιο.
    Το εξέφρασα λάθος...η συμφωνία μου ήταν για την επαγωγική σκέψη (που δεν την ονομάζετε, αλλά υπαινείσεται απο τον συλλογισμό σας)...τα υπόλοιπα ήταν δικές μου προσθήκες.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Καλή ή κακή πίστη στις αρλούμπες δεν υπάρχει.
    Και με καλή πίστη και με κακή, αρλούμπες είναι.
    Ακόμη και η παρομοίωση που κάνετε, με την Μεγάλη Άρκτο, παρότι δεν σημαίνει τίποτε, σας αφήνω καλή τη πίστη να εννοείτε τον «Πολικό Αστέρα» μια και αυτός δείχνει πάντα περίπου τον Βορά. Η Μεγάλη Άρκτος δεν δείχνει τίποτε, απλά έχει τον Πολικό αστέρα τελευταίο άστρο στην ουρά της. Μια και είναι το φωτεινότερο αστέρι στο στερέωμα στο Βόρειο ημισφαίριο συχνά από τον Πολικό Αστέρα βρίσκουμε και την Μεγάλη Άρκτο.
     
  12. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Συνεχίζεται η κακοπιστία και βλέπω ότι τη δικαιολογούμε κιόλας από σκάλωμα. Μετά την αποτυχία με την κυριολεκτική ερμηνεία, στρεφόμαστε αλλού φαίνεται με την ελπίδα να αναδειχθεί άλλη τρύπα. Δεν θα εξηγήσω γιατί επέλεξα συνειδητά και όχι κατά λάθος αυτόν τον αστερισμό, δεν με ενδιαφέρει η θεωρία κανενός για το τι πιστεύει πως εννοώ «πραγματικά» και δη η θεωρία κάποιου που δεν συζητά αλλά ψάχνεται να βγει από πάνω απλά για να βγει από πάνω. As I said, not worth it. Σίγουρα όχι όταν βλέπω τέτοια προαίρεση.

    But do feel free to provide entertainment with additional theories of yours. I bet it will be marvellous. Toodle loo!