Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 30 Μαϊου 2008.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κάνεις λάθος φίλτατε. Αν μελετήσεις τις πηγές που έχουμε στη διάθεσή μας, υπήρχαν προφητείες στην Ιουδαϊκή θρησκεία οι οποίες εκπληρώθηκαν κατά γράμμα. Ακόμη και το αστέρι υπήρξε σύμφωνα με μαρτυρίες εκείνης της εποχής. Ποιος την έκανε την λαμογιά με το αστέρι, ο Θεός;

    Η ύπαρξη του Ιησού είναι ιστορικά τεκμηριωμένη καθώς και η εκπλήρωση των γραφών. Όσον αφορά τον κρίνο, take it with a grain of salt. Οσον αφορά την λαμογιά, take it easy. Παίζεις με την πίστη άλλων ανθρώπων, που έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ή να μην πιστεύουν σε κάτι που δεν δικαιολογείται τόσο εύκολα όσο το παρουσιάζεις. Φθηνό το επιχείρημα. Αν έχεις κάτι καλύτερο να επιδείξεις σχετικά, πάρτο σε κανένα φόρουμ με θέματα θεολογίας, ναι; Εκνευριστική η στάση σου, με αυτά τα χεράκια που αυνανίζονται με την θρησκεία και παρηγοριά των άλλων, ακόμη και για μία άθεη όπως εγώ. Σόρρυ κιόλας, αλλά έτσι είναι.
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Τα ξημερώματα της Τρίτης
    Γεγονός οι δύο πρώτοι πολιτικοί γάμοι ομόφυλων ζευγαριών στην Τήλο

    Νωρίς το πρωί της Τρίτης έγιναν οι δύο πρώτοι γάμοι ομόφυλων ζευγαριών στο νησί της Τήλου. Οι πολιτικοί γάμοι έγιναν από τον δήμαρχο του νησιού Τάσο Αλιφέρη.

    Newsroom ΔΟΛ
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Και απο ο,τι ακουστηκε η πλειονοτητα των κατοικων ειδε με συμπαθεια το γεγονος πιστευοντας οτι και αυτοι οι ανθρωποι εχουν ισα δικαιωματα στην ζωη.
     
  4. Re: Απάντηση: Στην Τήλο ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων

    Ειλικρινά μου είναι αδύνατον να σε καταλάβω. Εγώ είπα ότι ο γάμος
    γενικά και κατ επέκταση ο γάμος των gay είναι μια γελοιότητα δεν είπα
    ποτέ ότι εσύ είσαι γελοίος.
    Σε αντίθεση μ εσένα που με βρίζεις συνέχεια
    και με ανάγκασες να σε πω υστερικό. Γιατί επιτίθεσαι προσωπικά? Γιατί
    κάνεις υποθέσεις για το τι είναι ο ένας και ο άλλος? Έτσι κι αλλιώς κανείς
    δεν είναι τέλειος. Απόψεις λέμε. Πότε σε αποκάλεσα αστείο γελοίο πότε
    είπα ότι θα σου «χωθώ» πότε είπα πως ότι λες το λες για τον τάδε η τον δείνα λόγω
    Πότε είπα ότι το πνεύμα σου είναι ανόητο? Πότε σε αποκάλεσα φαιδρό?
    Η συμπεριφορά σου αυτή δείχνει ότι εσύ κάνεις «σταυροφορία χωρίς να
    καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν κι άλλα δεδομένα και Προσβάλεις»
    Ίσως
    η απάντηση είναι στα γραφόμενα σου παρακάτω

    Να την κοιτάξω την πάρτη μου ρε φίλε αλλά όταν κάποιος κάνει μια συζήτηση
    το «κοίτα την πάρτη σου» είναι συζήτηση? Αυτο μπορεις να το πεις για προσωπικα θεματα
    και οχι οταν συζητας κοινωνικα ζητηματα και μαλιστα δημοσιος Ποτέ δεν είπα ότι το να παντρευτείς δεν
    είναι δικαίωμα σου.
    Απλά υποστήριξα ότι είναι γελοιότητα ο γάμος και ενας Α τροπος αντιληψης
    και επαναλαμβάνω ο γάμος όχι εσύ. Ούτε και είπα κάτι κατά των gay. Μέχρι και
    Αργεντινικο ταγκό ανέβασα. Μέχρι και στην κλασική gay λογοτεχνία έκανα αναφορά με πολλά «ζήτω»
    Αλλά νομίζω ότι το παίρνεις τόσο προσωπικά επειδή όπως γράφεις «πρεσβεύεις»
    μια ομάδα. Αλήθεια ποια ομάδα? Σε έχουν κάνει πρόεδρο κάπου? Θα το γνώριζα
    πιστεύω. Ξέρω πάρα πολλούς gay που έχουν τις δικές μου απόψεις (τους εκπροσωπώ
    αραγε?)
    ξέρω πολλούς άλλους που έχουν τις δικές σου και ξέρω και άλλους που
    δεν έχουν ούτε τις δικές μου ούτε και τις δικές σου απόψεις. Τι σημαίνει δηλαδή αυτό?
    Ότι πρέπει να με βρίζεις η ότι πρέπει να χειροκροτας το βρίσιμο που μου κάνει ο άλλος
    που είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρει καν γιατί.?
    Χαλάρωσε λίγο λοιπόν γιατί από μένα τουλάχιστον έχεις όλα τα δικαιώματα
    και να παντρευτείς και να κάνεις ότι θες και αν ειχα την δυναμη ο τελευταιος
    που θα σου εβαζε εμποδια σ αυτο θα ημουν εγω πιστεψε με.
    Μια στάση ζωης κρίνω όπως έχω
    κάθε δικαίωμα να κάνω. Και αυτή τη στάση μπορώ να την χαρακτηρίζω και συντηρητικη και όπως θέλω.
    Για μένα έχεις λάθος στάση και αντίληψη για τα πράγματα και δεν έχεις σκεφτεί
    ολες τις παραμέτρους ενός ζητήματος. Να σε πω γελοίο? Να σου πω ότι με προσβάλεις?
    Η να σου «χωθώ»? Μηπως να σε πω γραφικο??? Μπαααααα

    ΥΓ Το ποστ με τα βρισίδια του Άρχων το έγραψα γιατί μπορεί κάποτε να χρειαστεί
    Να το κάνω copy-paste. Όταν δεχτώ το επόμενο μοντερεισον και σιγα μην κλαιγομαι.
    Εχω εγω λογους σοβαρους να κλαψω αμα θελω ουουυυυυυ!!!!  
     
    Last edited: 3 Ιουνίου 2008
  5. Emma

    Emma Contributor

    Incomplete_ και cornilie προτείνω να βγείτε, να πιείτε δυό τρία ρακόμελα, μιας και ζείτε και τόσο κοντά και πιθανόν έχετε πιο πολλά κοινά απ' όσα νομίζετε/ξέρετε (όνομα, καταγωγή κτλ), να ακούσετε καμιά πενιά και να το διασκεδάσετε, αντί να κάνετε τέτοιου είδους λογομαχίες σε ένα cyber χώρο  
    Το αποτέλεσμα του δευτέρου είναι η παρεξήγηση. Του πρώτου η καλοπέραση. Εσείς αποφασίζετε  
     
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Θα εκτιμουσα πραγματικα την υπαρξη εστω και ενος κειμενου ιστορικου που να πιστοποιει την ιστορικη υπαρξη του Ιησου νεοτερο κατα 70 χρονια μετα τον θανατο του,δηλαδη το 70 κ.χ. (κ.χ. = κοινη μας χρονολογια κατα Britannica) και πριν.
    Απλα δεν υπαρχει.Το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος παντα ειχε την αναγκη να πιστεψει σε κατι ανωτερο ειτε αυτο λεγεται Ιησους ειτε Μωαμεθ ειτε Βουδας ειτε Σιν'το ειτε οτιδηποτε αλλο.
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Οτι και να λεμε, οποιοι κι αν τσακονωνται, γεγονος ειναι οτι ο γαμος - η μαλλον οι γαμοι - εγιναν!!!

    ΓΙΟΥΠΠΠΙΙΙΙΙΙ!!!!!   

    Αυτο πρεπει να γιορταζουμε!!!!

    Ευγε!!! Ζητω!!! Hurray!!!
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Καλά, μη χαίρεσαι ακόμα. Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου ζήτησε τη δίωξη του δημάρχου, ενώ κατά πάσα πιθανότητα οι γάμοι θα ακυρωθούν δικαστικά.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    7 το πρωι με την τσιμπλα στο ματι ? ...... τεσπα ... τουλαχιστο μακαρι να τους φωτισει ο Θεος και το εργο της ζωη τους να μας αποδειξει οτι καναμε λαθος (οι αντιθετες φωνες) ....
    ...
    βγηκε χτες στο τοπικο καναλι και ενας δικος μας "παπας" που τελει "γαμους" στην Ερεσσο ... ο καημενος βεβαια εχει τα τρια Α .. Ασχημος , Αδελφη και Απενταρος ... φορουσε ενα αυτοσχεδιο κολιε απο κοχυλακια ή κατι τετοιο ... τσατιζομαι ... τσατιζομαι οταν δινεται το δικαιωμα να χλευαστει το δικαιο και το σωστο ... και λες και τουτον το καιρο ΟΛΑ δουλευουνε για αυτον τον σκοπο ...

    ΥΓ . Κανεις Εισαγγελεας δεν μπορει να αλαξει το παρελθον ... Ο δημαρχος που τελεσαι , οι κατοικοι που δεχτηκαν .. και κυριως τα ιδια τα ζευγαρια , εχουν πλεον μπροστα τους τις συνεπιες των πραξεων τους ... ειναι στο δικο τους και μονο χερι , το πως αυτες θα περασουν στην ιστορια ... προφανως ο Θεος θελησε να το επιτρεψει να συμβει ....
     
  10. spectrum

    spectrum Regular Member

    Mαλλον κανεις δεν εχει καταλαβει γιατι εγινε ολο αυτο και μαλιστα αρχες καλοκαιρινης περιοδου..
    Ο δημαρχος τελικα αποδειχτηκε εμπορικο πνευμα!Κατα την αποψη μου καρφακι δεν του καιγεται για τους ομοφυλοφιλους ουτε αν οι γαμοι ακυρωθουν ουτε αν του ασκηθει διωξη..Απλα το ονομα του νησιου του αυτη την στιγμη κανει τον γυρο του κοσμου..Και οι επιχειρηματιες του νησιου τριβουν τα χερακια τους..Τετοια διαφημηση ουτε στα ονειρα τους..Λογικα θα εχει και καμμια επιχειρηση και ο δημαρχος εκει..
    Τι και αν οι τουριστες που θα πανε θα ειναι κατα βαση ομοφυλοφιλοι...Η ελληνικη και η παγκοσμια κοινοτητα ομοφυλοφιλων σιγουρα αριθμει πολλα μελη..Και ο δημαρχος στοχευσε εκει..Μια χαρα τον βρισκω..
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Σωστά τα λέει ο Σπέκτρουμ. Αν είχε λίγη τόλμη και φαντασία ο ΕΟΤ θα βράβευε τον δήμαρχο της Τήλου. Αλλά τι περιμένεις όταν αυτός ο Σανιδάς είναι πράκτορας της Μυκόνου.
     
  12. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Προϊστάμενος του ΕΟΤ δεν είναι ο Αρούλης Σπηλιωτόπουλος;